Προς το περιεχόμενο

Εφορευτική επιτροπή στις εκλογές


filip123go

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πως μαθαίνει κάποιος αν θα είναι στην εφορευτική?? Πέραν του ότι στέλνουν ειδοποιητήριο στα σπίτια ανεβάζουν τίποτα ονόματα στο ίντερνετ ή δημαρχεία??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 277
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μέχρι πότε μας καλούν ? εχω ανχωθεί μην με καλέσουν. σε περίπτωση που έρθουν σπίτι μου και δεν με βρουν τι γίνεται ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να ξέρεις πολλά. Όποιοι είναι αντιπρόσωποι κομμάτων, κάθονται στην άκρη τους, μπορούν να φέρουν κάποιο διακριτικό για το κόμμα το οποίο αντιπροσωπεύουν (αυτοκόλλητο στο πέτο, κονκάρδα) αλλά όχι να'ναι και παρδαλά ντυμένοι. Δεν μιλάνε, δεν λαλάνε, δεν παρακωλύουν για κανένα λόγο τη διαδικασία.

 

Ο "αφεντικός" είναι ο δικαστικός αντιπρόσωπος, αυτός έχει την ευθύνη και αυτός έχει το κύριο πρόσταγμα. Αν συμβεί κάτι εκτός του κανονικού σε αυτόν αναφέρεσαι και αυτός καλεί αστυνομία που βρίσκεται απ' έξω.

 

Αν γνωρίζει τη δουλειά, δεν θα κρατήσει όλους όσους έρθουν για εφορευτική επιτροπή όλη τη μέρα εκεί, ανά πάσα στιγμή χρειάζεται δύο άτομα (πλην του ιδίου και του γραμματέα): έναν να 'φτιάχνει' ψηφοδέλτια' κι έναν να διαγράφει τους ψηφίσαντες από τον εκλογικό κατάλογο. Οπότε αν έλθουν 5-6 άτομα, φτιάχνει βάρδιες των δύο ατόμων ανά Χ ώρες, δεν έχει νόημα να είστε ΟΛΟΙ εκεί ΟΛΗ την ημέρα. Αν φαίνεται ότι δεν γνωρίζει, δεν είναι κακό να του το πεις. ;)

 

ευχαριστώ πάρα πολύ για όλες τις πληροφορίες.

 

απλά επειδή είναι η πρώτη φορά θέλω να είμαι έτοιμος και να ξέρω τα καθήκοντά μου γι' αυτό και ρώτησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πως μαθαίνει κάποιος αν θα είναι στην εφορευτική?? Πέραν του ότι στέλνουν ειδοποιητήριο στα σπίτια ανεβάζουν τίποτα ονόματα στο ίντερνετ ή δημαρχεία??

Όχι, δεν "ανεβαίνουν" πουθενά τα ονόματα απ' όσο γνωρίζω. Μόνο από ειδοποιητήριο της Εισαγγελίας Πρωτοδικών το μαθαίνεις.

 

ευχαριστώ πάρα πολύ για όλες τις πληροφορίες.

 

απλά επειδή είναι η πρώτη φορά θέλω να είμαι έτοιμος και να ξέρω τα καθήκοντά μου γι' αυτό και ρώτησα.

Χαλάρωσε και απόλαυσέ το (όσο μπορείς). :)

Δεν πονάει - είναι όμως μια μικρή ταλαιπωρία. Προμηθεύσου τσιγάρα (αν καπνίζεις), νερό, κανά μπισκότο ή κρακεράκι, κανά φράγκο (για να πας να πάρεις καφέ-αναψυκτικά κλπ) κι έχε και κανά φιλαράκι σου stand by μήπως χρειαστείς κάτι να στο φέρει.

 

Το όλο "κόλπο" είναι, ως συνήθως, πού θα πέσεις: τόσο σε δικαστικό αντιπρόσωπο όσο και σε αντιπρόσωπου κομμάτων. Ο μεν δικ. αντιπρόσωπος μπορεί να είναι το καλύτερο παιδί και να συνεννοηθείτε μια χαρά, μπορεί όμως να είναι άσχετος ή ευθυνόφοβος και να σας πρήξει με χαζομάρες. Οι δε κομματικοί εκπρόσωποι να είναι χαλαροί, χαβαλέδες και να μην υπάρξει κανένα πρόβλημα, μπορεί να'ναι και τίποτα κολλημένοι (ανεξαρτήτως κόμματος) και να δημιουργούν προβλήματα.

 

Συνήθως συμβαίνουν οι "καλές" εκδοχές: καλός δικ. αντιπρόσωπος, χαλαροί κομματικοί αντιπρόσωποι. Εκεί και χαβαλέ θα κάνετε και θα περάσετε μια χαρά (όσο καλά μπορείτε δηλαδή). :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^^ το καλό είναι ότι το σπίτι μου είναι απέναντι από το εκλογικό τμήμα. οπότε σίγουρα θα έχω κάποιον σε τυχόν ανάγκη :)

 

χαλαρός είμαι, ίσα ίσα, απλά θέλω να ξέρω τι πρέπει να κάνω.

 

δεν θέλω να πάω και να μην έχω έστω μια ιδέα του πως γίνεται και τι γίνεται.

 

τα υποθέσω, νεράκια / μπισκοτάκια δεν προσφέρονται,ε? :) πχ από δικαστικό αντιπρόσωπο, ο οποίος παίρνει και τα χρήματα?

