Προς το περιεχόμενο

Φοιτητικη Ζωη-Αθηνα


JimxxZe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αντε καλέ χαζομάρες, μια χαρά θα περάσεις.Εγώ μένω τώρα Καλλιθέα.Εντάξει έχει μέρη να βγεις για μπύρα αλλά το τζέρτζελο γίνεται στις περιοχές που είπαν τα παιδια, οι οπόίες είναι σχετικά κοντα απο την Καλλιθέα.Ο ηλεκτρικός και το 040 θα σε βολέψουν μια χαρα γιατί ή θα σε πάνε ακριβώς εκεί που θες ή θα έχουν ανταπόκριση με το μετρό και έτσι θα βγείς πάλι ακριβώς εκεί που θες.Ο άντρας μου φοιτητής ήρθε και τώρα ξέρει την Αθήνα καλύτερα απο εμένα :-D

Οσο για την εγκληματικότητα τί να σου πω εγώ είμαι και κοπέλα πολλές φορές έχω περπατήσει μόνη μου ξημερώματα και Ομόνοια και Εξάρχεια και ποτέ δεν μου έχει τύχει τίποτα.Δεν ξέρω ίσως επειδή μεγάλωσα Αθήνα και παύεις να προσέχεις κάποια πράγματα με τον καιρό.

Για πάρκινγκ Καλλιθέα αν δεν έχει η πολυκατοικία σου είναι χοντρό παλούκι.Αλλά δεν πρόκειται ποτέ να κάνεις έξοδο έτσι κι αλλιώς με αμάξι γιατί δεν έχεις που να το παρκάρεις όπου και να πας, δεν παίζει δηλ να βγεις στο Γκάζι ή στο Μοναστηράκι να βρεις ποτέ θέση.Απλά ταξάκι στο γυρισμό.Εγώ τόσα χρόνια και πραγματικά μόνο αν θέλω να πάω στην παραλιακή θα το χρειαστώ αλλά και πάλι δεν μπορείς να πιεις 2 ποτά γιατί παιζουν αλκοτεστ. :fear:

Τώρα για τις τιμές με λιγότερα απο 300 αν βρεις ή θα είσαι τυχερός ή θα ψάξεις για γκαρσονιέρα.

Καλή διασκέδαση :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Φοιτητής στην Αθήνα;; Ξανασκέψου το πριν συμπληρώσεις το μηχανογραφικό… Part I

 

Βγήκαν τα αποτελέσματα κι εσύ διαπίστωσες πανευτυχής ότι πέρασες σε ΑΕΙ ή ΤΕΙ της Αθήνας. Ονειρεύεσαι από τώρα την ξέφρενη φοιτητική ζωή για την οποία όλοι μιλάνε. Λυπάμαι φίλε μου αλλά πλανάσαι πλάνην οικτράν... Η φοιτητική ζωή στην Αθήνα, ειδικά αν είσαι Αθηναίος, είναι κάτι σαν το τέρας του Λοχ Νες! Όλοι έχουν ακούσει γι' αυτό, αλλά κανείς δεν τον έχει δει.

 

Αλλά ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Ενήλικος πια και μάλιστα φοιτητής, θα υπολογίζεις σε αυξημένη αυτονομία, ίσως και πλήρη ανεξαρτησία. Που πα ρε Καραμήτρο;;; Από τη στιγμή που εξακολουθείς να μένεις στο πατρικό σου, αυτήν τη λέξη αυτονομία καλά θα κάνεις να την διαγράψεις από το λεξιλόγιό σου. Ακόμη και όταν θα εκπονείς το διδακτορικό σου (λέμε τώρα), οι γονείς σου θα αντιμετωπίζουν σαν μαθητή της Γ΄ Γυμνασίου.

