Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για το άνοιγμα κλειστών επαγγελμάτων


Teaser

Προτεινόμενες αναρτήσεις

62. Μεταφραστής

 

Εμένα μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος αυτό? Δηλαδή για να πεις ρε παιδί μου ότι είσαι μεταφραστής τι θέλει? Αρκούν και τα διπλώματα σε μία γλώσσα ή πρέπει να έχεις τελειώσει κάποια σχολή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 140
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στο άρθρο του aledjo λέει ότι αίρεται κάθε περιορισμός που:

-περιορίζει τον αριθμό προσώπων που έχουν πρόσβαση στο επάγγελμα,

- εξαρτά την χορήγηση άδειας από εκτίμηση ύπαρξης πραγματικής ανάγκης,

- θέτει γεωγραφικά όρια στο δικαίωμα άσκησης του επαγγέλματος,

- ορίζει ελάχιστες αποστάσεις μεταξύ των ασκούντων το επάγγελμα,

- απαγορεύει τη δημιουργία περισσότερων εγκαταστάσεων από το ίδιο πρόσωπο,

- επιβάλλει ή απαγορεύει την διάθεση αγαθών από ορισμένου είδους επαγγελματική εγκατάσταση,

- επιβάλλει ή απαγορεύει την άσκηση επαγγέλματος υπό ορισμένη εταιρική μορφή,

- περιορίζει την συμμετοχή στο εταιρικό κεφάλαιο με κριτήριο την επαγγελματική ιδιότητα των συμμετεχόντων,

- επιβάλλει υποχρεωτικές κατώτατες τιμές,

- υποχρεώνει τον ασκούντα το επάγγελμα να προσφέρει μαζί με τη δική του υπηρεσία και άλλες συγκεκριμένες υπηρεσίες.

Δεν σημαίνει ότι ισχύουν όλοι για κάθε επάγγελμα. Τυχαία λέω ότι μπορεί τώρα να απαγορεύεται σε έναν ψυχολόγο να έχει 2 γραφεία ή σε έναν μη μεταφραστή να έχει >50% σε εταιρεία μεταφράσεων ή να επιβάλλεται σε ιδιοκτήτη θαλάσσιου ταξί να χρεώνει τουλάχιστον ένα ποσό ανά κούρσα ή σε εφημεριδοπώλη να απέχει τουλάχιστον 200 μέτρα από τον επόμενο. Όλα αυτά καταργούνται. Τα περισσότερα υποθέτω ότι δεν αφορούν το ποιος μπορεί να ασκήσει ένα επάγγελμα, αλλά το πλαίσιο στο οποίο το ασκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο άρθρο του aledjo λέει ότι αίρεται κάθε περιορισμός που:

 

Δεν σημαίνει ότι ισχύουν όλοι για κάθε επάγγελμα. Τυχαία λέω ότι μπορεί τώρα να απαγορεύεται σε έναν ψυχολόγο να έχει 2 γραφεία ή σε έναν μη μεταφραστή να έχει >50% σε εταιρεία μεταφράσεων ή να επιβάλλεται σε ιδιοκτήτη θαλάσσιου ταξί να χρεώνει τουλάχιστον ένα ποσό ανά κούρσα ή σε εφημεριδοπώλη να απέχει τουλάχιστον 200 μέτρα από τον επόμενο. Όλα αυτά καταργούνται. Τα περισσότερα υποθέτω ότι δεν αφορούν το ποιος μπορεί να ασκήσει ένα επάγγελμα, αλλά το πλαίσιο στο οποίο το ασκεί.

 

 

To θέμα είναι ότι οι πληροφορίες είναι πολύ γενικές. Πχ Φυσιοθεραπευτής. Ηλεκτρονικός. Μήπως καταργεί το ένα κάρο χρήματα που χρειάζονται για την άδεια ασκήσεως και την αποκτάς αυτόματα ως κάτοχος πτυχίου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι γενικες, απλα για καθε επαγγελμα ειναι διαφορετικες. Προφανως και στο ΦΕΚ που θα αναρτηθει θα υπαρχουν λεπτομερειες για το καθενα. Απο κει και περα, για το καθε επαγγελμα ξεχωριστα, ο καθε ενδιαφερομενος, σιγουρα θα ξερει τι ηταν "κλειστο" και τι καταργειται. Λογικο ειναι, εγω ας πουμε στο επαγγελμα το φυσιοθεραπευτη να μην ξερω τι ηταν κλειστο, μιας και δεν με απασχολησε ποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Κι εγώ που ασκώ 12 χρόνια το επάγγελμα του μεταφραστή, ακόμη προσπαθώ να καταλάβω τι "κλειστό" υπήρχε στο επάγγελμα που "απελευθερώνεται" τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω στο άρθρο έλεγε ότι καταργούνται αυτόματα όλες οι σχετικές διατάξεις, χωρίς να πρέπει να εξειδικευθούν. Νομίζω κι εγώ ότι ο καθένας ξέρει τι τον αφορά. Αλλά ας περιμένουμε και το ΦΕΚ, μήπως έχει κάτι πιο συγκεκριμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω στο άρθρο έλεγε ότι καταργούνται αυτόματα όλες οι σχετικές διατάξεις, χωρίς να πρέπει να εξειδικευθούν. Νομίζω κι εγώ ότι ο καθένας ξέρει τι τον αφορά. Αλλά ας περιμένουμε και το ΦΕΚ, μήπως έχει κάτι πιο συγκεκριμένο.

