Προς το περιεχόμενο

Τι επαγγελμα να ακολουθησω ?


telegamesvg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και ποιά άλλη ειδικότητα, τότε, που να έχει σχέση με την πληροφορική έχει ζήτηση? Για ιδιωτικό ΙΕΚ μιλάω...

 

Δικτυα ή τεχνικος ιατρικων οργανων. Κατα τα αλλα ηχοληψια, μουσικη τεχνολογια (αν εχεις καποια σχεση με κατι απο αυτα) ειναι σταθερες αξιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Σοβαρά? Δίκτυα εχω τελειώσει και γω.

Αλλά είμαι άνεργος.Για τεχνικός ιατρικ.οργάνων δε ξέρω.

Απο πολλούς πάντως έχω ακούσει οτι ζητάνε άτομα που να ξέρουν να διορθώνουν-επισκευάζουν-συναρμολογούν στο hardware κομμάτι Η/Υ, εκτυπωτες, scanner,φωτοτυπικά,κτλ. που όλο αυτό στο μαθαίνουν στην ειδικότητα που είπα και παραπάνω :Τεχνικός Η/Υ & Ηλεκτρονικών μηχανών γραφείου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου τελειωσες δυκτια γιατι θελεις κατι αλλο? Μεινε εκει που εισαι και ασχολησου με αυτα γιατι παντα θα εχουν "ψωμι" αλλα θα πρεπει να κοιταξεις σε Αθηνα μερια. Τα αλλα δυο επαγγελματα για εμενα ειναι τζαμπα λεφτα και ειδικα αν ειναι και δικα σου λεφτα ποναει και τσουζει πολυ περισσοτερο (επαθα και εμαθα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μενα το υπερτατο επαγγελμα ειναι ΕΝΑ!

 

ΟΦΘΑΛΜΙΑΤΡΟΣ

 

αν μπορουσα να γυρισω τα χρονια πισω....

 

το υπερτατο επαγγελμα "βαραω μυγες", αλλα ειμαι επιστημονας και πλερωνομαι!

 

εχεις το ιατριο σου, το γραφειακι σου, το aircondition και πανω απ'ολα κανενας ΔΕ σε πιεζει!

ειναι ο μοναδικος "γιατρος" ο οποιος ΔΕΝ ακουμπαει τον ασθενη!

ΔΕΝ δινει φαρμακα, αρα δεν εχει ευθυνη για τη ζωη του ασθενη.

ΔΕΝ κανει ενεσεις.

ουτε θα τον φωναξει ποτε κανεις "βοηθεια γιατρε μου" οποιαδηποτε ωρα

καθαρη "δουλεια", δε μπορει κανενας ασθενης να σου πριζει @@ για οποιοδηποτε προβλημα του.

Ευκολη διαγνωση του προβληματος του ασθενη (ειδικοτερα με κατι μηχανηματα που εχουν βγει οπου βρισκει μονο του το προβλημα)

10 λεπτα με τον καθε πελατη, γραφεις τα γυαλια που πρεπει να παρει και αντε γεια!

εχεις συγκεκριμενες "ασθενιες" οπου καθε ασθενια εχει και τη λυση σου.

 

if ****** then *******

 

δε μιλαω για χειρουργους, απλα για τον ΟΦΘΑΛΜΙΑΤΡΟ που βλεπουμε στις περιοχες οπου κατοικουμε ή οταν παμε να μας γραψει τι γυαλια θελουμε με το ικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι αυτά τα όμορφα threadάκια με τίτλους "Τι δουλεία να κάνω;","Ποια δουλειά έχει λεφτά;" και θα γίνω κακός και τα adminια του κατηχητικού θα με banάρουν...αγαπάμε Ελλάδα!:P

 

Ρε χρυσό μου παιδί,περιμένεις σε τέτοιους καιρούς (ή ακόμη κι αν οι καιροί ήταν χαλαροί anyway) να πάρεις τι απάντηση;;;

Θες να μάθεις πληροφορίες για έναν συγκεκριμένο κλάδο,ευχαρίστως...για λεφτά όμως σσσσσσσσσσ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μενα το υπερτατο επαγγελμα ειναι ΕΝΑ!

 

ΟΦΘΑΛΜΙΑΤΡΟΣ

 

 

Περιεργο,αλλα σε γενικες γραμμες συμφωνω.Βεβαια, ξεκινας να το ασκεις μετα τα 40.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι αυτά τα όμορφα threadάκια με τίτλους "Τι δουλεία να κάνω;","Ποια δουλειά έχει λεφτά;" και θα γίνω κακός και τα adminια του κατηχητικού θα με banάρουν...αγαπάμε Ελλάδα!:P

 

Ρε χρυσό μου παιδί,περιμένεις σε τέτοιους καιρούς (ή ακόμη κι αν οι καιροί ήταν χαλαροί anyway) να πάρεις τι απάντηση;;;

Θες να μάθεις πληροφορίες για έναν συγκεκριμένο κλάδο,ευχαρίστως...για λεφτά όμως σσσσσσσσσσ...

 

Προφανως και δε διαβασες ουτε καν τις 3 γραμμες απο τις οποιες αποτελειται το αρχικο ποστ, και αρχισες να τα χωνεις απο τον τιτλο...

Fail.