 

Αν, για παράδειγμα, προερχόσουν από την Αθήνα αλλά ήσουν φοιτητής στην Πάτρα, τότε θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα. Θα έφευγες από το σπίτι ότι ώρα ήθελες και θα μπορούσες να γυρίσεις και σε τρεις μέρες!! Ακόμη και στις 03.00 τα ξημερώματα θα μπορούσες να κανονίσεις στο διαμέρισμα σου από πρωτάθλημα trivial pursuit μέχρι πάρτι με ούζα (sic) και να μην δώσεις λογαριασμό σε κανένα! Δεδομένων μάλιστα και των κινητών, κανείς δεν μπορεί να ελέγξει κάθε πότε περνάς από το σπίτι σου, πόσο διαβάζεις, τι τρως και αν έπλυνες τα δοντάκια σου.

 

Για δοκίμασε να κάνεις οτιδήποτε από τα παραπάνω στην Αθήνα. Π.χ. να φύγεις και να γυρίσεις μετά από τρεις μέρες. Επανάσταση θα γίνει στο σπίτι σου! Με λίγα λόγια, όσο μένεις με τους γονείς σου, πρώτα να περιμένεις την κλιμακτήριο και μετά την πλήρη ανεξαρτησία.

 

Ας πάμε τώρα στις περιβόητες παρέες. Και ας πάρουμε πάλι ως παράδειγμα την Πάτρα. Από τους 10 φοιτητές που περνάνε σε μία σχολή των Πατρών, οι 7 τουλάχιστον είναι από κάποια άλλη πόλη. Αυτό έχει ως συνέπεια να μην υπάρχουν προγενέστερες φιλίες και παρέες. Όλοι είναι άγνωστοι μεταξύ αγνώστων και είναι, εκ των πραγμάτων, αναγκασμένοι να δημιουργήσουν νέες φιλίες.

 

Στην Αθήνα όμως, οι 7 στους 10 φοιτητές είναι Αθηναίοι. Έχουν ήδη παρέες και φιλίες άρα δεν έχουν και την ανάγκη να δημιουργήσουν νέες. Πάνε στη σχολή, παρακολουθούν τις παραδόσεις και επιστρέφουν στο σπίτι τους! Δεν αντιμετωπίζουν, και δικαιολογημένα, το Πανεπιστήμιο ως τόπο κοινωνικών συναναστροφών.

 

Δεν είναι όμως μόνο αυτός ο λόγος για τον οποίο είναι πολύ δύσκολη η δημιουργία παρέας ακόμη και ανάμεσα σε μη Αθηναίους. Οι αποστάσεις στην Αθήνα είναι τεράστιες. Σε μια πόλη όπως η Πάτρα, είναι πολύ σπάνιο δύο φοιτητές να απέχουν περισσότερο από 20 λεπτά ο ένας από τον άλλο. Στην Αθήνα αντίθετα (λαμβάνοντας υπόψη μας και την κίνηση), η μία ώρα απόσταση είναι από τις καλύτερες περιπτώσεις.

Πόσες φορές μπορείς να σπαταλήσεις ένα δίωρο σε μετακινήσεις για να δεις ένα φίλο σου;;; Και ακόμη και αν αυτό το κάνουν δύο άτομα, είναι μάλλον σπάνιο να συμβαίνει από αρκετά άτομα τόσο συχνά ώστε να δημιουργηθεί μια δεμένη παρέα. Πόσο μάλλον για να διατηρηθεί…

 

Ακούω φίλους μου που σπουδάζουν στην επαρχία να κανονίζουν να βγουν και φρίττω.

“Που να τρέχεις τώρα στο σπίτι του Γιάννη!! Είναι πολύ μακριά!” – “Πόσο μακριά ρε μεγάλε που βαριέσαι να πάρεις το αυτοκινητάκι σου και να πας;;;” – “Μακριά σου λέω, 20 λεπτά!!” …

 

Κάπου εκεί είναι που μπαίνουμε στην ζώνη του Λυκόφωτος…

Επιπλέον, σε μικρές πόλεις, όλα τα μαγαζιά και οι καφετέριες είναι συγκεντρωμένα ή τουλάχιστον σε μικρή απόσταση μεταξύ τους. Κάνοντας μια γύρα από τις καφετέριες ή τα μπαράκια, είναι πολύ πιθανό να πέσεις σε κάποιον συμφοιτητή σου! Στην Αθήνα υπάρχει τέτοια περίπτωση;;;

Καλά οι ίδιοι φοιτητές στο τρίτο έτος βαράνε μπιέλες. Η καφετέρια που απέχει 10 λεπτά έχει γίνει πλέον εκνευριστικά βαρετή.

