Προς το περιεχόμενο

να βρω δουλεια, ναι.. αλλα τι??;


anthoulaki

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χωρίς δεδομένα όμως όσο και να σκεφτεί δε θα φτάσει ποτέ σε συμπέρασμα. Αν φτάσει σε συμπέρασμα παρόλα ταύτα, δε θα είναι σωστό κατά 99,9999999999999999% και μπορεί να πάρει και κόσμο στο λαιμό του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
  • Moderators
Χωρίς δεδομένα όμως όσο και να σκεφτεί δε θα φτάσει ποτέ σε συμπέρασμα. Αν φτάσει σε συμπέρασμα παρόλα ταύτα, δε θα είναι σωστό κατά 99,9999999999999999% και μπορεί να πάρει και κόσμο στο λαιμό του!

 

Αστειευεσαι σωστα?

Εισαι σιγουρος πως μιλαμε για το ιδιο πραγμα? Δεν διαβαζει ειπες αρχικα, οχι πως δεν δεχεται τα ερεθισματα απο το περιβαλλον του και δεν τα αποκωδικοποιει. Μηπως αναφερεσαι σε συγκεκριμενα επαγγελματα, οποτε να εχει καποια λογικη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τι επιχείρημα; Μήπως μη μείνουν τα σουβλάκια απούλητα και στεναχωρηθούν οι τοπικοί παράγοντες; Γιατί αυτοί όλοι πρόσθεση με δυσκολία ξέρουν και πάω και στοίχημα! Ειδικά με τα γελοία θέματα που βάζουν τώρα!

 

Από κει και μετά ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ σημαίνει αυτός που γνωρίζει καλά! Δε σημαίνει αυτός που δεν ξέρει την τύφλα του!

 

Εκτός βέβαια αν βλέπουμε τα πανεπιστήμια ως οίκους ανοχής, όπου όλοι μπορούν να μπουν!

 

---------- Προσθήκη στις 22:51 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 22:45 ----------

 

Και κάτι τελευταίο. Αυτός που δε διαβάζει δε μπορεί να κάνει υπέυθυνες δουλειές που θέλουν σκέψη και ικανότητες. Αλλά βέβαια η σκάλα και η οικοδομή δεν είναι για μας!

 

Με επιχείρημα ότι τέλειωσε το γυμνάσιο και λύκειο και πήρε απολυτήριο.

 

Η βάση ανάλογα με τις επιδόσεις στις πανελλαδικές εξετάσεις δεν έχει νόημα, διότι δεν αντιστοιχεί σε κάποιο επίπεδο γνώσης, είναι απλά κατατακτήριες. Απλά, όλοι οι υποψήφιοι που έχουν τελειώσει το λύκειο είναι ικανοί και άξιοι πανεπιστημιακής εκπαίδευσης και οι πανελλαδικές είναι ο τρόπος επιλογής τμήματος.

 

Αν κάτι χρειάζεται αλλαγή είναι η ισχυροποίηση του ρόλου της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.

 

---------- Προσθήκη στις 22:27 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 22:13 ----------

 

Και μια μικρή σημείωση, δεν ξέρω τον ορισμό του επιστήμονα, αλλά σίγουρα αν τον όριζα θα έβαζα στον ορισμό κάτι σαν κάποιος που έχει ένα γιατί για καθετί που παρατηρεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μια μικρή σημείωση, δεν ξέρω τον ορισμό του επιστήμονα, αλλά σίγουρα αν τον όριζα θα έβαζα στον ορισμό κάτι σαν κάποιος που έχει ένα γιατί για καθετί που παρατηρεί.

 

Που προσπαθεί να.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αστειευεσαι σωστα?

Εισαι σιγουρος πως μιλαμε για το ιδιο πραγμα? Δεν διαβαζει ειπες αρχικα, οχι πως δεν δεχεται τα ερεθισματα απο το περιβαλλον του και δεν τα αποκωδικοποιει. Μηπως αναφερεσαι σε συγκεκριμενα επαγγελματα, οποτε να εχει καποια λογικη?

