Προς το περιεχόμενο

Μεγαλη κινηση των αποφοιτων του Deree για αναγνωριση των πτυχιων τους


Τοξοβολος_UK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι λες ρε μεγάλε, επειδή μια φορά στη ζωη σου έγραψες καλά σε εξετάσεις παπαγαλίας επιπέδου 3ης Λυκείου θα πρέπει εφ'όρου ζωής να έχεις περισσότερα επαγγελματικά δικαιώματα; Έλεος...

 

Ο φίλος σου στο Λύκειο καλά έκανε και γκομένιζε και έζησε μια φυσιολογική ζωή. Δεν έκατσε μέσα στο σπίτι να γίνει φυτό/παπαγάλος. Μετά αποφάσισε να σοβαρευτεί και να διαβάσει. Αντιθέτως κάτι χιλιάδες που έγραψαν καλά και μετά τα έγραψαν στα @@ τους και πέρασαν όλα τα μαθήματα απο τις κομματικές νεολαίες, πατούσαν μόνο στις εξετάσειςμ και γλύψιμο στους καθηγητές...αυτοί είναι καλύτεροι σωστά;

 

Φίλε έγγραψα 16.600, και δεν ημουν φυτο.. απλα διαβαζα κανονικα, και εξω εβγαινα, και γκομενα ειχα και εχω..

 

Τι θες να σου πω;

 

Οτι το ΑΟΔΕ ειναι παπαγαλια?

Οτι οι καθηγητες βαζουν ευκολα βαθμους στη 3η Λυκειου για να εχουν το κεφαλι τους ησυχο?

Οτι τα φροντιστηρια πλουτιζουν? (αν και εγω προσωπικα πηγα μονο στην 3η Λυκειου)

Οτι το σχολειο ως συνολο ειναι το μεσο για μια καλη σχολη και ολοι διαβαζουμε με σκοπο να μπουμε σε αυτη και δεν μας ενδιαφερει τιποτα αλλο?

Οτι σε πολλα ΤΕΙ γινεται καλυτερη δουλεια και πρακτικη απο οτι σε καποια ΑΕΙ?

 

Οτι και να πεις.. δικιο θα εχεις

 

Ομως αφου το γαμημενο συστημα ειναι ετσι εγω τι να κανω? Να μην διαβάσω?

 

Ομως μου την σπαει που κατι μαλακισμενα επειδη εχουν τον ταδε πατερα με τα φραγκα λενε "ελα μωρε και να μην γραψω καλα στις Πανελληνιες, στα @@ μου.. θα παω εξωτερικο, ή θα πληρωσει ο πατερας μου για να παω στο ταδε κολέγιο.

 

Γιατι ρε φιλε συμμετεχεις στην διαδικασια των Πανελληνιων αν δεν θες πραγματικα? Παρε το απολυτηριο σου, κυριος, πες στον πατερα σου "ρε πατερα θελω να κανω αυτο κ αυτο" και ολα μια χαρα.. Παρα μου πηγαινεις σε κατι ΤΕΙ με 2000 μορια και παιρνεις πασο, αναβολες κλπ, γραφεσαι και στο deree και απαιτεις μετα και τα δικαιωματα σου..

 

Πρεπει να καταλαβεις πως η χωρα μας ειναι ενα μεγαλο μπουρδελο, και πολλες οικογενειες πεινανε (εμενα ο πατερας μου πχ μου μιλησε και μου ειπε πως δεν εχουμε την οικονομικη δυνατοτητα να με στειλει επαρχια, και στεναχωριοταν γι αυτο, για σκεψου το λιγο.. να εισαι πατερας, το παιδι σου να εχει τα δικα του ονειρα, και να μην μπορεις να κανεις τιποτα.. ευτυχως ολα πηγανε καλα, πολλοι ομως δεν τα καταφεραν, και ξαναδιαβαζουν για 2η χρονια για τις πανελληνιες που εσυ στα 17 σου δεν εδωσες επειδη εζησες μια "φυσιολογικη ζωη"

 

πρεπει να προσαρμοστεις στις συνθηκες.. ασε λιγο τα γλεντια και τα ποτα για μισο χρονο.. πιστεψε με, θα εχεις απειρο χρονο μετα να γλεντας, να πινεις και να γκομενιζεις ολη μερα οπου και να περασεις..

