Προς το περιεχόμενο

να βρω δουλεια, ναι.. αλλα τι??;


anthoulaki

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα όντως θα γίνω επικριτικός... Δλδ εσύ θεωρείς ότι αυτοί που γράφουν κάτω από 10 πρέπει να περνάνε σε πανεπιστήμια; Δλδ κάνουμε πλάκα τώρα; Και αν δεν είναι το 10, πρέπει να υπάρχει μια βάση.

 

Αυτός είναι ο νόμος, ακόμα και αυτός που έβγαλε κάτω από 10,000 μόρια στις εξετάσεις μπορεί να περάσει κάπου. Και πριν την κατάργηση της βάσης του 10 υπήρχε αυτό, αφού ακόμα και με λιγότερα μόρια, αν είχε Γενικό Βαθμό Πρόσβασης 10+ περνούσε.

 

Επίσης, την τελευταία φορά που κοίταξα, όσοι έβγαλαν κάτω από 10 δεν πέρασαν νομική, ιατρική ή πολυτεχνείο.

 

Δλδ αν του χρόνου όλοι οι γιατροί έγραφαν κάτω από 10 θα έπρεπε να γεμίσει η ιατρική σχολή με τους αριστούχους του 8?

 

Προφανώς, δεν ξέρεις πώς λειτουργούν οι βάσεις;

 

Η παιδεία δεν είναι για να παίρνει κεφάλια, αλλά δεν είναι και για να δίνει χαρτιά και πιστοποιήσεις στους επικίνδυνους!!! Άλλο φυσικά αν το κάνει!

 

Κάνεις το κλασσικό λάθος που κάνουν πολλοί, θεωρείς ότι όλοι θα πάρουν πτυχίο, θα βρουν εύκολα δουλειά και θα τους στρωθεί ένα δρομάκι με ροδοπέταλα. Ναι, δε λέω, υπάρχει θέμα στην τριτοβάθμια εκπαίδευση. Δεν είναι το μόνο πρόβλημα όμως, υπάρχουν κι άλλα, μερικά από αυτά διαιωνίζουν και τη συγκεκριμένη κατάσταση.

 

Πολλοί μπαίνουν και ξέρουν ότι κάποια στιγμή θα βγουν. Μέχρι εκεί όμως. Μπορεί να τους πάρει πάρα πολλά χρόνια και να πάρουν το πτυχίο με χάλια βαθμό, θα το πάρουν όμως. Μετά τι; Θεωρείς ότι θα συνεχίσουν τις σπουδές τους με master-phd; Ή θα βολευτούν στον ιδιωτικό τομέα και θα ζουν μια χαρούλα; Εμένα κάτι μου λέει ότι θα τους αποβάλλει η ίδια η αγορά εργασίας. Γι' αυτό κοιτάνε να χωθούν στο δημόσιο γιατί δεν θα τους κουνήσει κανένας. Και θα ξύνονται οι κακοί, θα δουλεύουν οι καλοί και θα 'ναι όλοι ίσοι. Τους καλούς θα τους πάρει η μπάλα.

 

Μου τη σπάει η λογική του να κρίνεις έναν άνθρωπο καθαρά απ' τις σπουδές του και βάση αυτού να αποφασίζεις αν θα τον σεβαστείς. Και ο Κούγιας νομική σπούδασε ξέρω 'γω, ένας Αλβανός περιπτεράς που ξέρω είναι πολύ πιο εντάξει όμως.

 

Το νόημα είναι να μην βγαίνουν όλοι «Επιστήμονες» (τι γελοίος χαρακτηρισμός) αλλά να έχουν όλοι δικαίωμα στην παιδεία, να προσπαθήσουν.

 

Δλδ εσένα δε θα σου άρεσε να έχεις σταθερή δουλειά; Τι είπε η κοπέλα; Δλδ τι φοβερό κάνει ένας οικονομολόγος; Σε εταιρεία θα πάει, ή σε κάνα υπουργείο ή άλλη υπηρεσία και φυσικά όπως όλοι οι εργαζόμενοι δε θα θέλει να χάσει τη δουλειά του! Δυστυχώς δε δουλεύουμε μόνο από hobby!

