Προς το περιεχόμενο

Kick boxing σχολη?


eneta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μήπως μπορείς να βοηθήσεις σχετικά με καμιά σχολή?

Εσύ σε ποιά πας?

 

αθήνα είμαι φίλε.. εγώ ξεκίνησα πρόσφατα σε μια σχολή.. οπότε δεν μπορώ να πώ και εντυπώσεις .. προς το παρόν μαζεύω τα κοκκαλάκια μου απο το πάτωμα... :lol: :lol:

 

απλά ρώτησα μήπως ξέρει κανείς για εξοπλισμό γιατι δεν θέλω να αγοράσω κάτι και μετά απο λίγο καιρό να καταλάβω οτι το πλήρωσα +150% της αξίας του..

 

πάντως μην το λές για την θεσσαλονίκη.. έχει πολύ καλές σχολές γενικότερα ... ένα παράδειγμα που γνωρίζω είναι η σχολή capoeira που έχετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ που αρχισες τωρα, δε μα λες τπτ εντυπωσεις;; Πως ειναι τα πρωτα μαθηματα, ποσο κουραστικο κλπ

 

@topic starter επειδη ο τιτλος ειναι για σχολη, θεωρησα σωστο να μην ανοιξω νεο θεμα, τη στιγμη που κι εγω για σχολη ψαχνω..

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia.app

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι κουραστικά, πολύ μπορώ να πώ... πολύ τρέξιμο κοιλιακούς push ups κτλπ.. αλλα φταίει και οτι έχω μείνει πολύ πίσω απο θέμα εξάσκησης (περίπου 3 χρόνια κάθομαι) .. αλλα είναι πολύ ωραία.. είναι νωρίς ακόμα βέβαια για να μπορώ να πώ κάτι.. γενικά έχει πολλούς αρχάριους πάντως και μαρέσει .. αλλα 1:30 ώρα που είναι το μάθημα δεν καθόμαστε ούτε λεπτό.. ούτε λεπτό :lol::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόγραμμα εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από τη σχολή που θα επιλέξεις, αν θα είσαστε χωρισμένοι σε τμήματα αρχάριων-προχωρημένων κλπ. Αν σε ανησυχεί το θέμα της φυσικής κατάστασης το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πεις στον δάσκαλο ότι είσαι αγύμναστη και ότι θες να μπεις πιο χαλαρά στο πρόγραμμα. Αν δεις ότι σε ξεχνά, το φροντίζεις μόνη σου, κάνοντας λιγότερες επαναλήψεις, παίρνοντας μεγαλύτερα διαλείματα.

Στα πρώτα μαθήματα θα κάνετε ένα 20λεπτο ζέσταμα, λίγο τρέξιμο, κοιλιακούς, διατάσεις, κάμψεις, σχοινάκι. Μετά θα σας δείξει πώς πρέπει να στέκεστε, τις βασικές γροθιές και κλωτσιές (και αν επιλέξεις muay thai, αγκωνιές και γονατιές), πώς πρέπει να κινείτε το σώμα σας. Τις πρώτες μέρες θα είσαι πιασμένη.

Πριν γραφτείς σε κάποια σχολή ζήτα τους να παρακολουθήσεις μια προπόνηση ως θεατής, δες αν υπάρχουν άτομα στο φύλο σου ή στα ίδια κιλά με εσένα και άλλα πράγματα που πιθανόν να σε ενοχλούν πχ. την ατμόσφαιρα στην αίθουσα, αν υπάρχει εξαερισμός (μου έχει συμβεί να σταματήσω προπόνηση στη μέση γιατί δεν άντεχα την μπόχα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόγραμμα εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από τη σχολή που θα επιλέξεις, αν θα είσαστε χωρισμένοι σε τμήματα αρχάριων-προχωρημένων κλπ. Αν σε ανησυχεί το θέμα της φυσικής κατάστασης το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πεις στον δάσκαλο ότι είσαι αγύμναστη και ότι θες να μπεις πιο χαλαρά στο πρόγραμμα. Αν δεις ότι σε ξεχνά, το φροντίζεις μόνη σου, κάνοντας λιγότερες επαναλήψεις, παίρνοντας μεγαλύτερα διαλείματα.