 

Δεν εχω τιποτα με τα παιδια απο το deree κλπ κολεγια, ουτε με σενα, ουτε με αυτους που ξερουν τι θελουν απο την ζωη τους.. Αλλα δεν μπορεις ξαφνικα στα 19-20 σου να ξυπνας, και να λες αρκετα παρτακιας ημουν, θελω να κανω κατι για μενα αλλα γιατι οι μ@λ@κες δεν μου αναγνωριζουν τα επαγγελματικα δικαιωματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ομως μου την σπαει που κατι μαλακισμενα επειδη εχουν τον ταδε πατερα με τα φραγκα λενε "ελα μωρε και να μην γραψω καλα στις Πανελληνιες, στα @@ μου.. θα παω εξωτερικο, ή θα πληρωσει ο πατερας μου για να παω στο ταδε κολέγιο.

 

 

 

Το οτι σου την σπαει ομως φιλε μου δεν ειναι επιχειρημα.Δεν ειμαστε εδω για να καταδειξουμε τις κοινωνιολογικες αδικιες των ταξικων στρωματων.Αν κ συμφωνω στο σημειο που μιλας για την ενδεια επιλογων των αδυναμοτερων οικονομικων στρωματων αλλα απο κει κ περα αυτο δεν μπορει να χρησιμοποιηται ως οχημα για την αρνηση επαγγελματικων και ακαδημαικων δικαιωματων αρτια εκπαιδευμενων νεων (οχι ολοι αλλα λεμε)

 

Επισης εδω μιλαμε για το Αμερικανικο Κολεγιο της Ελλαδας κ οχι για το τσουβαλιασμα που κανεις εσυ περι του ''εχω λεφτα αρα χτυπαω εξωτερικο η παω κολεγιο''.Δεν πανε ετσι καθολου τετοιες γενικευσεις κ ειδικα για οσους φευγουν εξ ολοκληρου για σπουδες εξωτερικο (οπως καταλαβαινεις θιγεις κ μενα τωρα).

 

 

Η ουσια ειναι ανεξαρτητα απο τα ψυχολογικα τραυματα κ την καταπιεση που τρωνε τα πιο αδυναμα οικονομικα στρωματα, οτι ανθρωποι οι οποιοι εχουν κ τυπικα αλλα κ ουσιαστικα ΑΡΤΙΑ εκπαιδευση κ προσοντα αλλα κ ανεξαρτητα απο τα συντεχνιακα συμπλεγματα του συναφιου των καρεκλοκενταυρων κ εργατοπατερων,πρεπει να τυχανουν ισονομιας κ ισοπολιτειας στην Ελλαδα.

 

Ναι οκ, ευγε για το σκισιμο σου στις εθνικες εξετασεις αλλα αυτο φρονω ειναι ανεξαρτητο απο την ουσια της διαβουλευσης εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης εδω μιλαμε για το Αμερικανικο Κολεγιο της Ελλαδας κ οχι για το τσουβαλιασμα που κανεις εσυ περι του ''εχω λεφτα αρα χτυπαω εξωτερικο η παω κολεγιο''.Δεν πανε ετσι καθολου τετοιες γενικευσεις κ ειδικα για οσους φευγουν εξ ολοκληρου για σπουδες εξωτερικο (οπως καταλαβαινεις θιγεις κ μενα τωρα).

 

Ρε φιλε, σοβαρα τωρα?

Εγω λεω πως αν ενα παιδι δεν γουσταρει το συστημα, τους καθηγητες, τους καρεκλοκενταυρους κλπ γιατι να δωσει Πανελληνιες? Ας παει κατευθειαν σε ενα κολεγιο, ή στο εξωτερικό!

 

Απλα το "ας δωσω και οτι κατσει, αλλιως παω σε ενα κολεγιο, σιγα" χωρις να διαβασεις, ενω το φτωχο παιδι να διαβαζει για να κανει αυτο που θελει, ειναι απαραδεκτο..

 

Και μην μου πεις οτι στο deree το 80% δεν ειναι πλουσιοπαιδα?

