Προς το περιεχόμενο

Τιτλοι Πανεπιστημιακων "δασκαλων"


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο απλη περιεργεια...

 

Δια βαζουμε σε βιβλια , βιογραφικα κλπ διαφορα για πανεπηστημιακους "δασκαλους"

 

Καθηγητης

Επιτιμος

Ομοτιμος

Αναπληρωτης

Λεκτορας

Υφηγητης

Διδακτωρ

 

κλπ κλπ κλπ

 

Εκτος τον πρωτο που μλλον εχει την εδρα του μαθηματος , αν δεν κανω λαθος και σε αυτο οι αλλοι τιτλοι τι ειναι ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%94%CE%B9%CE%B4%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C_%CE%BA%CE%B1%CE%B9_%CE%95%CF%81%CE%B5%CF%85%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C_%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%89%CF%80%CE%B9%CE%BA%CF%8C

 

Ο "Διδάκτωρ" δεν είναι βαθμίδα, αν έχει διδακτορικό από ένα ΑΕΙ είσαι Διδάκτωρ αυτού του ΑΕΙ

Ο "Επίτιμος" τίτλος που δίδεται σε μη ενεργούς "καθηγητές" πχ σαν ένδειξη αναγνώρισης της προσφοράς τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τίτλος του ομότιμου καθηγητή είναι τιμητικός τίτλος που απονέμεται σε καθηγητές πανεπιστημίου, οι οποίοι αποχωρούν από την ενεργό υπηρεσία. Τον τίτλο απονέμει η σύγκλητος του πανεπιστημίου στο οποίο δίδασκε ο αποχωρών, συνήθως όταν συντρέχουν ορισμένες προϋποθέσεις. Κύρια προϋπόθεση είναι να έχει διακριθεί ο αποχωρών καθηγητης στην επιστήμη του έχοντας να επιδείξει σημαντικό έργο. Σκοπός του τίτλου, πέραν της αναγνώρισης, είναι και να δοθεί η δυνατότητα στον αποχωρούντα να συνεχίσει την ερευνητική ή διδακτική του δραστηριότητα στο πανεπιστήμιο και να προσφέρει τόσο στην κοινότητα της γνώσης, αλλά και στη στενή πανεπιστημιακή του κοινότητα με ανεύρεση επιδοτήσεων και χρηματοδοτήσεις της εργασίας του. Σε πολλές χώρες χρησιμοποιείται ο λατινικός όρος Emeritus.

 

Ομότιμος wiki

 

η πρώτη (κατώτερη) βαθμίδα του διδακτικού και επιστημονικού προσωπικού των ανώτατων εκπαιδευτικών ιδρυμάτων

λέκτορας

 

Τα υφηγητής και λέκτορας ουσιαστικά πρέπει να είναι ένα και το αυτό Γιάννη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι βαθμιδες στο πανεπιστημιο ειναι ως εξης : Τακτικος καθηγητης>αναπληρωτης καθηγητης>επικουρος καθηγητης>λεκτορας. Ο υφηγητης δεν υπαρχει πλεον, νομιζω ετσι λεγοταν παλια ο αναπληρωτης. Διδακτωρ οπως σωστα αναφερθηκε ειναι ο κατοχος διδακτορικου διπλωματος(το οποιο ειναι προυποθεση απαραιτητη για να γινει καποιος λεκτορας). Επειδη πολυς κοσμος δεν ξερει, νομιζει οτι ο διδακτωρ ειναι αυτος που διδασκει, και ακουγονται διαφορα τραγικα, εχω ακουσει ειδικα στην τηλεοραση να αποκαλουνται καθηγητες, με αποτελεσμα ο τιτλος να χρησιμοποιειται για προβολη. Εχω δει ακομα και το "υποψηφιος διδακτωρ", που σημαινει οτι δεν εχει τελειωσει ακομα το διδακτορικο.

Για τον ομοτιμο τα ειπε ολα ο sugata.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες μου υπεγραψε εξητηριο ουρολογος λεκτορας μολις 38 ετων (απο το ΑΜΚΑ το καταλαβα) .Ποτε προλαβε και εγινε λεκτορας ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα ηλικια ειναι για λεκτορας. 24 τελειωσε ιατρικη, 31-32 ειδικοτητα(πιθανον και διδακτορικο μαζι).Ειναι ηδη 6 χρονια ειδικευμενος, ανοιξε θεση λεκτορα στο αντικειμενο του και πηρε τη θεση.

Προσωπικα αυτης της ηλικιας τους πανεπιστημιακους γιατρους τους εμπιστευομαι περισσοτερο απ'ολους. Διαβασμενοι οσο λιγοι και με εμπειρια συνηθως και σε αλλες χωρες. Στην πλειοψηφια τους ειναι πολυ καλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχω καταλαβει καλα ο καθε καθηγητης εχει στην ομαδα του ατομα με τιτλους που αναφερθηκαν εδω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μια πανεπιστημιακή κλινική, ο τακτικός καθηγητής είναι ο επιβλέπων ας πούμε, και από κάτω του είναι όλοι όσοι αναφέρθηκαν παραπάνω. Οπότε, αν σου πούνε να πας να σε χειρουργήσει ο τάδε καθηγητής, ουσιαστικά σε αναλαμβάνει η ομάδα του, που μπορεί να έχει έναν επίκουρο, έναν λέκτορα και έναν ειδικευόμενο π.χ.

