Προς το περιεχόμενο

Τι επαγγελμα να ακολουθησω ?


telegamesvg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εξ'αφορμης του γιου μου που φετος τελειωσε το λυκειο δινωντας πανελληνιες και χωρις να περασει σε καποια σχολη (χωρις φυσικα και αυτο απο μονο του να λυνει καποιο προβλημα) ,σκεφτηκα οτι πολλα παιδια εδω στο insomnia θα βρισκονται σε παρομοια θεση , ψαχνωντας τι επαγγελμα να ακολουθησουν .

 

Θα ηθελα λοιπον τις σκεψεις - ιδεες πανω σε αυτο το θεμα , ειδικα τωρα που η οικονομικη κριση εχει κανει τα πραγματα ακομη ποιο δυσκολα κ περιπλοκα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Εξ'αφορμης του γιου μου που φετος τελειωσε το λυκειο δινωντας πανελληνιες και χωρις να περασει σε καποια σχολη (χωρις φυσικα και αυτο απο μονο του να λυνει καποιο προβλημα) ,σκεφτηκα οτι πολλα παιδια εδω στο insomnia θα βρισκονται σε παρομοια θεση , ψαχνωντας τι επαγγελμα να ακολουθησουν .

 

Θα ηθελα λοιπον τις σκεψεις - ιδεες πανω σε αυτο το θεμα , ειδικα τωρα που η οικονομικη κριση εχει κανει τα πραγματα ακομη ποιο δυσκολα κ περιπλοκα .

 

Κουρεας, φουρναρης.

Χωρις υπερβολη κατι απο αυτα τα 2 θα επελεγα αν δεν περναγα σε σχολη. Απτα λιγα επαγγελματα που ποτε δε θα τα επηρεασει κριση, καθως η πελατεια δε γινεται να μειωθει, εκτος αν αρχισουν να κουρευονται ολοι σπιτια τους για οικονομια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φουρναρης ειναι καλο, αλλα πολυ δυσκολο επαγγελμα. Λιγοι την παλευουν να δουλεψουν μια ζωη στα εξαντητικα ωραρια που εχει. Εκτος βεβαια και ειναι μαστερ στη δουλεια του, πιασει την καλη και μετα απο καποια χρονια δουλευουν αλλοι για αυτον.

 

Δεν μας ειπες, εχει καποια κλιση σε κατι ο γιος; Καποια χομπυ, τι του αρεσει γενικα; (εκτος του καφε και γκομενες :-) ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηθελα λοιπον τις σκεψεις - ιδεες πανω σε αυτο το θεμα , ειδικα τωρα που η οικονομικη κριση εχει κανει τα πραγματα ακομη ποιο δυσκολα κ περιπλοκα .

 

 

Η κρίση δεν θα υπάρχει για πάντα , όταν τελειώσει θα έχει ξεπεραστεί.

 

Καλύτερα να πάει σε μια σχολή του ΟΑΕΔ ή να ξαναδώσει εξετάσεις αν θέλει να εισαχθεί σε κάποιο πανεπιστήμιο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κουρεας, φουρναρης.

 

διαφωνω και με τα 2

 

για κουρεμα (οι αντρες τουλαχιστον) μπορουν να πανε σε πακιστανους που κουρευουν με 5 ευρω!

εχω δει πολλα τετοια μαγαζια

για τις γυναικες, παντα υπαρχει μια φιλη τους που μπορει να κοντινει τα μαλλια και να τα χτενισει.

τα μαλλια δεν ειναι ειδος πρωτης αναγκης! μπορουμε να ζησουμε και χωρις αυτα.

 

φουρναρης ειναι μεγαλη κουβεντα.

φουρναρης μπορει να ειναι απο ενα απλο πρατηριο που το μονο που κανει ειναι να περιμενει

να ερθει το ψωμι και να το πουλησει

ΜΕΧΡΙ το να φτιαχνει ακομα και γλυκα και αναλαβει και μαγαζια για τροφοδοσια

ψωμι, τυροπιτας, γλυκα κτλ κτλ

για να εχει επιτυχια ενας φουρναρης θελει ΤΡΕΛΗ δουλεια!

