Προς το περιεχόμενο

Τι επαγγελμα να ακολουθησω ?


telegamesvg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχεις κανει ολη την Αθηνα ντελιβεραδες, χαχαχα.

 

πλακα πλακα το εχω πει σε πολλους πανω στη συζυτηση και με εχουν ακουσει.

ολοι ειναι ευχαριστημενοι. (σε σχεση παντα με τη δουλεια που κανανε πριν)

 

το ελεγα και εδω παλιοτερα και ολοι με βριζανε...:-)

 

---------- Προσθήκη στις 14:40 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 14:39 ----------

 

Εχει μαγαζι με delivery η δουλευει σαν ντελιβερας ?

δουλευει σαν deliveras

με ικα κτλ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Σεφ ή Ζαχαροπλαστης. Αμα του αρεσει κατι απο τα δυο, ειναι επαγγελματα που εχουν ζητηση Ελλαδα και εξωτερικο.

Εχω 3 γνωστους που τελειωσαν σχολες εδω (ΙΕΚ και ο ενας απο τον ΟΑΕΔ) οι οποιοι βρηκαν αμεσως δουλεια. Ο ενας μαλιστα εφυγε κατ'ευθειαν για ενα πολυτελες ξενοδοχειο στην Ελβετια.

Επισης καποια στιγμη ο Toufas ειχε αναφερει οτι οι Pastry Chefs εχουν τρελη ζητηση στην Αγγλια. Αμα δει το thread θα μπορεσει να σου πει περισσοτερα.

 

Καλο θα ηταν ομως να εχει καποια κλιση στο αντικειμενο ή τουλαχιστον να του αρεσει και να ασχοληθει, γιατι απ'όσο μου λενε ειναι ζορικη δουλεια και μπορει να μην την παλεψει μεσα στις κουζινες.

 

+1 Οτιδηποτε εχει να κανει με φαγητο εδω στην Ελλαδα (και μαλλον και σε ολοκληρο τον κοσμο) θα ειναι παντα υψηλης σημασιας και αποδωχων δεδομενου οτι εισαι καλος. Καλες και οι τριχες απο κομμωτες/ κομμωτριες αλλα δεν φτανουν μαγειρες/ chefs καθε ειδους. Εχω και εγω φιλαρακι που για ενα διαστημα δουλευε στο Μακεδονια Palace και μπηκε φανταρος και πηγε Κυπρο και εγινε αναρπαστος. Μαλιστα με το που απολυθηκε τον περιμενε δουλεια εκει στην Κυπρο και εμεινε και μονιμα και εκει (και παντρευτηκε και Κυπρια).

 

Λιγο αμα νοιωθεις και "το 'χεις" με την μαγειρικη χαλαρα επιλεγεις κατι τετοιο. Σιγουρα πραγματα. Ακομα βαραω το κεφαλι μου που δεν επελεξα αυτο σαν επαγγελμα 8 χρονια πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγο αμα νοιωθεις και "το 'χεις" με την μαγειρικη χαλαρα επιλεγεις κατι τετοιο. Σιγουρα πραγματα. Ακομα βαραω το κεφαλι μου που δεν επελεξα αυτο σαν επαγγελμα 8 χρονια πριν.

 

αμα το'χεις ποτε δεν ειναι αργα!

 

---------- Προσθήκη στις 14:50 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 14:47 ----------

 

Βρε συ aledjo αυτη ειναι η χειροτερη δουλεια ever.Απο καθε αποψη :P

 

αν θες το συζυταμε.... απο καθε αποψη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

αν θες το συζυταμε.... απο καθε αποψη

 

Μια που παγωσε το θεμα , ενα σχολιακι..:lol:

 

 

Σκ@τα ωραριο, Σ-Κ κλεισμενες συνηθως , επικινδυνοτητα λογω συνεχους οδηγησης , καιρικες συνθηκες ,σκα@τα λεφτα για τις ωρες που δουλευεις , παρολο που μπορει να ενθουσιαστεις αρχικα με τα μπουρμπουαρ.Πληρη ασφαλιση, πληρωμη τυχων υπερωριων κατι αντιστοιχο του τζοκερ.Γινομαι υπερβολικος ? Για να δω αντ'επιχειρηματα.Αλλα τα ανεφερες , ελλειψη ευθυνων, αφεντικου πανω απο το κεφαλι.Για αυτο και συνηθως σε θεωρουν τοσο αναλωσιμο που στην πρωτη στραβη τα ακους .Πολλες φορες αναλογα τα κεφια των πελατων και του αφεντικου .Αν εχεις οικογενεια ενδεικνυται το ντελιβερυ ? Στα ειπανε οπως ειπες στο φορουμ αλλα επιμενεις ε ? :lol: Ακουω αντ'επιχειρηματα :P Μη με βλεπεις αρνητικο.Δεν ειναι επειδη δεν ξερω, αλλα επειδη ξερω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΕΦ που ειπωθηκε:

2 φιλους εχω, ο 1ας ανεργος 1 χρονο.

