Προς το περιεχόμενο

Εξαγωγή χοληδόχου κύστης.Εμπειρίες.


billxl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 282
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ως παθούσα θα σου συνιστούσα να πας το συντομότερο στα επείγοντα κάποιου νοσοκομείου να σου κάνουν εξετάσεις.

Εμένα όταν μου ήρθε το φούσκωμα είχα οξεία χολοκυστίτιδα λόγω φραγμένου χοληδόχου πόρου.  Ταλαιπωρήθηκα επί μήνες σε διάφορα νοσοκομεία.  Εύχομαι να μην είναι τίποτα αλλά δε χάνεις κιόλας να πας να το κοιτάξεις, μπορεί να είναι ιδιαιτέρως επικίνδυνο.  Μείνε μακριά από λάδι-λίπος και ωμά φρούτα-λαχανικά. 

Εγώ πονούσα κεντρικά στο στομάχι (σφίξιμο) και είχα πλάκωμα στο στήθος σαν να καθόταν κάποιος πάνω μου όταν είχα κρίση.  Έμοιαζε με έμφραγμα.  Αλλά αυτά ήταν πριν τη χολοκυστίτιδα.  Μετά είχα φούσκωμα σαν να είχα καταπιεί μια μπάλα και μετά άρχισε να πονάει η χολή μου (κάτω απ'το δεξί πλευρό) σαν να μου ρίχνανε μπουνιές. 

 

Να πας να το κοιτάξεις οπωσδήποτε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως παθούσα θα σου συνιστούσα να πας το συντομότερο στα επείγοντα κάποιου νοσοκομείου να σου κάνουν εξετάσεις.

Εμένα όταν μου ήρθε το φούσκωμα είχα οξεία χολοκυστίτιδα λόγω φραγμένου χοληδόχου πόρου.  Ταλαιπωρήθηκα επί μήνες σε διάφορα νοσοκομεία.  Εύχομαι να μην είναι τίποτα αλλά δε χάνεις κιόλας να πας να το κοιτάξεις, μπορεί να είναι ιδιαιτέρως επικίνδυνο.  Μείνε μακριά από λάδι-λίπος και ωμά φρούτα-λαχανικά. 

Εγώ πονούσα κεντρικά στο στομάχι (σφίξιμο) και είχα πλάκωμα στο στήθος σαν να καθόταν κάποιος πάνω μου όταν είχα κρίση.  Έμοιαζε με έμφραγμα.  Αλλά αυτά ήταν πριν τη χολοκυστίτιδα.  Μετά είχα φούσκωμα σαν να είχα καταπιεί μια μπάλα και μετά άρχισε να πονάει η χολή μου (κάτω απ'το δεξί πλευρό) σαν να μου ρίχνανε μπουνιές. 

 

Να πας να το κοιτάξεις οπωσδήποτε!

 

Eγω βασικα, οπως λεω και πιο πανω, εχω πολυποδα διαγνωσμενο προ 20ετιας.

Το φουσκωματακι που νιωθω ποτε ποτε πιθανοτατα ειναι στομαχικο. Πλακωμα στο στηθος δεν ειχα ποτε. 

Να τρεχω στο γιατρο για καθε τετοια ενοχληση μαλλον δεν ειναι λογικο.

Ωμα φρουτα και λαχανικα τρωω καθε μερα γιατι ειμαι fan της υγιεινης διατροφης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Να προσθέσω και εγώ την εμπειρία μου γιατί είναι καλή και δεν πρέπει να αποθαρρύνονται οι ασθενείς..:)

 

Είχα διαγνωσθεί με πέτρα πριν από 2 1/2 χρόνια..

Το άφηνα γιατί λόγω μηδενικού εισοδήματος δεν ήθελα να σκέφτομαι το φακελάκι.

 

Πριν από 6 μήνες ένιωσα κάποια πονάκια (μέχρι τότε δεν είχα ενόχληση - η πέτρα είχε φανεί από τυπική γενική εξέταση που είχα κάνει για τα πάντα (triplex,βιοχημικές,υπέρηχος (η χολή "φαίνεται" στον υπέρηχο)) και παρατήρησα οτι μέσα σε 1 ημέρα είχα ένα "φουσκωματάκι" κάπου κοντά στα πλευρά αλλά παραδίπλα - διπλα το στέρνο ας πούμε. Όπως το πίεζα πολύ ελαφρά πονούσα..

