Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για το άνοιγμα κλειστών επαγγελμάτων


Teaser

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 140
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η διατήρηση των κλειστών επαγγελμάτων ακόμη και αν είναι "κεκτημένο δίκιο" δεν νομίζεις ότι πρέπει κάποια στιγμή να πάει σπίτι της;
Nαι.

Να ανοιξει ομως και τις ραδιοσυχνοτητες να μπορει ο καθενας μας να φτιαξει τηλεοπτικο καναλι.Να ανοιξει το κλειστο επαγγελμα των ιδιωτικων καναλιων, να υπάρξει αναπτυξη και πλουραλισμος στην ενημερωση.Αντ΄αυτου κανει πισω στην φορολογηση των συχνοτητων για να τα εχει καλα με τους καναλαρχες,για να εχει την αβαντα τους.

 

ΠΙΣΣΑ ΚΑΙ ΠΟΥΠΟΥΛΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διατήρηση των κλειστών επαγγελμάτων ακόμη και αν είναι "κεκτημένο δίκιο" δεν νομίζεις ότι πρέπει κάποια στιγμή να πάει σπίτι της;

 

αν είναι προς όφελος της κοινωνίας φυσικά ναι, αλλά κάτι μου λέει πως ο σκοπός είναι να περάσουν όλα στα χέρια των πολυεθνικών.

περισσότερο με ενόχλησε το ότι πήγαν περίπατο τα κεκτημένα δώρα Πάσχα,επίδομα αδείας,δώρο χριστουγέννων και μειώσεις μισθών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν είναι προς όφελος της κοινωνίας φυσικά ναι, αλλά κάτι μου λέει πως ο σκοπός είναι να περάσουν όλα στα χέρια των πολυεθνικών.

περισσότερο με ενόχλησε το ότι πήγαν περίπατο τα κεκτημένα δώρα Πάσχα,επίδομα αδείας,δώρο χριστουγέννων και μειώσεις μισθών.

 

ακριβως,θα γινει εξαγωρα των φορτιγων απο τις μεγαλες εταιριες και θα δημιουργηθουν μεγαλοι στολοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Ναι.

Να ανοιξει ομως και τις ραδιοσυχνοτητες να μπορει ο καθενας μας να φτιαξει τηλεοπτικο καναλι.Να ανοιξει το κλειστο επαγγελμα των ιδιωτικων καναλιων, να υπάρξει αναπτυξη και πλουραλισμος στην ενημερωση.Αντ΄αυτου κανει πισω στην φορολογηση των συχνοτητων για να τα εχει καλα με τους καναλαρχες,για να εχει την αβαντα τους.

Χαίρομαι που συμφωνείς και εγώ συμφωνώ με το σχόλιο σου.

Αλλά κάτσε, σιγά σιγά. Τα κανάλια κυβερνούν, άσε πρώτα να φτιαχτούν όλα τα άλλα και στο τέλος και τα κανάλια. Δεν τα βάζεις πρώτα με τα κανάλια, πρώτα φτιάχνεις κράτος και μετά σε στέλνουν σπίτι σου τα συμφέροντα. Όχι το αντίθετο.

αν είναι προς όφελος της κοινωνίας φυσικά ναι, αλλά κάτι μου λέει πως ο σκοπός είναι να περάσουν όλα στα χέρια των πολυεθνικών.

περισσότερο με ενόχλησε το ότι πήγαν περίπατο τα κεκτημένα δώρα Πάσχα,επίδομα αδείας,δώρο χριστουγέννων και μειώσεις μισθών.

Φίλε μου τα μονοπώλια πρέπει να σπάσουν. Ελεύθερη αγορά με κλειστά επαγγέλματα δεν νοείται. Όλοι θα ωφεληθούμε από αυτό, εκτός βέβαια από τους ίδιους τους επαγγελματίες.

Επεξ/σία από Teaser
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά βρισκει εναν εναν κλαδο και τον ξεπαστρευει.Επρεπε τωρα αν δεν κοιταγαν οι αγροτες και οι κτηνοτροφοι το τομαρι τους να εβγαιναν μαζι στα μπλοκα να δεις τι θα γινοταν.

