Προς το περιεχόμενο

AsRock 890FX Deluxe 4


palawiaris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έπειτα από ένα προβληματικό χρόνο με μια μητρική της Giagabyte,ήρθε και η ώρα να αλλαχτεί με μια AsRock 890FX Deluxe 4.

Μου κόστισε 131 ευρώ από γερμανικό κατάστημα

Φωτογραφίες

dscf0024b.th.jpg dscf0025p.th.jpg dscf0027g.th.jpg

 

 

 

dscf0026j.th.jpg USB 3.0

 

 

 

dscf0028rj.th.jpg dscf0036l.th.jpg εδώ έτοιμη μέσα στον υπολογιστή.

 

 

 

Εικόνες από το μενού Bios στην 1.20 έκδοση:

dscf0037f.th.jpg dscf0038d.th.jpg το 1,845 volt στις μνήμες εδώ ήταν προσωρινό.

 

 

 

dscf0039d.th.jpg dscf0040g.th.jpg dscf0041t.th.jpg

 

 

 

 

 

H εγκατάσταση έγινε απροβλημάτιστα σχεδόν σε Windows 7 professional 32 bit.Δεν αφαίρεσα οδηγούς από την παλιά μητρική.Έτσι όπως ήταν μπήκε.2-3 μπλε οθόνες με επανεκινήσεις μέχρι να έστρωνε η Killer NIC M1 και μετά ήρθε στα ίσια της :-) με τους νέους οδηγούς της μητρικής.

Τα + από όσο είδα μέχρι τώρα.

1.Καλή τιμή για amd 890FX chip.

2.Έχει 6 usb 2.0,e-sata,firewire και 4 usb 3.0.Δύο μπροστά και 2 πίσω.Ας μου είναι και αχρείαστα για την ώρα.Eσωτερικά και άλλη 1394,com και infrarot συνδέσεις

3.Έχει 8 sata3.

4.Koυμπάκι clear cmos πίσω σε περίπτωση που πάει κάτι στραβά.

5.Το πιο σημαντικό για μένα ότι μέχρι τώρα παίζει σταθερά.Επιτέλους μπόρεσα και έπαιξα λίγο GTA4 χωρίς να με πετάξει έξω.Πριν με την παλιά μητρική πραγματικά δεν μπορούσα και έφταιγε η μητρική.Μέχρι και s.m.a.r.t. health έβγαζε.Και ήταν η 3η Giagabyte μητρική που αγόρασα και δεν άξιζε μία.Τέλος.

6. 7.1 ήχο με αναλογικές,οπτική και coaxial εξόδους

7.Υποστήριξη Dual Channel DDR3 1866(OC)

---------------------------------------------------------------------------------

Τα - από όσα είδα

1.Έχω μια ψύκτρα Scythe Big Shuriken που μόλις πήγα να την βάλω έμεινα.Δεν χωρούσε γιατί η ψύκτρα δίπλα στο sockel είναι μεγάλη στο ύψος.Ευτυχώς είχα την μαμά ψύκτρα του επεξεργαστή και βολεύομαι για την ώρα.

2.Η ψύκτρα του Northbridge είναι σχεδόν κολλητά στο πρώτο Pci-e X1 και η κάρτα ήχου (Creative Sound Blaster X-Fi Titanium Fatal1ty Professional)δεν χωρούσε παρόλο που είναι μικρή σε όγκο.Βολεύτηκε σε μία Pci-e 16X

3.Για όσους έχουν ακόμη floppy -όπως εγώ ακόμη-θα πρέπει να αγοράσουν έξτρα 1 μέτρο καλώδιο γιατί η σύνδεση είναι τέρμα κάτω.Μάλλον η asrock θα θέλει να μου πει επιτέλους να το ξεφορτωθώ.Καιρός είναι.

4.Τα βύσματα για τα ανεμιστηράκια πήγαν και τα βάλανε όλα μαζί επάνω αριστερά.Το ανεμηστήρι που έψυχα τους σκληρούς δεν φτάνει το καλώδιο.Προέκταση.....

5.Τα καλώδια sata είναι χωρίς γωνία.Οι τύποι δεν πρόβλεψαν ότι τα καλώδια με την γωνία στην μία άκρη βολεύουν πιο καλά;Πρέπει να αγοράσω και τέτοια καλώδια τώρα;

Γενικά ο σχεδιασμός δεν είναι και ότι καλύτερο μου φαίνεται.

--------------------------------------------------------------------------

Σε ερώτηση αν θα την ξανααγόραζα ή θα την πρότεινα αλλού θα απαντήσω ναι φυσικά, αφού παίζει σταθερότατα,αυτό μετράει για μένα πιο πολύ από όλα.