Για τους νέους λέκτορες συμφωνώ ότι συχνά είναι οι πιο διαβασμένοι, αν και στην Ελλάδα ποτέ δεν μπορείς να είσαι βέβαιος ότι δεν είναι απλά γιος/ανηψιός/γαμπρός του καθηγητή και εκεί οφείλει τη θέση του.

 

Κωστή, το υποψήφιος διδάκτωρ είναι ιδιότητα, δεν βλέπω το κακό να χρησιμοποιείται. Όπως το "ειδικευόμενος". Μπορεί να μην την τελειώσεις ποτέ την ειδικότητα, αλλά εκείνη τη στιγμή είσαι ειδικευόμενος, οπότε έτσι πρέπει να εμφανίζεσαι (το ίδιο και με τους υποψήφιους διδάκτορες).

Το κακό είναι ότι ο κόσμος συχνά δεν ξέρει τις λεπτομέρειες και νομίζει ότι ο διδάκτωρ είναι θεός, ρωτάει τους ειδικευόμενους αν έχουν πάρει πτυχίο ιατρικής και άλλα τέτοια ωραία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά θεωρώ τον τίτλο "υποψήφιος διδάκτορας" καραγκιοζιλίκι. Διότι,οι τίτλοι απονέμονται, ενώ αυτό είναι μία ιδιότητα, επομένως δεν μπορεί να μπει στην υπογραφή του οποιουδήποτε. Σε κάθε περίπτωση είναι σε επιπέδο γελοιότητας λίγο κάτω από το MSc στην υπογραφή.

 

Μαγκιά να έχεις τους τίτλους, μεγαλύτερη να υπογράφεις με το μικρό σου όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κωστή, το υποψήφιος διδάκτωρ είναι ιδιότητα, δεν βλέπω το κακό να χρησιμοποιείται. Όπως το "ειδικευόμενος". Μπορεί να μην την τελειώσεις ποτέ την ειδικότητα, αλλά εκείνη τη στιγμή είσαι ειδικευόμενος, οπότε έτσι πρέπει να εμφανίζεσαι (το ίδιο και με τους υποψήφιους διδάκτορες).

Φιλιππε, το εχω δει γραμμενο σε ταμπελα ιατρειου. Προφανως το διδακτορικο δεν τελειωσε ποτε, και παρεμεινε ο τιτλος του υποψηφιου διδακτορος, το οποιο ειναι μια μπαρουφα, δε σημαινει τιποτα αν δεν τελειωσει το διδακτορικο. Σε ενεργο διδακτορικο που τρεχει η ερευνα, προφανως και δεν ειναι κακο να χρησιμοποιειται σαν ιδιοτητα, αλλα δε νομιζω οτι μπορει να γραφτει καπου πιο επισημα... Ετσι το βλεπω εγω τουλαχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.

 

Κωστή, το υποψήφιος διδάκτωρ είναι ιδιότητα, δεν βλέπω το κακό να χρησιμοποιείται. Όπως το "ειδικευόμενος".

 

Το ειδικευομενος νομιζω πρεπει να αναφερεται υποχρεωτικα .Αλλο να ειναι στο 1ο ετος ειδικοτητας και αλλο να εχει τελειωσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχα, εντάξει ρε παιδιά, πέσατε να με φάτε! Προφανώς σε ταμπέλα ιατρείου είναι γελοιότητα το υπ. διδάκτωρ. Κατά τα άλλα, νομίζω ότι όλα εξαρτώνται από το πού και πώς χρησιμοποιείς κάθε τίτλο ή ιδιότητα. Θυμάμαι έναν από του μεγάλους καθηγητές της Ιατρικής Αθηνών που υπέγραφε ως "Τάδε Ταδόπουλους MD, MSc, PhD, MRS, FRCP". Εντάξει ρε φίλε, κόψε κάτι, είσαι ήδη καθηγητής, ποιον πας να εντυπωσιάσεις;

 

Υ.Γ. Τώρα είναι λίγο ειρωνεία να σχολιάζω εγώ που έχω βάλει το MD σε ψευδώνυμο φόρουμ, αλλά, πιστέψτε με, τότε που το έβαλα, έγινε σε φάση χαβαλέ η δουλειά και ξέμεινε... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχα, εντάξει ρε παιδιά, πέσατε να με φάτε! Προφανώς σε ταμπέλα ιατρείου είναι γελοιότητα το υπ. διδάκτωρ. Κατά τα άλλα, νομίζω ότι όλα εξαρτώνται από το πού και πώς χρησιμοποιείς κάθε τίτλο ή ιδιότητα. Θυμάμαι έναν από του μεγάλους καθηγητές της Ιατρικής Αθηνών που υπέγραφε ως "Τάδε Ταδόπουλους MD, MSc, PhD, MRS, FRCP". Εντάξει ρε φίλε, κόψε κάτι, είσαι ήδη καθηγητής, ποιον πας να εντυπωσιάσεις;

 

Υ.Γ. Τώρα είναι λίγο ειρωνεία να σχολιάζω εγώ που έχω βάλει το MD σε ψευδώνυμο φόρουμ, αλλά, πιστέψτε με, τότε που το έβαλα, έγινε σε φάση χαβαλέ η δουλειά και ξέμεινε... :P

 

Τι σημαινουν οι παραπανω ...τιτλοι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MD: Medical Doctor,

MSc: Master of Science,

PhD: Philosophiae Doctor,

MRS: Mistress, ίσως κάτι στην ιατρική και για μένα Main Reflector Surface (είναι όρος της τηλεπισκόπησης)

FRCP: Θα ναι κανά ιατρικός σύλλογος,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...