Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για το άνοιγμα κλειστών επαγγελμάτων


Teaser

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ακομη κ στο νομο για την απελευθερωση ,λεει πως πρεπει να συντρεχουν οι νομιμες προυποθεσεις...οποτε δεν νομιζω να ειναι αυτο που λες.

οσο για την κυπρο,νομιζω θελουν μεταπτυχιακο μονο επιπλεον,αν θυμαμαι καλα απο μια φιλη κυπρια που εχω..κ ας μην ξεχναμε οτι εξω το προπτυχιακο ειναι 3 χρονια,οχι πως πιστευω πως δεν ειναι αναγκαιο το μεταπτυχιακο βεβαια,να μη παρεξηγηθω.

Τι εννοεις θα εξαιρεθει απο την εξαιρεση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 140
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το έβαλα σε εισαγωγικά, γιατί θεωρώ πως θα βγεί κάποια εγκύκλιος; κάποια ΚΥΑ; κάτι που να μην αλλάζει το σημερινό καθεστώς. Δηλαδή του ότι,ένας που παρακολούθησε πχ ενα σεμινάριο Χ ωρών να βαφτίζεται ψυχολόγος.

Αυτό περι νομίμων προϋποθέσεων,καταλαβαίνεις πως στην Ελλάδα είναι κάτι...μετέωρο.

 

Για τη Κύπρο,μπορεί να έχεις δίκιο,θα το ρωτήσω αύριο που θα βρεθούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Ξεθαβω το παρον.

 

Σε οτι αφορα το επαγγελμα του Ψυχολογου στην Ελλαδα, λοιπον το κοντρολ (ο Βόρειος τομεας της Περιφερειας Αττικης δλδ) με ενημερωσε τηλεφωνικα κ κατεληξα στα κατωθι

 

1.Οι αδειες ασκησεως επαγγελματος αζ οφ Γεναρης 2012 εξακολουθουν να χορηγουνται .Καμια ικανοποιητικη εξηγηση δε πηρα ως προς το γιατι εξαιρειται το επαγγελμα του Ψυχολογου απο τον σχετικο νομο παρα μονο διαπιστωσα την ασχετοσυνη της σχετικης υπαλληλου.Δειτε για παραπανω ινφο ομως την απαντηση του Βενιζελου που ανεφερε εξαιρεση και εριχνε το μπαλακι στο Λοβερδο.

 

2.ΣΕΨ ΠΨΣ ειναι τα ζωα μου αργα και οσες φορες τους εχω παρει τηλ απο γιου κει στην κοσμαρα τους κ δε βοηθουν καθολου το κοινο αν δεν εισαι μελος τους (ε μα τι,μη χασουμε τη συνδρομη).Το θεικο που μου ειπαν ''θα σας δωσουμε ινφο απο κοντα οταν γυρισετε Ελλαδα''.Αρα Χ οσοι ψαχνεστε να παρετε ινφος τι παιζει για το ανοιγμα απο τους συλλογους

 

3.Εφοριες απο οτι ειπε ο μπρο μου που τον αγκαρεψα δεν αλλαζει κατι στην εναρξη επαγγελματος.

 

 

Σε οτι αφορα τους γεωγραφικους περιορισμους που λεει απο πανω η κοπελια.Ναι σωστα η αδεια γραφει ''για ολη την επικρατεια'' τουλαχιστον η δικη μου τεσπα φρομ 2010.Αυτο που δε γνωριζω αν θελει κατα τοπους αλλη διαδικασια εφοριες κτλ κ εκει σκεφτομαι αν επαιζε θεμα με γεωγραφικους περιορισμους,επι της ουσιας δεν ξερω,δεν εχω ασχοληθει.

