Προς το περιεχόμενο

Απόσταση από το γείτονα


jimarass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά ο γείτονάς μου στο εξοχικό έχει χτίσει σε εξαδιαιρέτου με εμένα οικόπεδο και έχει απόσταση από την περίφραξή του 1,80 στην μια άκρη και 2,20μ στην άλλη. Στο κέντρο είναι 2 μέτρα (δίχως να υπολογίσουμε και τη μαρκίζα με άλλους 30 πόντους). Επίσης έχει και παράνομο υπόγειο, δηλαδή χωρίς άδεια. Πέρισυ στην πολεοδομία μου είπαν πως αν κάνω καταγγελεία θα το κατεδαφίσουν. Η άδεια του προβλέπει 2,5 μέτρα απόσταση. ΑΠό όσο ξέρω ή θα πρέπει να κολήσει σε εμένα ή να κρατήσει 2,5 μέτρα. Έχετε παρόμοιες εμπειρίες? επειδή πριν κάνω καταγγελεία θέλω να ξέρω το παν ενδεχεχόμενο, υπάρχει περίπτωση με κάποιο παραθυράκι να δικαιολογήσει την απόσταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι να του το κατεδαφίσεις ρε αδελφέ;;; Υπάρχει θέμα ασφάλειας (τα extra 0,7 μέτρα θα κάνουν την διαφορά) ή έτσι απλά δεν έχεις τι να κάνεις αυτές τις μέρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι να του το κατεδαφίσεις ρε αδελφέ;;; Υπάρχει θέμα ασφάλειας (τα extra 0,7 μέτρα θα κάνουν την διαφορά) ή έτσι απλά δεν έχεις τι να κάνεις αυτές τις μέρες;

Βασικά μου έχει πάρει δόμηση, αφού έχει χτίσει παραπάνω από τα χιλιοστά του, αν και το συμβόλαιο βέβαια γράφει πως μπορεί, αλλά το συμβόλαιο δεν καθορίζει δόμηση, μόνο οι πολεοδομικές διατάξεις το καθορίζουν. Επίσης μου έχει πάρει και γη, δηλαδή το χτίσμα του μπαίνει στο δικό μου οικόπεδο. Ωστόσο εγώ υπολογίζω με το "τώρα". Και επειδή οι δίκες χρονοτριβούν, σκέφτηκα να τελειώνω με το να καλέσω πολεοδομία...

Σημ: Άρχισε να χτίζει αφού είχαμε αρχίσει δικαστήρια, αλλά στην επαρχία γίνεται ότι νάναι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι μεσα στο ιδιο οικοπεδο δεν μετραει η οποια εσωτερικη περιφραξη, που μπορει εσεις να βαλατε ως οριο, αλλα η αποσταση μεταξυ των δυο κτιριων. Για τσεκαρε το.

Εχετε κανει συμβολαια καθετης συνιδιοκτησιας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι μεσα στο ιδιο οικοπεδο δεν μετραει η οποια εσωτερικη περιφραξη, που μπορει εσεις να βαλατε ως οριο, αλλα η αποσταση μεταξυ των δυο κτιριων. Για τσεκαρε το.

Εχετε κανει συμβολαια καθετης συνιδιοκτησιας;

Ναι έχουμε κάθετες ιδιοκτησίες. Ο πολεοδόμος μας έδειξε το φάκελό της αδείας του που έλεγε 2,5μ απόσταση από την περίφραξή του (εσωτερική κοινή με εμάς). Μόλις του είπαμε πως έχει 2μ μας είπε να κάνουμε καταγγελεία και κηρύσεται αυθαίρετο...

 

Έχουμε ρωτήσει και άλλους ντόπιους μηχανικούς και όλοι λένε πως είτε πρέπει να κολήσεις είτε να έχεις απόσταση 2,5 μ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έχουμε κάθετες ιδιοκτησίες. Ο πολεοδόμος μας έδειξε το φάκελό της αδείας του που έλεγε 2,5μ απόσταση από την περίφραξή του (εσωτερική κοινή με εμάς). Μόλις του είπαμε πως έχει 2μ μας είπε να κάνουμε καταγγελεία και κηρύσεται αυθαίρετο...

 

Έχουμε ρωτήσει και άλλους ντόπιους μηχανικούς και όλοι λένε πως είτε πρέπει να κολήσεις είτε να έχεις απόσταση 2,5 μ

 

Για την πολεοδομια δεν ισχυει η εσωτερικη περιφραξη, δεν θεωρειται οριο. Το οικοπεδο θεωρειται ως ενιαιο και τα κτισματα του μεσα αντιμετωπιζονται σαν να ηταν ολα του ενος.

Συνεπως, για την πολεοδομια, αν το κτιριο του με το δικο σου ειναι στα 2,5 μετρα θεωρειται σωστο, και απο εκει και περα παιζει ρολο μονο το συμβολαιο της καθετης. Ειναι δηλαδη καθαρα θεμα συμφωνιας μεταξυ των 2 συνιδιοκτητων. Διοτι σε ενα σωστο συμβολαιο καθετης (παρεα με καποιο διαγραμμα καλυψης), πρεπει να αναγραφονται κατ' αρχην οι μελλοντικες θεσεις των κτιριων, οποτε και δεν εχει σημασια το που ειναι η περιφραξη, αφου μεταξυ σας θα υπαρχει συμβολαιογραφικη συμφωνια (παντα στα οριο του νομου που προβλεπει τα 2,5 μεταξυ των κτιριων).

