Προς το περιεχόμενο

Αγορά Μπαταρίας ή νέο UPS ???


LuNaTiC

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταρχήν άλλα Ups χρησιμοποιούν παράλληλη άλλα εν σειρά σύνδεση, ακόμη και στην ίδια μάρκα- δεν υπάρχει καθολικός κανόνας - το ανοίγεις και βλέπεις όταν αλλάζεις μπαταρίες δεν είναι και καμία επιστήμη.

Και εμένα φοράει 16 χ 12V με τάση εισόδου 192V στο Inverter, δεν σημαίνει ότι είναι όλα έτσι.

Επειδή κάτι συμβαίνει στο δικό μας μηχάνημα δεν το κάνει καθολικό κανόνα.

 

Κατά 2ον, φυσικά και υπάρχουν και inverter και μετασχηματιστές και... και... και...

Για αυτό ανέφερα "θεωρητικά". Η περιληπτική ανάλυση είναι για να βγάλουμε πόρισμα όχι για να γράψουμε δοκίμιο.

Φυσικά και διαφορετικές μπαταρίες έχουν διαφορετικές "συμπεριφορές" τεχνικά όπως όλα τα τεχνικά εξαρτήματα, ακόμα και στην ίδια κατηγορία πόσο μάλλον σε διαφορετική.

 

Κατά 3ον επειδή δουλεύουν λάμπες με το ups που φτιάξαμε με μπαταρίες από tanker δεν σημαίνει ότι το ups δίνει απαραίτητα σωστό ρεύμα, δεν σημαίνει ότι δουλεύει απαραίτητα σωστά το inverter, δεν σημαίνει ότι δουλεύει απαραίτητα σωστά ο μετασχηματιστής εξόδου, ή ο φορτιστής, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι με το ίδιο ups θα δουλέψει απροβλημάτιστα και στον ίδιο βαθμό προστασίας pc με switching τροφοδοτικό που περιμένει χ ρεύμα στην είσοδο του. Το μόνο που σημαίνει είναι ότι οι λάμπες παίρνουν ρεύμα. Αυτό είναι ένα από τα ζητούμενα, όχι όλα.

 

Πιάνοντας τα άκρα, να ισχυριζόμαστε ότι αν βάλουμε ένα φορτιστή από μπαταρίες AAA να φορτίσει μια μπαταρία από νταλίκα, θα το κάνει αλλά σε περισσότερο χρόνο είναι κάτι τουλάχιστον αστείο και σίγουρα άτοπο.

Πιο πιθανό είναι να καεί/τεζάρει ο φορτιστής ή στην καλύτερη να μην την φορτίσει ποτέ, παρά να γίνει η δουλειά μας. Και όταν πέφτουν τα Αh της μπαταρίας (ξεφόρτιστη μπαταρία) πέφτουν και τα Volt της φυσικά, οπότε ούτε το Inverter/μετασχηματιστής εξόδου πέρνει αυτά που περιμένει να πάρει, οπότε από ένα σημείο και μετά πάει περίπατο και η όποια προστασία του Pc μας. Δεν ανάφερε κανείς ότι χαλάει η μπαταρία.

Για την τελική απόδοση του όλου συστήματος μιλάμε. Αυτό που αγοράσαμε το ups να κάνει, την προστασία των συσκευών μας δηλ. Αυτό αλλάζει αδρά από ένα σημείο Αh μπαταρίας/συστοιχίας και έπειτα.

 

Αν ήταν έτσι λοιπόν όπως τα αναφέρεις, και δούλευε απροβλημάτιστα το σύστημα, όλοι οι κατασκευαστές ups θα βάζαν ένα τύπο φορτιστή/inverter μόνο, τον μικρότερο.

Γιατί να ξοδευτούν άλλωστε σε μεγαλύτερο αν έκανε την ίδια δουλειά ο μικρότερος; Δεν νομίζεις; Έλα που δεν κάνει την ίδια δουλειά όμως.

 

Όλα τα εξαρτήματα έχουν min & max όρια ανοχής.

Όταν ξεπεράσεις αυτά τα όρια ξεκινάνε τα προβλήματα.

