Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση για σεξουαλικα μεταδιδομενα νοσηματα;;;


Agnostos__

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω το φορουμ , θα θελα να ρωτησω σχετικα μετα απο μια σεξουαλικη επαφη (ατυχης διοτι το προφυλακτικο εσπασε) που και ποιες εξετασεις θα πρεπει να γινουνε για να διαπιστωθει οτι δεν υπαρχει καποιο νοσημα ;; Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετω το φορουμ , θα θελα να ρωτησω σχετικα μετα απο μια σεξουαλικη επαφη (ατυχης διοτι το προφυλακτικο εσπασε) που και ποιες εξετασεις θα πρεπει να γινουνε για να διαπιστωθει οτι δεν υπαρχει καποιο νοσημα ;; Ευχαριστω.

 

Πήγαινε σε κάποιον αφροδησιολόγο, θα στα πει καλλίτερα.

Εγώ πάντως είχα πάει για εξέταση αίματος και με είχαν ρωτήσει αν θέλω να εξετάσουν και για τυχών σεξουαλικώς μεταδιδόμενα. Άρα προφανώς μπορείς να πας και σε μικροβιολόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε σε κάποιον αφροδησιολόγο, θα στα πει καλλίτερα.

Εγώ πάντως είχα πάει για εξέταση αίματος και με είχαν ρωτήσει αν θέλω να εξετάσουν και για τυχών σεξουαλικώς μεταδιδόμενα. Άρα προφανώς μπορείς να πας και σε μικροβιολόγο.

 

Σε οποιοδηποτε νοσοκομειο μπορει να πας ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετω το φορουμ , θα θελα να ρωτησω σχετικα μετα απο μια σεξουαλικη επαφη (ατυχης διοτι το προφυλακτικο εσπασε) που και ποιες εξετασεις θα πρεπει να γινουνε για να διαπιστωθει οτι δεν υπαρχει καποιο νοσημα ;; Ευχαριστω.

 

Αν ενδιαφερεσε για HIV μπορεις να κανεις αμεσα κ δωρεαν το γρηγορο τεστ(το κανω καθε 6 μηνες μαζι με τον συντροφο μου διοτι ανηκω σε ομαδα υψηλου κινδυνου κ ειναι απλα ενα τσιμπηματακι στο δαχτυλο κ βγαινει σε 2 λεπτα με ακριβεια 98%)

 

Για ολα τα υπολοιπα (συφιλη,γονοροια,βλενοροια,κ ηπατητιδα) νομιζω παλι μπορεις να τα κανεις αλλα δεν θα εχεις αμεσα τα αποτελεσματα

 

Το HPV (κονδυλωματα) στους αντρες δεν εχει καποιο τεστ.Η διαγνωση γινεται εμπειρικα με την εμφανιση συμπτωματων

 

Παντως εβλεπα μια διαφημιση για την ομαδα PRAXIS (νομιζω) κλεινεις αμεσα ραντεβου κ κανεις αμεσα το τεστ.

 

 

Το θεμα ειναι οτι εαν η επαφη ειναι προσφατη θα πρεπει να περιμενεις 3 μηνες ωστε να εξαντληθει το window period επωασης ολων των παραπανω.Σε καθε περιπτωση παντως ειναι αρκετα σπανια η μεταδοση απο μια κ μολις επαφη κ ειδικα οπως την περιγραφεις,παντως ναι το τεστ πρεπει να το κανεις για να εισαι ησυχος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ενδιαφερεσε για HIV μπορεις να κανεις αμεσα κ δωρεαν το γρηγορο τεστ(το κανω καθε 6 μηνες διοτι ανηκω σε ομαδα υψηλου κινδυνου κ ειναι απλα ενα τσιμπηματακι στο δαχτυλο κ βγαινει σε 2 λεπτα με ακριβεια 98%)

 

Για ολα τα υπολοιπα (συφιλη,γονοροια,βλενοροια,κ ηπατητιδα) νομιζω παλι μπορεις να τα κανεις αλλα δεν θα εχεις αμεσα τα αποτελεσματα

 

Το HPV (κονδυλωματα) στους αντρες δεν εχει καποιο τεστ.Η διαγνωση γινεται εμπειρικα με την εμφανιση συμπτωματων

 

Παντως εβλεπα μια διαφημιση για την ομαδα PRAXIS (νομιζω) κλεινεις αμεσα ραντεβου κ κανεις αμεσα το τεστ.