 

 

Επειδη ειμαι ασχετος με τα Ελληνικα νομοθετηματα,αυτο που ξερω πχ ειναι οτι μεχρι σημερα οι περιορισμοι για την ασκηση επαγγελματος Ψυχολογου αφορουσαν μοναχα την αδεια κ τον τοπο κατοικιας.Δλδ μονο με αδεια μπορουσες να ασκησεις στο συγκεκριμενο νομο που ειχες βγαλει την αδεια.Επισης οτι ειχαμε καποια εξαιρεση στο ΦΠΑ μαζι με Ιατρους κ Μηχανικους κτλ.Μεχρι εκει ξερω ομως.

 

Δλδ με το σχετικες διαταξεις εννοουμε τι ακριβως?Αυτο δεν πιανω

 

ΥΓ.Δλδ σορρυ κιολας αλλα μου φαινεται εξαιρετικα κουλο εως τραγικο να ''ανοιξουν'' το θεμα των αδειων μας.Ηταν το μονο που ειχαμε ως ελαχιστο safeguard (το οποιο ειναι εντελως ελαχιστο εν συγκριση με αλλες χωρες ΕΕ).Για τους γεωγραφικους περιορισμους οκ το πιανω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο άρθρο του aledjo λέει ότι αίρεται κάθε περιορισμός που:

 

Δεν σημαίνει ότι ισχύουν όλοι για κάθε επάγγελμα. Τυχαία λέω ότι μπορεί τώρα να απαγορεύεται σε έναν ψυχολόγο να έχει 2 γραφεία ή σε έναν μη μεταφραστή να έχει >50% σε εταιρεία μεταφράσεων ή να επιβάλλεται σε ιδιοκτήτη θαλάσσιου ταξί να χρεώνει τουλάχιστον ένα ποσό ανά κούρσα ή σε εφημεριδοπώλη να απέχει τουλάχιστον 200 μέτρα από τον επόμενο. Όλα αυτά καταργούνται. Τα περισσότερα υποθέτω ότι δεν αφορούν το ποιος μπορεί να ασκήσει ένα επάγγελμα, αλλά το πλαίσιο στο οποίο το ασκεί.

άρα για το θαλάσσιο ταξί που ανέφερες ας πούμε συνεχίζεις να χρειάζεσαι άδεια ασκήσεως του επαγγέλματος(καπετάνιος ξέρω γω?), δεν αλλάζει κάτι... βασικά αστεία μέτρα ακούγονται όλα αυτά, σε συγκεκριμένα επαγγέλματα... δηλαδή τι ανταγωνισμό περιμένουν απο αυτό... αφου η τιμή του πετρελαίου θα είναι σταθερή και ανεβαίνει πόσο να ρίξουν τις τιμές τους :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνω λάθος το άνοιγμα που αναφέρατε έχει να κάνει ότι ο οποιοσδήποτε επιχειρηματίας μπορεί να αγοράζει άδειες για να ανοίξει εταιρείες και να βάζει μέσα αντίστοιχο προσωπικό. Πχ ένα από τα πολλά: 72. Οπτικός πάω αγοράζω άδεια ανοίγω κατάστημα βάζω έναν οπτικό του δίνω 500 ευρώ και λειτουργό κανονικά.

 

Φυσικά πέρα από αυτό και εγώ αν έχω σπουδάσει οπτικός δεν θα αγοράσω άδεια με Χ ευρώ από ιδιώτη αλά θα παίρνω άδεια να λειτουργήσω κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry κιόλας, αλλα μέχρι τώρα πολλά καταστήματα οπτικών λειτουργούσαν/ούν έτσι...

 

Πάντως αν κρίνω απ'το 2ο κομμάτι του νόμου που περιλαμβάνει τους μηχανικούς με απελευθέρωση ελεχίστων αμοιβών,τότε κι αυτός ο νόμος προφανώς πρόκειται περί...παπάτζας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Διαβαζω κ ακουω τα χιλια μυρια....Παντως το επαγγελματα του Ψυχολογου ανοιγει...Τωρα πως?Ο θεος κ η ψυχη τους.

