Προς το περιεχόμενο

Μεγαλη κινηση των αποφοιτων του Deree για αναγνωριση των πτυχιων τους


Τοξοβολος_UK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μην αλλαζεις τι λεω.. ειπα οτι ειμαι πιο σωστος με μενα.. και δεν εννοω καποιον που δεν θελει να δωσει πανελληνιες..! Εννοω αυτον που δεν διαβαζει, δινει πανελληνιες, δεν περασε πουθενα, παει στο ΤΕΙ των 2000 μοριων, παιρνει αναβολες, πασο κλπ και μετα γραφετε σε κολεγιο με τα χρηματα του μπαμπα.. αυτο, τελος..

 

Αυτός όμως, έτσι κι αλλιώς δεν θα γραφόταν έτσι κι αλλιώς στο κολέγιο (δεδομένου πως έχει τα λεφτά του μπαμπά); Δεν θα χρησιμοποιούσε έτσι κι αλλιώς το κάθε ΤΕΙ για τις αναβολές και τα πάσο; Αυτός που γράφεται στο ΤΕΙ μόνο και μόνο για αναβολές και πάσο χωρίς να γραφτεί μετα και σε ιδιωτικό, αλλά και χωρίς να πατάει πόδι στη σχολή, το ίδιο λάθος δεν είναι;

 

Καλώς ή κακώς, για την κατάσταση που επικρατεί στην εκπαίδευση, όσο φταίει ο μαθητής που τα ξύνει στο σχολείο και περνάει σε ένα ΤΕΙ "της πλάκας" προκειμένου να απολαμβάνει τα οποιαδήποτε προνόμια τους, άλλο τόσο φταίει το οποιοδήποτε "σύστημα" του δίνει την δυνατότητα να το κάνει αυτό.

 

Όσον αφορά τα χρήματα και τη σχέση εγχώριων-αλλοδαπών πανεπιστημίων, μην είστε τόσο σίγουροι πως το εξωτερικό είναι μόνο για τα πλουσιόπαιδα και το εσωτερικό μόνο για τα φτωχαδάκια. Μπορεί το 80% όσων φύγαν έξω να το κάναν με τα λεφτά του μπαμπά όπως σωστά λέτε, αλλά ξέρω προσωπικά και περιπτώσεις ατόμων που φοίτησαν εσωτερικό, εκτός της πόλης τους, χωρίς να έχουν κάποια ιδιέταιρη οικονομική δυνατότητα και συνολικά ξόδεψαν πες το 60-70% των χρημάτων που θα ξόδευαν αν σπούδαζαν στο εξωτερικό. Με ένα τραγικά μεγάλο ποσό να "φεύγει" ΤΖΑΜΠΑ σε ενοίκια, μεταφορές και τα προς το ζην σε περιόδους απεργιών, καταλήψεων, εκλογών, αναταραχών στην παιδεία, μαλάκυνσης των καθηγητών κ.λπ.

 

Δεν είναι όλα άσπρο και μαύρο, υπάρχει και το γκρί. Το οποίο στη προκειμένη ναι μεν είναι μειοψηφία, αλλά ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

 

Εντωμεταξύ, κάτι που σκέφτομαι κάθε φορά που ακούω αντιρρήσεις για την αναγνώριση πτυχίων από εξωτερικό/κολέγια. Με τα ιδιωτικά σχολεία γιατί δεν έχει κανείς πρόβλημα; Και πάλι, έχουν τα ίδια πάνω-κάτω υπέρ και κατά. Αλλά δεν είδα κανέναν να διαμαρτύρεται που το πλουσιόπαιδο που έσκαγε τόσα χιλιάρικα το χρόνο δίνει πανελλήνιες πλαϊ στο φτωχαδάκι που δεν μπορούσε να πάει ούτε φροντιστήριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 206
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

 

Δεν είναι όλα άσπρο και μαύρο, υπάρχει και το γκρί. Το οποίο στη προκειμένη ναι μεν είναι μειοψηφία, αλλά ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

 