Δηλαδη, μπορει να υπαρχει μια μεταξυ σας συμφωνια πχ. 2,5 και οι δυο απο την περοφραξη, ή το μισο των 2,5 απο την περιφραξη χωρις το δικαιωμα να κολλησει καποιος στην περιφραξη κλπ. Ολα αυτα ομως ειναι σημεια στο συμβολαιο και οχι παρανομιες του ΓΟΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την πολεοδομια δεν ισχυει η εσωτερικη περιφραξη, δεν θεωρειται οριο. Το οικοπεδο θεωρειται ως ενιαιο και τα κτισματα του μεσα αντιμετωπιζονται σαν να ηταν ολα του ενος.

Συνεπως, για την πολεοδομια, αν το κτιριο του με το δικο σου ειναι στα 2,5 μετρα θεωρειται σωστο, και απο εκει και περα παιζει ρολο μονο το συμβολαιο της καθετης. Ειναι δηλαδη καθαρα θεμα συμφωνιας μεταξυ των 2 συνιδιοκτητων. Διοτι σε ενα σωστο συμβολαιο καθετης (παρεα με καποιο διαγραμμα καλυψης), πρεπει να αναγραφονται κατ' αρχην οι μελλοντικες θεσεις των κτιριων, οποτε και δεν εχει σημασια το που ειναι η περιφραξη, αφου μεταξυ σας θα υπαρχει συμβολαιογραφικη συμφωνια (παντα στα οριο του νομου που προβλεπει τα 2,5 μεταξυ των κτιριων).

Δηλαδη, μπορει να υπαρχει μια μεταξυ σας συμφωνια πχ. 2,5 και οι δυο απο την περοφραξη, ή το μισο των 2,5 απο την περιφραξη χωρις το δικαιωμα να κολλησει καποιος στην περιφραξη κλπ. Ολα αυτα ομως ειναι σημεια στο συμβολαιο και οχι παρανομιες του ΓΟΚ.

Το γεγονός ότι στην άδειά του γράφει 2,5μ από την εσωτερική περίφραξη και έχει κρατήσει 2 είναι σοβαρό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελσ ρε φιλε για 2,5 μετρα μην γινομαστε κακοι τωρα αν τα θες βρεστα μαζι του

Δεν είναι τα 2,5μ αλλά λαμογιές που έχει κάνει και μου έχει πάρει γη και δόμιση. Βασικά έχει χτίσει μέσα στο δικό μου κατά 80 πόντους. Απλά επειδή ο νόμος προστατεύει το κλέφτη, πρέπει και εγώ να βρω τρόπους να τον σταματήσω νομικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι τα 2,5μ αλλά λαμογιές που έχει κάνει και μου έχει πάρει γη και δόμιση. Βασικά έχει χτίσει μέσα στο δικό μου κατά 80 πόντους. Απλά επειδή ο νόμος προστατεύει το κλέφτη, πρέπει και εγώ να βρω τρόπους να τον σταματήσω νομικά...

 

80 ποντοι ειναι σιγα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

80 ποντοι ειναι σιγα

Βασικά έδωσα στο δρόμο περίπου 2 μέτρα οικόπεδο και αυτός το ίδιο. Μόνο που τα πήρε μετά από εμένα? Εσύ θα τον άφηνες τον λαμόγια έτσι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει να κανει με τους 10-20 η με τους 100. Εχει να κανει με το οτι σε τετοιες περιπτωσεις πρεπει να εφαρμοζεται ο νομος κατα γραμμα, διοτι η οποια παρανομια, μπορει να βρεθει μετα απο χρονια και να τρεχουν τα παιδια τους στα δικαστηρια για ενα φραχτη. Ειναι απειρες οι περιπτωσεις αυτες που καποιος καποτε εδωσε τοπο στην οργη, και τελικα βρεθηκε και κερατας και δαρμενος. Οποτε καλα κανει και το ψαχνει, τουλαχιστον να ξερει σιγουρα τι ακριβως συμβαινει και ποια ειναι τα δικαιωματα του. Υποχρεωτικο να του κανει καταγγελια δεν ειναι, μπορει καλλιστα αν αποδειχτει σιγουρα οτι ο αλλος παρανομησε (εις βαρος του jimmara), να κανουν ενα νεο συμβολαιο οπου ο τυπος να αγοραζει αυτο το εξτρα που τους εφαγε, να το πληρωσει και να τελειωνει η δουλεια.

 

@jimmaras, αυτο με την αδεια δεν το ξερω, αλλα και παλι χλωμο το κοβω. Για να ηρθε μισο μετρο πιο κοντα στο φραχτη λογικα απομακρυνθηκε μισο μετρο απο τα αλλα ορια ετσι; (το λεω με την εννοια οτι δεν αυξησε μισο μετρο την καλυψη του σπιτιου του). ΚΑι παλι ομως, ο εσωτερικος φραχτης δε σημαινει οριο οικοπεδου, παρα μονο καποιο χωρισμα απο τα πολλα (φραχτες, τοιχακια κλπ) που μπορεις να εχεις στον περιβαλλον χωρο ενος σπιτιου.

Αυτο που πρεπει να κοιταξει ειναι το συμβολαιο σου. Εκει λογικα θα τα λεει ολα, κι εκει θα υπαρχει και διαγραμμα καλυψης οπου θα φαινονται οι ακριβεις θεσεις των σπιτιων, και ισως και το τι αποστασεις θα κρατησετε ως προς το φραχτη. Εκει λοιπον θα δεις το κατα ποσο ειναι νομιμος η παρανομος, και αν φτασεις στα ακρα, να τον κυνηγησεις μεσω δικηγορου. Η πολεοδομια το μονο που μπορει να κανει ειναι να του ριξει ενα προστιμο γιατι εβαλε σε αλλο σημειο την οικοδομη του (μισο μετρο διαφορα), που και παλι μπορει να τα ριξει στον μηχανικο (για τετοιο λαθος εκεινος ειναι ο υπευθυνος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...