Προς το περιεχόμενο

Πληρώνω ενοίκιο - δεν παίρνω αποδειξεις


thes1os

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα λεφτά μας διαχειρίζονται και τα έφαγαν μια χαρούλα. Οι δικοί μου μια χαρά πλήρωναν τα ένσημα τους σε βαρέα και ανθυγιεινα όλα τα χρόνια της εργασίας τους. Μιλάμε για πολλά φράγκα!!! 100 ευρώ θα έπαιρναν αν ο μέσος όρος ζωής έφτανε τα 300 χρόνια.Κάποιοι έχουν πληρώσει και με το παραπάνω λοιπόν όσο και αν αυτό σε εκπλήσει. Κατανοώ ότι άλλα χρήματα μπορείς να βγάλεις αν διαχειρίζεσαι τα χρήματα 3 μυρίων εργαζομένων και άλλα αν ο καθένας βάζει τις εισφορές του μόνος του στην άκρη αλλά στο σημερινό ελληνικό κράτος μόνο το περιεχόμενο του βόθρου μου θα εμπιστευόμουν και αυτό με βαριά καρδιά.

 

 

 

 

 

.

 

Την δεκαετία του 80, στα ορυχεία βωξίτη, με βαρέα, ανθυ κλπ ο μισθός δεν ήταν ούτε 90,000 δραχμές. Φτάνοντας τις 127,000 το 1993. Σε μία περίοδο που ο πληθωρισμός ήταν διψήφιος. 

 

Οι εισφορές αντιπροσώπευαν ένα 20%-30% ήτοι το πολύ 27,000-30,000 δραχμές το μήνα. Μπορείς να μου πεις πως 79 ευρώ το μήνα εισφορά, γίνονται 500+ το μήνα το 2002+; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 106
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

τα λεφτα καλο ειναι να του τα  στελνεις σε τραπεζικο λογαριασμο.οταν κανεις την μεταφορα απο την τραπεζα τους λες στην τραπεζα οτι προκειτε για πληρωμη ενοικιου και φαινεται στην συναλλαγη οτι το ποσο αυτο σταλθηκε για το λογο αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι κολλήσατε στις συντάξεις των 500 ευρώ; Το πρόβλημα ήταν σε ορισμένουν κλάδους που βγαίναν στη σύνταξη πριν τα 50 με σύνταξη ίση με το μισθό τους, ή που παίρναν εφ' άπαξ κάτι 120000+.

 

@apoll Δεν έχει νόημα να ρωτάς πόσο μπορούν να γίνουν τα 80 ευρώ από το 1993 εώς το 2002+. Όσο πιο παλιά έχει γίνει η εισφορά τόσο πιο πολύ ανατοκισμό και μελλοντική αξία έχει. Μία εισφορά 40 ευρώ το 1970 εύκολα γίνεται 500 ευρώ εώς το 2002.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την δεκαετία του 80, στα ορυχεία βωξίτη, με βαρέα, ανθυ κλπ ο μισθός δεν ήταν ούτε 90,000 δραχμές. Φτάνοντας τις 127,000 το 1993. Σε μία περίοδο που ο πληθωρισμός ήταν διψήφιος. 

 

Οι εισφορές αντιπροσώπευαν ένα 20%-30% ήτοι το πολύ 27,000-30,000 δραχμές το μήνα. Μπορείς να μου πεις πως 79 ευρώ το μήνα εισφορά, γίνονται 500+ το μήνα το 2002+; 

 

Θα είχαν νόημα τα παραπάνω στοιχεία αν ήταν σε σταθερές τιμές.

 

Επιπλέον υποτίθεται ότι τα x ευρώ των δικών σου εισφορών επενδύονταν, τοκίζονταν, whatever μαζί με τα x ευρώ τα δικά μου και μερικών ακόμα εργαζομένων.  Το 1 ευρώ εισφορά μπορεί να έχει απόδοση εκατοστά του cent, μύρια ευρώ εισφορών έχουν πολλαπλή. Πολλοί πήραν σύνταξη που δεν δικαιούντουσαν (και φεύ ακόμη και σήμερα νέοι 45άριδες παραιτούνται από το δημόσιο για να μην χάσουν το εφάπαξ χωρίς σύνταξη για κάποιο διάστημα επειδή δεν έχουν την απαραίτητη ηλικία) αλλά και άλλοι τόσοι που έχουν πληρώσει και με το παραπάνω παίρνουν λιγότερα επειδή κάποια λαμόγια τα έφαγαν είτε με το δικό τους στόμα είτε με αυτό των ακολούθων τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την δεκαετία του 80, στα ορυχεία βωξίτη, με βαρέα, ανθυ κλπ ο μισθός δεν ήταν ούτε 90,000 δραχμές. Φτάνοντας τις 127,000 το 1993. Σε μία περίοδο που ο πληθωρισμός ήταν διψήφιος. 

