Προς το περιεχόμενο

Που θα βρώ πλέξιγκλας?


Alchemist`

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο τίτλος τα λέει όλα πιστεύω... Σε τι καταστήματα θα βρώ "με το κιλό" πλέξιγκλας (στην Αττική, κατά προτίμηση Γέρακα/βόρεια προάστια)?... Θέλω π.χ. ένα κομμάτι 1χ1 με Ψ πάχος... Πήγα σε κατάστημα με τζάμια αλλά δεν είχε. Στο ίντερνετ βρήκα εταιρίες που πουλάνε όμως μόνο σε βιομηχανίες χοντρική...

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

 

Υ.Γ. πως γράφεται στα αγγλικά? Plexyglass? Η μήπως Plexiglass?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα σου απαντησω στο υστερογραφο μονο

plexiglass οχι Plexyglass

 

αν και οσο ξερω και θυμαμαι το Plexiglass δεν ειναι η κανονικη ονομασια απλα το ονομασαν ετσι.το κανονικο ονομα νομιζω ειναι acrylic glass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξε μία ματιά στο AraCryl

 

Παιωνίου 37 , Αθήνα, τηλ. 210-8811092 μπορεί και να στο κόψει.

Υπάρχουν και άλλα καταστήματα στην Πραξιτέλους για παράδειγμα, αλλά είναι ακριβότερα από αυτό που σου λέω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια κ εισαι απο Γερακα η πιο κοντινη λυση ειναι στο Leroy Merlin στο αεροδρομιο.Αλλα 1*1 δεν εχει, εχει πιο μικρες διαστασεις κ μετα ακομα μεγαλυτερες.Τιμη υπολογισε περιπου 22-23 το τμ.Ειδαλως πας Κορωπι σε συγκεκριμενο μαγαζι κ παιρνεις οτι διασταση θελεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22-23€/μέτρο?? Πως το γνωρίζεις αυτό? Ανάλογα το πάχος, το είδος, και την ποσότητα θα βγει και η τιμή. Για εκτός κέντρου δε γνωρίζω καταστήματα και δε μπορώ να πω αλλά στο κέντρο μερικά που ξέρω είναι σχετικά φθηνά. Ας μας πει το παλικάρι και τον λόγο που το θέλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι θα το θέλει για case modding.

 

Αποφασίσαμε με τα παιδιά να ξανακάνουμε από την αρχή αυτό το Project, με πλέξιγκλας...

 

http://www.insomnia.gr/topic/291102-case-modding-project-4-still-in-progress-%CF%84%CE%BF-%CE%B1%CF%80%CF%8C%CE%BB%CF%85%CF%84%CE%BF-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B5%CE%B2%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9/page__p__2640620__fromsearch__1#entry2640620

 

Μια κ εισαι απο Γερακα η πιο κοντινη λυση ειναι στο Leroy Merlin στο αεροδρομιο.Αλλα 1*1 δεν εχει, εχει πιο μικρες διαστασεις κ μετα ακομα μεγαλυτερες.Τιμη υπολογισε περιπου 22-23 το τμ.Ειδαλως πας Κορωπι σε συγκεκριμενο μαγαζι κ παιρνεις οτι διασταση θελεις.

 

Και τα 2 με βολεύουν, μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος για το κορωπί, εφόσων δεν θα πληρώσω διόδια?

Όσων αφορά το αεροδρόμιο, τα μόνα που θυμάμαι πως έχει εκεί, είναι τα ΙΚΕΑ, factory outlet και Κοτσώβολος... Που είναι αυτό που λές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποφασίσαμε με τα παιδιά να ξανακάνουμε από την αρχή αυτό το Project, με πλέξιγκλας...