Να σημειώσω ότι είναι η πρώτη μου φορά που αγοράζω "φτηνή μάρκα" αλλά πραγματικά τον σκοπό της τον καλύπτει με το παραπάνω.

Ακόμα με ενεργοποιημένο το usb3.0 η κάρτα γραφικών παίζει σε 16Χ unbenanntrem.th.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλορίζικη και απο μένα.. απλώς θα ήθελα να πώ οτι αν και λογικό οι εμπειρίες μας να καθορίζουν τις απόψεις μας (άνθρωποι είμαστε άλλωστε) μην βγάζεις τόσο κακία για την gigabyte.. για κάποιον λόγο έχει βρεθεί απο πολύ χαμηλά να πλησιάζει να εκθρονίσει την asus.. και εμένα είναι η 4η gigabyte μητρική που δουλεύει απροβλημάτιστα και όπως βλέπεις αν και της έχω πετάξει τα μάτια έξω με overclocks και ιστορίες δεν έχει βγάλει το παραμικρό κιχ.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλορίζικη και απο μένα.. απλώς θα ήθελα να πώ οτι αν και λογικό οι εμπειρίες μας να καθορίζουν τις απόψεις μας (άνθρωποι είμαστε άλλωστε) μην βγάζεις τόσο κακία για την gigabyte.. για κάποιον λόγο έχει βρεθεί απο πολύ χαμηλά να πλησιάζει να εκθρονίσει την asus.. και εμένα είναι η 4η gigabyte μητρική που δουλεύει απροβλημάτιστα και όπως βλέπεις αν και της έχω πετάξει τα μάτια έξω με overclocks και ιστορίες δεν έχει βγάλει το παραμικρό κιχ.. :)

 

Όλα φίλε μου είναι θέμα τύχης.

Έχω δει Gigabyte να δουλεύουν απροβλημάτιστα για 6-7 χρόνια.Πριν δύο μήνες άλλαζα συνεχώς Gigabyte.......

Οι ASRock όμως αν και Low End μητρικές είναι αθάνατες.Τις δουλεύω τα 4 τελευταία χρόνια και μόνο μία χάλασε.Είναι ιδανικές για όποιον αδιαφορεί για τις επιδόσεις και θέλει ένα στιβαρό μηχάνημα σε χαμηλή τιμή.Για επαγγελματική χρήση είναι άπαιχτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τα σχόλιά σας.

Lucidream@

Είχα την ga-ma790fxt-ud5p.

Ενώ όλα παίζανε οκ(εννοώ memtest,prime,τον ενσωματωμένο έλεγχο μνήμης του 7 ) σε άτακτα διαστήματα είχα μπλε οθόνες με διαφορετικά προβλήματα κάθε φορά.

Είχα δοκιμάσει στο bios τα πάντα από όσο θυμάμαι.Και όλες τις εκδόσεις.Τίποτα.ΧΡ,7 πάλι τίποτα.

Με την τελευταία beta μου έβγαζε μάλιστα s.m.a.r.t. health στους σκληρούς.

Καμιά φορά δεν άναβε ενώ λειτουργούσαν τα ανεμιστηράκια.Άμα έπαιζα κάποιο βαρύ παιχνίδι π.χ. gta4 με πετούσε σε άτακτα διαστήματα έξω.

Μου θυμίζει πολύ το πρόβλημα εδώ.http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=416417 με την διαφορά ότι δεν έστρωνε μετά το ζέσταμα.

Και στην asrock παρόλο που είναι πάνω στην παλιά εγκατάσταση μέχρι τώρα παίζει 100% OK.

Προσωπικές γνώμες βέβαια,αλλά η giga για μένα θα πρέπει να μπει στην μαυρη λίστα.

Είναι και οι καιροί δύσκολοι οικονομικά για ακριβές λύσεις.Η λύση της gigabyte με 890fx κοστίζει 40-50 ευρώ παραπάνω περίπου και δεν βλέπω να έχει κάτι που να αξίζει αυτό το ποσό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τα σχόλιά σας.

Lucidream@

Είχα την ga-ma790fxt-ud5p.

Ενώ όλα παίζανε οκ(εννοώ memtest,prime,τον ενσωματωμένο έλεγχο μνήμης του 7 ) σε άτακτα διαστήματα είχα μπλε οθόνες με διαφορετικά προβλήματα κάθε φορά.

Είχα δοκιμάσει στο bios τα πάντα από όσο θυμάμαι.Και όλες τις εκδόσεις.Τίποτα.ΧΡ,7 πάλι τίποτα.

Με την τελευταία beta μου έβγαζε μάλιστα s.m.a.r.t. health στους σκληρούς.

