Προς το περιεχόμενο

Πληρώνω ενοίκιο - δεν παίρνω αποδειξεις


thes1os

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και έξη μήνες πληρώνω το ενοίκιο (2πλάσιο απο ότι λέει στο συμβόλαιο - έτσι το συμφωνήσαμε για να του κάνω τη χάρη να μη φορολογείται- έκανα το μαλάκα) αλλά δεν μου έχει δώσει ποτέ απόδειξη (καλή τη πίστη...)

 

Το ενοίκιο το δίνω στην αδερφή και το γαμπρό του, στους καλούς γείτονες (πραγματικά οι άνθρωποι φαίνονται 'ξηγημένοι) αυτός μένει πιο μακριά, και δεν έχω πάρει καμία απόδειξη.

 

Πριν λίγες μέρες στράβωσε ο ιδιοκτήτης ...

γιατί ενώ τον περίμενα επι 6 μήνες να φέρει τον υδραυλικό του για να γλιτώσει τα λεφτά (είχαμε συμφωνήσει απο πριν ότι θα επισκευαζε κάποιες ζημιές πριν μπω μέσα) και πατούσα στα απόνερα επι 6 μήνες, τον ενημέρωσα ότι θα φέρω κάποιον τυχαίο δικό μου. Αυτός με ξανάγραψε στα παπάρια του και εγώ προχώρησα στην επισκευή και αφαιρεσα απο το ενοικιο το υπερογκο ποσό των 120 ευρώ που πλήρωσα στον υδραυλικο (και για τα 120 αυτά ευρώ, εγώ έδινα μάχη καθημερινά στην τουαλέτα με τη σφουγγαρίστρα και λέρωνα λολο το σπίτι μου επι έξι μήνες...)....

Τώρα που ξύπνησα εγώ και του ζήτησα απόδειξη, είπε όπως πάντα "καλά καλά" και μην τον είδατε...

 

Έχει δικαίωμα να μου κάνει καμια μανουρα? Να πει π.χ να φύγω γιατί δεν τον έχω πληρώσει ποτέ... Τότε όμως έξι μήνες τι περίμενε?

 

Εγώ πώς μπορώ να είμαι καλυμένος για το προηγούμενο διάστημα?

 

Για το απο εδώ και πέρα γνωρίζω. Αν δεν μου δώσει απόδειξη τα βάζω στο ταμείο παρακαταθηκών και δανείων. Για το έως τώρα τί πάιζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 106
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για το "εως τωρα" απο οσο γνωριζω εχετε το ιδιο μεριδιο ευθηνης στα ματια της εφοριας πχ, απο την στιγμη που το συμφωνησατε μεταξυ σας. Αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος.

Βεβαια εισαι λιγο ριγμενος, καθως σε αυτες τις συμφωνιες υπαρχει και μια ικανοποιητικη μειωση του ενοικιου απο την πλευρα του ιδιοκτητη, για να ειναι και οι δυο πλευρες κερδισμενες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με νοιάζει να πάρω απόδειξη για το σύνολο των χρημάτων που πληρώνω. Αδιαφορώ παντελώς αν γλιτώνει , τί γλιτώνει κλπ.

 

Εμένα με ενδιαφέρει να πάρω αποδείξεις για το τελευταίο 6μηνο ότι τον πλήρωνα κανονικά και δεν πήρα. Γιατί οι μόνοι μάρτυρες που έχω είναι σόι του. Θέλω να πώ αν είναι τόσο μαλάκας και πέι "-α ρε πουστη θα σε φτιάξω, απόδειξη ότι με πλήρωνες έξι μήνες δεν έχεις, θα σου κάνω έξωση και θα τα ξαναδιεκδικήσω "

 

μπορεί? Υπάρχει νόμος που καθορίζει μέχρι πότε (πόσους μήνες μετά μπορεί να διεκδικήσει τα λεφτά -που του τα έχω δώσει μην ξεχνιόμαστε).

