Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία

Κώδικας ενδυμασίας στα πανεπιστήμια

• Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
149 απαντήσεις σ'αυτό το θέμα

#136 insomniaK

insomniaK

Senior Member

• Members
  • 937 μηνύματα
  • LocationNOLA

Δημοσίευση 22 June 2011 - 05:10 PM

Καλό ψάξιμο, άδικος κόπος.

Και μία ερώτηση, όσοι παίρνουν διδακτορικό σε βρετανικό πανεπιστήμιο, αν χρειαστεί να ξαναβάλουν ποια τήβεννο πρέπει να φορούν ανεξάρτητα του πανεπιστημίου (στη Βρετανία); Σκέψου το και θα δεις πως είναι παρόμοιο. Είναι το σημείο που η παράδοση μπλέκεται με το νόμο.

#137 Τοξοβολος_UK

Τοξοβολος_UK

Member

• Banned
  • PipPipPip
  • 93 μηνύματα
  • LocationLondon

Δημοσίευση 22 June 2011 - 05:17 PM

Όταν ζητάς από την γραμματεία αντιγραφό πτυχίου κτλ μια χαρά στην δημοτική είναι, δεν πρόκειται να καταθέσεις ποτέ τον πάπυρο κάπου.

Δεν μιλάω για τις περγαμηνές που σας δίνουν.Το πτυχιο της όπως της δωθηκε απο την σχολη μου έδειξε το οποίο μεταξύ άλλων ήταν σε απλή κολα A4 διπλοτυπο κ με συραπτικο οι 2 σελίδες.Δλδ μου θυμησε φάση "ακριβοι στα πίτουρα ,φτηνοι στο αλεύρι".Αμα ειναι να το παίξεις ιστορία καντο all the way τουλάχιστον να πούμε:Ρ

Sent from my iPhone using Tapatalk

#138 ΦΡΑΝΤΣΕΣΚΑ ΣΑΝΤ

ΦΡΑΝΤΣΕΣΚΑ ΣΑΝΤ

Senior Member

• Members
  • 700 μηνύματα

Δημοσίευση 22 June 2011 - 06:41 PM

Κ επειδη ο νόμος εχει γραφτεί στην καθαρευουσα εν έτη 2011 δίνουν πτυχία στον κόσμο σε καθαρευουσα ;Σε πάω ότι στοίχημα θες ότι αυτο ειναι μάλλον μη σύννομο δεδομένου ότι τα επίσημα κρατικά έγγραφα γράφονται στην δημοτική.Τεσπα μι θινκς ότι κανένα ψωνισμα ειναι αυτο,φάση κρατάμε παραδόσεις ,το παίζουμε ιστορία ,προερχομαστε απο την ένδοξη ιστορία του ελληνικού έθνους

Κόλπα των ελληνικών ιδρυμάτων για να δείξουν ότι έχουν ένα παρελθόν μάλλον :-D μια που το παρόν τους είναι μέσα στην αθλιότητα και τη βρωμιά (κόμματικές παρατάξεις και όλα τα άλλα) τα τελευταία χρόνια ...

#139 slipknot

slipknot

Senior Member

• Members
  • 2269 μηνύματα
  • LocationIn a box

Δημοσίευση 22 June 2011 - 06:46 PM

Αμα ειναι να το παίξεις ιστορία καντο all the way τουλάχιστον να πούμε:Ρ

Με ποιανού τα λεφτά;

#140 FilipposMD

FilipposMD

Official Forum Poet

• Members
  • 278 μηνύματα

Δημοσίευση 22 June 2011 - 07:40 PM

Μωρε ψωνισμα σου λέω.Άλλο το έμβλημα που οκ ειναι το λογκο σου κ άλλο επίσημο έγγραφο.Πάντως τα δικά μου πτυχία δεν ειδα να έχουν Σεξπηρικα Αγγλικά.Όσο για τον τηβενο,η ξαδερφη μου στο Καποδιστριακό ορκίστηκε περισυ κ μια χαρα φοραγε μπλε τηβενο.Πάντως πέρα απο την πλάκα αυτο πρέπει να προσκρουει σε διατάξεις νομικές δεδομένου ότι πλέον η επίσημη μορφή της γλώσσας σε κρατικά έγγραφα ειναι στην δημοτική.Αν το ψάξουμε ολο κ κάτι θα βρούμε που να υποστηρίζει το σκεπτικό μου