Εγω παντως απο τα λιγα που εχω διδαχτει στην ζωη ειναι οτι το γκρι νικα κατα κρατος....τα ακρα μειοψηφουν συνηθως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι (ειμαστε) ηλιθιοι, απλος κανεις( στην εκπαιδευση) δεν μας ειπε τι παιζει εκει εξω. Απλος σου δινουν ενα μηχανογραφικο και σου λενε "δηλωστε την ειδικοτητα". Ευτηχως, στα 17 μου ειχα πιασει δουλεια σε μπαρακι(ποτο λεφτα γκομενες :rolleyes: ) και δεν εδωσα πανελληνιες, ευτυχος λεω διοτι θα πηγαινα... ελα ντε, που θα πηγαινα, σιγουρα οχι εκει που γουσταρω τωρα . Περσι (στα 23 μου) καταλαβα οτι δεν λεει <_< και ετσι αποφασισα να παρω κανα τιτλο, οχι σε ΑΕΙ ΤΕΙ γιατι εχουν περασει χρονια και δεν γινεται να ξανα παπαγαλισω τοσο μεγαλη υλη. Ετσι γραφτικα σε ΙΕΚ, και δεν με χαλαει καθολου, τουλαχισον πηγα εκει που γουσταρω πραγματικα.

 

Btw συμφωνω μαζι σου στο οτι η πλειοψιφια δεν εχει ιδεα απο τα ειδη των ειδικοτητων.

χωρις να θελω να σε προσβαλω,αλλα δε ξερεις το πιο βασικο(ορθογραφια) και θες να σπουδασεις?

εγω ρε φιλε πως ηξερα τι περιπου ειναι η καθε σχολη

δε δηλωσα οτι ειχε μεγαλη βαθμολογια ετσι για να καμαρωνει η μαμα στη θειτσα απεναντι και να λεει ο γιος μου περασε στο πανεπιστημιο

περασα εκει που γουσταρα.

οσο στοιχιμα οτι 9 στους 10 που εχουν τελειωσει καποια σχολη δε ξερουν τα απολυτως βασικα

δε ξερουν ιστορια(για ρωτα 5 γκομενες ποτε εγινε ο πρωτος και δευτερο παγκοσμιος(οι αντρες ισως ξερουν επειδη παιζουν πολλα παιχνιδια))

δε ξερουν φυσικη(δε ξερουν τι ειναι η τριβη και η αδρανεια και παρ ολα αυτα οδηγανε,και το παιζουν και οδηγαρες))

 

η παιδεια και η μορφωση δε προερχεται απο τη σχολη,εκει παιρνεις το 5%,το υπολοιπο ερχεται απο την οικογενεια και απο το προσωπικο ενδιαφερον να μαθεις,γιατι με το ζορι δε γινεσαι οχι επιστημονας,ουτε συμβασιουχος καθαριστης τουαλετων στο αλκατραζ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ουτοπικά τα βλέπετε τα πράγματα. Στις πανελλαδικές δεν ανταγωνίζονται όλοι επί ίσοις όροις , άλλοι δεν έχουν λεφτά ούτε για φροντιστήρια ή απλά δεν ενδιαφέρονται να περάσουν κάπου για να πάνε και φροντιστήριο , άλλοι πάνε σε ιδιωτικό , άλλοι κάνουν ιδιαίτερα κ.ο.κ. Ούτε στα ΑΕΙ / ΤΕΙ ανταγωνίζονται επί ίσοις όροις , άλλοι περνάνε τα μαθήματα με τη βοήθεια των κομμάτων ή με γλύψιμο στους καθηγητές ή σκάνε πόσα λεφτά στα φοιτητικά φροντιστήρια ( από το πρώτο εξάμηνο παρακαλώ ) ή κωλοτρίβονται στους καθηγητές ή απλά είναι κωλόφαρδοι και τους πέφτουν αυτά που έχουν διαβάσει ή μπορεί να έχουν συγγενείς σχετικούς με το αντικείμενο και να τους βοηθάνε ( ειδικά Λογιστική είχαμε πολλά παιδιά λογιστών εμείς )ή να είναι εξπέρ στα σκονάκια ή να έχουν συνεργείο που να τους έχει αφήσει τις λύσεις των θεμάτων στην τουαλέτα ή να τους λένε τις απαντήσεις μέσω handsfree ή να τους στέλνουν τις απαντήσεις μέσω SMS , να συνεχίσω ; Να μην πιάσουμε και το θέμα με τις copy - paste πτυχιακές εργασίες ή με την πληρωμή άλλων για να στη κάνουν ;