 

Το θέμα είναι ότι από αριστούχους, άτομα που θεωρούνται μυαλά της χώρας, περιμένεις άλλες επιλογές, φρέσκες ιδέες και διάθεση για προσφορά. Όχι την κλασσική καραμελίτσα της μόνιμης_δουλειάς_στο_δημόσιο_με_σίγουρα_λεφτά_και_μηδενικές_προοπτικές_εξέλιξης.

 

Τέλος, μια παρατήρηση: Λες ότι είσαι χρόνια στο χώρο της παιδείας, τον πονάς, προβληματίζεσαι. Φρόντισε να γράφεις ελληνικά, δεν υπάρχει λέξη «Δλδ».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Με επιχείρημα ότι τέλειωσε το γυμνάσιο και λύκειο και πήρε απολυτήριο.

[...]

 

Πώς έφτασε να πάρει απολυτήριο; Για να το πω διαφορετικά, ποιος δεν παίρνει απολυτήριο; Πρακτικά πρέπει να προσπαθήσει πολύ, για να μην προαχθεί και τελικά απολυθεί. Το σύστημα είναι έτσι φτιαγμένο που σπρώχνει τους πάντες στην "επιτυχία". Ο μαθητής μπορεί να πέφτει κάτω από τη βάση σε περισσότερα από ένα μαθήματα και έχοντας βαθμούς άνω του δέκα σε άλλα μαθήματα να περνά την τάξη. Έχω υπόψιν μου μαθητές με βαθμολογία κάτω από τη βάση σε μαθηματικά, φυσική, χημεία, ιστορία, νέα και αρχαία Ελληνικά και όμως προήχθησαν, επειδή είχαν στα θρησκευτικά και τις ξένες γλώσσες υψηλή βαθμολογία.

Τα θέματα στις Πανελλήνιες χωρίζονται σε δύο ομάδες, ελέγχου γνώσεων και κρίσεως-ανάπτυξης. Η πρώτη ομάδα συνήθως εξασφαλίζει τη βάση. Κάποιος που αποτυγχάνει ακόμα και εκεί, ε δε γίνεται ξαφνικά να μπορεί να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης. Απέτυχε στο ήττον και θα πετύχει στο μείζον;

Και τότε γιατί η πολιτική ηγεσία προωθεί τέτοια μέτρα; Αν ήμουν δύσπιστος, θα έλεγα πως τη βολεύει, γιατί καθυστερεί την προσμέτρηση των αποφοίτων στους ανέργους. Αν ήμουν κακοπροαίρετος, θα έλεγα πως ασκεί ρουσφετολογική πολιτική προς τις τοπικές κοινωνίες και τους ιδιοκτήτες μικρών διαμερισμάτων. Επειδή είμαι καλοπροαίρετος, θα πω πως ξεφεύγει από τις αντιληπτικές μου ικανότητες πώς η καταβαράθρωση των απαιτήσεων για την είσοδο στην τριτοβάθμια εκπαίδευση οδηγεί στην αναβάθμιση της παιδείας. Φυσικά η υπεύθυνη πολιτική ηγεσία με την απέραντη σοφία της γνωρίζει.

 

Τέλος, είναι κακή ιδέα να διαστρέφεις τα λεγόμενα κάποιου και να παραλείπεις φράσεις του που αλλάζουν το περιεχόμενο όσων του αποδίδεις. Η κοπελίτσα στο 24:25 και εξής λέει πως θα ήθελε να είναι σε κάποια εταιρεία με σύμβαση και να μην την κουνήσει κανείς. Αυτά ήταν τα λόγια της. Ο δημοσιογράφος συμπλήρωσε "δημόσιο, δηλαδή, μονιμότητα" και η κοπέλα ενώ μιλούσε ο δημοσιογράφος είπε "ναι". Πιθανότατα με την επιστροφή του ήχου δεν άκουσε καν σε τι συμφώνησε. Αναρωτιέμαι πώς η σύμβαση σε κάποια εταιρεία μεταφράζεται σε δημόσιο; Ίσως με τον ίδιο τρόπο που η φράση "να μην με κουνήσει κανείς" μεταφέρεται ως "να μη με ενοχλεί κανείς". Την επόμενη φορά, Ευγένιε, που θα μεταφέρεις τα λόγια κάποιου, μετάφερε τά ορθά και μην τα παραποιείς, αν θέλεις να σε παίρνουν στα σοβαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ixthy η αληθεια ειναι οτι ντρεπομαι να γυρναω τα φαρμακεια της περιοχης..απλα εχω παρει καποια τηλ μεχρι στιγμης και μια απο αυτες μου ειπε οτι θα με παρει γιατι ισως υπαρχει πιθανοτητα.. ετσι λοιπον, αν ειναι να παω απο καποια να με δει θα παω απο κει. ετσι κι αλλιως απο δευτερα παλι, χεχ.. και παλι ευχαριστω ολους για τις συμβουλες :))

 

Το να πας πληροφορικη το θεωρω ακυρο αυτες τις εποχες.αν θες παρε εκεινα τα ecdl αν στα ζητησουν κτλ και βρες καμμια δουλεια π.χ. γραμματεας.