 

Σαφώς και δεν είναι έτσι λοιπόν, σαφώς και επειδή φαίνεται ότι δούλεψε σε εμάς κάτι με λάμπες δεν σημαίνει ότι μπορούμε να το βαφτίσουμε κανόνα και να βγούμε στις κοινότητες να το προτείνουμε για pc.

 

Τέτοιες μόντες χρειάζονται μελέτη και αλλαγή σε παραπάνω από ένα εξάρτημα στα ups για να κρατήσει το ups την ίδια συμπεριφορά και τον ίδιο βαθμό προστασίας στο Pc μας.

 

 

Εν κατακλείδι μια ανάλυση μπορεί να είναι περιπληπτική, μπορεί να είναι απλουστευμένη, μπορεί να είναι εκλαϊκευμένη.

Η λογική πίσω από την ανάλυση είναι εκείνη που είναι "μπακάλικη" και οδηγεί σε λάθος συμπεράσματα.

Τέτοια λογική είναι το "βάλτε μπαταρίες αυτοκινήτου στα ups που συνδέετε τα pc σας γιατί εμένα μου δούλεψε σε ups που συνδέω λάμπες." :rolleyes:

 

Το έκανες, σου δούλεψε με λάμπες, μαγκιά σου.

Το προτείνεις να το κάνει κάποιος λοιπόν για λάμπες, και αυτό με πανομοιότυπο στήσιμο, εφόσον οι ανάγκες του είναι ίδιες με τις δικές σου,

και ίιισως του δουλέψει και αυτού το ίδιο, εφόσον η ΔΕΗ στην περιοχή του έχει την ίδια συμπεριφορά με την ΔΕΗ στην δικιά σου.

Καταλαβαίνεις για πόσους παράγοντες μιλάμε λοιπόν που δεν έχουν μελετηθεί;

 

Για τους υπόλοιπους τα στοιχεία για το τί είναι το προτεινόμενο τα έχετε.

Ότι "μόντα" αποφασίσει να κάνει έκαστος γνωρίζει τα μειονεκτήματα πλέον.

 

Το σίγουρο (προτεινόμενο από τον κατασκευαστή) είναι πως το ups θα προσφέρει την ίδια προστασία και αυτονομία στις συσκευές σας με ένα καινούριο,

με μπαταρίες ίδιων V/Ah, άντε και ελάχιστα μεγαλύτερες λέω εγώ. Η μάρκα δεν χρειάζεται να είναι συγκεκριμένη, ψωνίστε ότι καλύτερο σηκώνει η τσέπη σας,

θα τα κάνετε απόσβεση αυτά τα χρήμματα. ;)

 

 

 

/sc

Επεξ/σία από madsc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επείδη βαρέθηκα να τα διαβάσω όλα (πρέπει να βγω για καφέ!!!) το τελευταίο χρόνο έχω αλλάξει πάνω από 30 μπαταρίες σε διάφορα ups με 20 ευρώ τη μια περίπου... Εκτός από 2-3 φορές που ήταν "διαφορετικές-μικρές" σε όλα τα υπόλοιπα έβαλα απλές κλασσικές 12V-7Ah . Σε ένα έβαλα 16 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (για server)

Ψάχτε για την http://www.tan.gr κοντά στη πάντειο! Έχει μπαταρίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επείδη βαρέθηκα να τα διαβάσω όλα (πρέπει να βγω για καφέ!!!) το τελευταίο χρόνο έχω αλλάξει πάνω από 30 μπαταρίες σε διάφορα ups με 20 ευρώ τη μια περίπου... Εκτός από 2-3 φορές που ήταν "διαφορετικές-μικρές" σε όλα τα υπόλοιπα έβαλα απλές κλασσικές 12V-7Ah . Σε ένα έβαλα 16 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (για server)

Ψάχτε για την http://www.tan.gr κοντά στη πάντειο! Έχει μπαταρίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω πρόσφατα άλλαξα μπαταρίες σε ένα Ταιβανέζικο (Line-interactive) UPS 1200VA, 2x12V9Ah

Το UPS έσβηνε το PC έσβηνε ΟΛΑ έσβηναν μετά απο 2,3 χρόνια χρήσης και εξουθενωτικών πτώσεων τάσης και διακοπών.

