Προς το περιεχόμενο

AMD RADEON 69XX


outlaw star

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 713
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ailuros ξέρεις τι ακριβώς είναι το powertune maximum power? Μήπως είναι σαν τις nvidia που δεν αφήνει την κάρτα να τραβήξει πάνω απο πχ 250watt (για το 6970). Ξέρεις πώς θα το κάνει? Δλδ, θα ρίχνει τα ρολόγια, ή θα κάνει idle σαν την nvidia ενώ θα φαίνεται ότι δουλεύει? Επίσης με αυτόν τον τρόπο δεν χάνεται η έννοια του tdp? Δεν θα το αναφέρουν καθόλου πλεον?

 

Εχω την εντύπωση ότι με αυτόν τον τρόπο και οι δύο εταιρείες θα μπορούν πολύ πιο εύκολα να βγάλουν διπύρηνες κάρτες όπου κατα τη διάρκεια του gaming θα μένουν κάτω απο τα 300watt (πχ η 6970 φαίνεται να έχει typical gaming power 190watt - ευκολα την κάνεις διπύρινη-), και σε όλα τα άλλα προγράμματα σταθερότητας πχ furmark, occt κλπ απλά θα ρίχνουν τα ρολόγια ή θα κάνουν ή θα είναι idle όταν ξεπερνιούνται τα 300watt. Tελικά αυτό το feature που και οι δύο εταιρειες φαίνονται να υιοθετούν θα είναι καλό ή όχι?

 

Μέτρο είναι κυρίως για να κρατάνε εφαρμογές όπως το furmark να σου κάψει το PC. To typical gaming power είναι λίγο bullshit γιατί 189 TDP έχει η 5870. Με Χ παραπάνω επιδόσεις θέλεις και Ψ παραπάνω κατανάλωση όταν μιλάμε για το ίδιο πρωτόκολλο παρασκευής. Αν συνεχίζουν τα foundries στο μέλλον να ακυρώνουν πρωτόκολλα παρασκευής μπορεί όντως να τους γίνει συνήθειο. Σκέψου ότι και το Cayman και το GF110 θα έπρεπε κανονικά να ήταν στα 32nm@TSMC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέτρο είναι κυρίως για να κρατάνε εφαρμογές όπως το furmark να σου κάψει το PC. To typical gaming power είναι λίγο bullshit γιατί 189 TDP έχει η 5870. Με Χ παραπάνω επιδόσεις θέλεις και Ψ παραπάνω κατανάλωση όταν μιλάμε για το ίδιο πρωτόκολλο παρασκευής. Αν συνεχίζουν τα foundries στο μέλλον να ακυρώνουν πρωτόκολλα παρασκευής μπορεί όντως να τους γίνει συνήθειο. Σκέψου ότι και το Cayman και το GF110 θα έπρεπε κανονικά να ήταν στα 32nm@TSMC.

 

Αυτό σημαίνει ότι δεν μπόρουμε να υπολογίσουμε πόσο ακριβώς και η κάρτα αν μας ενδιαφέρει μία αγορά της με βάση την κατανάλωση?

Η μπορούμε να περιορίσουμε την κατανάλωση και παράλληλα την επίδοση της κάρτας όπως θέλουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"We have compared the 3Dmark data we acquired from a source with our own that we got on a similar configuration. In 3Dmark 2011 Radeon HD 6970 scores slightly lower than 8000 at entry settings while the GTX 580 scores 8700 in that same test. The runner up, GTX 570, scores slightly above 8000 while the GTX 480 is slightly below 8000.

 

At performance settings Radeon HD 6970 a.k.a. Cayman XT scores around 5300 while the GTX 580 scores are just tad below 6000 and the GTX 570 loses by an inch with 5250 score. GTX 480 scores almost identical to the GTX 570, its 5250 points are again slightly lower than HD 6970.

 

In more extreme conditions Radeon HD 6970 scores 1800 while the GTX 580 scores 1950. Radeon HD 6970 again wins against GTX 570 and GTX 480 who scored 1680.

 

Sources have also confirmed that the GTX 580 wins in most of the games. You’ll see some official scores in less than 48 hours from now."

 

http://www.fudzilla.com/graphics/item/21184-radeon-hd-6870-slower-than-gtx-580-in-3dmark-2011

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα αυτο που μετραει ειναι τα fps στα παιχνίδια ελπίζω η 6970 να εχει ενα λογικό κόστος σε συνδυασμό με λογική κατανάλωση !!!

 

Η Gtx 580 φαίνεται πως θα είναι η γρηγορότερη κάρτα σε απόλυτες επιδόσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα αυτο που μετραει ειναι τα fps στα παιχνίδια ελπίζω η 6970 να εχει ενα λογικό κόστος σε συνδυασμό με λογική κατανάλωση !!!