 

Οριστε η διευκρινιστικη απαντηση του Βενιζελου προχθες για το επαγγελμα του Ψυχολογου.Παντως ακρη εγω δεν βγαζω.Τι εννοει ο ποιητης με την εκδοση Προεδρικου Διαταγματος?Ντεν καταλαβαινει τπτ ο Τοξο

 

http://www.psy.gr/gfiles/7375603727.143b_2011.07.05_Apantisi_Ypourgou_Oikonomikon_k.Ev.Venizelou_ADEIA.PSY.jpg

 

34265137.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι περιορισμους ειχε το εν λογω επαγγελμα;

 

Τα της Ελλαδας δεν τα κατεχω καλα,απο οτι γνωριζω ηταν η αδεια ασκησεως επαγγελματος κ ο γεωγραφικος περιορισμος.Πχ αδειουχος νομου Θεσνικης δεν μπορουσε να ασκησει Αθηνα.Κ αυτα ομως με επιφυλαξη μιας κ δεν ξερω τα της Ελλαδας καλα,αν ξερει καποιος αλλος ας μας πει

 

Αυτο με το Προεδρικο Διαταγμα τι εννοει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορίνα αυτό που εννοεί στην ουσία είναι ότι εγώ πχ. , μπορώ να ανοίξω μαι εταιρία ,

 

να νοικιάσω έναν χώρο δηλαδή , όπου θα έχω 2-3 ψυχολόγους , licensed practitioners ,

 

το ονομάζω και " Mental health " και εξυπηρετώ 2-3 άτομα ανά ώρα αν έχω πελατεία.

 

Με πιάνς?

 

 

Το άνοιγμα του επαγγέλματος ΔΕΝ σημαίνει οπωσδήποτε ότι μπορώ να ΑΣΚΩ το εππάγελμα , απλά μπορώ να έχω "μαγαζί" , ή ταξί , ή φορτηγό , ή φαρμακείο , και να το δουλέυει άλλος.

 

Ειδικά στους ψυχολόγους , η άδεια άσκησης επαγγέλματος , δεν είναι ξέφραγκο αμπέλι.

Χρειάζεται χαρτιά , πρακτική και κόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ειδικά στους ψυχολόγους , η άδεια άσκησης επαγγέλματος , δεν είναι ξέφραγκο αμπέλι.

Χρειάζεται χαρτιά , πρακτική και κόπο.

 

Καλα,μην περνεις κ ορκο ομως για την Ελλαδα :mrgreen: !Για να βγαλεις αδεια ασκησεως επαγγελματος Ψυχολογου στην Ελλαδα χρειαζεσαι μοναχα πτυχιο Ψυχολογιας.Συν τα κλασικα παρελκομενα που προβλεπονται για ολα τα υπολοιπα,πχ υγιειονομικες εξετασεις,θητεια τελειωμενη,παραβολα κ μια υπευθυνη δηλωση οτι δεν εισαι ο Ρωχαμης.Κατα τα αλλα εισαι Ψυχολογος να πουμε...που στην Βρετανια ετρεχα 7 χρονια μεχρι να παρω το Chartered status.

 

Πρακτικη επισης δεν χρειαζεται,εκτος εαν προβλεπεται σε καποιες Ελληνικες σχολες Ψυχολογιας ως προυποθεση για να παρεις πτυχιο.Εμενα περισυ το μονο που μου ζητησαν ηταν η αναγνωριση απο τον Δοαταπ.Πες οτι σου ερχομαι απο ενα δευτεροτριτο βρετανικο πανεπιστημιο τυπου σαουθμπανκ που φυσικα δεν κανεις καμια πρακτικη ,περναω δοαταπ κ το παιζω Ψυχολογος μετα στην Ελλαδα.Αρκει δλδ ενα μπατσελορ κ μαστερ καμενα απο δευτεροτριτα Βρετανικα για να εισαι ''Ψυχολογος'' οπως αρκει κ ενα απλο πτυχιο ΑΕΙ Ψυχολογιας απο Ελλαδα κ μετα ενταξει τα εχεις λυμενα ολα τα προβληματα κ τα δικα σου κ του κοσμου που βλεπεις...Δραμα ειναι η Ελλαδα στο καθεστως της αδειοδοτησης Ψυχολογων.

 

Το θεμα ειναι μηπως καταργησαν κ το θεμα της αδειοδοτησης (που κατι τετοιο υποψιαζομαι) κ αρχισουμε να βλεπουμε Ψυχολογους απο το ΙΕΚ Ψυχοβγαλτης κτλ,η τυπου ''εκανα 3 σεμιναρια Ψυχολογιας το 1972 κ τωρα ειμαι Ψυχολογος''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...