 

To παν στις μπαταρίες UPS είναι 2 πράγματα: Το (φυσικό) μέγεθος και η ισχύς. Το πρώτο για να δείς αν χωράει στη κάσα του και το δεύτερο αν σου αποδίδει το ίδιο με τις εργοστασιακές.

 

Συμπληρωματικά η τιμή και η ποιότητα παίζουν εξίσου σημαντικό ρόλο αλλά για να βρείς made in "trustworthy" χώρα και καινούριες είναι σαν να παίζεις τζόκερ.

Ο απλούστερος λόγος είναι οτι μπορεί να έχουν στόκ τα μαγαζιά και να έχει πέσει η απόδοσή της. Αλλά και οι made in USA or Japan είναι πανάκριβες και σπανίζουν (ελέω Κίνας).

 

Τώρα, η σύνδεσή τους.Σε σειρά (σε παράλληλη δέν μου έχει τύχει οπότε δέ ξέρω). 2 μπαταρίες με ίδια τάση και ισχύ. Προσοχή στη σύνδεση μην κάνεις σώμα σε άλλη συσκευή ή μεταλλική επιφάνεις γιατί υπάρχει ενδεχόμενο να κάψεις το κύκλωμα (2 Χ 12V = 24 V)...

 

Οφείλω να σου πω οτι τα APC είναι τα μόνα που διαθέτουν επίσημη υποστήριξη και ευρεία γκάμα των (official) ανταλλακτικών τους!!

π.χ η μπαταρία σου είναι αυτή

Οπότε ξέρεις τι ψάχνεις... ή την ίδια ή αντιστοιχη με ίδιες προδιαγραφές.

 

Αλλά γενικότερα δέν είναι ανάγκη να πάς οπωσδήποτε σε αυτή τη μάρκα. Ρισκάρεις λίγο εώς πολύ την απόδοσή της σε περίπτωση που την χρειαστεί το UPS βεβαίως.

Εμένα οι μπαταρίες κόστισαν 20 ευρώ περίπου η μία (πανε πάντα χ2 εκτός απο τα Online και μερικά απλά standby νομίζω...). Κινέζικες οι προηγούμενες κινέζικες και αυτές. Κάνω την δουλίτσα μου μια χαρά όμως ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω πρόσφατα άλλαξα μπαταρίες σε ένα Ταιβανέζικο (Line-interactive) UPS 1200VA, 2x12V9Ah

Το UPS έσβηνε το PC έσβηνε ΟΛΑ έσβηναν μετά απο 2,3 χρόνια χρήσης και εξουθενωτικών πτώσεων τάσης και διακοπών.

 

To παν στις μπαταρίες UPS είναι 2 πράγματα: Το (φυσικό) μέγεθος και η ισχύς. Το πρώτο για να δείς αν χωράει στη κάσα του και το δεύτερο αν σου αποδίδει το ίδιο με τις εργοστασιακές.

 

Συμπληρωματικά η τιμή και η ποιότητα παίζουν εξίσου σημαντικό ρόλο αλλά για να βρείς made in "trustworthy" χώρα και καινούριες είναι σαν να παίζεις τζόκερ.

Ο απλούστερος λόγος είναι οτι μπορεί να έχουν στόκ τα μαγαζιά και να έχει πέσει η απόδοσή της. Αλλά και οι made in USA or Japan είναι πανάκριβες και σπανίζουν (ελέω Κίνας).

 

Τώρα, η σύνδεσή τους.Σε σειρά (σε παράλληλη δέν μου έχει τύχει οπότε δέ ξέρω). 2 μπαταρίες με ίδια τάση και ισχύ. Προσοχή στη σύνδεση μην κάνεις σώμα σε άλλη συσκευή ή μεταλλική επιφάνεις γιατί υπάρχει ενδεχόμενο να κάψεις το κύκλωμα (2 Χ 12V = 24 V)...