 

 

Το θεμα ειναι οτι εαν η επαφη ειναι προσφατη θα πρεπει να περιμενεις 3 μηνες ωστε να εξαντληθει το window period επωασης ολων των παραπανω.Σε καθε περιπτωση παντως ειναι αρκετα σπανια η μεταδοση απο μια κ μολις επαφη κ ειδικα οπως την περιγραφεις,παντως ναι το τεστ πρεπει να το κανεις για να εισαι ησυχος

 

Ευχαριστω για την πληρη απαντηση σου φιλε Τοξοβολε.

 

Για HIV που το κανω το τεστ; Μπορεις να μου δωσεις διευθυνση (Αθηνα).

Για τις υπολοιπες ασθενεις (συφιλη,γονοροια, βλενοροια, ηπατιτιδα) τις εξετασεις αυτες επισης που μπορω να τις κανω ;

 

Οσο για τα κονδυλωματα τι ειναι αυτο ; :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την πληρη απαντηση σου φιλε Τοξοβολε.

 

Για HIV που το κανω το τεστ; Μπορεις να μου δωσεις διευθυνση (Αθηνα).

Για τις υπολοιπες ασθενεις (συφιλη,γονοροια, βλενοροια, ηπατιτιδα) τις εξετασεις αυτες επισης που μπορω να τις κανω ;

 

Οσο για τα κονδυλωματα τι ειναι αυτο ; :rolleyes:

 

Ελλαδα δυστυχως δεν εχει τυχει να το κανω,οπως σου ειπα ομως ειδα την διαφημιση της ομαδας PRAXIS (νομιζω ετσι λεγεται).Κανε ενα google.Στην διαφημιση ελεγε μπορεις να κλεισεις ραντεβου σε διαφορα πολυιατρεια της ομαδας με αμεσα αποτελεσματα.Συνηθως ομως (εαν ακολουθουν το παραδειγμα της Βρετανιας) θα σου κανουν ενημερωση μισης ωρα για μεθοδους προστασιας.

 

Επισης για τις υπολοιπες εαν ανηκεις σε ομαδες υψηλου κινδυνου τις κανεις κ αυτες δωρεαν(ειναι απλες εξετασεις αιματος,απλα λιγο αιμα σου περνουν απο το χερι)

 

Τα κονδυλωματα ειναι η πιο συχνα μεταδιδομενη σεξουαλικη νοσος τοσο στους ετεροφυλοφιλους οσο κ στους ομοφυλοφιλους.Στους αντρες δεν εχει την παραμικρη επιπλοκη στην υγεια μακροπροθεσμα(απο οτι μου ειπαν στην ενημερωση δλδ).Ουσιαστικα ειναι η εμφανιση δερματικων ενοχλησεων που στους αντρες γινεται αμεσα εμφανης(ενω στις γυναικες ειναι πιο δυσκολο εαν τα κονδυλωματα ειναι εσωτερικα).Σε καθε περιπτωση ομως τα κονδυλωματα πρεπει να αφαιρουνται ομως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρίσκεις αφροδισιολόγο ή αν είσαι Αθήνα παίρνεις τηλ στο Συγγρού.

Δεν παίζουμε με αυτά plz&thx.

 

Τοξοβόλε, υπάρχει εξέταση HPV για άνδρες, συγκεκριμένων στελεχών και όχι αιματολογική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...