Η μαρτυρία της συζήγου μου ότι δίναμε τα λεφτα πιάνει/μετράει ώς ανεξάρτητη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για την εφορία, μια χαρά μπορείς να δηλώσεις τα ενοίκια σου κι ας μην έχεις πάρει αποδείξεις. Αντί των αποδείξεων, συμπληρώνεις και δίνεις με την φορολογική σου δήλωση, μια υπεύθυνη δήλωση ότι έδωσες χ ποσό ενοικίων στον κύριο χ με τάδε στοιχεία, αφμ κλπ (αυτουνού). Εγώ 6 χρόνια στο σπίτι που είμαι -αν και ποτέ δεν είχε γίνει κουβέντα για συμφωνία να μην δίνουν αποδείξεις- τα πρώτα 2 πρώτα χρόνια που μου έδιναν, λόγω απόστασης και αντίθετων ωραρίων κλπ, τις έφερναν μαζεμένες καθε χ μηνες. Από ένα σημείο και μετά το έκοψαν κι αυτό. Πριν λίγους μήνες που ανανεώσαμε το συμβόλαιο με ξαναρώτησαν αν χρειάζομαι τις αποδείξεις. Τους είπα ότι ναι κανονικά εννοείται ότι τις θέλω, αλλά τέλος πάντων αν τους δυσκολεύει τόσο πολύ πια να μου τις φέρνουν έστω και μαζεμένες κάποια στιγμή όπως έκαναν στις αρχές, ξεκαθάρισα ότι εγώ τα ενοίκια τα δηλώνω κανονικά στην φορ.δήλωση μου όλα αυτά τα χρόνια. Και αν και δεν έχω καμιά ανησυχία περί εμπιστοσύνης με αυτούς, στην τελική εγώ τα δηλώνω με τα στοιχεία τους κι όσο αφορά περί απόδειξης, έχω όλα τα χαρτιά της τράπεζας από κάθε μήνα που τους καταθέτω το ποσό για ενοίκιο τόσα χρόνια. Οπότε το πρόβλημα σε ότι προκύψει αν έχουν κάνει καμιά χαζομαρα και δεν τα εχουν δηλώσει επειδή δεν μου φέρνουν απόδειξη τα τελευταία χρόνια, θα είναι δικό τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εχουμε και εμεις ενα σπιτι& το νοικιαζουμε, μεσα μενει μια οικογενεια με 3 παιδια και εχουν να μας πληρωσουν 8-9 μηνες..Δεν τους διωχνουμε για τους ευνοητους λογους..Πριν περναν αποδειξη, τωρα οχι..Τωρα αν αποφασισουμε να τους διωξουμε για να βαλουμε αλλον μεσα και αυτοι δε φυγουν τοτε θα ισχυριστουμε οτι δεν πληρωνανα και σαν αποδειξη θα ειναι οι αποδειξεις που στην αρχη κοβαμε και αργοτερα οχι ( αφου δεν πληρωναν.. )

Αυτο μας το ειπε δικηγορος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω οτι για να δηλώσεις το ενοίκιο στην εφορία δεν έπρεπε να το έχει σφραγίσει ο ιδιοκτήτης από την εφορία στην αρχή του ενοικιαστηρίου ;

 

Ακριβως αυτο..Παει ο ιδιοκτητης το συμβολαιο απο την εφορια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο σημερα θα τον πληρωνεις σε τραπεζικο λογαριασμο. Ας τολμησει να αμφισβητησει τις καταθεσεις που φαινονται στην τραπεζα και τα αντιγραφα που θα φυλας σε φακελο σχολαστικα εσυ. Θα βαζεις αιτιολογια το ονομα σου και Νοικι Ιανουαριου. Για το μεχρι τωρα εισαι λαθος. Πρεπει να περνεις αποδειξη. Την εφορια που δεν πληρωνει αυτος ξερεις ποιος θα την πληρωσει; ΕΣΥ. Θα σου μειωσουν τον μισθο σου, θα σου μειωσουν την συνταξη, θα αυξησουν τα ορια ηλικιας. Πραγματικα δεν σε νοιαζει; Κατσε εσυ να κερδιζει ο αλλος...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο σημερα θα τον πληρωνεις σε τραπεζικο λογαριασμο. Ας τολμησει να αμφισβητησει τις καταθεσεις που φαινονται στην τραπεζα και τα αντιγραφα που θα φυλας σε φακελο σχολαστικα εσυ. Θα βαζεις αιτιολογια το ονομα σου και Νοικι Ιανουαριου. Για το μεχρι τωρα εισαι λαθος. Πρεπει να περνεις αποδειξη. Την εφορια που δεν πληρωνει αυτος ξερεις ποιος θα την πληρωσει; ΕΣΥ. Θα σου μειωσουν τον μισθο σου, θα σου μειωσουν την συνταξη, θα αυξησουν τα ορια ηλικιας. Πραγματικα δεν σε νοιαζει; Κατσε εσυ να κερδιζει ο αλλος...