 

Οφείλω να σου πω οτι τα APC είναι τα μόνα που διαθέτουν επίσημη υποστήριξη και ευρεία γκάμα των (official) ανταλλακτικών τους!!

π.χ η μπαταρία σου είναι αυτή

Οπότε ξέρεις τι ψάχνεις... ή την ίδια ή αντιστοιχη με ίδιες προδιαγραφές.

 

Αλλά γενικότερα δέν είναι ανάγκη να πάς οπωσδήποτε σε αυτή τη μάρκα. Ρισκάρεις λίγο εώς πολύ την απόδοσή της σε περίπτωση που την χρειαστεί το UPS βεβαίως.

Εμένα οι μπαταρίες κόστισαν 20 ευρώ περίπου η μία (πανε πάντα χ2 εκτός απο τα Online και μερικά απλά standby νομίζω...). Κινέζικες οι προηγούμενες κινέζικες και αυτές. Κάνω την δουλίτσα μου μια χαρά όμως ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οφείλω να σου πω οτι τα APC είναι τα μόνα που διαθέτουν επίσημη υποστήριξη και ευρεία γκάμα των (official) ανταλλακτικών τους!!

 

Η APC ουδέποτε είχε ανταλλακτικά για τα UPS της.

Η πολιτική της είναι ότι τα UPS αν χαλάσουν, απλά αντικαθίστανται.

Δεν ξέρω για τα πολύ μεγάλα, αλλά τουλάχιστον τα μικρά, ΕΠΙΣΗΜΑ δεν τα επισκευάζει.

Έχω εδώ 7-8 UPS τα οποία περιμένω πότε θα κάνουν στην Ελλάδα το APC Trade-UPS Programm, για να τα δώσω και να πάρω κάτι άλλο.

Χλωμό, αλλά ακόμα ελπίζω.

 

Όσο για τις μπαταρίες, είχα ξεκινήσει να βάζω απλές μπαταρίες της αγοράς με 15-20 ευρώ και σχεδόν άλλαξα γνώμη γιατί δεν έπαιζαν.

Πλέον έχω καταλήξει σε YUASA και μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οφείλω να σου πω οτι τα APC είναι τα μόνα που διαθέτουν επίσημη υποστήριξη και ευρεία γκάμα των (official) ανταλλακτικών τους!!

 

Η APC ουδέποτε είχε ανταλλακτικά για τα UPS της.

Η πολιτική της είναι ότι τα UPS αν χαλάσουν, απλά αντικαθίστανται.

Δεν ξέρω για τα πολύ μεγάλα, αλλά τουλάχιστον τα μικρά, ΕΠΙΣΗΜΑ δεν τα επισκευάζει.

Έχω εδώ 7-8 UPS τα οποία περιμένω πότε θα κάνουν στην Ελλάδα το APC Trade-UPS Programm, για να τα δώσω και να πάρω κάτι άλλο.

Χλωμό, αλλά ακόμα ελπίζω.

 

Όσο για τις μπαταρίες, είχα ξεκινήσει να βάζω απλές μπαταρίες της αγοράς με 15-20 ευρώ και σχεδόν άλλαξα γνώμη γιατί δεν έπαιζαν.

Πλέον έχω καταλήξει σε YUASA και μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω εδώ 7-8 UPS τα οποία περιμένω πότε θα κάνουν στην Ελλάδα το APC Trade-UPS Programm, για να τα δώσω και να πάρω κάτι άλλο.

 

highlander δεν επισκευάζονται απο κανενα εξωτερικό συνεργάτη-μαστροχαλαστή;

Παντως ειναι μηχανήματα σκυλιά..

 

 

Επισης, ζητω διευκρίνηση απο τον διαχειριστή:

 

Πρόκειται να συνεχιστεί η συζήτηση για τις μπαταρίες αυτοκινήτου; Διοτι μπορώ και προτίθεμαι να απαντήσω στην τεχνική επιχειρηματολογία, μονο εφοσον δεν θα διαγραφούν οι απαντήσεις μου ως "εκτος θέματος". Διαφορετικά δεν υπάρχει λόγος να επιβαρύνουμε το θέμα. Ευχαριστω.