 

Η Gtx 580 φαίνεται πως θα είναι η γρηγορότερη κάρτα σε απόλυτες επιδόσεις

 

Αυτό που θέλω να δω ΕΓΩ από την 6970 είναι μια κάρτα που σε μέσο όρο να είναι ένα σχετικά μικρό ποσοστό κάτω από την 580 αλλά με αρκετά χαμηλότερη τιμή. Λέτε να με θυμήθηκε φέτος ο Αι Βασίλης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ATIMAN @

Λοιπον ας μιλησουμε λιγο σοβαρα αφηνoντας τα αστεια, τα πειραγματα και τα "χρυσα χαπια".

 

Το NDA μπορει να σπασει για καποια πραγματα..

 

Το τελικο προιον θα ειναι αυτο αυτο που αναφερει ο Seb.

Ο γυρος της μονοπυρηνης καρτας στα 40nm με απολυτα κριτηρια ανηκει αυτην την φορα στην Nvidia.

 

Η νεα σειρα εχει πετυχει τον σκοπο της oμως,,,

Με περιπου ιδιο (αναμενομενο) κοστος μιας 5870 θα εχεις ενα ικανο ποσοστο αυξησης επιδοσεων με βελτιωμενα ολα εκεινα τα σημεια που επασχε το hardware της 5870..(αντικατασταση ειναι)..

Ταυτοχρονα η πολυ καλη συμπεριφορα των καρτων στο crossfire θα κανει την διαφορα,,,

 

Ολα τα αλλα θα θελαμε να ειναι αλλιως, θα μπορουσαν να ηταν αλλιως, (ηταν να ειναι αλλιως, η καθυστερηση ειχε τους λογους της), αλλα αυτο που προεχει ειναι να υπαρξει ενα προιον αξιοπιστο, αθορυβο, κρυο, ικανο, μακρας διαρκειας ζωης και σχετικα φτηνο. Αυτο θα κυκλοφορισει....

 

OFF TOPIC

Συγνωμη για οσους πηραν σοβαρα τα τρικ μου, ειναι αυτονοητο οτι ηταν, αν σκεφτει κανεις οτι κανενας driver δεν αναφερει ποτε το πραγματικο μοντελο της καρτας αλλα μονο την σειρα που ανηκει. Το ιδιο κανει και ο 10.12 ασφαλως...

 

ON TOPIC

Αναμενοντας την 6990 και την επομενη σειρα στα 28nm.....

 

Επρεπε να ευθυμισουμε λιγακι, δεν νομιζετε???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AMD catalyst 10.12 preview driver

 

http://www.rage3d.com/articles/catalyst_2011_image_quality_investigation/index.php?p=3

 

Download:

www.downloadatoz.com/driver/articles/amd-catalyst-10-12-display-driver-for-windows-7-vista-xp-leaked.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

XtremeSystems Tags

amd and mudkipz, amd did it for the lulz, amd king of trolls, box fetish, can it play wow, cayman = steven seagal., cayman spreads its wings, caymans don't have wings, chuck norris has a cayman, damn you tsmc, don't you?, endless pile of rumors, field of broken dreams, has an am/fm radio switch, nvidia loses again, performance over 900, some think rumours=truth, then get disappointed, you will say wow

 

:lol:

 

 

Η δημοσίευση μηνυμάτων σε αυτό το forum χρησιμοποιώντας greeklish χαρακτήρες, ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

΄Οποιος νόμιζε ότι η AMD είναι βλαμμένη να το πει τώρα LOL

1.Bachelor of Science degree in electrical engineering from the University of Michigan.

2.Bachelor's degree in computer engineering.

3.Master’s degree in business administration from the University of Colorado.

4.Master’s degree in programming from the University of Toronto.

5.Εκτος απο την δουλεια μου στην ΑΤΙ, ειμαι επιτιμος καθηγητης πυρηνικης φυσικης και στο Πανεπιστημιο του Toronto.

 

Δεν νομίζω.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Bachelor of Science degree in electrical engineering from the University of Michigan.

2.Bachelor's degree in computer engineering.

3.Master’s degree in business administration from the University of Colorado.

4.Master’s degree in programming from the University of Toronto.

5.Εκτος απο την δουλεια μου στην ΑΤΙ, ειμαι επιτιμος καθηγητης πυρηνικης φυσικης και στο Πανεπιστημιο του Toronto.

 

Δεν νομίζω.....

 

Who's he?

Και ακομα μερικα benches

http://img33.imageshack.us/i/2r5atkm.png/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...