 

Σαφως καποιοι αυτο ηθελαν.. ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥΣ

Σαφως καποιοι ειναι πολυ καλοι στο αντικειμενο τους

Σαφως καποιοι ειναι πολυ καλα εκπαιδευμενοι και χρησιμοι.. ΟΜΩΣ ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΘΑ ΧΑΘΟΥΝ, ΓΙΑΤΙ ΑΓΑΠΟΥΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ.. ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΠΩΣ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΖΗΤΟΥΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΩΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ ΕΙΝΑΙ ΠΛΟΥΣΙΟΠΑΙΔΑ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΒΟΛΕΥΤΟΥΝ..

 

Δηλαδη τι? θα το κανουμε ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ = ΧΡΗΜΑ? Οποιος θα εχει χρημα δηλαδη, θα τα ξυνει στο λύκειο, θα διαβαζουν ολοι οι αλλοι που δεν εχουν την οικονομικη δυνατοτητα (ναι με το μπουρδελο συστημα, ναι με την παπαγαλια), ο ενας θα παει σε κολλεγιο, ο αλλος θα μπει σε πανεπιστημιο, εστω σε ενα ΤΕΙ και μετα σε 5 χρονακια ολοι θα ειμαστε ισοι.. ΤΕΛΕΙΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φιλε, σοβαρα τωρα?

Εγω λεω πως αν ενα παιδι δεν γουσταρει το συστημα, τους καθηγητες, τους καρεκλοκενταυρους κλπ γιατι να δωσει Πανελληνιες? Ας παει κατευθειαν σε ενα κολεγιο, ή στο εξωτερικό!

 

Απλα το "ας δωσω και οτι κατσει, αλλιως παω σε ενα κολεγιο, σιγα" χωρις να διαβασεις, ενω το φτωχο παιδι να διαβαζει για να κανει αυτο που θελει, ειναι απαραδεκτο..

 

Και μην μου πεις οτι στο deree το 80% δεν ειναι πλουσιοπαιδα?

 

Σαφως καποιοι αυτο ηθελαν.. ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥΣ

Σαφως καποιοι ειναι πολυ καλοι στο αντικειμενο τους

Σαφως καποιοι ειναι πολυ καλα εκπαιδευμενοι και χρησιμοι.. ΟΜΩΣ ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΘΑ ΧΑΘΟΥΝ, ΓΙΑΤΙ ΑΓΑΠΟΥΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ.. ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΠΩΣ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΖΗΤΟΥΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΩΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ ΕΙΝΑΙ ΠΛΟΥΣΙΟΠΑΙΔΑ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΒΟΛΕΥΤΟΥΝ..

 

Δηλαδη τι? θα το κανουμε ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ = ΧΡΗΜΑ? Οποιος θα εχει χρημα δηλαδη, θα τα ξυνει στο λύκειο, θα διαβαζουν ολοι οι αλλοι που δεν εχουν την οικονομικη δυνατοτητα (ναι με το μπουρδελο συστημα, ναι με την παπαγαλια), ο ενας θα παει σε κολλεγιο, ο αλλος θα μπει σε πανεπιστημιο, εστω σε ενα ΤΕΙ και μετα σε 5 χρονακια ολοι θα ειμαστε ισοι.. ΤΕΛΕΙΑ

 

ξερεις κατι, τελικα η τζαμπα εκπαιδευση πιο πολυ κακο κανει παρα καλο σε αυτη την χωρα. τι σε κανει να νομιζεις οτι τα ιδιωτικα πανεπιστημεια ειναι χειροτερα απο τα κρατικα; εχεις σκεφτει οτι μηπως ακριβως επειδη πληρωνουν εκει, αναγκαστικα εχουν καλυτερη ποιοτητα απο τα δωρεαν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φιλε, σοβαρα τωρα?

Εγω λεω πως αν ενα παιδι δεν γουσταρει το συστημα, τους καθηγητες, τους καρεκλοκενταυρους κλπ γιατι να δωσει Πανελληνιες? Ας παει κατευθειαν σε ενα κολεγιο, ή στο εξωτερικό!

 

Απλα το "ας δωσω και οτι κατσει, αλλιως παω σε ενα κολεγιο, σιγα" χωρις να διαβασεις, ενω το φτωχο παιδι να διαβαζει για να κανει αυτο που θελει, ειναι απαραδεκτο..