 

Όσους γνωστούς έχω πάντως, τον πρώτο χρόνο δεν την πάλευαν, τον δεύτερο προσαρμόστηκαν και τον τρίτο φιλοξενούσαν φοιτητές από επαρχία. Εγώ τη λάτρεψα απ' την αρχή :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Praetorianos +1

 

το αρθρο τα λεει λιγο υπερβολικα και τα δειχνει ιδανικα(για την επαρχια) χωρις να ειναι. Ας πουμε αυτο που λεει ο φιλος απο πανω. Ναι ειναι ολα μαζεμενα σ ενα μερος. Στο τριτο χρονο θα χεις βαρεθει τη ζωη σου να πηγαινεις στα ιδια και στα ιδια, ενω εδω εχεις απειρες επιλογες.

 

Στην καλυτερη λεει μια ωρα, κ μετα γραφει για 2ωρα. Τοσα χρονια μετακινουμε με τα ΜΜΜ 2ωρο δεν εχω χρειαστει ποτε!! Μονο σε εξαιρετικες περιπτωσεις και μεγαλες αποστασεις.

Και δε νομιζω οτι ο φοιτητης θα ξεκιναει ας πουμε απο το Καλαμακι για να πηγαινει πχ Κηφισια.

Κι αυτο για τη 1 ωρα, ειναι πολυ γενικο.. Με το μετρο πχ οι αποστασεις συρρικνωνονται .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

RELAX παιδια υπερβαλεται μερικοι,Λοιπον Φιλε καταρχας μπραβο σου για την επιτυχια σου,σου ευχομαι καλη σταδιοδρομία,σε ποιο τμήμα του Χαροκοπειου μπήκες; εδινα και εγω φέτος μπηκα στην 1η επιλογη πληροφορικη Πειραια..περα απο αυτο ετυχε να ζησω σχεδόν ολο το δημοτικο και ολο το Γυμνασιο στην Κρητη,Χανια και μολις ηρθα στην Αθηνα μου ελεγαν ΠΩΩΩΩΩΩ ρε φιλε ηρθες εδω! εδω γινεται τρελο κλεψιμο,ναρκωντικα,βια κτλπ

Να φαντααστεις στην αρχη ειχα φοβηθει πηγαινα σχολειο στις 8:40 και εβλεπα γυρω το πρωι!!!! (χαχ0αχ0α)

Μετα απο 3 χρονια εχω βγαλει το συμπερασμα οτι

ΝΑΙ θα σε κλεψουν αλλα οχι αυτες οι υπεβολες,δηλαδη ναι αμα εισαι μονος σε στενο στις 2 το βραδυ ή ακομα και στις 11 και σε δουνε "αυτοι" θα σου τι πεσουν αλλα οχι οτι κυκλοφορεις και καποιος σε παρακολουθει..

ΝΑΙ υπαρχουν ναρκωντικα αλλα αμα τους πεις δεν θελω.! απομακρυνθεις δεν θα στα βαλουν μεσα στην τσεπη(εξαλλου δεν τα χαριζουνε;) )

ΝΑΙ υπαρχουν βιαστες αλλα σιγουρα δεν θα δουν εσενα (γυναικα δεν εισαι)αλλα και να σε δουν μην στυσεις το κωλο σου ( :-D ) ή τρέχα

Δεν χρειάζεσαι να ζεις με τον φοβο οτι κατι μπορει να σου συμβει...απλα πρεπει να εισαι προσεκτικος με τις κινησεις και τις αποφασεις

 

Ακομη δεν χρειαζεσαι να μαθεις ολα τα λεωφορεια απ'εξω 4-5 θα χρειαζεσαι..και στο Μετρο υπαρχουν χαρτες μεσα..