 

Οι εισφορές αντιπροσώπευαν ένα 20%-30% ήτοι το πολύ 27,000-30,000 δραχμές το μήνα. Μπορείς να μου πεις πως 79 ευρώ το μήνα εισφορά, γίνονται 500+ το μήνα το 2002+;

Τα νούμερα που γράφεις μάλλον δεν ισχύουν. Αν δεν κάνω λάθος, το 1993 ο βασικός μισθός ήταν 110-120.000 δρχ. Πάντως αφού αναφέρεσαι σε "μισθό" πρόκειται για καθαρές αποδοχές. Και στα βαρέα-ανθυγιεινά μερικές φορές το ένσημο(οι εισφορές) κόστιζε περισσότερο από το μεροκάματο.

 

Το 1993 πάντως που ο πληθωρισμός ήταν διψήφιος όπως λες και εσύ, το επιτόκιο του απλού ταμιευτηρίου ήταν 17%, και οι προθεσμιακές καταθέσεις έφταναν ως και 25%. Έστω ότι οι εισφορές το 1993 ήταν 30.000 δρχ το μήνα, με τα επιτόκια που ίσχυαν τότε λόγω του πληθωρισμού μετά από ακριβώς 1 χρόνο οι 30.000 θα είχαν γίνει το λιγότερο 35.100! Έστω και σε απλό ταμιευτήριο να έμπαιναν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις εποχές εκείνες το ΙΚΑ και λοιπά ταμεία, αγόραζα Ομόλογα του Ελληνικού Δημοσίου ή τα έκανα μετοχές (ξεχνά κανείς τα σκάνδαλα του 1997-99 με το χρηματηστήριο και τα λεφτά που χάσανε ΙΚΑ & ΤΕΒΕ;)

 

Και μην ξεχνάτε από τις εισφορές, πληρώνονται τα έξοδα των ταμείων. Μισθοί, κτήρια συντάξεις.

Δεν πάνε όλα τα λεφτά πίσω στον φορολογούμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 67 ελάχιστοι εργάζονται και ελάχιστοι θα εργάζονται μελλοντικά.

Ο νομος ειναι κομμένος και ραμμένος ωστε ελάχιστοι να πάρουν πραγματικά σύνταξη και όταν την πάρουν να ειναι πετσοκομμένη.

 

Οσο για τα σπιτια το έγραψα εξ αρχης. Σπιτι 30ετιας, σε μέτρια περιοχή αυτη τη στιγμη, δεν πουλιέται!

Δεν γινεται να πουληθει. Ουτε τζάμπα δε το παιρνουν πλέον.

 

Οι ιδιοι οι τράπεζες αποφευγουν τους πλειστηριασμούς πλέον. Γιαυτο προσπαθουν και κάνουν δόσεις ακομα και των 30 ευρω σε άτομα που χρωστάνε 60-70 χιλιάρικα...

Δεν υπάρχει ακινητη περιουσία πλέον.

 

Υποτιθεται οτι ένας άνθρωπος με 3 σπιτια στην Αχαρνων, έχει λεφτά.

 

Η καλυτερη λυση ειναι να έρθει το ιδιο το κράτος και να σου πάρει το σπιτι αν δε μπορεις να πληρωσεις.

ΕΛΑ ΠΟΥ ΟΜΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΔΕ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ.

 

Κατάλαβες γιατι ο ολος συλλογισμος ειναι λάθος?

Διοτι το ιδιο το κράτος, απαιτει να του πληρωσεις πανάκριβους φορους για ένα σπιτι, του οποιου η πραγματικη αξια ειναι πλέον μηδαμινη, αλλά αυτο την έχει βαφτισει σε ένα συγκεκριμένο ποσό.

 

 

Ρίξε μια ματιά στα μεσιτικά γραφεία τι τιμές ενοικίων ή πώλησης ζητάνε για σπίτια 30ετίας και μετά πες μου... οι πιο πολλοί έχουν μείνει ακόμη στο 2000.

 

Ένα σπίτι 30ετίας που κατοικείται από οικογένεια, συνήθως είναι μια χαρά συντηρημένο.

Αν το είχαν παρατημένο 10-20 χρόνια ή το νοίκιαζαν σε φοιτητές με χαμηλά κριτήρια τότε είναι λογικό να μην έχει αξία.

 

Στα υπόλοιπα συμφωνώ. Οι τράπεζες δεν θέλουν να τα βγάλουν σε πλειστηριασμό γιατί τότε θα γίνει απίστευτη υποτίμηση της αξίας τους. Προτιμούν να παίρνουν κάποιες δόσεις και τους αντίστοιχους τόκους.

