Προς το περιεχόμενο

σεισμος 3,6 ριχτερ κοντα στην κρητη πριν λιγο


tzinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

βασικα το ποιο εντονο που θυμαμαι εγω ειναι περιπου 2 χρονια πριν καλοκαιρι πρεπει να ειχε γινει ενας καλουτσικος. Ειχε καμποση διαρκεια και παω και στεκομαι κατω απο την πορτα του σπιτιου και σκεφτομουν αν αξιζει να κατεβω 4 οροφους η αν πρεπει να περιμενω η να παω στην ταρατσα (αλλη η πορτα της ειναι συνηθως κλειδωμενη!). Η πλακα ειναι οτι απεναντι απο μενα εχει αγκαλιαστει η μανα μου με την θεια μου ενω ειναι στην εισοδο της κουζινας, ουσιαστικα δεν ειναι πορτα, ειναι σαν ξυλινο συνθετο απο πανω. Και μου φωναζουν ελα εδω να προστατευθεις!!! Και με ποιανουν τα γελια!! Ευτηχως καπου εκει σταματησε.

 

Θυμαται κανεις 2 η 3 χρονια μαξ, μεσα προς τελη καλοκαιριου αν ειχε κανει κανα δυνατουτσικο σεισμο κρητη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Θυμαται κανεις 2 η 3 χρονια μαξ, μεσα προς τελη καλοκαιριου αν ειχε κανει κανα δυνατουτσικο σεισμο κρητη?

 

νομιζω πριν 3-4 χρονια ειχε γινει ενας αρκετα δυνατος(σε σχεση με αυτους της κρητης,οχι αιγιο,θεσσαλονικη,αθηνα τους μεγαλους) κυριακη μεσημερακι,αλλα δεν θυμαμαι παραπανω λεπτομεριες..

 

για τον σημερινο,απο ρεθυμνο δεν καταλαβα τιποτα,και εγω το εμαθα σημερα π ηρθα χανια,μαλλον μονο εδω κουνηθηκατε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την εντυπωση οτι η μετρηση των ριχτερ δεν μετραται στο εστιακο βαθος αλλα στην αντιστοιχη επιφανεια.

Το οτι ενας σεισμος που εμεις νιωθουμε ως 3 ριχτερ δε σημαινει οτι σε βαθος 50 χλμ θα ειναι 3 ριχτερ, αλλα το τι μετραται στην κατακορυφη επιφανεια του σημειου που εγινε.

(μπορει να κανω και λαθος αλλα κατι τετοιο θυμαμαι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δλδ για να καταλάβω, ανοίχτηκε ένα θέμα επειδή κάπου στην ελλάδα έκανε ίσως ένα 3.6 ?

και το συζητάμε και μέρες ε?

καλό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δλδ για να καταλάβω, ανοίχτηκε ένα θέμα επειδή κάπου στην ελλάδα έκανε ίσως ένα 3.6 ?

και το συζητάμε και μέρες ε?

καλό!

Γυναίκες και φαλλικά σύνδρομα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για πολλοστη φορα, οταν εγινε ο σεισμος δεν μπορουσα να εχω ιδεα ποσα ριχτερ ειναι. Ο σεισμος ηταν πολυ συντομος και δεν εκανε καθολου ζημιες. Απλα φαινοταν λιγο παραπανο απο 3.6, ειχε μια περιεργη κινηση, γι αυτο εκανα το θεμα να δουμε πως τον νιωσανε αλλοι κατοικοι της κρητης. Ηταν πολυ επιφανειακος (2 χλμ) γι αυτο ισως τον ενοιωσα λιγο ποιο δυνατο. Και τελευταια φορα λεω οτι ο μοναδικος φοβος ειναι εαν ακολουθει κατι μεγαλυτερο, λογο ελλειψης σεισμων το τελευταιο διαστημα

 

Οποτε η ειναι ενα ωραιο τοπικ να μιλαμε γενικα για σεισμους και εμπειριες/γνωσεις, η το κλειδωνουμε τελειως το θεμα και στα ταρταρα. Ο καθενας διαβαζει τον τιτλο μονο και πεταγεται και λεει μα καλα κανανε τοπικ για 3.6 ριχτερ, οταν εγω ειμουν ηρωας στο αγαιο....

 

Αν το βλεπει Mod ας το κλειδωσει πλιζ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...