 

Προσωπικα για διασκεδαση προτιμώ την Παλαια Αθηνα για καφεδακι (πλακα,ακροπολη,Θησειο,Μοναστηρακι)

καλοκαρι ειναι καλα Μαρινα Φλοισβου,

Γκαζι εχει Μερικα καλα μαγαζια,στο κεντρο για coffee break γυρω απο Πανεπιστημιου,

βασικα ανολαγα με το στυλ σου υπαρχουν χωροι να σε φιλοξεκινουν

π.χ αν εισαι IwannaBeFamous πηγαινε Γλυφαδα,ειναι ο καλυτερο μερος ;)

 

Αν και σαν φοιτητης με πασο εχει δωρεαν εισοδο σε ολα τα Μουσεια,πηγαινε σε πολλα θα με θυμηθεις ακομη και να μην σου αρεσει "ο πολιτισμος"

 

Καλοκαιρι αμα θες για μπανιο ΜΗΝ ΠΑΣ Παλαιο Φαληρο,Αλιμο,Γλυφαδα,Ελληνικο(Μενω Αλιμο και ξερω τι κατεβαζουν οι ποταμοι ολο το χειμωνα)Παρε το Ε22 και πηγαινε οσο πιο μακρια γινεται

 

Για "Τρελη Φαση" πηγαινε ALLU FUN PARK θα περασεις καλα...

 

Γενικα φοιτητης να εισαι μια χαρα θα περάσεις με καλη παρεα..:-D:-D:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Για τη Ζωή στην Αθήνα (Φοιτητική) Υπήρχε ένα blog που έγραφε ένα παλικάρι ακριβώς τι εστί φοιτητική ζωή στην Αθήνα. Στα 5 χρόνια που σπούδαζα Αθήνα από την εμπειρία μου το 90% με 95% που σπουδάζει αθήνα και έρχεται από Επαρχία δε παιρνάει καλά, και θα προτιμούσε να άλλαζε μέρος.

Δυστυχώς δεν υπάρχει αυτό το λινκ τώρα http://viennas.net/cs/blogs/kafir/archive/2006/03/20/1374.as. Το παραθέτω όμως το του περιεχόμενο εδώ (Πρώτο Μέρος).

 

Φοιτητής στην Αθήνα;; Ξανασκέψου το πριν συμπληρώσεις το μηχανογραφικό… Part I

 

Βγήκαν τα αποτελέσματα κι εσύ διαπίστωσες πανευτυχής ότι πέρασες σε ΑΕΙ ή ΤΕΙ της Αθήνας. Ονειρεύεσαι από τώρα την ξέφρενη φοιτητική ζωή για την οποία όλοι μιλάνε. Λυπάμαι φίλε μου αλλά πλανάσαι πλάνην οικτράν... Η φοιτητική ζωή στην Αθήνα, ειδικά αν είσαι Αθηναίος, είναι κάτι σαν το τέρας του Λοχ Νες! Όλοι έχουν ακούσει γι' αυτό, αλλά κανείς δεν τον έχει δει.

 

Αλλά ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Ενήλικος πια και μάλιστα φοιτητής, θα υπολογίζεις σε αυξημένη αυτονομία, ίσως και πλήρη ανεξαρτησία. Που πα ρε Καραμήτρο;;; Από τη στιγμή που εξακολουθείς να μένεις στο πατρικό σου, αυτήν τη λέξη αυτονομία καλά θα κάνεις να την διαγράψεις από το λεξιλόγιό σου. Ακόμη και όταν θα εκπονείς το διδακτορικό σου (λέμε τώρα), οι γονείς σου θα αντιμετωπίζουν σαν μαθητή της Γ΄ Γυμνασίου.

