Προς το περιεχόμενο

Κωτσοβολος -20% ολες οι τηλεορασεις


louben

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
Tωρα αν εσενα δε σε ενοχλει που ο Κωτσος εχει βαλει αρχικη τιμη της u20 την τιμη που οι αλλοι πουλανε τη s20, τι να πω...

H διαφορα τιμης των 2 μοντελων ειναι 20 ευρω, ολα τα μαγαζια σε προιοντα των 1000 ευρω εχουν ακριβως την ιδια αρχικη τιμη;;;; Τα 20 ευρω ειναι παραπτωμα; (2,5%) :lol:

οριστε λοιπον σου τη βρηκα εδω την τηλεοραση την οποια συζηταμε στα 690 ευρω

http://www.kosmasaudiovideo.gr/show.php?id=12

Οποιος κανει κλικ στη σελιδα μπορει να δει οτι εχει 870 και οχι 690 που λες. :whistle:

 

και οριστε μια τηλεοραση που εψαξα και τη βρηκα φθηνοτερα εδω απο οτι στη Γερμανια (2 εψαξα ολες κι ολες μη φανταστεις) και με μεγαλη διαφορα:

http://www.guenstiger.de/Preisvergleich/LG_Electronics/42LH9000.html

απο 1188 ευρω στη Γερμανια

 

http://www.skroutz.gr/s/89911/LG-42LH9000-42%22.html

απο 984 ευρω στην Ελλαδα

 

Ατυχες εντελως το παραδειγμα σου. Λογικο αφου φαινεται οτιδεν εχεις παρακολουθησει καθολου το θεμα "price history".

Η τιμη που λες 1188 στη Γερμανια ειναι επιπλαστη. Να το γραφημα:

post-45415-129063121006_thumb.jpg

 

Αυτο το γραφημα για οποιον ξερει να τα διαβαζει δειχνει οτι η τηλεοραση LG που αναφερεις ειναι "dead"! Ευθεια σαν εγγεφαλογραφημα νεκρου. Παλιο μοντελο που εχει αποσυρθει. Εχει μεινει ΜΟΝΟ σε δυο μαγαζια της Γερμανιας (μπορουσες να τα δεις και μονος σου στη σελιδα του guenstiger αλλα σου ξεφυγε.), το ενα την εχει 1188 και το αλλο 1399. Εχουν τιμες ξεχασμενες απο τοτε που βγηκε το μοντελο και πουλανε οσο θελουν. Και εδω βλεπεις ξεχασμενο μαγαζι να πουλαει 2000 κατι που εχει τωρα 800.

 

Αντιθετα η 50αρα U20 panasonic ειναι νεο μοντελο (το νεοτερο, προφανως δεν εχει ερθει για τα καλα ακομα στην Ελλαδα γι αυτο δεν την βλεπεις σε πολλους) οπως μπορεις να δεις και στο παρακατω διαγραμμα, και υπαρχει Γερμανια σε 30 καταστηματα:

post-45415-129063121032_thumb.jpg

 

Οσο για τον Κοσμα, με ειχε πελατη απο το 1996 για καποια χρονια, τοτε ειχε τις καλυτερες τιμες, τα τελευταια ομως χρονια, 4-5 φορες που περασα απο εκει ηταν πολυ πανω απο ο,τι τιμη ειχα βρει (πχ μια κορυφαια 42'' panasonic plasma FullHD, σε φαση που ετοιμαζοταν να βγει το νεο μοντελο, την ειχα βρει προσφορα 900 ευρω και μου την εδινε ο Κοσμας 1470, πανω κατω οσο την ειχαν και ολα τα μαγαζια που ειχα ρωτησει, την πηρα λοιπον απο τα fnac 900 ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Αν δεν κανω λαθος σε τηλεορασεις και συναφη ειδη μπορει ο καθε εμπορος να κανει δικη του εισαγωγη και να μπορει να πουλησει πιο φτηνα απο αυτον που αγοραζει μεσω αντιπροσωπειας. Στην περιπτωση ομως αυτη τις πιο πολλες φορες το service της αντιπροσωπειας δεν καλυπτει βλαβη εντος εγγυησης.