Ο αλλος βρηκε με βυσμα με τη μια δουλεια σε καποιο κυριλατο εστιατοριο της Αθηνας, γνωστο κλπ, δε τους πληρωνε δεδουλευμενα ο εργοδοτης κλπ, ενω παραλληλα τους εβαζε να δουλευουν εξαντλητικα ωραρια κλπ. Μεχρι που αποφασισε να σηκωθει να φυγει.

 

Εχοντας ενα καλο βιογραφικο λογω αυτου του μαγαζιου βρηκε ευκολα δουλεια σε ενα αλλο, οπου ναι μεν παιρνει καλα λεφτα, δουλευει δε σαν ζωο. 1 ρεπο το 7ημερο (Κυριακη) και καθημερινα υπερωριες. Καλη δουλεια για εναν 23ρη-30ρη, για μετα δεν ξερω αν ειναι και τοσο καλα να δουλευεις σε αυτο το ρυθμο μια ζωη. Ετσι κι ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΕΦ που ειπωθηκε:

2 φιλους εχω, ο 1ας ανεργος 1 χρονο.

Ο αλλος βρηκε με βυσμα με τη μια δουλεια σε καποιο κυριλατο εστιατοριο της Αθηνας, γνωστο κλπ, δε τους πληρωνε δεδουλευμενα ο εργοδοτης κλπ, ενω παραλληλα τους εβαζε να δουλευουν εξαντλητικα ωραρια κλπ. Μεχρι που αποφασισε να σηκωθει να φυγει.

 

Εχοντας ενα καλο βιογραφικο λογω αυτου του μαγαζιου βρηκε ευκολα δουλεια σε ενα αλλο, οπου ναι μεν παιρνει καλα λεφτα, δουλευει δε σαν ζωο. 1 ρεπο το 7ημερο (Κυριακη) και καθημερινα υπερωριες. Δε ξερω, ετσι κι ετσι.

 

Δεν ειναι ευκολο αλλα το ΤΕΡΑΣΤΙΟ + γι αυτο το επαγγελμα ειναι οτι μια φορα θα βρεις την καλη και καθαρισες. Το δευτερο μεγαλο + ειναι σε αντιθεση με αλλα επαγγελματα ειναι ενα γεματο βιογραφικο σε ορισμενα "μεγαλα" μαγαζια/ ξενοδοχεια κτλ εχει πολυ μεγαλη βαρυτητα. Η δουλεια σου δηλαδη μετραει οτι και να κανεις και σιγουρα δεν παει χαμενη. Ακομα και στην εκμεταλευση να σε εχουν αν εισαι καλος θα πας σιγουρα μπροστα με τον καιρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΕΦ που ειπωθηκε:

2 φιλους εχω, ο 1ας ανεργος 1 χρονο.

Ο αλλος βρηκε με βυσμα με τη μια δουλεια σε καποιο κυριλατο εστιατοριο της Αθηνας, γνωστο κλπ, δε τους πληρωνε δεδουλευμενα ο εργοδοτης κλπ, ενω παραλληλα τους εβαζε να δουλευουν εξαντλητικα ωραρια κλπ. Μεχρι που αποφασισε να σηκωθει να φυγει.

 

Εχοντας ενα καλο βιογραφικο λογω αυτου του μαγαζιου βρηκε ευκολα δουλεια σε ενα αλλο, οπου ναι μεν παιρνει καλα λεφτα, δουλευει δε σαν ζωο. 1 ρεπο το 7ημερο (Κυριακη) και καθημερινα υπερωριες. Δε ξερω, ετσι κι ετσι.

 

Ανεργο σεφ δεν ετυχε να γνωρισω αλλα για το λες θα υπαρχουν και τετοιοι.

 

Οσο για τα υπολοιπα, ναι ειναι δυσκολη δουλεια. Γι'αυτο ειπα οτι πρεπει να το αγαπας για να μπορεσεις να την παλεψεις. Δεν ειναι και το καλυτερο να καθεσαι τοσες ωρες μεσα σε μια κουζινα με αρκετα ατομα και πολλη φασαρια.

 

Εγω παντως το σκεφτομαι πολυ σοβαρα του χρονου τετοια εποχη που θα βγω απο φανταρος, να ψαχτω και να τελειωσω μια τετοια σχολη, με προοπτικη να φυγω, εστω και για λιγα χρονια, εξωτερικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά ο "Τεχνικός Η/Υ & Ηλεκτρονικών μηχανών γραφείου" δεν είναι καλό επάγγελμα?

 

Nop. Αν μπορεις να το αποφυγεις το αποφευγεις οπως ο διαολος το λιβανι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oπως και να χει τεινω να συμβιβαστω με την ιδεα οτι αρκετες ειδικοτητες που διδασκονται σε ΙΕΚ εχουν πολυ καλυτερη επαγγελματικη αποκατασταση (και λεφτα) απο την πλειοψηφια των ΑΕΙ/ΤΕΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nop. Αν μπορεις να το αποφυγεις το αποφευγεις οπως ο διαολος το λιβανι.

 

 

 

Και ποιά άλλη ειδικότητα, τότε, που να έχει σχέση με την πληροφορική έχει ζήτηση? Για ιδιωτικό ΙΕΚ μιλάω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...