 

Αν, για παράδειγμα, προερχόσουν από την Αθήνα αλλά ήσουν φοιτητής στην Πάτρα, τότε θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα. Θα έφευγες από το σπίτι ότι ώρα ήθελες και θα μπορούσες να γυρίσεις και σε τρεις μέρες!! Ακόμη και στις 03.00 τα ξημερώματα θα μπορούσες να κανονίσεις στο διαμέρισμα σου από πρωτάθλημα trivial pursuit μέχρι πάρτι με ούζα (sic) και να μην δώσεις λογαριασμό σε κανένα! Δεδομένων μάλιστα και των κινητών, κανείς δεν μπορεί να ελέγξει κάθε πότε περνάς από το σπίτι σου, πόσο διαβάζεις, τι τρως και αν έπλυνες τα δοντάκια σου.

 

Για δοκίμασε να κάνεις οτιδήποτε από τα παραπάνω στην Αθήνα. Π.χ. να φύγεις και να γυρίσεις μετά από τρεις μέρες. Επανάσταση θα γίνει στο σπίτι σου! Με λίγα λόγια, όσο μένεις με τους γονείς σου, πρώτα να περιμένεις την κλιμακτήριο και μετά την πλήρη ανεξαρτησία.

 

Ας πάμε τώρα στις περιβόητες παρέες. Και ας πάρουμε πάλι ως παράδειγμα την Πάτρα. Από τους 10 φοιτητές που περνάνε σε μία σχολή των Πατρών, οι 7 τουλάχιστον είναι από κάποια άλλη πόλη. Αυτό έχει ως συνέπεια να μην υπάρχουν προγενέστερες φιλίες και παρέες. Όλοι είναι άγνωστοι μεταξύ αγνώστων και είναι, εκ των πραγμάτων, αναγκασμένοι να δημιουργήσουν νέες φιλίες.

 

Στην Αθήνα όμως, οι 7 στους 10 φοιτητές είναι Αθηναίοι. Έχουν ήδη παρέες και φιλίες άρα δεν έχουν και την ανάγκη να δημιουργήσουν νέες. Πάνε στη σχολή, παρακολουθούν τις παραδόσεις και επιστρέφουν στο σπίτι τους! Δεν αντιμετωπίζουν, και δικαιολογημένα, το Πανεπιστήμιο ως τόπο κοινωνικών συναναστροφών.

 

Δεν είναι όμως μόνο αυτός ο λόγος για τον οποίο είναι πολύ δύσκολη η δημιουργία παρέας ακόμη και ανάμεσα σε μη Αθηναίους. Οι αποστάσεις στην Αθήνα είναι τεράστιες. Σε μια πόλη όπως η Πάτρα, είναι πολύ σπάνιο δύο φοιτητές να απέχουν περισσότερο από 20 λεπτά ο ένας από τον άλλο. Στην Αθήνα αντίθετα (λαμβάνοντας υπόψη μας και την κίνηση), η μία ώρα απόσταση είναι από τις καλύτερες περιπτώσεις.

Πόσες φορές μπορείς να σπαταλήσεις ένα δίωρο σε μετακινήσεις για να δεις ένα φίλο σου;;; Και ακόμη και αν αυτό το κάνουν δύο άτομα, είναι μάλλον σπάνιο να συμβαίνει από αρκετά άτομα τόσο συχνά ώστε να δημιουργηθεί μια δεμένη παρέα. Πόσο μάλλον για να διατηρηθεί…

 

Ακούω φίλους μου που σπουδάζουν στην επαρχία να κανονίζουν να βγουν και φρίττω.

“Που να τρέχεις τώρα στο σπίτι του Γιάννη!! Είναι πολύ μακριά!” – “Πόσο μακριά ρε μεγάλε που βαριέσαι να πάρεις το αυτοκινητάκι σου και να πας;;;” – “Μακριά σου λέω, 20 λεπτά!!” …

 

Κάπου εκεί είναι που μπαίνουμε στην ζώνη του Λυκόφωτος…

Επιπλέον, σε μικρές πόλεις, όλα τα μαγαζιά και οι καφετέριες είναι συγκεντρωμένα ή τουλάχιστον σε μικρή απόσταση μεταξύ τους. Κάνοντας μια γύρα από τις καφετέριες ή τα μπαράκια, είναι πολύ πιθανό να πέσεις σε κάποιον συμφοιτητή σου! Στην Αθήνα υπάρχει τέτοια περίπτωση;;;