Αλλιως μπες στο xe.gr και δες τι δουλειες παιζουν και σ αρεσουν και δες τι προυποθεσεις θελουν!

αν παιζουν και χρηματα για επενδυση βρες τι θα μπορουσες να κανεις και καντο.Κατα μεγαλο ποσοστο θα βγαζεις περισσοτερα χρηματα

 

γιατι λες οτι ειναι ακυρο αυτη την εποχη για ιεκ πληροφορικης? ecdl εχω παρει.. γραμματεας ας πουμε θα μ αρεσε σε καποιο ιατρειο.. κοιταξα ετσι λιγο στη "χε" που ειπες αλλα τα περισσοτερα ειναι για κεντρο και γω μενω μακρια απο κει :/ ας εξαντλησω πρωτα τα εδω κοντα και βλεπουμε.. οσο γι αυτο με τα χρηματα και την επενδυση δε καταλαβα τι εννοεις??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός είναι ο νόμος, ακόμα και αυτός που έβγαλε κάτω από 10,000 μόρια στις εξετάσεις μπορεί να περάσει κάπου. Και πριν την κατάργηση της βάσης του 10 υπήρχε αυτό, αφού ακόμα και με λιγότερα μόρια, αν είχε Γενικό Βαθμό Πρόσβασης 10+ περνούσε.

 

Επίσης, την τελευταία φορά που κοίταξα, όσοι έβγαλαν κάτω από 10 δεν πέρασαν νομική, ιατρική ή πολυτεχνείο.

 

 

 

Προφανώς, δεν ξέρεις πώς λειτουργούν οι βάσεις;

 

 

 

Κάνεις το κλασσικό λάθος που κάνουν πολλοί, θεωρείς ότι όλοι θα πάρουν πτυχίο, θα βρουν εύκολα δουλειά και θα τους στρωθεί ένα δρομάκι με ροδοπέταλα. Ναι, δε λέω, υπάρχει θέμα στην τριτοβάθμια εκπαίδευση. Δεν είναι το μόνο πρόβλημα όμως, υπάρχουν κι άλλα, μερικά από αυτά διαιωνίζουν και τη συγκεκριμένη κατάσταση.

 

Πολλοί μπαίνουν και ξέρουν ότι κάποια στιγμή θα βγουν. Μέχρι εκεί όμως. Μπορεί να τους πάρει πάρα πολλά χρόνια και να πάρουν το πτυχίο με χάλια βαθμό, θα το πάρουν όμως. Μετά τι; Θεωρείς ότι θα συνεχίσουν τις σπουδές τους με master-phd; Ή θα βολευτούν στον ιδιωτικό τομέα και θα ζουν μια χαρούλα; Εμένα κάτι μου λέει ότι θα τους αποβάλλει η ίδια η αγορά εργασίας. Γι' αυτό κοιτάνε να χωθούν στο δημόσιο γιατί δεν θα τους κουνήσει κανένας. Και θα ξύνονται οι κακοί, θα δουλεύουν οι καλοί και θα 'ναι όλοι ίσοι. Τους καλούς θα τους πάρει η μπάλα.

 

Μου τη σπάει η λογική του να κρίνεις έναν άνθρωπο καθαρά απ' τις σπουδές του και βάση αυτού να αποφασίζεις αν θα τον σεβαστείς. Και ο Κούγιας νομική σπούδασε ξέρω 'γω, ένας Αλβανός περιπτεράς που ξέρω είναι πολύ πιο εντάξει όμως.

 

Το νόημα είναι να μην βγαίνουν όλοι «Επιστήμονες» (τι γελοίος χαρακτηρισμός) αλλά να έχουν όλοι δικαίωμα στην παιδεία, να προσπαθήσουν.