 

Επεξ/σία από pigeon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

highlander δεν επισκευάζονται απο κανενα εξωτερικό συνεργάτη-μαστροχαλαστή;

Παντως ειναι μηχανήματα σκυλιά..

 

 

Ναι κάποιοι τα επισκευάζουν.

Για παράδειγμα η Alfacom UPS επίσημος συνεργάτης της.

Δεν συμφέρει όμως η επισκευή στα μικρά μοντέλα. Αυτό ισχύει παντού.

 

Είναι σκυλιά ναι, αλλά τα περισσότερα τα παίζουν όταν η μπαταρία είναι προς το τέλος της ζωής της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Ρε παιδες για να μην ανοιγω νεο θεμα και επειδη γραψατε παρα πολλα και εγω ειμαι ψιλοασχετος,

ας μου απαντησει καποιος με απλα λογια, εχω ενα παλιο UPS  που περνει μια μπαταρια 12Volt 9Ah και τα χει παιξει...

Δεν με συμφερει οικονομικα να παρω καινουργια στα ιδια Αμπερ, αν παρω μια μπαταρια που βγαζει 7.2AH θα δουλεψει (ειτε κανονικα ειτε για λιγοτερη ωρα, δεν με νοιαζει) η να το πεταξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδες για να μην ανοιγω νεο θεμα και επειδη γραψατε παρα πολλα και εγω ειμαι ψιλοασχετος,

ας μου απαντησει καποιος με απλα λογια, εχω ενα παλιο UPS  που περνει μια μπαταρια 12Volt 9Ah και τα χει παιξει...

Δεν με συμφερει οικονομικα να παρω καινουργια στα ιδια Αμπερ, αν παρω μια μπαταρια που βγαζει 7.2AH θα δουλεψει (ειτε κανονικα ειτε για λιγοτερη ωρα, δεν με νοιαζει) η να το πεταξω;

αναλογως το Ups.αν ειναι κανα σωστο καλο Ups θα του αλλαζα μπαταρια.λγικα θα σου βγαλει λιγοτερη αυτονομια.απο εκει και περα αν ειναι μαπα θα πηγαινα να παρω ενα καινουριο και καλυτερο.

επισης για τον φιλο πιο πανω που λεγαμε για μπαταριες να πω οτι οι μπαταριες των apc αν εβγαζες το αυτοκολλητο που εγραφε apc απο κατω ηταν csb που csb εφερνε ο δησιος.σε ενα τελευταιο μοντελο apc που αλλαξα μπαταριες δεν ηταν csb αλλα κατι Light κατι δεν θυμαμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδες για να μην ανοιγω νεο θεμα και επειδη γραψατε παρα πολλα και εγω ειμαι ψιλοασχετος,

ας μου απαντησει καποιος με απλα λογια, εχω ενα παλιο UPS  που περνει μια μπαταρια 12Volt 9Ah και τα χει παιξει...

Δεν με συμφερει οικονομικα να παρω καινουργια στα ιδια Αμπερ, αν παρω μια μπαταρια που βγαζει 7.2AH θα δουλεψει (ειτε κανονικα ειτε για λιγοτερη ωρα, δεν με νοιαζει) η να το πεταξω;

Μπορω να καταλαβω την οικονομικη σου στενοτητα,αλλα για ποια διαφορα μιλαμε,4-5 ευρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα εχει αυτη την εβδομαδα προσφορα http://www.e-shop.gr/product?id=PER.991414&sid=1 12.90

οποτε με συμφερει σε σχεση με το να παρω νεο UPS,

εχω πολυπριζο με προστασια στο PC και επειδη η παλια μπαταρια του UPS δεν δουλευει εδω και καιρο ειδα την προσφορα και σκεφτηκα να την χτυπησω.

Παρεπιμπτοντως το παλιο UPS ειναι το PCM (powercom) KIN-625A ενω η μπαταρια που ειχε μεσα (και φουσκωσε) η PS9-12.

 

Γεια σου ρε Poyline!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...