Καμιά φορά δεν άναβε ενώ λειτουργούσαν τα ανεμιστηράκια.Άμα έπαιζα κάποιο βαρύ παιχνίδι π.χ. gta4 με πετούσε σε άτακτα διαστήματα έξω.

Μου θυμίζει πολύ το πρόβλημα εδώ.http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=416417 με την διαφορά ότι δεν έστρωνε μετά το ζέσταμα.

Και στην asrock παρόλο που είναι πάνω στην παλιά εγκατάσταση μέχρι τώρα παίζει 100% OK.

Προσωπικές γνώμες βέβαια,αλλά η giga για μένα θα πρέπει να μπει στην μαυρη λίστα.

Είναι και οι καιροί δύσκολοι οικονομικά για ακριβές λύσεις.Η λύση της gigabyte με 890fx κοστίζει 40-50 ευρώ παραπάνω περίπου και δεν βλέπω να έχει κάτι που να αξίζει αυτό το ποσό.

 

Ακριβώς τα ίδια προβλήματα αντιμετώπισα κι εγώ σε μία Gigabyte με Intel CPU. (δεν θυμάμαι μοντέλο)

Όταν έκανε κρύο δεν ξεκινούσε ενώ όταν ζέσταινε ο καιρός λειτουργούσε κανονικά.(έβγαζε και μπλε οθόνες.Κάποιες φορές δούλευαν οι ανεμιστήρες αλλά εικόνα γιόκ)Το memtest έδειχνε εσφαλμένα πρόβλημα στη μνήμη ενώ έφταιγε η μητρική.Στο service του μεγάλου καταστήματος που είχε αγοραστεί το PC άλλαζαν μνήμες αλλά το πρόβλημα παρέμενε.Ο ιδιοκτήτης έβγαζε καπνούς.Μου πήρε μέρες ελέγχων μέχρι να καταλήξω (φαντάσου να βάλεις τον ιδιοκτήτη να πληρώσει μητρική και τελικά να μην φταίει αυτή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σημειώσω ότι είναι η πρώτη μου φορά που αγοράζω "φτηνή μάρκα" αλλά πραγματικά τον σκοπό της τον καλύπτει με το παραπάνω

 

να διευκρινησω εδω, αν και εχει ειπωθει πολλες φορες, οτι η ASrock δεν ειναι μια τυχαια "μικρη" εταιρια, αλλα ειναι θυγατρικη της ASUS..!!! τπτ δεν ειναι τυχαιο.

 

οπως επισης εχω παρατηρησει, οτι η GIGABYTE μπορει να ειναι μια απο τις κορυφαιες εταιριες μητρικων, αλλα εχει καλυτερες μητρικες για INTEL, παρα για AMD!

 

κι εγω, χωρις να το θεσω σαν στατιστικο στανταρ, ειχα προβλημα με την προηγουμενη μου μητρικη μια Giga ΑΜ2+ με 770 chipset (GA-MA770-DS3). ειχα προβλημα με τις μνημες και επισης, δεν μπορουσα να overclockαρω ουτε 10 hz!!

 

εβαλα την asrock και ησυχασα...!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως, να πώ και την αλήθεια μου, και εγώ έχω πρόβλημα με τις μνήμες στην μητρική μου...(τα slots 3+4 δεν λειτουργούν σωστά και παράγουν μπλέ οθόνες) μάλλον δεν το πολυ έχει η gigabyte σε αυτο το κομμάτι :lol: :lol:

 

αλλα κατα τα άλλα την συμπαθώ πολύ :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Εγω φοβηθικα να παω σε ASrock οποτε πηρα την ASUS M4A89GTD PRO/USB3. Πανω κατω ιδια μητρικη απλα εχει κατι ψιλα οπως MEMCHECK και Core unlocker παραπανω (δεν ξερω, μπωρει να τα εχει και η ASRock). Ειμαι πολυ ευχαριστημενος σε ολα. Καλη αγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κακως φοβηθηκες!! αφου και η Asrock = ASUS αλλα σε πιο φθηνη κατηγορια! επισης και η Asrock ξεκλειδωνει επεξεργαστες και, μαλιστα, πρεπει να ειναι και -αν οχι η πρωτη- απο τις πρωτες που μπηκαν στον χορο του ξεκλειδωματος! θυμαμαι.., οταν πηρα τη δικια μου (11-2008!!) την δουλευα με εναν Athlon x2 4000+. αφου βγηκαν οι Phenom II και διαβασα περι ξεκλειδωματος κλπ, αποφασισα και πηρα τον phenom II x3 720BE, εκανα την προσπαθεια και ξεκλειδωσε με την πρωτη..!!! ασε που τις εχω φουλαρει ολες τις τρυπες-θυρες και δεν εχει κανει τσικ πουθενα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...