 

Θυμήθηκα αμέσως το πρόβλημά μου και φαντάστηκα τα χειρότερα:

Αν έχεις πέτρα στη χολή, αυτή (η πέτρα) από τις μετακινήσεις εντός της (χολής) μπορεί να "χαράξει" τα τοιχώματα και να πάθεις μόλυνση. Αν την πάθεις, πρήζονται διάφορα και κινδυνεύεις από πολύ κακά πράματα (να μη σας ξεσηκώνω καλύτερα).

ΟΠΟΤΕ:

1) αν έχεις τρελό πόνο φυσικά μπαίνεις αμέσως στο νοσοκομείο και εκεί θα σε πλακώσουν στην αντιβίωση γιατί αν δεν "ξεπρηστεί" δεν μπορούν να σε χειρουργήσουν  - αν τα πράγματα είναι ακόμα πιο άσχημα θα σε ανοίξουν κανονικά και όχι λαπαροσκοπικά.

2) anyway, εγώ δεν είχα πρηστεί τόσο, θυμήθηκα ότι είχα φάει και κάτι ξερές σαν παντόφλες πίτες από σουβλάκια (που ρίχνω στο φούρνο με τυριά και αλλαντικά) οπότε δεν μπορούσα να τα χονέψω για 2 ημέρες.. ε κάτι θα "παίχτηκε" και πρήστηκα.

Πήγα στο ΣΩΤΗΡΙΑ μετά από 1 ημέρα, μαζί με τον υπέρηχο που είχα κάνει πριν από 2 χρόνια.. Στο καπάκι που κάναν όλες τις υπόλοιπες εξετάσεις (αιματολογικές, ακτινογραφία) μου είπαν "οκ , ο προχειρουργικός έλεγχος έγινε, πότε θες να την κάνεις; Αύριο ή μεθαύριο;"!.. ΜΕ ΚΟΥΦΑΝΑΝ!.. δεν είχα πάθει τίποτα με το πρήξιμο (είχε ήδη αρχίσει να μη με πονάει καθόλου) αλλά αφού είδαν την πέτρα μου είπαν ότι πρέπει να την βγάλω (το ήξερα αλλά φυσικά μη ξεχνάμε - ΔΕΝ ΕΧΩ ΦΡΑΓΚΟ)...

 

Ε, λοιπόν:

1η ημέρα με ορό και σούπα - δίαιρα

2η ημέρα έγινε λαπαροσκοπικά

3η-4η ημέρα  με ορό , περισσότερα φαγητά (όχι βαριά) και netbook στο κρεβάτι με ταινίες

4η ημέρα μεσημέρι βγήκα..

 

1 μήνα προληπτικά δίαιτα (βραστό κοτόπουλο κτλ , όχι λιπαρά κτλ κτλ)

 

Από τότε όλα καλά..

Χαζο-πονάκια τον πρώτο μήνα για την τομή αλλά ΟΛΑ ΟΚ..

 

και ΧΩΡΙΣ ΦΑΚΕΛΑΚΙ - και ΧΩΡΙΣ ΓΝΩΣΤΟ - και ΜΠΑΜ ΜΠΑΜ ΕΓΙΝΕ Η ΔΟΥΛΕΙΑ χωρίς ταλαιπωρία.. Από τότε έχουν περάσει 6 μήνες.

 

Όποιος έχει θέμα με τη χολή (πέτρα ή λάσπη συνήθως) να πάει να την βγάλει χωρίς δεύτερη σκέψη. Είναι απλό, γρήγορο, εύκολο, ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ.

Μην το αφήνεται έτσι..

Εγώ άδικα περίμενα 2 χρόνια - το είχα και σκοτούρα.. αν είχα επιδείνωση θα κινδύνευα να χάσω τη ζωή μου από βλακεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος έχει θέμα με τη χολή (πέτρα ή λάσπη συνήθως) να πάει να την βγάλει χωρίς δεύτερη σκέψη. Είναι απλό, γρήγορο, εύκολο, ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ.

Μην το αφήνεται έτσι..

Εγώ άδικα περίμενα 2 χρόνια - το είχα και σκοτούρα.. αν είχα επιδείνωση θα κινδύνευα να χάσω τη ζωή μου από βλακεία.

