Προς το περιεχόμενο

Custom case με plexiglass(+3D video)


SpirosLouis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

με την κατάληλη κόλλα κολλάει κ δεν φαίνεται κιόλας,αλλά θα πρότεινα κυβάκια από plexi για να βιδωθούν κ να δέσουν τα "panels" επειδή δεν ξέρω πως συμπεριφέρεται η κόληση στις ταλαντώσεις (αδύνατο - άσκοπο να προσπαθήσεις να τις εξαλείψεις) κ πως όταν αρχίσει κάποιο crack...εμπιστεύομαι πιό πολύ τις βίδες!

επίσης ενημερώσου καλά τι χρειάζεσαι αν πρόκειται να κόψεις Plexi,αν δεν έχεις σωστό δίσκο ή λάμα είναι εξωφρενικά σπαστικό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Nαι τα κυβάκια από plexiglass τα έχω υπολογίσει.(αν και δεν ξέρω πως θα τα βρώ)

 

---------- Προσθήκη στις 16:32 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 15:39 ----------

 

Ξέχασα να αναφέρω ότι δεν έχω βάλει εξαερισμό στον σκληρό αλλά θα κάνω τρύπες γύρο γύρο μικρές έτσι ώστε να μην μπορεί να μπεί τίποτα αλλά και να φέυγει ο ζεστός αέρας.

Επίσης θα στηρίζετε σε πλαστικούλια αντιολισθητικά(δεν θυμάμαι πως λέγονται) που θα λειτουργούν και ως αντικραδασμικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι τα κυβάκια από plexiglass τα έχω υπολογίσει.(αν και δεν ξέρω πως θα τα βρώ)

 

---------- Προσθήκη στις 16:32 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 15:39 ----------

 

Ξέχασα να αναφέρω ότι δεν έχω βάλει εξαερισμό στον σκληρό αλλά θα κάνω τρύπες γύρο γύρο μικρές έτσι ώστε να μην μπορεί να μπεί τίποτα αλλά και να φέυγει ο ζεστός αέρας.

Επίσης θα στηρίζετε σε πλαστικούλια αντιολισθητικά(δεν θυμάμαι πως λέγονται) που θα λειτουργούν και ως αντικραδασμικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κυβάκια θα κόψεις από "μπάρα" κ θα εφαρμόσεις τις ήδη υπάρχουσες κάθετες πλευρές για να μην παιδεύεσαι να κάνεις παράλληλες τομές,έτσι βέβαια θα χρειαστείς 2 κύβους για κάθε 3D γωνία αντί για έναν...από την όρεξη κ τα εργαλεία σου θα εξαρτηθεί τι θα επιλέξεις!

αν ανέβει το κόστος πέρα από το επιθυμιτό σου όριο πάρε μεταλικές γωνίες,δεν είναι κ πολύ όμορφες,είναι πολύ φθηνές όμως κ δεν πιάνουν κ χώρο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κυβάκια θα κόψεις από "μπάρα" κ θα εφαρμόσεις τις ήδη υπάρχουσες κάθετες πλευρές για να μην παιδεύεσαι να κάνεις παράλληλες τομές,έτσι βέβαια θα χρειαστείς 2 κύβους για κάθε 3D γωνία αντί για έναν...από την όρεξη κ τα εργαλεία σου θα εξαρτηθεί τι θα επιλέξεις!

αν ανέβει το κόστος πέρα από το επιθυμιτό σου όριο πάρε μεταλικές γωνίες,δεν είναι κ πολύ όμορφες,είναι πολύ φθηνές όμως κ δεν πιάνουν κ χώρο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το οικονομικό δεν έχω υπολογίσει αν και πιστεύω θα είναι φθηνό αφού τα περισσότερα θα είναι από εμένα.

 

Βασικά σκέφτομαι να πάρω γύρο στα 3τ.μ. plexiglass και να παραγγείλω τα κυβάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το οικονομικό δεν έχω υπολογίσει αν και πιστεύω θα είναι φθηνό αφού τα περισσότερα θα είναι από εμένα.

 

Βασικά σκέφτομαι να πάρω γύρο στα 3τ.μ. plexiglass και να παραγγείλω τα κυβάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3τμ?τετραγωνικά μέτρα δηλαδή?4αρι ή 5αρι φαντάζομαι,γιατί πιο λεπτό λυγίζει πολύ...θα τσούξει νομίζω,αν αναλογιστείς κ τον κόπο που θα κάνεις,κ πόσο έχουν τα έτοιμα κουτιά...αυτό είναι προσωπικό θέμα βέβαια το κατά πόσο είναι ακριβό κάτι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3τμ?τετραγωνικά μέτρα δηλαδή?4αρι ή 5αρι φαντάζομαι,γιατί πιο λεπτό λυγίζει πολύ...θα τσούξει νομίζω,αν αναλογιστείς κ τον κόπο που θα κάνεις,κ πόσο έχουν τα έτοιμα κουτιά...αυτό είναι προσωπικό θέμα βέβαια το κατά πόσο είναι ακριβό κάτι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι τετραγωνικά μέτρα ενοώ. Τι ενοείς 4αρι-5αρι; πάχος;

 

Αν ναι εγώ έχω υπολογισμένο 5mm.

 

Για το οικονομικό δώσε μια πρόβλεψη.(plexiglass είναι δεν είναι διαμάντι. :-) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι τετραγωνικά μέτρα ενοώ. Τι ενοείς 4αρι-5αρι; πάχος;

 

Αν ναι εγώ έχω υπολογισμένο 5mm.

 

Για το οικονομικό δώσε μια πρόβλεψη.(plexiglass είναι δεν είναι διαμάντι. :-) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες εδώ τι έφτιαξε το παλικάρι, για να πάρεις ιδέες.

 

Καλά αυτό είναι θηρίο με όλη την ένια της λέξης..Δεν σκοπεύω σε κάτι τέτοια αλλά σε κάι απλό μικρό και σχετικά ποιο οικονομικό. Και να ήθελα να πιστεύω ότι έχω την τεχνογνωσία να κάνω κάτι παρόμιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι βάσεις της μητρικής λέγεται ότι χρησιμεύουν και σαν γείωση.

Πρέπει να είναι μεταλλικά και να κάνουν σώμα με το σασί του τροφοδοτικού. Τσέκαρέ το για καλό και για κακό.

 

http://biorobots.cwru.edu/server/howto/buildcomp/mountmobo/

Standoffs are important to ground the motherboard to the case, and also to prevent unintended electrical shorts.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...