 

Δλδ τι εννοείς ερεθίσματα από το περιβάλλον αν όχι το διάβασμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ τι εννοείς ερεθίσματα από το περιβάλλον αν όχι το διάβασμα;

 

Απλη ερωτηση. Συμφωνεις με το παρον συστημα που υπαρχει για την εισαγωγη στα ΑΕΙ ΤΕΙ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Χωρίς δεδομένα όμως όσο και να σκεφτεί δε θα φτάσει ποτέ σε συμπέρασμα. Αν φτάσει σε συμπέρασμα παρόλα ταύτα, δε θα είναι σωστό κατά 99,9999999999999999% και μπορεί να πάρει και κόσμο στο λαιμό του!

 

Γιατί αυτοί όλοι πρόσθεση με δυσκολία ξέρουν και πάω και στοίχημα!

 

Αυτός που δε διαβάζει δε μπορεί να κάνει υπέυθυνες δουλειές που θέλουν σκέψη και ικανότητες.

 

Με αυτα διαφωνω, διοτι θεωρω πως περιγραφεις απολυτα εναν ανθρωπο φυτο, οχι εναν ανθρωπο που απλως δεν μελετουσε στο σχολειο.

 

Τα δεδομενα δεν τα λαμβανει κανεις μοναχα απο το διαβασμα. Σαφως δεν αναιρω την σημασια του διαβασματος, αλλα εσυ περιεγραψες εναν αναλφαβητο (οποτε δεν θα εχει απολυτηριο λυκειου).

 

Καποιος ο οποιος λαμβανει δεδομενα λοιπον (εμπειρικα αν θελεις) θα φτασει σε συμπερασμα. Το οποιο δεν θα ειναι απαραιτητα λαθεμενο.

Αυτος που λαμβανει δεδομενα (με τον χψ τροπο) τα αναλυει κλπ δεν μπορουμε να λεμε πως a priori δεν μπορει να κανει υπευθυνες δουλειες που θελουν σκεψη και ικανοτητες.

 

Ομως μαλλον ειμαστε offtopic :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πραγματικα δεν καταλαβαινω το επικριτικο υφος του ixthy.. αν καταλαβα καλα εισαι στο χωρο της εκπαιδευσης και θα πρεπε να εχεις μαθει να συζητας και να χεις υπομονη..ενω εγω βλεπω ενα επικριτικο μονολογο μεσα στο θυμο απο κατι... αυτη η αποψη μου που σχηματισα γρηγορα-γρηγορα οπως αλλωστε κανεις και συ για μενα απο την αρχη. οσο γι αυτο που με ρωτησες θεωρω οτι ναι και καποιος με 1.000 μπορει να περασει σε καποια σχολη (αν φυσικα βγαλει το λυκειο) και αν θα παρει το πτυχιο εξαρταται απ το πως τα παει στη σχολη κι οχι με το ποσο περασε. και εδω τελειωνω με το θεμα αυτο επειδη ακριβως ειναι εντελως out off topic!!

παντως ευχαριστω πααρα πολυ οσους με βοηθησαν χωρις να κρινουν (εφοσον δε με γνωριζουν) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν προσέξεις καλά θα δεις ότι δε σε κρίνω πουθενά. Πουθενά δε χαρακτήρισα τα λεγόμενά σου. Διαφωνώ όμως με τη λογική του παραλόγου. Λες χαράμισα και μετά λες το είπε άλλος και γω είπα το ίδιο. Και πάλι δε σε έκρινα. Μετά χαρακτηρίζεις αρνητικά μια κοπέλα στην τηλεόραση, η οποία αν και πρώτη στις πανελλαδικές, εκφράζει ένα φόβο. Ότι ακόμα και αυτή δε έχει καμιά τύχη μέσα στο Ελληνικό χάος! Κάτι τέτοιες λογικές άλλωστε δε σας πείθουν ότι και να σπουδάσετε χαράμι; Βέβαια πιο πολύ διαφώνησες με τη βάση του 10. Εκεί ναι σε επικρίνω, για αυτό που λες, αλλά δε σε κρίνω.

 

Το ότι διαφωνώ μαζί σας δε σημαίνει ότι δε συζητώ. Αλλιώς δε θα έγραφα να χάνω το χρόνο μου. Επίσης να ξέρεις ότι δε σε βοηθά αυτός που συνφωνεί μαζί σου. Γιατί ρωτάς αν όλα τα έχεις βρει και τα ξέρεις τότε;

 

Θα σου πω κάτι απλό. Όταν γύρισα από 18 μήνες στρατό και δεν έβρισκα δουλειά, μια από τις πρώτες μου κινήσεις ήταν να ρωτήσω ένα φίλο μου να δω αν υπάρχει ελεύθερη θέση χαμάλη στα ψυγεία. Τελικά βρήκα πιο εύκολα δουλειά σαν ιχθυολόγος (ξέρετε από αυτούς που δε χρειάζεται να έχουν προσόντα (Διαμαντοπούλου 2010) διότι η κυτταρολογική έρευνα είναι piece of cake!!!) και αργότερα στον κορεσμένο ήδη χώρο των καθηγητών. Η εμπειρία και η γνώση να ξέρεις έρχεται μέσα από τη δουλειά, είτε αυτό λέγεται διάβασμα, είτε είναι χειρονακτικό, είτε συνδυασμός.