1. Τα Σεξπηρικά αγγλικά δεν ήταν η γλώσσα στην οποία γράφονταν τα δημόσια έγγραφα στο ΗΒ πριν 40 χρόνια, αλλά πριν 400, άρα δεν είναι το ίδιο.
2. Κι εγώ με τήβενο ορκίστηκα στο Καποδιστριακό, δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Εγώ είπα ότι και η τήβενος και το καπελάκι και η αρχαϊζουσα γλώσσα και τα χρυσά πετραχήλια που φοράνε στους επίτιμους διδάκτορες είναι γελοία, με βάση τη σημερινή πραγματικότητα, αν τα δεις ξεκομμένα από την παράδοση του κάθε πανεπιστημίου. Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι ψώνισμα η αρχαϊζουσα γλώσσα του ελληνικού πτυχίου και δεν είναι η τήβενος του ελληνικού, του αγγλικού ή του αμερικάνικου πανεπιστημίου ή κάτι πτυχία στα λατινικά που έχω δει από Yale και Harvard. ΟΚ, σκατά τα ελληνικά πανεπιστήμια, αλλά μην τα κατηγορούμε και γι' αυτά που κάνουν όλα τα πανεπιστήμια στον κόσμο!

#141 insomniaK

insomniaK

Senior Member

• Members
  • 937 μηνύματα
  • LocationNOLA

Δημοσίευση 22 June 2011 - 07:43 PM

Κόλπα των ελληνικών ιδρυμάτων για να δείξουν ότι έχουν ένα παρελθόν μάλλον :-D μια που το παρόν τους είναι μέσα στην αθλιότητα και τη βρωμιά (κόμματικές παρατάξεις και όλα τα άλλα) τα τελευταία χρόνια ...

Καλός ο μηδενισμός, αλλά το ΕΚΠΑ (1837) για παράδειγμα έχει σχεδόν την ίδια ηλικία με το ελληνικό κράτος (1830). Μαγκιά του, αν μπορεί ακόμα με το νόμο του 1932 να λειτουργεί. Δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα. Όποιο ίδρυμα έχει θεμελιωθεί μετά το 80 μία χαρά πτυχίο στα ν. ελληνικά έχει, θα καταλάβαινα τα σχόλια σας αν το Πανεπιστημίο Στερεάς Ελλάδας έδινε πτυχία στην καθαρεύουσα για παράδειγμα (που δε δίνει).

Η Ελλάδα μπορεί να έχει χίλια κακά, αλλά για μια θρησκόληπτη, δίχως ταυτότητα χώρα που δεν έζησε το διαφωτισμό και χωρίς πόρους μία χαρά κατάφερε κι έφτιαξε πανεπιστήμιο, για να παράγει αυτούς που χρειαζόταν όταν τους χρειαζόταν. Και ναι σήμερα, υπάρχει μία σχετική παρακμή, αλλά τα 180 χρόνια προσφοράς ούτε διαγράφονται, ούτε μπαίνουν σε συζητήσεις ακαδημαϊκής ποζεριάς.

ΥΓ Ωραία τα λέει και ο γιατρός.

#142 ΦΡΑΝΤΣΕΣΚΑ ΣΑΝΤ

ΦΡΑΝΤΣΕΣΚΑ ΣΑΝΤ

Senior Member

• Members
  • 700 μηνύματα

Δημοσίευση 22 June 2011 - 07:56 PM

Παρά τα όσα σωστά λες οι νόμοι του κράτους θα έπρεπε να ισχύουν και στα επίσημα έγγραφα του ΕΚΠΑ.

Από κει και πέρα, επειδή έχω δει πτυχία του ΕΚΠΑ και της δεκαετίας του '50 και των επόμενων δεκαετιών, είναι απίστευτο το πόσο φτηνιάρικα και κακόγουστα έχουν καταφέρει να τα κάνουν με τα χρόνια. Η καθαρεύουσα είναι απλά το κερασάκι στην τούρτα.