οι περισσοτεροι δεν αντεχουν και κλεινουν το ενα μετα το αλλο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαφωνω και με τα 2

 

για κουρεμα (οι αντρες τουλαχιστον) μπορουν να πανε σε πακιστανους που κουρευουν με 5 ευρω!

εχω δει πολλα τετοια μαγαζια

για τις γυναικες, παντα υπαρχει μια φιλη τους που μπορει να κοντινει τα μαλλια και να τα χτενισει.

τα μαλλια δεν ειναι ειδος πρωτης αναγκης! μπορουμε να ζησουμε και χωρις αυτα.

 

 

θα διαφωνησω με την διαφωνια σου.Παντα δουλεια ,βασικα λειτουργικα εξοδα, στοιχειωδης εξοπλισμος (ειδικα αν δεν ειναι κανα κομμωτηριο φουλ κυριλε , με πολλους εργαζομενους ) ,και εχει να κανει με τριχες :P

Ποσοι πανε για κουρεμα σε πακιστανο ?? Τα μαλλια δεν ειναι πρωτη αναγκη ? Για πηγαινε στην δουλεια σου (ειδικα αν απαιτει καλη εμφανιση ) κακοκουρεμενος :P

 

---------- Προσθήκη στις 14:13 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 14:06 ----------

 

και σου σκαει ο αλλος ενα 10ευρω για μιση ωρα δουλειας (μηπως βαζω πολυ ? ) Ασε αν ειδικευτεις στα γυναικεια κουρεματα-βαφες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα διαφωνησω με την διαφωνια σου.Παντα δουλεια ,βασικα λειτουργικα εξοδα, στοιχειωδης εξοπλισμος (ειδικα αν δεν ειναι κανα κομμωτηριο φουλ κυριλε , με πολλους εργαζομενους ) ,και εχει να κανει με τριχες :P

Ποσοι πανε για κουρεμα σε πακιστανο ?? Τα μαλλια δεν ειναι πρωτη αναγκη ? Για πηγαινε στην δουλεια σου (ειδικα αν απαιτει καλη εμφανιση ) κακοκουρεμενος :P

 

δεν ειναι τοσο απλο οσο το λες.

για να εχει επιτυχια ενας κουρεας πρεπει να αποκτησει ονομα στη περιοχη.

και μετα ψου-ψου ερχονται και αλλοι πελατες πελατισσες.

το "παντα δουλεια" ειναι σχετικο.

οπως και "παντα δουλεια" εχουν και αλλα επαγγελματα που λεμε στο αλλο θεμα με τη "κριση".

οσοι εχουν λεφτα πηγενουν ακομα, μονο που ΔΕ πανε καθε Σαββατο οπως παλιοτερα που

εβγαινε στο club ή στα μπουζουκια, γιατι πολυ απλα τωρα ΔΕ βγαινει καθε Σαββατο.

 

και οσοι εχουν επαφες με γυναικες, θα ξερουν πολυ καλα οτι παντα υπαρχει καποια στη παρεα οπου ξερει να χτενιζει και να κουρευει πολυ καλα τις φιλες της!

ειναι οπως εμας, που παντα υπαρχει καποιος γνωστος που ξερει απο υπολογιστες και στη δυσκολη στιγμη τον φωναζουμε.

ετσι στη χειροτερη περιπτωση μια "φιλη" μπορει να βοηθησει τις φιλες εστω και με λιγα χρηματα.

ακουστε και μενα που ζω τις γυναικες απο πρωτο χερι :-)

οσο για τους αντρες, δεν υπαρχει τιποτα το δυσκολο.

8/10 αντρες κανουν απλο κουρεμα που γινεται ακομα και με μηχανη κουρεματος. αντε να ερθει και η φιλη που λεγαμε...

1/10 τα ξυριζουν (οπως εγω)

1/10 ΔΕ τα κουρευουν και τα αφηνουν μακρια....:devil:

 

---------- Προσθήκη στις 14:23 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 14:20 ----------

 

Ασε αν ειδικευτεις στα γυναικεια κουρεματα-βαφες.