 

 

 

Το θέμα είναι ότι από αριστούχους, άτομα που θεωρούνται μυαλά της χώρας, περιμένεις άλλες επιλογές, φρέσκες ιδέες και διάθεση για προσφορά. Όχι την κλασσική καραμελίτσα της μόνιμης_δουλειάς_στο_δημόσιο_με_σίγουρα_λεφτά_και_μηδενικές_προοπτικές_εξέλιξης.

 

Τέλος, μια παρατήρηση: Λες ότι είσαι χρόνια στο χώρο της παιδείας, τον πονάς, προβληματίζεσαι. Φρόντισε να γράφεις ελληνικά, δεν υπάρχει λέξη «Δλδ».

 

Ακριβώς επειδή έχω δει την παιδεία από παντού και σε όλα της τα στάδια τα λέω αυτά. Αυτή είναι η σκληρή αλήθεια. Αυτά που λες εσύ ακούγονται ωραία, αλλά δυστυχώς δεν ανταποκρίνονται σε καμιά πραγματικότητα. Όσον αφορά τους νόμους, οι νόμοι αλλάζουν. Δλδ τι θα έλεγες πριν κάνα δυο χρόνια; Ότι έχω δίκιο επειδή έτσι είναι ο νόμος; Ωχ έβαλα δλδ sorry! :lol:

 

Τέλος πάντων προφανώς δεν έχεις δουλέψει στο "μαγειρίο", οπότε δεν ξέρεις πώς γίνεται το "μαγείρεμα". Άμα σου πω περιπτώσεις (πολλές όχι μια και δυο) θα σου πέσει η τρίχα κάτω, αλλά δε θέλω να εκθέσω πρόσωπα και σχολεία ολόκληρα. Εκεί θα καταλάβεις τι εννοώ με τη φράση ότι "η παιδεία δεν μπορεί να πιστοποιεί τους επικίνδυνους". Το ίδιο και τα πανεπιστήμια φίλε που δίνουν πτυχία στους ικανούς, αλλά και στους καρα-απατεώνες που μετά ανοίγουν δήθεν και ιατρεία "εναλλακτικής ιατρικής" και κοροϊδεύουν τους αφελείς!!! Αν όμως οι πελάτες τους ήξεραν ότι το κάθε μάθημα το πέρναγαν με την τρίτη και με παρακάλια στους καθηγητές, ή ότι πολύ απλά δεν έχουν ιδέα τι περιέχει ένα κύτταρο, θα τους έδιναν τα λεφτάκια τους;;;; Ή ακόμα χειρότερα... θα τους εμπιστεύονταν την υγεία τους;;;

 

Μόνο ένα θα σου πω και ανώνυμα... Έφτασε διευθύντρια με 40 χρόνια υπηρεσία, να βάλει τον υποδιευθυντή της να μας λέει ψέματα σε έναν έναν (όχι σε όλους μαζί δε θα έπιανε) ότι ένας μαθητής μένει μόνο στο μαθημά σου! Και αυτός έμενε σε 9!!!! Και τον περάσαμε! Φυσικά εγώ έλεγξα μετά και είδα... Αλλά εμένα με ρώτησαν τελευταίο!!! Και οι άλλοι άλλαζαν βαθμούς μην έχοντας κάνει ακόμα τη διασταύρωση!!! Δε θέλω κανένα σχόλιο και τίποτε άλλο να πω επί τούτου! Αλλά έτσι είναι η "παιδεία"!!! Σας μαθαίνει από νωρίς ότι επιπλέουν οι φελοί!!!

 

Ίσως όμως κάποια παραδειγματάκια να τα 'χεις δει και συ, αλλά μάλλον δεν θυμάσαι. Και δεν εννοώ μόνο μέσα στο σχολείο... Κυρίως σε δουλειές... Όταν κάποιοι "επαγγελματίες" δεν ξέρουν καθόλου τι είναι αυτό που κάνουν. Όταν έρχεται η "γιατρίνα" με πτυχίο από κάποια άγνωστη πόλη της ....(κάποια χώρα)..., παίρνει ένα πτυχίο της πλάκας και τη λένε γιατρό αναγνωρίζοντας το πτυχίο της!