#143 Τοξοβολος_UK

Τοξοβολος_UK

Member

• Banned
  • PipPipPip
  • 93 μηνύματα
  • LocationLondon

Δημοσίευση 22 June 2011 - 08:02 PM

1. Τα Σεξπηρικά αγγλικά δεν ήταν η γλώσσα στην οποία γράφονταν τα δημόσια έγγραφα στο ΗΒ πριν 40 χρόνια, αλλά πριν 400, άρα δεν είναι το ίδιο.
2. Κι εγώ με τήβενο ορκίστηκα στο Καποδιστριακό, δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Εγώ είπα ότι και η τήβενος και το καπελάκι και η αρχαϊζουσα γλώσσα και τα χρυσά πετραχήλια που φοράνε στους επίτιμους διδάκτορες είναι γελοία, με βάση τη σημερινή πραγματικότητα, αν τα δεις ξεκομμένα από την παράδοση του κάθε πανεπιστημίου. Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι ψώνισμα η αρχαϊζουσα γλώσσα του ελληνικού πτυχίου και δεν είναι η τήβενος του ελληνικού, του αγγλικού ή του αμερικάνικου πανεπιστημίου ή κάτι πτυχία στα λατινικά που έχω δει από Yale και Harvard. ΟΚ, σκατά τα ελληνικά πανεπιστήμια, αλλά μην τα κατηγορούμε και γι' αυτά που κάνουν όλα τα πανεπιστήμια στον κόσμο!

Εντάξει δεν θα παίξω με τις λέξεις.Τα Σεξπηρικα Αγγλικά ήταν το ανάλογο που σκέφτηκα ως παράδειγμα δεδομένου ότι η Βρετανία δεν είχε ανάλογες πρόσφατες ιστορικές ιδεοληψιες σε ότι αφορά την γλώσσα.Το θέμα ειναι ότι η καθαρευουσα δεν ειναι η επίσημη μορφη γλώσσα της Ελλάδας οπότε εκτός απο γραφικό κατα την άποψη μου δεν μου κάνει να συνναδει με το ισχύον νομικό πλαίσιο.Σε κάθε περίπτωση αν κ ξεφευγουμε απο το αρχικο θέμα εσυ πλαγιασες για τα λογκο κ τις τηβενους κ μάλιστα δεν καταλαβα κ που αποσκοπουσες δεδομένου ότι κ οι Ελληνικές σχολές τα ίδια κάνουν.Αυτο που σχολιασα ειναι το υπέρμετρο ψωνισμα (το οποίο οκ είπες εσυ δυσκολευεσαι να πιάσεις) γραφής επίσημου κρατικού εγγράφου στην καθαρευουσα.Φαντάζομαι άλλο η συμβολική εμμονή στην παράδοση πχ μέσω λογκο η τηβεννου κ άλλο να φτάνουμε στο άκρο να εκδίδει επίσημη αρχή παρατυπα έγγραφο το οποίο δεν ειναι διατυπωμενο σύμφωνα με την σύννομη μορφή γλώσσας του κράτους.Επίσης βλέπω μια ευαισθησία ότι κ καλα την λέω στα Ελληνικα Πανεπιστήμια,το οποίο μου κάνει(επέτρεψε μου) σε μιμου απτου νοοτροπία.Σιγα απλά το θεωρώ υπέρμετρο ψωνισμα χωρίς κακοηθος να τα χωνω στις σχολές της χώρας.Ελπίζω τώρα να σε βοήθησα να καταλάβεις καλύτερα τι λέω.

#144 FilipposMD

FilipposMD

Official Forum Poet

• Members
  • 278 μηνύματα

Δημοσίευση 22 June 2011 - 08:31 PM

Επίσης βλέπω μια ευαισθησία ότι κ καλα την λέω στα Ελληνικα Πανεπιστήμια,το οποίο μου κάνει(επέτρεψε μου) σε μιμου απτου νοοτροπία.

Ειλικρινά στο λέω, άνθρωπο που να μιλάει χειρότερα από μένα για τα ελληνικά πανεπιστήμια δεν ξέρω αν θα βρεις. Τα σιχαίνομαι και χαρακτηρίζω τρισάθλια την ίδια τη σχολή που έβγαλα, οπότε δεν έχω κανένα πρόβλημα να τα θάψουμε.

