Προς το περιεχόμενο

Σπασιμο κνημης-περονης


kostionalist

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν δυο εβδομαδες και κατι εσπασα το ποδι μου(συντριπτικο καταγμα κνημης-περονης) στο ποδοσφαιρο. Το ποδι το εχω στο γυψο και θα τον βγαλω σε περιπου εναμιση μηνα. Θα ηθελα να μαθω, αν φυσικα γνωριζετε, σε ποσο καιρο θα επανελθω στα γηπεδα στους ιδιους ρυθμους που ημουν πριν το σπασιμο. Ακομα, θα ηθελα να μαθω αν οι πιθανοτητες σπασιματος στο μελλον του ιδιου ποδιου ειναι μεγαλυτερες(επειδη εχει σπασει ηδη).

Ευχαριστω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα καλυτερα να τα ρωτησεις σε εναν αθλητιατρο και οχι σε ενα φορουμ....

σε καμια περιπτωση ενα φορουμ γενικου (και μη) ενδιαφεροντος δεν ειναι αυτο που περαν παρομοιων εμπειριων αλλων μελλων,θα βγαλει διαγνωση και θα σε συμβουλεψει για το τι θα κανεις....

 

σε καθε περιπτωση οφειλεις να επισκεφτεις εναν αθλητιατρο και οχι εναν απλο ορθοπαιδικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα, θα ηθελα να μαθω αν οι πιθανοτητες σπασιματος στο μελλον του ιδιου ποδιου ειναι μεγαλυτερες(επειδη εχει σπασει ηδη).

 

Κοίτα, υπάρχει το γνωστό πως το κόκκαλο στο σημείο που σπάει αναπτύσσεται ξανά "δυνατότερο" λόγω επιπλέον ασβεστίου ορ γουατέβερ. Αυτό που έμαθα όταν έσπασα το χέρι μου είναι πως ναι μεν το κόκκαλο στο σημείο του σπασίματος ενισχύεται. Με το που βγάλεις το γύψο βέβαια το κόκκαλο θα είναι σαφώς πιο αδύναμο, αλλά όσο ολοκληρώνεται η επούλωση (και ο όγκος του μεγαλώνει αισθητά) θα δυναμώσει και θα ενισχυθεί αρκετά, ίσως σε βαθμό να πείς πως είναι δυνατότερο από πρίν. Η ενίσχυση αυτή με τον καιρό μειώνεται σε μέγεθος και στη χειρότερη σε αρκετά χρόνια δεν θα είναι ούτε δυνατότερο, ούτε πιο αδύναμο, θα είναι απλά σχεδόν σαν να μην το είχεις σπάσει.

 

Στα του περαιτέρω σπασίματος, συμπαίκτης μου έσπασε το πόδι του στο ίδιο σημείο ακριβώς, 3 χρόνια μετά. Όχι επειδή το είχε ξανασπάσει, αλλά σύμφωνα με τον ορθοπεδικό του, "επειδή ήταν γκαντέμης". Γενικώς, ίσως να είναι πιο πιθανό σε γερό χτύπημα να το ξανασπάσεις, αλλά όχι στο ίδιο σημείο, χωρίς βέβαια το δεύτερο να αποκλείεται.

 

Για τα υπόλοιπα, καλύτερα ρώτησε έναν αθλίατρο/φυσιοθεραπευτή, μιας και αν θελήσεις να παίξεις asap θα τον χρειαστείς ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν δυο εβδομαδες και κατι εσπασα το ποδι μου(συντριπτικο καταγμα κνημης-περονης) στο ποδοσφαιρο. Το ποδι το εχω στο γυψο και θα τον βγαλω σε περιπου εναμιση μηνα. Θα ηθελα να μαθω, αν φυσικα γνωριζετε, σε ποσο καιρο θα επανελθω στα γηπεδα στους ιδιους ρυθμους που ημουν πριν το σπασιμο. Ακομα, θα ηθελα να μαθω αν οι πιθανοτητες σπασιματος στο μελλον του ιδιου ποδιου ειναι μεγαλυτερες(επειδη εχει σπασει ηδη).

Ευχαριστω :)

 

οι επαγγελματιες ποδοσφαιριστες υστερα απο τετοιους τραυματισμους επιστρεφουν υστερα απο 6-8 μηνες.αυτοι ομως εχουν ολοκληρα team απο πανω και κανω ολη μερα φυσιοθεραπειες....για την περιπτωση σου,χωρις βεβαια να ειμαι ειδικος,θα ελεγα κατι παραπανω απο χρονο για να εισαι full καλα,να αποθεραπευτεις,να ερθουν παλι οι μυες του ποδιου στα ισα τους.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...