 

ΟΧΙ φιλέ μου δεν είναι έτσι ..Αν το προϊόν που αγοράζεις έχει πανευρωπαϊκή εγγύηση τότε η αντιπροσωπεία είναι υποχρεωμένη να στο επισκευάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΧΙ φιλέ μου δεν είναι έτσι ..Αν το προϊόν που αγοράζεις έχει πανευρωπαϊκή εγγύηση τότε η αντιπροσωπεία είναι υποχρεωμένη να στο επισκευάσει

 

Δυστυχώς δεν είναι τόσο απλό το θέμα. Υπάρχουν μοντέλα που τα βρίσκεις στα διάφορα ηλεκτρονικά καταστήματα και όχι μόνο (και Praktiker , Carrefour κλπ.) που δεν υποστηρίζονται σαν μοντέλα στην Ελλάδα. Π.χ Υπάρχει στο εξωτερικό και σε αρκετά online Καταστήματα η Samsung 40C630 , όμως στην Ελλάδα η Samsung δεν την φέρνει και φέρνει την 650 στις 40" και την 630" στις 37" και 46". Επίσης ένα άλλο παράδειγμα είναι οι 27" τηλεοράσεις που μπορεί να βρει κανείς online που όμως οι περισσότερες Ελληνικές αντιπροσωπείες δεν τις φέρνουν και φέρνουν μόνο 26" και μετά 32". Κάτι τέτοια μικρά πατήματα βρίσκουν οι αντιπροσωπείες και μπορεί να σε ταλαιπωρήσουν αρκετά. Μην ξεχνάς εξάλλου ότι και τα ίδια τα καταστήματα τύπου Praktiker , Carrefour κλπ. στις παραεισαγωγές σου λένε αν πάθει κάτι ότι θα την πας σε αυτούς και όχι στην επίσημη αντιπροσωπεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οποιος κανει κλικ στη σελιδα μπορει να δει οτι εχει 870 και οχι 690 που λες. :whistle:

 

 

 

Αντιθετα η 50αρα U20 panasonic ειναι νεο μοντελο (το νεοτερο, προφανως δεν εχει ερθει για τα καλα ακομα στην Ελλαδα γι αυτο δεν την βλεπεις σε πολλους) οπως μπορεις να δεις και στο παρακατω διαγραμμα, και υπαρχει Γερμανια σε 30 καταστηματα:

[ATTACH]34876[/ATTACH]

 

 

μαλλον δε βλεπεις καλα. ας το ξαναβαλω:

 

http://www.kosmasaudiovideo.gr/show.php?id=12

 

κοιτα πανω αριστερα που λεει Panasonic TX-P50U20 SUPER τιμη

και απο κατω 690 ευρω.

δες το κι εδω καλυτερα. http://www.kosmasaudiovideo.gr/offers.php

 

Για το δευτερο που λες ή μαλλον εγω δε γραφω κατι καλα, ή εσυ διαβαζεις τα μισα μου μηνυματα. Να το ξαναπω λοιπον για τριτη, τεταρτη φορα εχω χασει το μετρημα: Η U20 υπηρχε τον Ιουνιο σε περισσοτερο καταστηματα (οπως στο Multirama απο το οποιο την πηρα εγω, αλλα ευκολα θυμαμαι Public, Ηλεκτρονικη, Plaisio που την ειχαν ενω τωρα οχι) και σε καλυτερη τιμη απο αυτη που παιζει τωρα. Δεν την εχουν λιγα μαγαζια τωρα επειδη ειναι καινουρια. Δεν ξερω γιατι τα μαγαζια που την ειχαν, οταν εξαντληθηκαν προφανως τα αποθεματα τους δεν την ξαναεφεραν.

 

Λοιπον επειδη βαρεθηκα να ξεκαθαρισω κατι γιατι νιωθω πως πρεπει σε καθε ποστ να αποδεικνυω πως δεν ειμαι ελεφαντας. Ειπα πως η συγκεκριμενη ειναι καλη προσφορα με βαση τις τιμες που παιζουν τωρα στα λιγα καταστηματα που βγαζει το skroutz σαν αποτελεσματα, αλλα ειναι η μοναδικη απο οσες ειδα στον Κωτσο. Ειπα επισης πως υπαρχει στην ιδια τιμη κι αλλου, πως την βρηκα και φθηνοτερα στον Κοσμα. Γιατι εξανιστασαι τοσο πολυ; Απαγορευεται να εχω τη γνωμη μου και πρεπει οπωσδηποτε να πειστω και να αναφωνησω "τι γαματη προσφορα ειναι αυτη"; Ουτε εσυ να ειχες βγαλει την τιμη της προσφορας τετοια ευθιξια. :)

Να ξαναγραψω επισης αυτο που εχω πει ηδη 4-5 φορες: καλο ειναι να ψαχνομαστε και ιδιοις ομμασι σε καταστηματα για προσφορες και τιμες και να μη βασιζομαστε μονο στα λιγα αποτελεσματα που μας βγαζει το skroutz, γιατι οι καιροι ειναι δυσκολοι και τα ευρω δεν περισσευουν σε κανενα. Δε νομιζω να διαφωνεις σε αυτο, ετσι;

 

υ.γ.:αυτο κανει ή θα μιλαμε παλι για price history;

 

http://www.guenstiger.de/Katalog/Preis.pl?suche=47le8500&x=0&y=0

μονο σε ενα καταστημα 1400Ε, ενα στα 1439Ε και τα υπολοιπα απο 1459Ε και πανω. Για την ακριβεια μονο 6 καταστηματα την εχουν κατω απο 1520 ευρω!