Αλλα το παιχνιδι "διαιρει και βασιλευε" το παιζουν καλα και τους καθετε ρε γμτ γιατι οι αλλοι τσιμπανε στα "θα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι που συμφωνείς και εγώ συμφωνώ με το σχόλιο σου.

Αλλά κάτσε, σιγά σιγά. Τα κανάλια κυβερνούν, άσε πρώτα να φτιαχτούν όλα τα άλλα και στο τέλος και τα κανάλια. Δεν τα βάζεις πρώτα με τα κανάλια, πρώτα φτιάχνεις κράτος και μετά σε στέλνουν σπίτι σου τα συμφέροντα. Όχι το αντίθετο.

 

Φίλε μου τα μονοπώλια πρέπει να σπάσουν. Ελεύθερη αγορά με κλειστά επαγγέλματα δεν νοείται. Όλοι θα ωφεληθούμε από αυτό, εκτός βέβαια από τους ίδιους τους επαγγελματίες.

 

οι πρακτικές των πολυεθνικών δεν είναι μονοπωλιακές;

πάλι σε μονοπώλια θα καταλήξουμε με τη διαφορά πως τους καινούριους παίχτες δεν θα μπορεί κανείς να τους ελέγξει.

μας δουλεύουν ψιλό γαζί, το ζητούμενο πάντα είναι το κέρδος και αυτό δεν συμβαδίζει με το συμφέρον του καταναλωτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά βρισκει εναν εναν κλαδο και τον ξεπαστρευει.Επρεπε τωρα αν δεν κοιταγαν οι αγροτες και οι κτηνοτροφοι το τομαρι τους να εβγαιναν μαζι στα μπλοκα να δεις τι θα γινοταν.

Αλλα το παιχνιδι "διαιρει και βασιλευε" το παιζουν καλα και τους καθετε ρε γμτ γιατι οι αλλοι τσιμπανε στα "θα".

θα συμφωνήσω με τον φίλο.

σε ένα τραγούδι των chumbawamba οι στίχοι έχουν ως εξής

 

first they came for the Communists,

and I didn't speak up because I wasn't a Communist

 

then they came for the trade unionists,

and I didn't speak up because I wasn't a trade unionist.

 

then they came for the Jews,

and I didn't speak up because I wasn't a Jew.

 

then they came for me

and by that time no one was left to speak up

 

τώρα αν στα παραπάνω αντικαταστήσουμε τα communists, trade unionists, κλπ με δημόσιους υπαλλήλους, συνταξιούχους, φορτηγατζήδες, κλπ μαλλον βλέπει κανείς που πάει αυτή η κατάσταση. ίσως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πολύ καλά θα τους κάνουν. Άκου 200.000€ για μια άδεια φορτηγού, όταν οι (σήμερα) πάμπλουτοι τσιφλικάδες-φορτηγτζήδες την έπαιρναν τσάμπα στα χρόνια της Χούντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτη τη χωρα μπορεις:

- Να κοβεις μισθους και επιδόματα οποτε θέλεις χωρίς προειδοποίηση (ολοι αλλωστε εχουνε χρηματα στην ακρη).

- Να δερνεις κοσμο επειδή είναι αντίθετος με σενα.

- Να Κανεις απεργία όποτε σου γουστάρει μη υπολογίζοντας κανένα κόστος και να παραλύει η χώρα

- Να κλείνεις τα λιμάνια και να εμποδίζεις άλλους να δουλεψουν.

- Να αυξάνεις τον ΦΠΑ όσο θέλεις (νουμερα ειναι ετσι κι αλλιως).

- Να .. (συμπληρώστε)

 

Quiz για το σπίτι ποιος την πληρώνει από οοολα τα παραπάνω;

 

- Ακριβώς!

 

Οταν εχει χαθεί το μέτρο τα πάντα θα γίνονται σε υπερβολικό βαθμό από ολες τις πλευρες.

-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πολύ καλά θα τους κάνουν. Άκου 200.000€ για μια άδεια φορτηγού, όταν οι (σήμερα) πάμπλουτοι τσιφλικάδες-φορτηγτζήδες την έπαιρναν τσάμπα στα χρόνια της Χούντας.