 

Αλλά και οι ιδιοκτήτες περιμένουν να βγούμε από την κρίση για να ανέβει πάλι η αξία των ακινήτων. Αυτό βέβαια δεν πρόκειται να γίνει τα επόμενα 10 χρόνια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα νούμερα που γράφεις μάλλον δεν ισχύουν. Αν δεν κάνω λάθος, το 1993 ο βασικός μισθός ήταν 110-120.000 δρχ

Λάθος πρέπει να κάνεις, γιατί το 1991 ο γαμπρός μου έπαιρνε μισθό 85.000 και ήταν λίγο παραπάνω του βασικού.

Το 1997 που πρωτοδούλεψα εγώ με βασικό, ήταν στα 124.000 δρχ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρίξε μια ματιά στα μεσιτικά γραφεία τι τιμές ενοικίων ή πώλησης ζητάνε για σπίτια 30ετίας και μετά πες μου... οι πιο πολλοί έχουν μείνει ακόμη στο 2000.

Στις πωλήσεις τουλάχιστον δεν έχουν και πολύ σημασία οι τιμές που ζητάνε, σημασία έχουν οι τιμές που έχουν γίνει πρόσφατα πράξεις(μεταβιβάσεις). Και αυτές είναι τελείως χώμα.

 

Ένα σπίτι 30ετίας που κατοικείται από οικογένεια, συνήθως είναι μια χαρά συντηρημένο.

Αν κάτσω και σου φτιάξω λίστα με το τι έχει χρειαστεί και τι έχουμε φτιάξει στο δικό μας σπίτι από το 2000 ως τώρα(το οποίο είναι κατασκευής 1978) θα τραβάς τα μαλλιά σου. Δεν γίνεται σπίτι 30ετίας να μην χρειάζεται τίποτα όσο καλή συντήρηση και να γινόταν. Εκτός βέβαια αν λέγοντας καλή συντήρηση εννοείς πως έχει γίνει ήδη μια πλήρη ριζική ανακαίνιση. Είτε με τη μία είτε τμηματικά.

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"....επέρχονται αλλαγές για όσους έχουν εισόδημα από ακίνητη περιουσία έως 12.000 ευρώ."

http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/forologia/oi_pagides_poy_kruvei_to_neo_forologiko_nomosxedio.2317465.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κι εγω νοικιαζω ενα σπιτι απο τον σεπτεμβρη του 2010 με συμβολαιο 200 ευρω και εγω να δινω 470.

 

υποψιν οτι ολο αυτο το καιρο επερνα αποδειξεις αλλα χωρις να γραφει ολο το ποσο ουτε καν τα 200 ευρω παρα το μικρο μου ονομα και τον μηνα του ενοικιου. αποδειξεις μουφα.

 

τον μαιο λοιπον του 2014 του ζητησα μια μειωση λογω της καταστασεως της γυναικας που εμεινε εγκυος .

 

μου αρνηθηκε κατηγορηματικα .

 

του ζητησα τραπεζικο λογαριασμο αλλα μου αρνηθηκε .

 

σημερα που μιλαμε δεν του εχω δωσει ουτε ενα ενοικιο ..ψαχνω να βρω ενα τροπο πως να του τα καταθεσω καθως εγω δε θελω να φυγω απο το σπιτι στη κατασταση που ειναι η γυναικα μου .

 

Σημερα με πηρε να κλεισουμε ενα ραντεβου για λυση συμβολαιου .

 

Εσεις τι λετε να κανω ??  :huh:

Επεξ/σία από vasilis1974
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Μια ερωτηση θελω να κανω.

Νοικιαζω σπιτι 7 μηνες, ολοι οι λογαριασμοι είναι στο όνομα του ιδιοκτήτη. Το προβλημα μου είναι το εξης:

Πληρωσα 3 μηνες χωρις να μενω στο σπιτι ολους τους λογαριασμούς, επισης ολες οι αποδείξεις του ενοικίου ειναι ψεύτικες, το συμβολαιο μου ειναι παραπανω τ.μ δηλωμένο και στο νερο πληρωνα αλλο διαμερισμα. Οπως καταλάβατε μου εδινε αποδείξεις απο αλλο διαμερίσμα και εγω πληρωνα κανονικα. Τι μπορω να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μπορεις καπως να αποδειξεις τα οσα λες με τροπο που να εχουν νομικη υποσταση? αν οχι τοτε τιποτα. Μπορεις βεβαια να μιλησεις με τον ιδιοκτητη και να προσπαθησεις να βγαλεις ακρη με αυτον, αν και το θεωρω αδυνατο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...