 

Γουάου!! RESPECT και καλή επιτυχία παιδιά. Αναμένουμε και φωτορεπορτάζ εννοείται έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον υπαρχει Factory-Κωτσοβολος-ΙΚΕΑ και απο πισω το Leroy Merlin.Στο Κωροπι,στη Λεωφ Βαρυς Κωροπιου με κατευθυνση απο Κωροπι για Βαρυ στην αρχη της λεωφορου στο δεξι σου χερι υπαρχει ενα εργοστασιο της VIOKEF,θα το περασεις κ μετα απο 150μ κ στο απεναντι ρευμα,στο αριστερο σου χερι,ειναι το εργοστασιο.Η εισοδος του ειναι σε μια κατηφοριτσα σαν ραμπα.Στο εργοστασιο αυτο βρισκεις τα παντα γιατι φτιαχνει τζαμιλικια σκαφων κ αεροπλανων.Εμενα μου ειπε 25Ε m*m στα 3mm κ ειναι uv

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον υπαρχει Factory-Κωτσοβολος-ΙΚΕΑ και απο πισω το Leroy Merlin.Στο Κωροπι,στη Λεωφ Βαρυς Κωροπιου με κατευθυνση απο Κωροπι για Βαρυ στην αρχη της λεωφορου στο δεξι σου χερι υπαρχει ενα εργοστασιο της VIOKEF,θα το περασεις κ μετα απο 150μ κ στο απεναντι ρευμα,στο αριστερο σου χερι,ειναι το εργοστασιο.Η εισοδος του ειναι σε μια κατηφοριτσα σαν ραμπα.Στο εργοστασιο αυτο βρισκεις τα παντα γιατι φτιαχνει τζαμιλικια σκαφων κ αεροπλανων.Εμενα μου ειπε 25Ε m*m στα 3mm κ ειναι uv

 

Οκι-ντόκι... Θα πάω αύριο το πρωί να ρωτήσω στο εργοστάσιο... Ευχαριστώ παίδες! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν βρεις κατι σε αυτα που δυσκολο πες μου να ρωτησω ενα φιλο που αγοραζει plexi για μονοκινητηρια για να σου πω που πηγε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aφού είσαι Γέρακα, πήγαινε στο Alex Pak στη Παλλήνη.

Επίσης, μπορείς να παραγγείλεις και σε καταστήματα που κάνουν επιγραφές.

Θα προτιμούσα τη δεύτερη λύση, για να μου το έκοβαν ή χρωμάτιζαν όπως το θέλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν αρκετά μέρη που μπορείς να βρεις Plexiglas κομμένο σε οποιοδήποτε σχέδιο, πχ:

http://www.123internet.gr/company.php?company2_id=23827

 

Η χρέωση του υλικού πάει με το κιλό άρα η τιμή εξαρτάται από το μέγεθος το πάχος (2, 3 και 5 ή περισσότερα mm) αλλά και το χρώμα ενώ μπορείς να βάλεις μεμβράνη για να το κάνεις ότι χρώμα θες. Η κοπή γίνεται με cnc ή laser και νομίζω χρεώνεται έξτρα με την ώρα που δουλεύει το μηχάνημα. Παρ' όλ΄αυτά ρώτα σε πολλά μαγαζιά (πάρε τηλέφωνο) γιατί πολλές φορές για μικρές παραγγελίες σου δίνουν ό,τι τιμή τους έρθει εκείνη την ώρα στο κεφάλι!!

 

Μπορείς να τους πας σχέδιο από CAD, illustrator, CorelDraw ή άλλο διανυσματικό σχέδιο και να στο φτιάξουν.

 

Αν θες να επεξεργαστείς (πχ κόψεις, κολλήσεις) μόνος σου το υλικό πρέπει να σεβαστείς τις ιδιαιτερότητες του καθώς έχει διαφορετική συμπεριφορά από το ξύλο και το μέταλλο. Σε σελίδες μοντελισμού και DIY ua βρεις όλες τις πληροφορίες.

 

Προσοχή δεν είναι καλός αγωγός της θερμότητας!

 

(...κλέφτη ονομάτων...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...