 

κατσε ρε φιλε,για αυτους ειναι περιουσιακο στοιχειο,τι θα πεις σε αυτον που πηρε δανειο για να την αγορασει?για πες μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατσε ρε φιλε,για αυτους ειναι περιουσιακο στοιχειο,τι θα πεις σε αυτον που πηρε δανειο για να την αγορασει?για πες μου

Για αυτούς πρέπει να υπάρξει μέριμνα. Ανεξάρτητα όμως, το άνοιγμα ΠΡΕΠΕΙ να γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατσε ρε φιλε,για αυτους ειναι περιουσιακο στοιχειο,τι θα πεις σε αυτον που πηρε δανειο για να την αγορασει?για πες μου

Αδιαφορώ παντελώς γι' αυτόν που την πήρε με δάνειο. Αν θελήσω ποτέ να δουλέψω σε φορτηγό, γιατι πρέπει να είμαι υποχρεωμένος να δώσω 200.000€ στους μεγαλοτσιφλικάδες-φορτηγατζήδες για μια άδεια, την οποία στην υπόλοιπη Ευρώπη την βγάζουν σχεδόν τσάμπα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά όπως θα έχετε καταλάβει έχουν κατεφέρει να μας βάλουν να τρωγόμαστε μεταξύ μας. κάτι η "πολιτική" κάτι το γεγονός ότι ο καθένας μας κοιτάει την πάρτη του, κάτι το γεγονός ότι πάντα φταίει ο άλλος.

είδατε καθόλου τι γίνεται;

οι ασχολούμενοι με τον τουρισμό πιστεύουν ότι για την πτώση φταίει μόνο η έλλειψη βενζίνης φέτος. το γεγονός ότι πέρσι κάποιοι "επιχειρηματίες" χρέωναν την χωριάτικη 15 ευρώ ή το άθλιο δίκλινο 120, καθόλου δεν επηρέασε τον τουρισμό

οι ροδακινοπαραγωγοί βγήκαν στα Μάλγαρα και παραπονιούνται για το ροδάκινά τους (που δεν μπορούν να μεταφερθούν) αλλά και για το κακόμοιρους εκδρομείς που δεν μπορούν να πάνε διακοπές (βέβαια αναφέρονται στις καλοκαιρινές διακοπές μόνο. γιατί για τις χριστουγεννιάτικες θα τους μπλοκάρουν οι ίδιοι στο ίδιο σημείο με τα τρακτέρ, όπως κάθε χρόνο)

και φυσικά οι φορτηγατζήδες ξεκινούν την απεργία εν μία νυκτί και ας πρόσεχαν οι υπόλοιποι.

και τέλος το κράτος (κυβέρνηση, αντιπολίτευση και τα ρέστα) κατάφεραν να ασχολιόμαστε όλοι, ο ένας με τον άλλο, αλλά κανείς με τους 300ιους και πλέον;) (και δεν αναφέρομαι στου Λεωνίδα γιατί αυτοί ήταν 300 ακριβώς και όχι...ΑΚΡΙΒΟΙ$$$)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ανοίξουν τα επαγγέλματα αλλά υπό όρους.

Δυστυχώς όμως εκεί που οδηγούμαστε είναι σε αυτό που είπαν οι προλαλήσαντες.

 

Στην άνευ όρων παράδοση κάποιων επαγγελμάτων στα χέρια των εχόντων και μάλιστα λόγω κρίσης τα ξεπουλάμε όσο όσο.

 

Θα μπορεί ο μέσος Ελληνας να αγοράσει ένα φορτηγό και να επενδύσει... ή θα τα πάρουν κάποιες πολυεθνικές κάτω από το τραπέζι με ειδικούς όρους, στο βωμό του δήθεν ανταγωνισμού;

 

Κατά τ' άλλα είναι μεγάλο σφάλμα αυτού του είδους οι απεργίες χωρίς ημερομηνία λήξεως.

Ο καθένας κάνει του κεφαλιού του και προσπαθεί να εμποδίζει τον συνάνθρωπό του και να παραλύει την οικονομία.

 

Εγώ βάζω στοίχημα ότι όταν έκαναν απεργία οι αγρότες ή οι τελωνειακοί, οι ιδιοκτήτες βυτιοφόρων ήταν οι πρώτοι που έκραζαν... τώρα κάνουν τα ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...