 

Ειχες αρχικα μικρη πετρα, ασημαντο μεγεθος, και ο γιατρος σου ειπε οτι δε χρειαζοταν να τη βγαλεις εκεινη τη στιγμη?

Συνηθως ολοι πανε να τη βγαλουν μολις τους πιασει οξυς πονος, και δε γινεται αλλιως δηλαδη.

 

Ασφαλεια εχεις? Αν οχι πόσο σε χρεωσαν για τη νοσηλεια και την επεμβαση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Γειά σας παιδιά,

Εδώ και κάποιους μήνες κατά διαστήματα νοιώθω μια ενόχληση δεξιά ψηλά κάτω από το στήθος και έχω και πόνους στην πλάτη στα πλάγια. Απ'όσα διάβασα και απ'οτι άκουσα εκεί βρίσκεται η χολή. Αγχώθηκα οτι θα είναι πέτρες και πήγα και έκανα ultrasound. Η διάγνωση ήταν οτι δεν έχω πέτρες στην χολή. Τι άλλο μπορεί να είναι αυτή η ενόχληση που νοιώθω πλέον καθημερινά? Παίζει να έγινε λάθος διάγνωση και όντως να έχω κάτι στην χολή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα μου βγήκε πριν 5 χρόνια 2700 όλα μαζί σε ιδιωτική κλινική. Έχω ιδιωτική ασφάλεια οπότε πήρα το 80% πίσω. Ανωδυνη επέμβαση, χαλαρά θα έλεγα, λαπαροσκοπικα την έκανα,είχα χάσει σε δύο μήνες 10 κιλά, αν σηκώνεις βαρη στη δουλειά θες δύο μήνες άδεια χαλαρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας παιδιά,

Εδώ και κάποιους μήνες κατά διαστήματα νοιώθω μια ενόχληση δεξιά ψηλά κάτω από το στήθος και έχω και πόνους στην πλάτη στα πλάγια. Απ'όσα διάβασα και απ'οτι άκουσα εκεί βρίσκεται η χολή. Αγχώθηκα οτι θα είναι πέτρες και πήγα και έκανα ultrasound. Η διάγνωση ήταν οτι δεν έχω πέτρες στην χολή. Τι άλλο μπορεί να είναι αυτή η ενόχληση που νοιώθω πλέον καθημερινά? Παίζει να έγινε λάθος διάγνωση και όντως να έχω κάτι στην χολή?

 

Τι ειναι το ultrasound, υπερηχογραφημα?

Με μια αξονικη τομογραφια παντως εχεις πιο σαφη εικονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο προσωπική εμπειρία παιδιά όσοι έχετε διαγνωσθεί με πρόβλημα στην χολή μην το αφήσετε για κανένα λόγο.Πολλοί λένε ''εντάξει δεν πειράζει πονάει το στομάχι μου θα περάσει'' ενώ έχουν πρόβλημα στην χολή.Είναι πολύ ύπουλος ο πόνος και μπορεί να κοροιδέψει κόσμο.Επίσης αν το αφήσετε πάααρα πολύ είναι επικίνδυνο και για την ζωή.Ανώδυνο και το κυριότερο με λαπαροσκόπηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο προσωπική εμπειρία παιδιά όσοι έχετε διαγνωσθεί με πρόβλημα στην χολή μην το αφήσετε για κανένα λόγο.Πολλοί λένε ''εντάξει δεν πειράζει πονάει το στομάχι μου θα περάσει'' ενώ έχουν πρόβλημα στην χολή.Είναι πολύ ύπουλος ο πόνος και μπορεί να κοροιδέψει κόσμο.Επίσης αν το αφήσετε πάααρα πολύ είναι επικίνδυνο και για την ζωή.Ανώδυνο και το κυριότερο με λαπαροσκόπηση.

 

Εγω δηλαδη, μετα απο 21 χρονια ειναι θαυμα που ζω ακομα? :)

 

Ανωδυνο ειναι, αλλα χανεις τη χολη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη χοληδόχο κύστη χάνεις, όχι τη χολή(που εκκρίνεται από το συκώτι)

 

Ναι βρε φιλε, αυτη λεω.

 

Δε θα υπαρχει πια το σακουλακι που τη μαζευει, θα περναει απευθειας στο στομαχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...