Προς το περιεχόμενο

Μετατροπη SATA σε IDE


steli000s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια....να σας ρωτησω λιγο πηρα ενα 2 σκληρο δισκο(εσωτερικο)και θελω να τον συνδεσω στο pc μου...Ομως η μητρικη μου εχει μονο 2 εξοδους για SATA και εκει εχω τον 1 σκληρο και το dvd-rom..τι μπορω να κανω..??εχω μια θεση IDE υπαρχει καλωδιο μετατροπης ωστε απο την μητρικη να φευγει IDE και να γινεται μετα SΑΤΑ στον σκληρο..??(αν υπαρχει κατι οικονομικο για εχω ακουσει πολλα)...σας ευχαριστω πολυ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και γίνεται αυτό που λες δεν είναι και το καλλίτερο,αφού χάνεις πολύ σε ταχύτητα το καλλίτερο είναι να πάρεις ένα controller και να συνδέσεις εκεί τον σκληρό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αυτό που προτείνω εγώ βγάζει 2 θύρες sata, επίσης στοιχίζει μόλις 3 euro, δεν ξέρω βεβαια τι παίζει με το θέμα της ταχύτητας, εγώ το είχα βάλει σε έναν πέντιουμ 3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αυτό που προτείνω εγώ βγάζει 2 θύρες sata, επίσης στοιχίζει μόλις 3 euro, δεν ξέρω βεβαια τι παίζει με το θέμα της ταχύτητας, εγώ το είχα βάλει σε έναν πέντιουμ 3

 

2 in 1 IDE to SATA / SATA to IDE Converter Adapter

 

δύο σε ένα IDE σε SATA / SATA σε IDE που το είδες το 2 θύρες sata;;; άσε που μετατρέπεις το sata δίσκο σου σε IDE.

edit:

OK, άκυρο το είδα,άλλα πάλι δεν λέει ταχύτητα IDE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να συνδεσω τους 2 σκληρους μεταξυ τους δεν παιζει ετσι..???μου ειπαν και για καρτα pci express με εξοδουσ SATA να παρω...

 

Aυτήν ακριβώς την κάρτα είχα στο προηγούμενο pc μου. PCI-Xpress που δίνει 2 εσωτερικές SATA θύρες και 2 εξωτερικές (π.χ. για e-sata σύνδεση εξωτερικού σκληρού) σε οποιονδήποτε συνδυασμό τους.

 

Δουλεύει κανονικότατα σε full sata ταχύτητες χωρίς περιορισμό στην χωρητικότητα των σκληρών και υποστηρίζει και raid. Την έχω ακόμα. Αν σε ενδιαφέρει pm me...

 

245056.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλυτερο ειναι να βρεις ενα eide optical drive για να συνδεσεις στο eide καναλι ωστε να εχεις τις 2 sata υποδοχη ελευθερες.

 

Στο κατω κατω, δεν κερδιζεις και πολλα απο αποψη ταχυτητας με ενα sata drive, ενω μια sata ειναι υπερπολυτιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...