 

'Ερχονται Έλληνες, ακόμα και από Αμερική και εννοώ κορυφαία πανεπιστήμια, άνθρωποι ικανότατοι, και δεν τους δέχεται κανείς!!! Και κάτι τελευταίο! Λες ότι ο άσχετος μπορεί να πάρει πτυχίο, αλλά πιο αργά και δεν είναι το ίδιο και δε θα κάνει master και phd κλπ. Σε πληροφορώ λοιπόν αν δεν το ξέρεις, ότι στην Ελλάδα τα εργασιακά δικαιώματα καθορίζονται από το πτυχίο και μόνο από το πτυχίο!!!! Δεν έχει σημασία αν έχεις 1000 master και 1000 phd. Ρώτα να σου πουν αν δεν πιστεύεις εμένα, που προφανώς είχες και λόγους να μου κάνεις και επιθετική παρατήρηση για το δλδ... Μάθε όμως ότι στο Φοινικικό αλφάβητο, από το οποίο προήλθε το Ελληνικό, κάπως έτσι θα γραφόταν το δηλαδή! :) Φαίνεται όμως εγώ δεν είμαι αξιόπιστος...Αλλά ακόμα και έτσι ρώτα να μάθεις (όχι για το δλδ, πλάκα κάνω, αλλά για τα πτυχία) και μετά έλα να ξαναπείς αυτά που λες! Που ξαναλέω καλά τα λες, αλλά....

 

Υ.Γ. Γελοίος χαρακτηρισμός το επιστήμονες;;; Επίσταμαι από τα αρχαία Ελληνικά σημαίνει γνωρίζω καλά... Εγώ δεν το βρίσκω καθόλου γελοίο! Βέβαια για κάποιους δεν είναι cool να στρώνεις... πωπό! Είναι ανθελληνικό!

 

Υ.Γ.2: Σχετικά με τις βάσεις ούτε κατάλαβες τι είπα, οπότε άστο. Ξαναδιάβασέ το προσεκτικά. Αν όμως επιμένεις να στο εξηγήσω... Ή μάλλον θα το εξηγήσω ούτως ή άλλως όταν θα έχω χρόνο! Γιατί δυστυχώς κανείς δεν έχει καταλάβει πώς ακριβώς λειτουργούν οι Πανελλήνιες.

 

Υ.Γ.3: Το ότι ο περιπτεράς σου είναι καλό παιδί δε σημαίνει ότι μπορεί να δουλέψει σα γιατρός, γιατί καλό μετά δε θα τον λες άμα σου σκοτώσει τη γυναίκα ή το παιδί άθελά του. Σίγουρα είναι απαραίτητο να είσαι καλός... Χρειάζονται όμως και δεξιότητες που τις κερδίζεις μόνο σπουδάζοντας. Αλλιώς για ποια αξιολόγηση θα μιλήσουμε; Μήπως είναι καλύτερα δηλαδή να ψάχνουμε αυτόν με τη μεγαλύτερη τσουγκράνα; Και ενώ λες αυτά είμαι απόλυτα σίγουρος ότι συμφωνείς με την αξιολόγηση των καθηγητών... Τότε γιατί διαφωνείς με την αξιολόγηση όλων μέσω αντικειμενικών κριτηρίων;;; Το καλό παιδί είναι υποκειμενικό. Το σπούδασε στο ΑΠΘ με βαθμό 8/10 είναι αντικειμενικό!

 

---------- Προσθήκη στις 06:36 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 06:23 ----------

 

@Ανθούλα: Σε καταλαβαίνω... και γω αισθανόμουν περίεργα να μπαίνω ακάλεστος και να δίνω βιογραφικά και να μιλάω με τους υποψήφιους εργοδότες μου. Αλλά μη μασάς! Σκέψου τα πλεονεκτήματα σε αυτό που λέω. Πάντως εύχομαι να βρεις γρήγορα αυτό που θες και να μη χρειαστεί να κάνεις πολλά τρεξίματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω καυ:Xνοι από τις διακοπές γυρίσατε οι περισσότεροι ? :lol:

 

Αναφορικά με την topic starter θα προτείνω "βρες κάτι που να μην το βαρυγκομάς όταν το κάνεις και απόκτησε προϋπηρεσία πάνω σε αυτό ακόμα και αν δουλέψεις τσάμπα για ένα διάστημα. Η προυπηρεσία μετράει περισσότερο από τα παραπάνω πτυχία".