 

Κ παλι ομως νομιζω πως απομακρυνεσαι απο την ουσια.Εγω μαζι σου στο σημειο που μιλας για τον Γολγοθα που θα πρεπει να υφισταται καποιος πιο αδυναμος οικονομικα.

 

Θα σε γελασω ομως για το τι εκανε τι ο ταδε που και εδωσε εθνικες εξετασεις κ πηγε κολεγιο.Δεν ξερω.Ξερω μονο πως αυτα ειναι ανευ ουσιας κ ασυνδετα με την παρουσα διαβουλευση που αφορα στο οτι ειναι ανθρωπινο δικαιωμα η απολυτη ισονομια κ ισοπολιτεια ανθρωπων που εχουν κ τα τυπικα κ τα ουσιαστικα προσοντα για μια δουλεια ανεξαρτητα απο το ποσο φραγκατοι ειναι η οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερεις κατι, τελικα η τζαμπα εκπαιδευση πιο πολυ κακο κανει παρα καλο σε αυτη την χωρα. τι σε κανει να νομιζεις οτι τα ιδιωτικα πανεπιστημεια ειναι χειροτερα απο τα κρατικα; εχεις σκεφτει οτι μηπως ακριβως επειδη πληρωνουν εκει, αναγκαστικα εχουν καλυτερη ποιοτητα απο τα δωρεαν;

 

Μα δεν ειπα οτι ειναι καλυτερα τα Πανεπιστημια μας.. ξερω απο πρωτο χερι τι γινεται.. εδω σε ΤΕΙ Πληροφορικης κανουνε καλυτερα μαθηματα απο οτι στο τμημα πληροφορικης του ΠΑΠΕΙ

 

Αλλα αφου ολοι σνομπαρουν το συστημα, τους καθηγητες, τα πανεπιστημια το ενα το αλλο, γιατι συμμετεχουν στην διαδικασια των Πανελληνιων?

 

Απο την αλλη εχεις σκεφτει.. οκ, εχουν καλυτερη ποιοτητα εκπαιδευσης.. η ποιοτητα των ΦΟΙΤΗΤΩΝ σε αυτα τα κολεγια (στο συνολο) ειναι καλυτερη απο αυτη των κρατικων Πανεπιστημιων ανω των 15.000 μοριων?

 

Δεν νομιζω πως καποιο παιδι που δεν διαβασε καθολου μαθηματικα στο Λυκειο, θα μπορεσει να συναγωνιστει παιδια που ξεσκιστηκαν καλως η κακως στο διαβασμα για να περασουν μεσω πανελληνιων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν ειπα οτι ειναι καλυτερα τα Πανεπιστημια μας.. ξερω απο πρωτο χερι τι γινεται.. εδω σε ΤΕΙ Πληροφορικης κανουνε καλυτερα μαθηματα απο οτι στο τμημα πληροφορικης του ΠΑΠΕΙ

 

Αλλα αφου ολοι σνομπαρουν το συστημα, τους καθηγητες, τα πανεπιστημια το ενα το αλλο, γιατι συμμετεχουν στην διαδικασια των Πανελληνιων?

 

Απο την αλλη εχεις σκεφτει.. οκ, εχουν καλυτερη ποιοτητα εκπαιδευσης.. η ποιοτητα των ΦΟΙΤΗΤΩΝ σε αυτα τα κολεγια (στο συνολο) ειναι καλυτερη απο αυτη των κρατικων Πανεπιστημιων ανω των 15.000 μοριων?

 

Δεν νομιζω πως καποιο παιδι που δεν διαβασε καθολου μαθηματικα στο Λυκειο, θα μπορεσει να συναγωνιστει παιδια που ξεσκιστηκαν καλως η κακως στο διαβασμα για να περασουν μεσω πανελληνιων..