 

Παιδια, οφθαλμιατρος καλα ειναι, αλλα μιλαμε παντα για επαγγελμα με πολυ λιγοτερες σπουδαστικες γνωσεις, γιατι αν ο γιος του καταφερνε να περασει να σπουδασει οφθαλμιατρικη, προφανως και δεν θα μιλαγαμε εδω για αυτο το θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιεργο,αλλα σε γενικες γραμμες συμφωνω.Βεβαια, ξεκινας να το ασκεις μετα τα 40.

 

Και επισης, ΑΝ "πιασει" το υποθετικο ιατρειο, καθως κι εδω εμπεριεχεται το ρισκο που υπαρχει σε καθε ανοιγμα μιας μικροεπιχειρησης. Δανειο, αγορα εξοπλισμου, ξεληρωμα δανειου για καμποσα χρονια εφοσον εχεις ικανοποιητικη πελατεια. Αλλιως κλαφτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω επισης Midi. Και μιλαμε για δανειο της ταξεως των 100k πανω κατω.Τα μηχανηματα κοστιζουν.Αλλα οτι εχει αποκατασταση εχει, κακα τα ψεματα. Και 500€ ο καταρρακτης, χειρουργειο 30 min, αν βεβαια αποφασισεις να κανεις χειρουργεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επισης, ΑΝ "πιασει" το υποθετικο ιατρειο, καθως κι εδω εμπεριεχεται το ρισκο που υπαρχει σε καθε ανοιγμα μιας μικροεπιχειρησης. Δανειο, αγορα εξοπλισμου, ξεληρωμα δανειου για καμποσα χρονια εφοσον εχεις ικανοποιητικη πελατεια. Αλλιως κλαφτα.

 

ολα τα επαγγελματα τα εχουν αυτα.

αλλα εγω το λεω ειρωνικα και για το γαμωτο της υποθεσης!

επιστημονας, περιφανος, πουλας μουρη (οτι εισαι γιατρος) και αν πιασεις κανεις λεφτα σχεδον χωρις κοπο και αγχος

οπως οι αλλοι γιατροι, δικηγοροι κτλ κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξ'αφορμης του γιου μου που φετος τελειωσε το λυκειο δινωντας πανελληνιες και χωρις να περασει σε καποια σχολη (χωρις φυσικα και αυτο απο μονο του να λυνει καποιο προβλημα) ,σκεφτηκα οτι πολλα παιδια εδω στο insomnia θα βρισκονται σε παρομοια θεση , ψαχνωντας τι επαγγελμα να ακολουθησουν .

 

Θα ηθελα λοιπον τις σκεψεις - ιδεες πανω σε αυτο το θεμα , ειδικα τωρα που η οικονομικη κριση εχει κανει τα πραγματα ακομη ποιο δυσκολα κ περιπλοκα .

 

Γεωλογία και Εξορύξεις.

Προσπάθησε να πάρεις σχετικό πτυχίο και φύγε για εξωτερικό. (Αυστραλία κυρίως).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου τελειωσες δυκτια γιατι θελεις κατι αλλο? Μεινε εκει που εισαι και ασχολησου με αυτα γιατι παντα θα εχουν "ψωμι" αλλα θα πρεπει να κοιταξεις σε Αθηνα μερια. Τα αλλα δυο επαγγελματα για εμενα ειναι τζαμπα λεφτα και ειδικα αν ειναι και δικα σου λεφτα ποναει και τσουζει πολυ περισσοτερο (επαθα και εμαθα).

 

Καλησπέρα και πάλι. είχα πάει θάλασσα και τώρα είδα οτι απάντησες.Οταν λες "έπαθα και έμαθα"τι σχολή είχες τελειώσει και τί ειδικότητα αν επιτρέπεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα τον οφθαλμίατρο τον έχετε βάλει για πλάκα σε αυτήν τη συζήτηση, έτσι;

Για όσους τυχόν δεν ξέρουν, για να γίνεις οφθαλμίατρος πρέπει να μπεις στην ιατρική (αγγούρι), να τελειώσεις την ιατρική (αγγούρι), να περιμένεις να έρθει η σειρά σου για ειδικότητα (αν μιλάμε για Ελλάδα, 5-6-7 χρονάκια άνετα), να κάνεις την ειδικότητα οφθαλμολογίας (διάρκεια 4 χρόνια, κακοπληρωμένη εργασία - κι άλλο αγγούρι)και να δώσεις εξετάσεις για ειδικότητα. Σημειωτέον ότι ο οφθαλμίατρος είναι χειρουργική ειδικότητα, δηλαδή για να πάρεις τον τίτλο ΠΡΕΠΕΙ να κάνεις χειρουργεία.

 

Έστω ότι τα κάνεις όλα αυτά (είσαι 35άρης τουλάχιστον). Για να γίνεις ο αραχτός οφθαλμίατρος που λέει ο aledjo, πρέπει να ανοίξεις ένα ιατρείο, με πολλά έξοδα, όπως αναφέρθηκε και να έχεις με κάποιο μαγικό τρόπο μια τεράστια πελατεία, γιατί αν δεν κάνεις επεμβάσεις, πρέπει να έχεις ένα κάρο απλές επισκέψεις τη μέρα για να βγάζεις λεφτά. Αν πάλι κάνεις επεμβάσεις, δεν είσαι ο αραχτός και έχεις μια τεράστια ευθύνη.

 

Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...