Δεν ξέρω από κλάδους υγείας - φαρμακείων για να εκφέρω άποψη περί του θέματος. Το προσωπικό δόγμα μου είναι "Μακριά από το δημόσιο. Είμαι αρκετά αξιοπρεπής και περήφανος ώστε να μην καταδέχομαι να είμαι ΔΥ. "

 

Σχετικά με την συνέντευξη στο MEGA και το θέμα των βάσεων κλπ. νομίζω ότι το κοιτάζουμε σε λάθος βάση.

 

Η σωστή βάση νομίζω είναι ότι θα έπρεπε να αντιμετωπίζονται οι νέοι ως ενήλικες από το Γυμνάσιο ακόμα, και να προετοιμάζονται για την πραγματική ζωή , και όχι να βλέπεις 17 και 18 χρονών νέους ανθρώπους να είναι βλαμένα χαζοχαρούμενα και να αραδιάζουν ιδεαλιστικές αρλούμπες ανακατεμένες σε ένα μπερδεμένο μυαλό.

Οι γονείς κυρίως, αλλά και οι δάσκαλοι - καθηγητές τα αντιμετωπίζουν ως παιδιά και τα παραχαϊδεύουν, λες και δεν πρόκειται να πέσουν στα σκ:X μετά από μερικά χρόνια..

 

Όταν φτάνεις σε σημείο να είσαι 25 και 30 χρονών ρέμπελος και χαβαλές και να μην έχεις δουλέψει ούτε μια μέρα στη ζωή σου, τι περιμένεις? Να έρθουν να σε πάρουν από το χεράκι και να σου βρουν δουλειά οι γονείς - συγγενείς - "γνωστοί" και βύσματα;

 

Το "ΠΙΚΠΑ" που λέγεται Ελλάδα δυστυχώς μας τέλειωσε , και φυσικό ήταν, αφού αυτή η κατάσταση δεν μπορούσε να συνεχιστεί. Δεν βγαίνουν τα κουκιά , πως να το κάνουμε?

 

Μέχρι τα 20 το πολύ, θα πρέπει ο καθένας να έχει αποφασίσει τι θα κάνει και να το κυνηγήσει με πάθος. Θα πρέπει επίσης να φροντίσει να ασχολείται και με άλλα αντικείμενα (παρεμφερή συνήθως), ώστε να έχει περισσότερες επιλογές σε περίπτωση που δεν "πάει" η κύρια επιλογή.

Μην ξεχνάμε, η δουλειά είναι για να βγάζουμε τα προς το ζην.

Οποιαδήποτε δουλειά.

Δεν είναι η ζωή μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορικά με την topic starter θα προτείνω "βρες κάτι που να μην το βαρυγκομάς όταν το κάνεις και απόκτησε προϋπηρεσία πάνω σε αυτό ακόμα και αν δουλέψεις τσάμπα για ένα διάστημα. Η προυπηρεσία μετράει περισσότερο από τα παραπάνω πτυχία".

Δεν ξέρω από κλάδους υγείας - φαρμακείων για να εκφέρω άποψη περί του θέματος. Το προσωπικό δόγμα μου είναι "Μακριά από το δημόσιο. Είμαι αρκετά αξιοπρεπής και περήφανος ώστε να μην καταδέχομαι να είμαι ΔΥ. "

 

σε ευχαριστω για την συμβουλη..μ αυτο που μου πες για τη δουλεια το θεμα ειναι οτι στο μονο που θα μπορουσα να δουλεψω και να εχω μια προυπηρεσια της προκοπης ειναι σε καποιο νοσοκομειο (σα να κανω τη πρακτικη μου) ή κλινικη ή κατι τεσπα...κι αυτο επειδη σπουδασα αυτο που σπουδασα..ομως δε μου αρεσε και πολυ, καθολου θα ελεγα...αλλα σκεφτομαι να το ξεκινησω και βλεπουμε..στο κατω κατω δε θα πληρωνομαι, θα ζητησω να μου μαθουνε στη πραξη αυτα που σπουδασα....μπααας και εξικοιωθω με το θεμα των ενεσεων. εχουμε και δω στη περιοχη κατι πολυιατρεια που οι νοσηλευτριες δουλευουν εθελοντικα, οποτε θα μπορουσα να ρωτησω και θα δειξει.. ολο αυτο το σκεφτομουνα να το κανω παραλληλα με ενα ιεκ πληροφορικης και ελπιζω να με παρουνε σε καποιο δημοσιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...