 

το θεμα με τις γυναικες ανελυσα.

αν μεινουν απο λεφτα δεν εχουν αναγκη να βαψουν τα μαλλια γιατι δε θα μπορουν να βγουν για να τα δειξουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σεφ ή Ζαχαροπλαστης. Αμα του αρεσει κατι απο τα δυο, ειναι επαγγελματα που εχουν ζητηση Ελλαδα και εξωτερικο.

Εχω 3 γνωστους που τελειωσαν σχολες εδω (ΙΕΚ και ο ενας απο τον ΟΑΕΔ) οι οποιοι βρηκαν αμεσως δουλεια. Ο ενας μαλιστα εφυγε κατ'ευθειαν για ενα πολυτελες ξενοδοχειο στην Ελβετια.

Επισης καποια στιγμη ο Toufas ειχε αναφερει οτι οι Pastry Chefs εχουν τρελη ζητηση στην Αγγλια. Αμα δει το thread θα μπορεσει να σου πει περισσοτερα.

 

Καλο θα ηταν ομως να εχει καποια κλιση στο αντικειμενο ή τουλαχιστον να του αρεσει και να ασχοληθει, γιατι απ'όσο μου λενε ειναι ζορικη δουλεια και μπορει να μην την παλεψει μεσα στις κουζινες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι τοσο απλο οσο το λες.

για να εχει επιτυχια ενας κουρεας πρεπει να αποκτησει ονομα στη περιοχη.

και μετα ψου-ψου ερχονται και αλλοι πελατες πελατισσες.

το "παντα δουλεια" ειναι σχετικο.

οπως και "παντα δουλεια" εχουν και αλλα επαγγελματα που λεμε στο αλλο θεμα με τη "κριση".

οσοι εχουν λεφτα πηγενουν ακομα, μονο που ΔΕ πανε καθε Σαββατο οπως παλιοτερα που

εβγαινε στο club ή στα μπουζουκια, γιατι πολυ απλα τωρα ΔΕ βγαινει καθε Σαββατο.

 

και οσοι εχουν επαφες με γυναικες, θα ξερουν πολυ καλα οτι παντα υπαρχει καποια στη παρεα οπου ξερει να χτενιζει και να κουρευει πολυ καλα τις φιλες της!

 

Εδω ειναι το μυστικο .Τα μαλλια δεν μπορεις να τα αφησεις δυο τρεις μηνες επειδη δεν βγαινεις .Θα το κοβεις το 10-15ευρακι απο αλλου θες δεν θες καθε τοσο.Για κατι απλο θα εμπιστευτεις μια φιλη,οκ, συνηθως ομως η φιλη ειναι στην πραγματικοτητα κομμωτρια, δηλαδη ουσιαστικα δουλευει μαυρα (σιγα μην εξυπηρετει ολες τις φιλες της τζαμπα).Ναι υπαρχει και αυτος ο ανταγωνισμος .

Μη βαλουμε γαμους κλπ.Σιγουρα θελει να φτιαξεις και μια πελατεια, αλλα και γνωριμιες να μην εχεις , ε τι στο καλο , δεν θα μπουν 5 10 ατομα στο μαγαζι.Και δεν ειπαμε οτι θα γινουν ολοι εκκατομυριουχοι αμεσως , αλλα λεει, ειδικα τωρα λεει παρα πολυ...:P

Και ποιο ειναι το ρισκο ? Μηπως εχεις πληρωσει μυρρια για το εμπορευμα και καθεται η χαλαει ? Το τρελο ρευμα ? Ο τεραστιος χωρος ?Τριχες...αυτο ακριβως :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σεφ ή Ζαχαροπλαστης.

 

δε ξερω τι γινεται αλλα εγω βλεπω το αντιθετο.

ξαδερφος μου ΣΕΦ εχει δουλεψει σε μεγαλα μαγαζια και εχει τις χειροτερες εντυπωσεις.

 

γνωστος μου ειχε ζαχαροπλαστειο πολλα χρονια και το εκλεισε πριν 2 χρονια γιατι οι πελατες προτειμανε τις μεγαλες αλυσιδες!