 

έχεις δίκιο δυστυχώς. Όπως θα κατάλαβες είμαι άνθρωπος που πάει με την "καλή πίστη". Μιας και η απόδειξη με κάλυπτε και στο μισό, είπα "'ντάξει τώρα αστον να κάνει τη δουλειά του", αλλά έχεις δίκιο σε όσα λές.

 

Πρέπει να βάλω και εγώ λίγοι μυαλό και να μην εμπιστεύομαι τον κάθε "κακομοιρόφατσα"...

Αλλά ας τολμήσει να κάνει καμια μαλακίτσα και απο κακομόιρικη τη φάτσα θα του την κάνω κρεατένια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τουλαχιστον ας τα κατεθετες σε τραπεζα. τοτε θα ειχες αποδειξεις οτι πληρωσες και ας μη σου εκοβε κανονικες. Τωρα μπορει να σου κανει μεγαλη ιστορια αμα του τη δωσει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω οτι για να δηλώσεις το ενοίκιο στην εφορία δεν έπρεπε να το έχει σφραγίσει ο ιδιοκτήτης από την εφορία στην αρχή του ενοικιαστηρίου ;

Εμένα πριν μήνες που κάναμε ανανέωση και καινούριο συμβόλαιο, μου το φέρανε για να το διαβάσω/υπογράψω -όπως κι έγινε- αλλά ακόμη να μου φέρουν το αντίτυπο σφραγισμένο. Δηλαδή αν τυχόν αυτοί δεν το έχουν πάει για σφράγισμα κι έρθει η ώρα της φορολογικής δήλωσης (αν και έχουμε ακόμα) εγώ δεν θα μπορώ να δηλώσω τα ενοίκια? (είπαμε, αυτό που έχω στάνταρ είναι τα χαρτιά κατάθεσης των ενοικίων στην τράπεζα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

@OP: Γιατί δεν ξεκινάς να τον πληρώνεις σε τραπεζικό λογαριασμό, αλλά μόνο τα λεφτά που αναγράφονται στο συμβόλαιο;

 

Θα έχει πλάκα αν προσπαθήσει να κινηθεί νομικά εναντίον σου για κάτι που έχει υπογράψει...

 

 

edit: Ή αν αρνηθεί να σου δώσει λογαριασμό τράπεζας, ξεκίνα να τον πληρώνεις με τραπεζική επιταγή, οπως προείπε κάποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εχουμε και εμεις ενα σπιτι& το νοικιαζουμε, μεσα μενει μια οικογενεια με 3 παιδια και εχουν να μας πληρωσουν 8-9 μηνες..Δεν τους διωχνουμε για τους ευνοητους λογους..Πριν περναν αποδειξη, τωρα οχι..Τωρα αν αποφασισουμε να τους διωξουμε για να βαλουμε αλλον μεσα και αυτοι δε φυγουν τοτε θα ισχυριστουμε οτι δεν πληρωνανα και σαν αποδειξη θα ειναι οι αποδειξεις που στην αρχη κοβαμε και αργοτερα οχι ( αφου δεν πληρωναν.. )

Αυτο μας το ειπε δικηγορος!

 

Αυτές οι αποδείξεις τι ισχύ έχουν; Έχω την εντύπωση ότι είναι απλό χαρτί που δεν αποδεικνύει τίποτα. Η εφορία τα βλέπει μέσω των Ε (Ε2 ο ιδιοκτήτης και στην φοροαπαλλαγή λόγω ενοικίου (Ε1) ο ενοικιαστής).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...