Προς το περιεχόμενο

amazon.co.uk δωρεαν μεταφορικά με παραγγελία άνω των £25


akalos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια θελω να παραγγειλω μια καφετερια dolce gusto με τις αντιστοιχες καψουλες...και μου βαζει πολλα μεταφορικα..τις καψουλες κυριως...ενω στην καφετιερα τιποτα...ξερει κανεις τι πρεπει να κανω ή τουλαχιστον καποια αλλη σελιδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρήγγειλα 3 βιβλια απο το amazon.co.uk αξίας 26 λιρών, περιπου 31 ευρω , και μου δωσανε tracking number και μετα απο 7 μερες αρκιβως ηρθε σπιτι μου, Πριν ερθει με ειχαν ενημερωση ποτε θα βρισκομαι στο σπιτι για να το παραλαβω απο ανθρωπο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχοντας μια αντιπαραθεση με καποιον θελω να ρωτησω εαν παραγγειλω κατι απο το amazon uk δεν πρεπει να πληρωσω κ τον αντιστοιχο φπα της αγγλιας ? αυτο ειναι το vax ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχοντας μια αντιπαραθεση με καποιον θελω να ρωτησω εαν παραγγειλω κατι απο το amazon uk δεν πρεπει να πληρωσω κ τον αντιστοιχο φπα της αγγλιας ? αυτο ειναι το vax ?

 

 

Πάνω από κάποια τιμή (35€ νομίζω) χρεώνεσαι με το ΦΠΑ της Ελλάδας. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχοντας μια αντιπαραθεση με καποιον θελω να ρωτησω εαν παραγγειλω κατι απο το amazon uk δεν πρεπει να πληρωσω κ τον αντιστοιχο φπα της αγγλιας ? αυτο ειναι το vax ?

Σε οτιδήποτε γίνεται αποστολή στην Ελλάδα, το ΦΠΑ υπολογίζεται στο 23%. Είναι vat όχι vax

 

Πάνω από κάποια τιμή (35€ νομίζω) χρεώνεσαι με το ΦΠΑ της Ελλάδας. :-)

To φπα είναι ανεξάρτητο ποσού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ρε γμτο, κάτι Apple In-Ear που ήθελα κ τα βρήκα σε καλή τιμή, δεν τα στέλνει κανείς Ελλάδα. Πλην του official amazon που τα έχει σε περίπου ίδια τιμή με εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω 2 δέματα που εστάλησαν με Deutsche Post DHL (FREE Super Saver Delivery,δεν έδωσε tracking number).

Ποιος θα τα παραδώσει αυτά;Τα ΕΛΤΑ;

 

Αγόρασα πρόσφατα κάτι από το amazon με free super saver delivery και μου το έστειλαν με την ίδια ακριβώς μέθοδο. Σε περίπτωση που νομίζεις ότι έχει κάποια σχέση με την εταιρία courier DHL (εγώ έτσι νόμιζα) δυστυχώς δεν είναι έτσι, πρόκειται για απλό ταχυδρομείο που σου έρχεται με τα ΕΛΤΑ και μάλιστα στη δική μου περίπτωση άργησε λιγάκι (2 εβδομάδες νομίζω). Οπότε περίμενε για το ειδοποιητήριό σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα πρόσφατα κάτι από το amazon με free super saver delivery και μου το έστειλαν με την ίδια ακριβώς μέθοδο. Σε περίπτωση που νομίζεις ότι έχει κάποια σχέση με την εταιρία courier DHL (εγώ έτσι νόμιζα) δυστυχώς δεν είναι έτσι, πρόκειται για απλό ταχυδρομείο που σου έρχεται με τα ΕΛΤΑ και μάλιστα στη δική μου περίπτωση άργησε λιγάκι (2 εβδομάδες νομίζω). Οπότε περίμενε για το ειδοποιητήριό σου!

 

 

αυτό θα ρωτούσα και γώ καθως προχτές έκανα μια παραγγελία χρησιμοποιόντας πρώτη φορα το free super saver delivery.

συνήθως σε 5-7 μέρες ήταν εδώ,τώρα με τα δωρεάν μεταφορικά είναι σαν να λέμε πως ο χρόνος διπλασιάζεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό και το bookdepository. Πάντως, μετά από πρόχειρη έρευνα καταλήγω στο ότι και τα δύο μαγαζιά είναι πλέον σχεδόν το ίδιο φτηνά, ενώ το Amazon ΔΕΝ έχει περάσει την κατάργηση των μεταφορικών στις τιμές, τουλάχιστον στα βιβλία (όπως έχει κάνει αντίθετα το play.com). Ωστόσο, χρειάζεται προσοχή στις προσφορές: ένας-δυο τίτλοι από αυτούς που έλεγξα ενδεικτικά, είναι αρκετά (10-20%) πιο ακριβοί στο bookdepository, μόνο και μόνο γιατί το Amazon κάνει μεγαλύτερη έκπτωση στην αρχική τιμή (recommended retail price) του βιβλίου, με αποτέλεσμα να γλιτώνεις κάποια χρήματα. Το bookdepository βέβαια δεν έχει τον περιορισμό των 25 λιρών για το ελάχιστο κόστος αποστολής. Χρειάζεται σύγκριση των τιμών για κάθε ξεχωριστό τίτλο, είναι το συμπέρασμα...

 

Ω ρε χαρές για μας τους βιβλιοφάγους! :-D

 

Σαν γενικός κανόνας ότι βιβλίο πάρεις από τα δύο site αυτά είναι 10 ευρώ φθηνότερο από ότι αν το αγοράσεις στην ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
αυτό θα ρωτούσα και γώ καθως προχτές έκανα μια παραγγελία χρησιμοποιόντας πρώτη φορα το free super saver delivery.

συνήθως σε 5-7 μέρες ήταν εδώ,τώρα με τα δωρεάν μεταφορικά είναι σαν να λέμε πως ο χρόνος διπλασιάζεται?

 

Με Deutsche Post (DHL) ηρθε και σε μενα την προηγουμενη βδομαδα ενα πακετο απο amazon.co.uk. Εκανε 7 εργασιμες ημερες. Το παρελαβα ΑΝΟΙΓΜΕΝΟ, προφανως ανοιγανε ολα τα πακετα στα ΕΛΤΑ (ή στα αεροδρομια; ) λογω του γνωστου θεματος με τα πακετα... (:mad:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...