 

http://www.skroutz.gr/s/264675/LG-INFINIA-47LE8500-47.html?keyphrase=LG+INFINIA+47LE8500+

απο 1375Ε και μαλιστα 6 καταστηματα κατω απο 1400Ε!

 

Παντως εχεις δικιο πως στις περισσοτερες τηλεορασεις υπαρχει μεγαλη διαφορα υπερ της Γερμανιας. Γιατι πιστευεις πως συμβαινει αυτο; Σε ρωταω γιατι με την Αγγλια δεν υπαρχει αυτη η διαφορα απο το λιγο που ειχα κοιταξει παλιοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

safer97 το προβλημα ειναι στη σελιδα του καταστηματος και οχι οτι δε βλεπει το παιδι καλα αφου πρεπει να εισαι χουντινι και να κανεις επιλογη του κειμενου για να δεις οτι απο κατω λεει 690€, οσο για την αλλη σελιδα που δινεις λεει και τις 2 τιμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

...

 

Δεν χρειαζεται να ξαναπω κατι, αφου ετσι κι αλλιως δυστυχως δεν καταλαβαινεις τι λεω. Επαναλαμβανεις πραγματα που τα εχω απαντησει 1-2 σελιδες πριν. Αν θες απαντηση σε οσα λες παλι, μπορεις να ξαναδιαβασεις τα "παλια"...

 

Α και δεν ειμαι εγω τυφλος, αλλα αυτος που σχεδιασε το site ειναι ασχετος. Η μια σελιδα χειροτερη απο την αλλη... (ελπιζω να μην εισαι εσυ και το παρεις προσωπικα) :-)

 

Νεο παιχνιδι, βρειτε το κρυμμενο μηνυμα:

post-45415-129063121531_thumb.jpg

Αφου και αν δειτε το 690 παιξτε "αμπεμπαμπλομ" ωστε να διαλεξετε μια απο τις δυο τιμες που εχει το προιον!:lol::lol::lol:

 

ΥΓ. Με προλαβες disqualified :cry:

;)

(Ευχαριστω και για το "παιδι", να σαι καλα παλικαρι μου! Δωσε διευθυνση "για λουλουδια"!)

 

ΥΓ to safer

Επειδη προσυπογραφεις και εσυ πλεον αυτο το γελοιο ερωτημα αν δουλευω στον Κωτσοβολο, και επειδη για να το λες 2 μερες μετα την παροτρυνση μου να βρειτε οσα ειπα πριν λιγο καιρο ΚΑΙ γι αυτους, καταλαβαινω οτι δεν εκανες τον κοπο να τα βρεις, παρε τα λινκ, διαβασε εδω (και για τον αλλο φιλο πριν)

http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=3198176&postcount=25

http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=3200347&postcount=27

http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=3215324&postcount=33

Και αυτο

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=326046

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειαζεται να ξαναπω κατι, αφου ετσι κι αλλιως δυστυχως δεν καταλαβαινεις τι λεω. Επαναλαμβανεις πραγματα που τα εχω απαντησει 1-2 σελιδες πριν. Αν θες απαντηση σε οσα λες παλι, μπορεις να ξαναδιαβασεις τα "παλια"...

 

Α και δεν ειμαι εγω τυφλος, αλλα αυτος που σχεδιασε το site ειναι ασχετος. Η μια σελιδα χειροτερη απο την αλλη... (ελπιζω να μην εισαι εσυ και το παρεις προσωπικα) :-)

 

Νεο παιχνιδι, βρειτε το κρυμμενο μηνυμα:

[ATTACH]34923[/ATTACH]

Αφου και αν δειτε το 690 παιξτε "αμπεμπαμπλομ" ωστε να διαλεξετε μια απο τις δυο τιμες που εχει το προιον!:lol::lol::lol:

 

ΥΓ. Με προλαβες disqualified :cry:

;)

(Ευχαριστω και για το "παιδι", να σαι καλα παλικαρι μου! Δωσε διευθυνση "για λουλουδια"!)