Απλώς βρίσκω την κριτική σου περί ψωνίσματος άστοχη, δεδομένου ότι η διατήρηση παραδόσεων, γλωσσικών, ενδυματολογικών και λοιπών είναι κάτι που παρατηρείται σε όλα τα πανεπιστήμια. To Harvard για παράδειγμα χρησιμοποιεί πολύ λατινικούρα στα πτυχία (ακόμα και στο αντικείμενο σπουδών - Juris doctor, scientiae magister κτλ.) ενώ δεν έχει καμία σχέση με τη λατινική γλώσσα.
Αν τώρα η κριτική σου εστιάζεται στο νομότυπο του πράγματος, ομολογώ ότι δεν ξέρω τι ισχύει νομοθετικά. Αν είναι παράνομο, να διορθωθεί. Αλλά περισσότερο ψωνίστικο από χίλιες δυο άλλες πανεπιστημιακές συνήθειες, δεν μου φαίνεται.

Τέλος πάντων, τέλος από μένα, γιατί και το θέμα είναι για τα ρούχα, όχι για τα πτυχία.

#145 insomniaK

insomniaK

Senior Member

• Members
  • 937 μηνύματα
  • LocationNOLA

Δημοσίευση 22 June 2011 - 08:34 PM

Spoiler

#146 gnsX

gnsX

Senior Member

• Members
  • 1142 μηνύματα

Δημοσίευση 22 June 2011 - 08:37 PM

συμπάσχω
πάντα κάτι στραβό πρέπει να λέγεται
και στις τουαλέτες των πανεπιστημίων το κ@λόχαρτο είναι γκοφρέ και γδέρνει,πείτε για την κατάντια,στο εξωτερικό είναι καλύτερα,έχουν σχέδια με λουλούδια και τέτοια

#147 Τοξοβολος_UK

Τοξοβολος_UK

Member

• Banned
  • PipPipPip
  • 93 μηνύματα
  • LocationLondon

Δημοσίευση 22 June 2011 - 08:48 PM

Απλώς βρίσκω την κριτική σου περί ψωνίσματος άστοχη, δεδομένου ότι η διατήρηση παραδόσεων, γλωσσικών, ενδυματολογικών και λοιπών είναι κάτι που παρατηρείται σε όλα τα πανεπιστήμια. To Harvard για παράδειγμα χρησιμοποιεί πολύ λατινικούρα στα πτυχία (ακόμα και στο αντικείμενο σπουδών - Juris doctor, scientiae magister κτλ.) ενώ δεν έχει καμία σχέση με τη λατινική γλώσσα.

Οκ αν κ οφτοπικ σοβαρά το Χάρβαρντ δίνει ολο το επίσημο πτυχιο στα Λατινικά ;Το καταλαβαίνω να έχει κάποια ορολογία ad hoc αλλα ολο το πτυχιο έτσι;

#148 Adon1s

Adon1s

Junior Member

• Members
  • PipPipPip
  • 30 μηνύματα

Δημοσίευση 23 June 2011 - 03:56 AM

ασχετο.ειχα δει-φαντασιωθει στα 14 οτι μετα τις ορκομωσιες , οσα πιπινια ειχαν τυβενο απο κατω συνηθως δν φορουσαν τιποτα κ μετα πηγαιναν για...παρτυ στις εστιες.

#149 Lucifer

Lucifer

Semjâzâ

• Moderators
  • 666 μηνύματα

Δημοσίευση 23 June 2011 - 04:09 AM

Εγκρίνω σκεπτικό.

#150 fireflies

fireflies

Senior Member

• Members
  • 144 μηνύματα

Δημοσίευση 23 June 2011 - 11:25 AM

Σε σχέση με τη γλώσσα που λέγατε πιο πάνω, τα πτυχία του μεταπτυχιακού του ΕΚΠΑ -στη νομική αθηνών τουλάχιστον - είναι στη δημοτική.
Αν υπάρχει νόμος που ορίζει ότι τα επίσημα έγγραφα του κράτους εκδίδονται στη δημοτική (και υποθέτω πως θα υπάρχει τέτοιος από τα 80ς) δεν είναι απαραίτητο να αλλάξει ο νόμος του 1932, insomniaK.
Lex posterior κλπ.
Οπότε μάλλον για λόγους παράδοσης γράφονται τα πτυχία στην καθαρεύουσα, methinks.