 

 

Δυστυχως τετοιου ειδους κειμενα ηταν απτα πρωτα που διαβασα μολις εμαθα οτι περναω Αθηνα,και η αληθεια ειναι οτι στην αρχη ειχα αγχωθει πολυ!Νομιζω κρυβουν μια εμπαθεια ,μαλλον ειναι γραμμενα απο φοιτητες αλλων πολεων οι οποιοι μαλλον δεν περασα στην 1η επιλογη τους(Αθηνα) και τους εμεινε απωθημενο και βγαζουν ολες τις κακιες!!

 

 

Ημουν 2 μερες Αθηνα,και εκτος απο την υπερβολικη κινηση και τον αερα που μου μυριζε καπως εμεινα με τις καλυτερες εντυπωσεις,εχω παει αρκετες φορες Αθηνα αλλα τωρα θα ζω εκει για τα επομενα 4-5 χρονια και τα βλεπω καπως διαφορετικα τα πραγματα!!

Νομιζω αυτο με τις αποστασεις ειναι υπερβολικο!Εξαλλου οι φοιτητες στο πανεπιστημιο εκτος απτα παιδια που εμεναν εξ αρχης στην Αθηνα λογικα δεν θα μενουν οι περισσοτεροι στις περιοχες κοντα στο παν/μιο??Π.χ οι φοιτητες ΕΚΠΑ οι περισοτεροι δεν μενουν Ζωγραφου?

 

Ναι και γω πιστευω θα περασω μια χαρα!!

ευχαριστω!!

@strat92man Γεωγραφεια στο Χαροκοπειο ειμαι,1η μου επιλογη ηταν!:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχας η Αθηνα ειναι το κεντρο των εξελιξεων..οτιδηποτε πρωτα εδω θα γινει γνωστο και μετα αλλου ,για το πως θα κινηθει η επαρχια η ΑΘΗΝΑ το καθορίζει..στην Αθηνα κανεις τις γνωριμίες που θα σε βοηθησουν στο μελλον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

http://ftinapota.gr/

 

Το ftinapota.gr γεννήθηκε ως μια ιδέα απ’ αυτές που λες “δεν θα ήταν ωραία να υπήρχε κάτι τέτοιο?” Από τότε η ιδέα εξελίχθηκε μέσα από συζητήσεις με φίλους και πήρε την σημερινή της μορφή. Το ftinapota.gr γεννήθηκε μέσα στην κρίση και προσπαθεί να προτείνει εναλλακτικές.

 

Το ftinapota.gr δεν είναι ακόμα ένας κατάλογος μπαρ στην Αθήνα. Είναι ένας κατάλογος που προσπαθεί να καταγράψει και να αναδείξει τις χαμηλές τιμές προσπαθώντας παράλληλα να μεταφέρει την ατμόσφαιρα μέσα από περιγραφές και φωτογραφίες. Το ftinapota.gr γεννήθηκε από φίλους οι οποίοι συχνάζουν σε αυτά τα μαγαζιά. Το “φθηνό” θα μου πεις είναι σχετικό...Καθώς κάποιοι από μας γεννήθηκαν, έζησαν ή ταξίδεψαν στο εξωτερικό είδαν τις τιμές εκεί και τους την σπαει όταν τους ζητάνε εξωφρενικές τιμες για μια έξοδο σάβατο βράδυ...

 

Για πολύ καιρό ψάχναμε, ρωτάγαμε, φωτογραφίζαμε και συλλέξαμε τελικά αυτά με τις φθηνότερες τιμές και προσπαθήσαμε να κρατήσουμε και άλλα στέκια με παραπλήσιες τιμές.

 

Με την βοήθειά σας ελπίζουμε να βρούμε κι άλλα σε όλες τις γειτονιές της Αθήνας!

 

 

Η ομάδα του ftinapota.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...