 

ή να δώσει κανένα 20αράκι σε μας τους άνεργους :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

^^ το καλό είναι ότι το σπίτι μου είναι απέναντι από το εκλογικό τμήμα. οπότε σίγουρα θα έχω κάποιον σε τυχόν ανάγκη :)

 

χαλαρός είμαι, ίσα ίσα, απλά θέλω να ξέρω τι πρέπει να κάνω.

 

δεν θέλω να πάω και να μην έχω έστω μια ιδέα του πως γίνεται και τι γίνεται.

 

τα υποθέσω, νεράκια / μπισκοτάκια δεν προσφέρονται,ε? :) πχ από δικαστικό αντιπρόσωπο, ο οποίος παίρνει και τα χρήματα?

 

ή να δώσει κανένα 20αράκι σε μας τους άνεργους :)

 

δηλαδή τώρα δεν έχουν φαγητό ? παλιότερα έδειναν φαγητό και χυμό/αναψηκτικό

 

Είμαι σίγουρος ότι όλα θα πάνε καλά. :)

 

Κοίτα, πολλές φορές τα κόμματα (εννοώ οι αντιπρόσωποί τους) κερνάνε καφέ - νερά - μπισκοτάκια. Σε μερικούς δήμους, ο δήμαρχος έστελνε φαγητό ή έστω υποτυπώδη σάντουιτς. Κι ο δικ. αντιπρόσωπος μπορεί να κεράσει, όπως είπαμε, ανάλογα πού θα πέσεις (αν και τώρα τα χρήματα έχουν μειωθεί δρα-μα-τι-κά, ένας από τους λόγους που δήλωσα εξαίρεση). Προσωπικά έκλεινα το Εκλογικό Τμήμα για κανά μισάωρο για να φάνε και να αράξουν για κανά τσιγάρο όλοι - αλλά δεν το κάνουν όλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Paredwse συγνώμη που σε ρωτάω αλλά έχω πρόβλημα και από τα λεγόμενά σου διαπιστώνω οτι κάτι παραπάνω ξέρεις. Κλήθηκε η γυναίκα μου αναπληρωματικό μέλος και δεν γίνεται να πάει γιατί είναι έγκυος (σε δίδυμη κύηση μάλιστα πράγμα που αυξάνει τον δείκτη επικινδυνότητας). Πρόσφατα μάλιστα είχαμε γίνει και εισαγωγή για έναν πόνο στην κοιλιά και μας είπαν να είμαστε πολύ προσεκτικοί.

Σε ποιον πρέπει να απευθυνθώ από τώρα ώστε να μην τρέχουμε από τις 6 το πρωϊ εκεί ;

Ρωτάω αν ξέρεις την διαδικασία, μιας και η κυρά έχει τέτοιο κόλλημα με "τους τύπους" που θέλει να πάει εκεί όντως από τις 6 το πρωί.

Κυρίως με νοιάζει πως θα βρω τον συγκεκριμένο δικαστικό επιμελητή που θα είναι εκείνη την μέρα στο συγκεκριμένο εκλ. κέντρο. Δεν μπορεί κάποιος κατάλογος θα υπάρχει, ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων, μέσω του οποίου γίνεται να τον βρεις.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν διάβασα όλο το νήμα οπότε δεν ξέρω αν απαντήθηκε, εάν δεν σε βρούνε ΤΟΝ ΙΔΙΟ εκεί να παραλάβεις το χαρτί με το όνομά σου, μπορεί να αρνηθεί να το παραλάβει όποιος ανοίξει την πόρτα; Στυλ, δεν είμαι εγώ, ενήλικος είναι, πηγαίνετε να τον βρείτε κι έτσι. Κάποια χρονιά έκανε την %^$^#%#$$ ο μπαμπάς μου και το πήρε εκ μέρους μου και φυσικά τον ήπια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει ερθει χαρτι και δυστυχως ποτε δεν εχει ερθει ουτε στους παπουδες μου,ουτε γονεις ,ουτε εμενα.. Θελω να παω για πλακα αλλα δυστυχως δε το βλεπω να γινεται ποτε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει ερθει χαρτι και δυστυχως ποτε δεν εχει ερθει ουτε στους παπουδες μου,ουτε γονεις ,ουτε εμενα.. Θελω να παω για πλακα αλλα δυστυχως δε το βλεπω να γινεται ποτε..

 

Πάνε σε ένα εκλογικό τμήμα και πες θέλω να κάτσω.

1000% θα σε κρατήσουνε. Εδώ τους κυνηγάνε με το ντουφέκι να κάτσουν

και δεν κάθονται, θα τους πει κάποιος θέλω να βοηθήσω και θα τον διώξουν;

Κρα κάνουν.

 

Απλά μετά από 20 λεπτά το έχεις βαρεθεί ήδη και θες να φύγεις, δεν συζητάω

αν είσαι τυπικός και πας κανονικά από τις 6 το πρωί που προβλέπεται.

Μέχρι τις 12 έχεις ένα κεφάλι καζάνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά. Μια σχετική ερώτηση. Εγώ που επιλέχθηκα ως αναπληρωματικό μέλος υπάρχει περίπτωση να γλιτώσω κάτι; Επειδή άκουσα πως σε κρατούν μόνο αν δεν παρουσιαστούν τα τακτικά μέλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...