 

Σ΄αυτο που λες για τη σελιδα εχεις δικιο, η σχεδιαση ειναι οντως αθλια! :))

Και οχι δεν ειμαι εγω, αν ημουν θα ειχα τουλαχιστον το νου μου να σβησω τη μια απο τις δυο τιμες για να μην μπερδευεται ο κοσμος! Απλα φανταζομαι πως οταν λεει Σουπερ προσφορα πανω απο τη μια τιμη, θα ισχυει αυτη και οχι η αλλη που ειναι 180 ευρω ακριβοτερη! :)))

 

Οσο για το οτι δεν καταλαβαινω τι λες, ή εγω οντως δεν καταλαβαινω τι λες ή θα μπορουσαμε να το ειχαμε ληξει στα πρωτα ποστ και να μη με αναγκαζεις να ξαναποσταρω μεγαλο ανθρωπο συνεχεια στα quotes που μου εκανες καταληγοντας στο μονο πραγμα που περιεργως ηταν το μοναδικο που ποτε δε σχολιασες. :)))

Υποθετω πως μαλλον ψιλοσυμφωνουσαμε απο την αρχη απλα λεγαμε παρομοια πραγματα με ελαφρες διαφορες. Αυτο μερικες φορες δημιουργει τις μεγαλυτερες παρανοησεις. Να εισαι καλα φιλε μου! :)

 

υ.γ.: οχι φιλε μου δεν προσυπογραφω κανενα τετοιο ερωτημα στην υπερβολη του λογου το ειπα για τη φοβερη επιμονη που εδειξες για την προσφορα σε τοσα ποστς. Φανταζομαι πως και συ δεν προσυπογραψες πως εγω εφτιαξα ας πουμε το σαιτ του κοσμα, απο τον οποιο παρεμπιπτοντως δεν εχω ψωνισει ποτε και μια φορα που το εψαχνα κατω στην αθηνα, δεν το βρηκα καν το καταστημα του! :)))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
...καταληγοντας στο μονο πραγμα που περιεργως ηταν το μοναδικο που ποτε δε σχολιασες. ...

 

Ποιο ηταν αυτο; (ειμαι σιγουρος οτι σου ξεφυγε και οτι εννοεις το οτι ειχε χαμηλοτερη τιμη παλια)

Αν εγω σε αναγκασα να γραφεις, εσυ τι νομιζεις μου εκανες; :-) (γεροι ανθρωποι)

 

ΥΓ. Οχι βεβαια, γι αυτο εβαλα emoticon. Πες μου ποιο ηταν αυτο που δεν σχολιασα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχαχα ε οχι και γεροι, μεσοκοποι.

 

εννοω πως απο την αρχη ο κακομοιρος ελεγα πως δε φτανει μονο το skroutz γιατι τα αποτελεσματα ειναι λιγα και πολλες φορες ενδεικτικα, οπως στη συγκεκριμενη περιπτωση της πανασονικ. χρειαζεται ερευνα αγορας ιδιοις ομμασι πολλες φορες.

Τελος παντων καλα να ειμαστε να τα λεμε και καλες προσφορες να βρισκουμε! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
χαχαχαχα ε οχι και γεροι, μεσοκοποι.

 

εννοω πως απο την αρχη ο κακομοιρος ελεγα πως δε φτανει μονο το skroutz γιατι τα αποτελεσματα ειναι λιγα και πολλες φορες ενδεικτικα, οπως στη συγκεκριμενη περιπτωση της πανασονικ. χρειαζεται ερευνα αγορας ιδιοις ομμασι πολλες φορες.

Τελος παντων καλα να ειμαστε να τα λεμε και καλες προσφορες να βρισκουμε! :)

 

Δεν το σχολιασα γιατι το θεωρω αυτονοητο. Σχεδον παντα παιρνω σβαρνα 2-3 μαγαζια πριν ψωνισω κατι, αν και το skroutz εχει μεγαλο δειγμα και προκαλει και εναν μικροανταγωνισμο και συνηθως η βολτα ειναι ασκοπη.

Ακριβως επειδη σου φανηκαν λιγα τα αποτελεσματα του skroutz, σου παραθεσα του guenstiger για να επιβεβαιωσεις με μια τεραστια και πολυ φτηνοτερη αγορα οπως η Γερμανικη οτι πραγματι ειναι παρα πολυ καλη τιμη το 719. Επιβεβαιωνε και με το παραπανω και την αρχικη (για την συγκεκριμενη λεμε ε) στο οποιο επισης ειχες αμφιβολιες.

 

Τελος καλο, ολα καλα, συννενοηθηκαμε και χαιρομαι γι αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...