 

 

το λυκειο και οι πανελληνιες δινουν στειρα γνωση 100%. το οτι βγαλαν 15,500 μορια δεν λεει απολυτως τπτ λεει απλα οτι ειναι παπαγαλακια. δεν αρκει αυτο για να εισαι στο πανεπιστημειο. εχω πολλα παραδειγματα ατομων που σκιζονται στο διαβασμα και τελικα κανουν μια τρυπα στο νερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σε γελασω τι εκανε τι κανε ο ταδε που και εδωσε εθνικες εξετασεις κ πηγε κολεγιο.Δεν ξερω.Ξερω μονο πως αυτα ειναι ανευ ουσιας κ ασυνδετα με την παρουσα διαβουλευση που αφορα στο οτι ειναι ανθρωπινο δικαιωμα η απολυτη ισονομια κ ισοπολιτεια ανθρωπων που εχουν κ τα τυπικα κ τα ουσιαστικα προσοντα για μια δουλεια ανεξαρτητα απο το ποσο φραγκατοι ειναι η οχι.

 

Μα υπαρχει αυτη η ισονομια.. αν καποιος ειναι αποφοιτος κρατικου Πανεπιστημιου και βαριεται που ζει.. δεν θα βρει δουλεια.. Αν ενας αποφοιτος κολλεγιου, ειναι μεσα στα πραγματα, του αρεσει αυτο που κανει, παρακολουθει σεμιναρια και ζητησει δουλεια.. ΣΙΓΟΥΡΑ θα βρει..

 

Δεν ειναι ομως ετσι φιλε μου.. το 80% των αποφοιτων κολεγιων δεν τους ενδιαφερει τιποτα, απλα ειχαν τα χρηματα και μπηκαν για να σπουδασουν "κατι"

 

Αν μπορουσαν να δωθουν επαγγελματικα δικαιωματα πχ σε αποφοιτους με πτυχιο ανω του 7, τοτε ναι συμφωνω, ασ δωθουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν ειναι ομως ετσι φιλε μου.. το 80% των αποφοιτων κολεγιων δεν τους ενδιαφερει τιποτα, απλα ειχαν τα χρηματα και μπηκαν για να σπουδασουν "κατι"

 

 

ενω το 80% των αποφοιτων κρατικων ιδρυματων σπουδασαν γτ το ειχαν σκοπο ζωης; αμα δεν ηταν η μαμα κι ο μπαμπας να πιεζουν γτ "δεν γινεται να μην εχει ενα χαρτι το παιδι" θα σου ελεγα ποσα ατομα θα ηταν στο πανεπιστημειο. ολοι πρεπει να γινουν γιατροι γτ οι νοσοκομοι δεν εχουν πρεστιζ. ολοι δικηγοροι. ολοι μηχανικοι, δεν πα να βουλιαζουν καραβια; ας μπει το δικο μου το παιδι μετσοβειο κι ολα τ αλλα να πανε στα κομματια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το λυκειο και οι πανελληνιες δινουν στειρα γνωση 100%. το οτι βγαλαν 15,500 μορια δεν λεει απολυτως τπτ λεει απλα οτι ειναι παπαγαλακια. δεν αρκει αυτο για να εισαι στο πανεπιστημειο. εχω πολλα παραδειγματα ατομων που σκιζονται στο διαβασμα και τελικα κανουν μια τρυπα στο νερο.

 

 

Οκ.. επειδη ηταν στειρα η γνωση μου.. δεν θυμαμαι ουτε την ιστορια, ουτε τα θρησκευτικα, ουτε τα αρχαια.. ΑΟΔΕ και ΑΟΘ ισως τα ξεχασω..

 

Πληροφορικη, μαθηματικα, φυσικη.. δεν την ξεχναει κανεις.. καλα οκ δεν θυμαμαι τις ταδε αποδειξεις αλλα ελεος.. αυτα ομως θα μου χρειαστουν, και σε αυτα εμαθα να ειμαι καλος.. μην ανοιξουμε το θεμα των καθηγητων κλπ.. αν θελει ο καθηγητης, σου περναει τα παντα..

 

Μην τρελαθουμε τωρα, οσο στειρες και να ειναι οι γνωσεις μου δεν μπορει να με συναγωνιστει καποιος που εβγαλε ολο το λυκειο χωρις διαβασμα.. μην τα ισοπεδονουμε ολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενω το 80% των αποφοιτων κρατικων ιδρυματων σπουδασαν γτ το ειχαν σκοπο ζωης; αμα δεν ηταν η μαμα κι ο μπαμπας να πιεζουν γτ "δεν γινεται να μην εχει ενα χαρτι το παιδι" θα σου ελεγα ποσα ατομα θα ηταν στο πανεπιστημειο. ολοι πρεπει να γινουν γιατροι γτ οι νοσοκομοι δεν εχουν πρεστιζ. ολοι δικηγοροι. ολοι μηχανικοι, δεν πα να βουλιαζουν καραβια; ας μπει το δικο μου το παιδι μετσοβειο κι ολα τ αλλα να πανε στα κομματια.