 

Συγγνώμη αν σε στεναχώρησα καθρεπτίζοντας απλώς αυτά που λες, εσύ και άλλοι. Το ξέρω ότι οι περισσότεροι αν όχι όλοι θα διαφωνούσατε μαζί μου. Αλλά να ξέρεις, μια και σωστά λες ότι είμαι καθηγητής, αν και τώρα είμαι εξωτερικό και κάνω έρευνα, ότι τώρα που γυρίζω θα στραβώσω πολύ να δω πάλι τις ξινισμένες φάτσες της λούφας ορισμένων. Των ορισμένων που βρήκαν μια καρέκλα επειδή κάποτε κουράστηκαν, αλλά θεωρούν τις σπουδές χαράμι... Είμαι εδώ και βλέπω ανθρώπους ιδιοφυείς και ταυτόχρονα τόσο απλούς και με θέληση για αλληλοβοήθεια που πραγματικά λυπάμαι που γυρίζω πίσω και λυπάμαι που διδάσκουν αυτά που λέτε όλοι σας στους μαθητές και στα παιδιά τους.

 

Είδες τι είπε η κοπέλα; Να βρω θέση και να μη με κουνήσει κανείς. Και σένα δε σου άρεσε!!! Γιατί άραγε; Γιατί εμένα να μου αρέσει το "'έτυχε και πήγα"; Δλδ έπρεπε οπωσδήποτε να πας σε ΙΕΚ; Γιατί δεν κάνεις αυτό που λέει εδώ ένας φίλος; Να τροφοδοτηθείς από τις εμπειρίες και τα "ερεθίσματα" του περιβάλλοντος; Γιατί πήγες κάπου που σε έβαλαν να διαβάσεις;

 

Θέλεις πραγματικά βοήθεια; Πρέπει πρώτα να μας πεις τα όνειρά σου. Τι θέλεις να κάνεις; Σου αρέσει ο χώρος της υγείας ή μήπως κάτι εντελώς διαφορετικό; Τι θα ήταν το ιδανικό για σένα; Αυτά πες μας και όχι γενικά καλό θα ταν αυτό και καλό και το άλλο με τι λογική του "έλα μωρέ... μια ένεση στον παπουλάκο εκεί..." που έγραψε κάποιος συμφορουμίτης. Πες λοιπόν τι θες ακριβώς και τότε να βοηθήσουμε αν ξέρουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδες τι είπε η κοπέλα; Να βρω θέση και να μη με κουνήσει κανείς. Και σένα δε σου άρεσε!!!

 

..τελος θα ηθελα να τονισω οτι δε θελω μια δουλεια απλα για να κανω κατι' date=' ή γιατι δεν εχω τι να κανω..-αμα δεν εχω τι να κανω μπαινω facebook που λενε.. [b']θελω αυτη η δουλεια που θα βρω να εχει τη προοπτικη της μονιμοτητας[/b']

 

Μα το ίδιο πράμα λέτε γιατί μαλώνετε? :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι για γιουχαρισμα οντως.... μεσα στα 2λεπτα που μιλησε ειπε 2 μπαρουφες.. η μια για τα παιδια που γραψανε γυρω στο 10 και η αλλη για το τι θελει να κανει...