Στα πρώτα μαθήματα θα κάνετε ένα 20λεπτο ζέσταμα, λίγο τρέξιμο, κοιλιακούς, διατάσεις, κάμψεις, σχοινάκι. Μετά θα σας δείξει πώς πρέπει να στέκεστε, τις βασικές γροθιές και κλωτσιές (και αν επιλέξεις muay thai, αγκωνιές και γονατιές), πώς πρέπει να κινείτε το σώμα σας. Τις πρώτες μέρες θα είσαι πιασμένη.

Πριν γραφτείς σε κάποια σχολή ζήτα τους να παρακολουθήσεις μια προπόνηση ως θεατής, δες αν υπάρχουν άτομα στο φύλο σου ή στα ίδια κιλά με εσένα και άλλα πράγματα που πιθανόν να σε ενοχλούν πχ. την ατμόσφαιρα στην αίθουσα, αν υπάρχει εξαερισμός (μου έχει συμβεί να σταματήσω προπόνηση στη μέση γιατί δεν άντεχα την μπόχα).

Πολυ σημαντικο αυτο που αναφερει ο φιλος απο πανω! Παντα να το κανετε αυτο οπου και αν πατε...

 

Σχετικα με εξοπλισμο να ξερεις οτι οι τιμες ειναι διαφορες..Εχει γάντια και με 35 € αλλα εχει και αλλα με 70-80-120..€...Δες εδω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα με εξοπλισμο να ξερεις οτι οι τιμες ειναι διαφορες..Εχει γάντια και με 35 € αλλα εχει και αλλα με 70-80-120..€...Δες εδω

 

με λίγο ψάξιμο και εγώ σε αυτό το site έπεσα προχτές που έψαχνα... είναι αξιόπιστο..? απο τιμές..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνηθως στις σχολες απαιτουν να αγορασεις εξοπλισμο με το δικο τους logo.. Οι τιμες διαφερουν απο τη μια σχολη στην αλλη.. Σαν συνολο (μαζι με στολη και ζωνη) ερχεται στα 200-300 ευρω περιπου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο kickboxing δεν μου έχει τύχει αυτό αφού κάνουμε προπόνηση με τα ρούχα μας. Μόνο γάντια φέρνει ο καθένας δικά του. Ακόμα όμως και σε σχολές καράτε-τζούντο που φοράς στολή, δε μου έχουν ζητήσει ποτέ να αγοράσω τη δική τους.

 

Σαν συνολικά έξοδα στο κικμπόξιν θα έλεγα:

50-70 ευρώ το μήνα (αναλόγα με τη σχολή)

10-40 ευρώ η εγγραφή (γίνεται μόνο μια φορά το χρόνο)

30-60 ευρώ για ένα ζευγάρι γάντια

 

Είναι μεγάλη κοροϊδία να σου ζητήσουν να αγοράσεις φανελάκι που να γράφει "σύλλογος τάδε κικμπόξιν", όταν έχεις ήδη 20 φανελάκια σπίτι σου. Μπορείς απλά να αρνηθείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι μεγάλη κοροϊδία να σου ζητήσουν να αγοράσεις φανελάκι που να γράφει "σύλλογος τάδε κικμπόξιν", όταν έχεις ήδη 20 φανελάκια σπίτι σου. Μπορείς απλά να αρνηθείς.

 

εμένα μου δώσαν ένα φανελάκι απο την σχολή (δωρεάν), επίσης μου είπε οτι δεν υπάρχει πρόβλημα τι θα φοράω ακόμα και αν έρχομαι με μπλουζάκι άλλης σχολής δεν τον ενοχλεί και επίσης όταν τον ρώτησα για εξοπλισμό μου είπε οτι ακόμα δεν χρειάζομαι και οτι όταν είναι να πάρω μπορώ να πάρω απο όπου θέλω... είτε απο αυτόν είτε απο αλλού.. μόνο και μόνο όλα αυτά εγώ τα εκτίμησα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως παει αναλογα και με το μεγεθος της σχολης-ονοματος.. Δε μιλαω για συνοικιακες σχολες.. Για να προχωρησεις και να δωσεις για ζωνη, ηταν απαραιτητο.. "Νταβατζιλικι" μεν, απαραιτητο δε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

τελικά αγόρασα γάντια απο internet.. μου ήρθαν σήμερα... !! :-) :-)

φυσικά πολύ πιο φθηνά απο ότι θα τα έβρισκα εδώ... τώρα θα τους σηκώσω όλο το μαγαζί.. :-) :-) :-)

 

img1169l.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...