 

ενω αυτοι που τα εξυναν στο λυκειο, δουελευαν τα βραδια στα 18 τους και ξαφνικα τους εδωσε ο φραγκατος πατερας τους να πανε στο deree, δεν φτυνουν ολους τους αλλους που διαβαζουν για τις πανελληνιες και θα κουραστουν.. οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ.. επειδη ηταν στειρα η γνωση μου.. δεν θυμαμαι ουτε την ιστορια, ουτε τα θρησκευτικα, ουτε τα αρχαια.. ΑΟΔΕ και ΑΟΘ ισως τα ξεχασω..

 

Πληροφορικη, μαθηματικα, φυσικη.. δεν την ξεχναει κανεις.. καλα οκ δεν θυμαμαι τις ταδε αποδειξεις αλλα ελεος.. αυτα ομως θα μου χρειαστουν, και σε αυτα εμαθα να ειμαι καλος.. μην ανοιξουμε το θεμα των καθηγητων κλπ.. αν θελει ο καθηγητης, σου περναει τα παντα..

 

Μην τρελαθουμε τωρα, οσο στειρες και να ειναι οι γνωσεις μου δεν μπορει να με συναγωνιστει καποιος που εβγαλε ολο το λυκειο χωρις διαβασμα.. μην τα ισοπεδονουμε ολα

 

ναι γτ ειναι τοσο τραγικα δυσκολα τα πραματα στο λυκειο που δεν βγαινει χωρις διαβασμα.

εγω 1,5 ωρα την εβδομαδα εκανα συνολικα φυσικη κατευ8ηνσης και γενικης αλλα μια χαρα εβαζα κατω πολλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα υπαρχει αυτη η ισονομια.. αν καποιος ειναι αποφοιτος κρατικου Πανεπιστημιου και βαριεται που ζει.. δεν θα βρει δουλεια.. Αν ενας αποφοιτος κολλεγιου, ειναι μεσα στα πραγματα, του αρεσει αυτο που κανει, παρακολουθει σεμιναρια και ζητησει δουλεια.. ΣΙΓΟΥΡΑ θα βρει..

 

Δεν ειναι ομως ετσι φιλε μου.. το 80% των αποφοιτων κολεγιων δεν τους ενδιαφερει τιποτα, απλα ειχαν τα χρηματα και μπηκαν για να σπουδασουν "κατι"

 

Αν μπορουσαν να δωθουν επαγγελματικα δικαιωματα πχ σε αποφοιτους με πτυχιο ανω του 7, τοτε ναι συμφωνω, ασ δωθουν

 

Δεν ξερω,νομιζω παλι μιλας με γενικευσεις.Ισονομια κ ισοπολιτεια σημαινει ισοι στο πνευμα και στο γραμμα του νομου!Αρχιζοντας με αυτο σαν δεδομενο συνεχιζουμε στο φυσιολογικο ξεσκαρταρισμα που θα κανει η αγορα στους μετριους απο τους καλους.Αυτο ειναι πιο μετα.

 

Απο την στιγμη που (επιμενω) η εκπαιδευση σε συγκεκριμενα Κολεγια (οπως το Αμερικανικο πχ) ειναι σε πολυ καλο επιπεδο κ ανετα πληροι κ τα τυπικα αλλα κ τα ουσιαστικα προσοντα που θα χρειαστει ενας αποφοιτος για να κανει μια δουλεια τοτε ειναι αναθευρετο ανθρωπινο δικαιωμα να τυχανει απολυτης ισονομιας κ ισοπολιτειας στην χωρα του.Δεν στεκει αλλιως.

 

Παντως εν κατακλεδι κ οπως το βλεπω πιστευω τα τυπακια απο το Deree λογικα θα κερδισουν στο Ευρωπαικο Δικαστηριο Ανθρωπινων Δικαιωματων γιατι για το ΣτΕ δεν ειμαι κ τοσο σιγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...