 

Για αυτό εδώ. Αν η πρώτη μπαρούφα ήταν οι βαθμοί το δεύτερο τι ήταν; Η μονιμότητα. (2 πράγματα είπε όλα κι όλα η κοπέλα) Βέβαια το ότι διαφωνούμε δε σημαίνει κιόλας ότι έχουμε και διαμάχη. Προς Θεού. Απλώς εγώ πάω κόντρα σε ένα συγκεκριμένο τρόπο σκέψης. Όπως λες και συ το ίδιο λέμε..., αλλά το θέμα είναι πώς το λέει ο καθένας και αν καταλαβαίνει ότι το είπε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα μπορει να λεμε το ιδιο απλα εγω το εννοω λιγο διαφορετικα και ισως απ τον γραπτο λογο να μη γινεται αντιληπτο. ναι μεν θα ηθελα να εχω μια δουλεια με μονιμοτητα αλλα δεν ειναι αυτο το κυριο μελημα μου!! αλλιως γιατι να καθομαι εδω και να ζηταω αποψεις? αν ηθελα να χω το κεφαλι μου ησυχο θα κυνηγουσα τις αιτησεις στο δημοσιο μεχρι να με παρουν σε καποιο νοσοκομειο..και μετα θα βαραγα ενεσεις αβερτα κι οποιον παρει ο χαρος (κυριολεκτικα και μεταφορικα)...ομως δε με νοιαζει αυτο και μονο αυτο! ουτε σαν επαγγελμα μ αρεσει οπως ειπα, γι αυτο κοιταω καποιες εναλλακτικες...

 

τα ονειρα μου δεν εχουν να κανουν με τον χωρο του επαγγελματος οποτε απλα θα ηθελα να εχω μια δουλεια που να μου αρεσει απλα.... και πιστευω οτι σε φαρμακειο-ιατρειο ή σε υπολογιστες ειναι κατι που θα μου αρεσε..

 

επισης το θεμα μου ειναι οτι με τον ixthy υπαρχει μια διαφωνια ανευ λογου και αιτιας.. λες οτι διαφωνεις με τον συγκεκριμενο τροπο σκεψης ενω δε με ξερεις καν! πως μπορεις να βγαζεις συμπερασματα για καποιον μονο μεσα απο ενα φορουμ..και ολο αυτο ειναι κατι που με εχει ενοχλησει αρκετα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ixthy πιστευω να εχεις καταλαβει οτι ακομη και συ εφυγες απο την Ελλαδα γιατι δεν τα βρηκες "καλα" ή τουλ.προτιμησες εξωτερικο ...

Επιπλεον μιας και εισαι του εξωτερικου οπως λες θα επρεπε να ξερεις οτι ακομη και σε μεταπτυχιακα και διδακτορικα δεν παιζει μονο ο βαθμος ρολο για να σε παρουν...

Οποτε ναι στην Ελλαδα ακομη και αυτοι που γραφουν κατω απο 10 δεν ειναι στοκοι,τουλ. ξερουν πολυ παραπανω απο τις περισσοτερες αναπτυγμενες χωρες στο θεμα γνωσεις...

Ας σταματησει η καραμελα με τις εξετασεις και τις χαμηλες βαθμολογιες.Δεν χρειαζετε να την πληρωνουν ακομη οι νεολαιοι που καιγονται(+υπερβολικα εξοδα) 10ωρα καθε μερα σχολειο+φροντιστηρια.

Τελος οι θεσεις και οι βασεις δεν βγαινουν απο την βαθμολογια αλλα και απο την ζητηση.

φετος(googlareto) υπηρχε τμημα που περισυ ηθελε 11χιλ μορια και φετος εμπαινες με χιλια κατι γιατι πολυ απλα ειχε κενες θεσεις...αρα περισυ ηταν μια σχολη βασης και τωρα ειναι για στοκους με 1000μορια?

---------

οσον αφορα το θεμα.η κοπελα δεν ειναι ουτε η πρωτη ουτε η τελευταια που αυτο που σπουδασε δεν το γουσταρει για χ λογους.Ενταξει δεν εχασε λεφτα ή πολλα χρονια ,ουτε ταλαιπωρηθηκε και ιδιαιτερα οπως αλλες περιπτωσεις.

Το να πας πληροφορικη το θεωρω ακυρο αυτες τις εποχες.αν θες παρε εκεινα τα ecdl αν στα ζητησουν κτλ και βρες καμμια δουλεια π.χ. γραμματεας.

Αλλιως μπες στο xe.gr και δες τι δουλειες παιζουν και σ αρεσουν και δες τι προυποθεσεις θελουν!