 

 

Αρα απο οτι φαινεται η τελευταια εγκυκλιος του Δεκ 2011 δεν αναφερει κατι για Ψυχολογους απο την ψαχτικη που εκανα στο ΔΙΑΥΓΕΙΑ σε οτι αφορα την εφαρμογη του νομου για το ανοιγμα.Αρα τι ανοιξε??Ουδεις ξερει,τουλαχιστον προς το παρον ειναι ολα τα ιδια οπως ηταν.Αν προκυψει αλλη πληροφορηση θα ποσταρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πως θα αξιολογεις εσυ αν κανουν σωστα την δουλεια τους οι ψυχολογοι που θα εργαζονται για εσενα,αφου δεν εισαι ψυχολογος?οεο?απλα θα τους κοιτας κ θα λες τι ωραια κανω το ονειρο μου πραγματικοτητα??δωσε καλυτερα πανελληνιες ή κατατακτηριες αν θες να το κανεις πραξη

 

Φαντάζομαι όπως ο CEO της Veolia πχ δεν είναι ούτε υδραυλικός ούτε σκατατζης !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

 

1.Οι αδειες ασκησεως επαγγελματος αζ οφ Γεναρης 2012 εξακολουθουν να χορηγουνται .

Εννοεις μεχρι με το αζ οφ,ετσι?:)

Κανονικα δεν βγαινουν ακομη?Εγω αυτο ξερω.

 

Καμια ικανοποιητικη εξηγηση δε πηρα ως προς το γιατι εξαιρειται το επαγγελμα του Ψυχολογου απο τον σχετικο νομο παρα μονο διαπιστωσα την ασχετοσυνη της σχετικης υπαλληλου.

Εννοεις εξαιρειται απο το νομο για την απελευθερωση,ε?

 

3.Εφοριες απο οτι ειπε ο μπρο μου που τον αγκαρεψα δεν αλλαζει κατι στην εναρξη επαγγελματος.

Εναρξη δεν κανεις οταν θες να ανοιξεις γραφειο?Γενικα τι περιεχει αυτη η διαδικασια?

 

 

Σε οτι αφορα τους γεωγραφικους περιορισμους που λεει απο πανω η κοπελια.Αυτο που δε γνωριζω αν θελει κατα τοπους αλλη διαδικασια εφοριες κτλ κ εκει σκεφτομαι αν επαιζε θεμα με γεωγραφικους περιορισμους,επι της ουσιας δεν ξερω,δεν εχω ασχοληθει.

Τι εννοεις?Γιατι να παιζει θεμα?εγω απο ο,τι ξερω,δεν υπαρχει περιορισμος που θα ανοιξεις γραφειο.

 

 

Αρα απο οτι φαινεται η τελευταια εγκυκλιος του Δεκ 2011....????

 

Πολλα ερωτηματα ε?:)

 

Τα της Ελλαδας δεν τα κατεχω καλα,απο οτι γνωριζω ηταν η αδεια ασκησεως επαγγελματος κ ο γεωγραφικος περιορισμος.Πχ αδειουχος νομου Θεσνικης δεν μπορουσε να ασκησει Αθηνα.Κ αυτα ομως με επιφυλαξη μιας κ δεν ξερω τα της Ελλαδας καλα,αν ξερει καποιος αλλος ας μας πει

 

Απο οτι ξερω δεν ισχυει γεωγραφικος περιορισμος.Ανοιγεις οπου θελεις ,ανεξαρτητα απο που εβγαλες την αδεια..λεει για ολη την επικρατεια.

 

Επειδη ειμαι ασχετος με τα Ελληνικα νομοθετηματα,αυτο που ξερω πχ ειναι οτι μεχρι σημερα οι περιορισμοι για την ασκηση επαγγελματος Ψυχολογου αφορουσαν μοναχα την αδεια κ τον τοπο κατοικιας.Δλδ........

μονο με αδεια μπορουσες να ασκησεις στο συγκεκριμενο νομο που ειχες βγαλει την αδεια...

Αν μπορουσες να ασκησεις το επαγγελμα μονο στον νομο που βγαζεις την αδεια,τοτε θα δουλευαμε μοναχα στους νομους μας. :)... Παντως εγω που ρωτησα,ειναι για παντου στην ελλαδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ανοίξουν όλα τα κλειστά επαγγέλματα!

 

Α και...Ζήτω η ελεύθερη αγορά!

 

[κάτι που εδώ δεν ξέρω αν θα ζήσουμε ποτέ χαχχαχαχαχχχχαχ!]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...