 

σαν υπαλληλος το λες εσυ?

ξερεις ποση κουραση εχει? και ποσα λεφτε περνεις?

 

φιλος μου που δουλευε σε ζαχαροπλαστεια, τη παρατησε τη δουλεια και δουλευει delivery πιτσες (δικη μου ιδεα)

ειναι ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΣ!

μου λεει οτι σχεδον τα ιδια λεφτα περνει, χωρις τοση κουραση, ευθυνες, αφεντικο πανω απο το κεφαλι και πολυ ελευθερο χρονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε ξερω τι γινεται αλλα εγω βλεπω το αντιθετο.

ξαδερφος μου ΣΕΦ εχει δουλεψει σε μεγαλα μαγαζια και εχει τις χειροτερες εντυπωσεις.

 

γνωστος μου ειχε ζαχαροπλαστειο πολλα χρονια και το εκλεισε πριν 2 χρονια γιατι οι πελατες προτειμανε τις μεγαλες αλυσιδες!

 

σαν υπαλληλος το λες εσυ?

ξερεις ποση κουραση εχει? και ποσα λεφτε περνεις?

 

φιλος μου που δουλευε σε ζαχαροπλαστεια, τη παρατησε τη δουλεια και δουλευει delivery πιτσες (δικη μου ιδεα)

ειναι ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΣ!

μου λεει οτι σχεδον τα ιδια λεφτα περνει, χωρις τοση κουραση, ευθυνες, αφεντικο πανω απο το κεφαλι και πολυ ελευθερο χρονο.

 

Εχεις κανει ολη την Αθηνα ντελιβεραδες, χαχαχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω ειναι το μυστικο .Τα μαλλια δεν μπορεις να τα αφησεις δυο τρεις μηνες επειδη δεν βγαινεις .Θα το κοβεις το 10-15ευρακι απο αλλου θες δεν θες καθε τοσο.Για κατι απλο θα εμπιστευτεις μια φιλη,οκ, συνηθως ομως η φιλη ειναι στην πραγματικοτητα κομμωτρια, δηλαδη ουσιαστικα δουλευει μαυρα (σιγα μην εξυπηρετει ολες τις φιλες της τζαμπα).Ναι υπαρχει και αυτος ο ανταγωνισμος .

Μη βαλουμε γαμους κλπ.Σιγουρα θελει να φτιαξεις και μια πελατεια, αλλα και γνωριμιες να μην εχεις , ε τι στο καλο , δεν θα μπουν 5 10 ατομα στο μαγαζι.Και δεν ειπαμε οτι θα γινουν ολοι εκκατομυριουχοι αμεσως , αλλα λεει, ειδικα τωρα λεει παρα πολυ...:P

Και ποιο ειναι το ρισκο ? Μηπως εχεις πληρωσει μυρρια για το εμπορευμα και καθεται η χαλαει ? Το τρελο ρευμα ? Ο τεραστιος χωρος ?Τριχες...αυτο ακριβως :P

 

δε διαφνωνω μαζι σου αλλα ειναι επιτυχια 5-10 ατομα?

και που το στηριζεις? 10-15 το τριμηνο απο καθε ατομο?

 

με αυτη τη λογικη τοτε ανοιγεις ενα σουβλατζιδικο!

υπαρχει ανθρωπος που ΔΕΝ εφαγε μερικα σουβλακια με τη παρεα του για 3 μηνες?

αν τα μετρησεις βγαινουν παραπανω λεφτα απο αυτα που λες.

 

φυσικα δε λεω οτι ειναι λυση το σουβλατζιδικο αλλα το συγκρινω με τον κουρεα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλος μου που δουλευε σε ζαχαροπλαστεια, τη παρατησε τη δουλεια και δουλευει delivery πιτσες (δικη μου ιδεα)

ειναι ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΣ!

μου λεει οτι σχεδον τα ιδια λεφτα περνει, χωρις τοση κουραση, ευθυνες, αφεντικο πανω απο το κεφαλι και πολυ ελευθερο χρονο.

 

Εχει μαγαζι με delivery η δουλευει σαν ντελιβερας ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...