αν παιζουν και χρηματα για επενδυση βρες τι θα μπορουσες να κανεις και καντο.Κατα μεγαλο ποσοστο θα βγαζεις περισσοτερα χρηματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε kage δυστυχώς γυρίζω, αναγκαστικά διότι έχω δουλειά στην Ελλάδα, οπότε μάλλον και στην Ελλάδα δεν τα βρήκα τόσο σκούρα. Σκούρες είναι πάντως γενικά οι συνθήκες και ακόμα πιο σκούρες οι πληρωμές και η ακρίβεια (είμαστε η πιο ακριβή χώρα της Ευρώπης) γιατί βρήκαν πάτημα με την κρίση που οι ίδιοι δημιούργησαν για να μας τα τρώνε πιο χοντρά. Με άδεια έφυγα έξω. Όσον αφορά για τους βαθμούς, αν δεν είχα πάνω από 7 πτυχίο και πάνω από 6.5 IELTS δε με έπαιρναν στο Εδιμβούργο. Βέβαια το Εδιμβούργο είναι Νο 20 στον κόσμο (με καλύτερα Cambridge, Oxford, MIT, Princeton, Columbia....). Ίσως σε άλλα ιδρύματα να ισχύει και αυτό που λες. Αλλά εδώ θέλουν Α και πάνω... δλδ >70% ή >7/10 όπως είπα και πιο πριν.

 

anthoulaki... βουρ τότε από φαρμακείο σε φαρμακείο. Πρέπει να σε δουν και η προσωπική επαφή είναι το καλύτερο. Εγώ έτσι έτρεχα σε φροντιστήρια, μεγάλα και μικρά με έτοιμες σημειώσεις για πανελλήνιες δίνοντάς τους και μια γεύση για το τι δουλειά μπορώ να κάνω. Στην αρχή ήταν δύσκολα, αλλά μετά από 1-2 χρόνια που αυτοί είχαν κενά έσπαγαν τα τηλέφωνα γιατί πολύ απλά με είχαν σημειώσει!!! Θυμάμαι χαρακτηριστικά τον Πουκαμισά να μου τηλεφωνεί σπίτι μετά από 1.5 χρόνο και να με παίρνει η μάνα μου ενώ εγώ ήμουν ήδη διορισμένος Σπάρτη (διότι ταυτόχρονα είχα περάσει και γραπτές εξετάσεις ΑΣΕΠ) και φυσικά δε μπορούσα να πάω να δουλέψω φροντιστηριάς (απαγορεύεται δια ροπάλου).

 

Να θυμάσαι η προσωπική επαφή είναι πολύ σημαντική. Ο κάθε ένας θα προτιμήσει εσένα που είδε λίγο και τη φάτσα σου, παρά κάποιον που απλά πήρε τηλέφωνο. Και μην περιμένεις αγγελίες. Μπες σε όποιο φαρμακείο, ή ιατρείο, ή εταιρεία γουστάρεις και δώσε βιογραφικό και κουβέντιασε και 10 λεπτάκια να σε δουν. Δεν πιστεύω να ντρέπεσαι;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτό εδώ. Αν η πρώτη μπαρούφα ήταν οι βαθμοί το δεύτερο τι ήταν; Η μονιμότητα. (2 πράγματα είπε όλα κι όλα η κοπέλα)

Δεν το είπε με τον τρόπο που το εννοείς όμως. Περισσότερο το εξέλαβα ως "(ηλίθιο χαμόγελο), μου 'παν οι γονείς μου να δηλώσω οικονομικό, μπήκα, θα βγω, να μου δώσουν και καμιά θεσούλα μετά να πατάω σφραγίδες και να με αφήσουν στην ησυχία μου θέλω (ηλίθιο χαμόγελο ξανά)"

 

Θα μου πεις που είναι το μεμπτό σε αυτό. Προσωπικά δεν μπορώ να ακούω την αφρόκρεμα (?!) της σπουδάζουσας νεολαίας, μια χαρά κοπέλα στα 19 της με 19.000+ να έχει ΟΝΕΙΡΟ να μπει σε μια θεσούλα, τρίτο cubicle αριστερά. Μου χτυπάει άσχημα να βλέπω τέτοια άτομα.

 

Να είχε φάει και μια ταλαιπωρία στη ζωή, να ήταν 35+, να ήταν κανα παιδί που δεν στροφάρει στα γράμματα, να να να, τότε θα ήταν οκ, αλλά γαμώ είσαι 19, κι αντί να θέλεις ν' αρπάξεις τη ζωή σου απ' τα @@ ζητάς μια σύμβαση με μονιμότητα. Και χαμογελάς σαν το ηλίθιο κιόλας? Α κουρέψου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...