 

To Deree μας πείραξε , δεν κοιτάμε τα χάλια μας λέω εγώ...Όσους ξέρω πάντως εγώ από Deree δε θυμάμαι να διαβάζαν και ποτέ , είχαν εξασφαλισμένη δουλειά ( οικογενειακές επιχειρήσεις ) . Ε και ; Μήπως στο ΤΕΙ μου ήταν καλύτερα τα πράγματα... Πόσο μαλάκας ένιωθα κάθε φορά που πήγαινα στην εξεταστική και έβλεπα ότι δεν έχει νόημα που διάβασα γιατί η κατάσταση ήταν για τα πανηγύρια ;

 

 

Αγορά εργασίας δεν υφίσταται σε μία χώρα που δεν πάράγει , που το μεγαλύτερο ποσοστό των επιχειρήσεων είναι οικογενειακού τύπου ( προσλαμβάνουν ξαδέλφους , ανίψια κ.λ.π.) , που οι αμοιβές στον ιδιωτικό τομέα είναι για τα πανηγύρια ( όπου πληρώνουνε , το τι έχω ακούσει στις συνεντεύξεις δε λέγεται ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγω συνεχίζω να πιστεύω ότι ειναι θέμα ανθρωπίνων δικαιωμάτων άσχετα με το ότι προφανώς οι απόφοιτοι Κολεγίων ειναι πιο φορτωμένοι.Αν κ θα μπορούσα να υπόθεσω ότι κάλλιστα ένας 35αρης κ βάλε θα μπορούσε να φάει κρίση ταυτότητας κ να επιχειρούσε να γίνει Ψυχολόγος στα 40 του μέσω ενός Κολεγίου.Υποθέτω ένας μέσος ειλικρινα αποφασισμένος εργαζόμενος στην Ελλάδα θα μπορέσει να βγάλει τα έξοδα των σπουδών του αν εξικονομουσε για 4-5 χρονια.Βάλε κ καμια πιστωτική κ κανά δάνειο κ βγαίνει.Δεν πρέπει να αγνοούμε κ αυτές τις περιπτώσεις.Συν ότι ανοίγει τον δρόμο για πολλούς ανθρώπους που παντα ονειρευονταν να σπουδάσουν κάτι συγκεκριμένο κ για χ ψ λόγους δεν το έκαναν....

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαιτώ η Οικουμενική Διακήρυξη για τα Ανθρώπινα Δικαιώματα να εμπλουτιστεί με ένα 31ο άρθρο για τους απόφοιτους ιδιωτικών κολεγίων.

 

graduation.jpg?w=555&h=333

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.ειναι γελειο να συζηταμε για ελληνικη παιδεια και ποιο κωλοχαρτο ειναι καλυτερο οταν υπαρχει επισημο 12% ανεργιας(ανεπισημο θα ναι μερικες μοναδες ακομη)

2.Παντως αν καποιος εχει επιχειρηση ,κατι της προκοπης οχι περιπτερο,μαγαζακι κτλ.Θα επρεπε οι γονεις να στελναν απο μονοι τους τα παιδια σε ιδιωτικα κτλ...(πμ οποιος δεν καταλαβε τον λογο)

3.Λετε τα παιδια που ζητιανευουν αναγνωριση να το κανουν επειδη ειναι πλουσιοπαιδα ?!!! απλα ειναι ιδιωτικοι υπαλληλοι με βασικο μισθο χωρις να τους αναγνωριζουν πτυχιο.το πτυχιο ειναι +18% απο την ειδικοτητα που ειναι γραμμενοι στο ικα κτλ.δηλ απο τα 700 αντε να παρουν 120ε εξτρα.(μεικτα παντα)

4.βαλτε κατω ποσα χαλαει καθε οικογενεια για τα φροντιστηρια(απο γυμνασιο τωρα πια!) για να περασει το παιδι σε ενα γ(#@% αει/τει .Μετα προσθεστε ποσα χιλιαρικα το χρονο θελουν αν περασαν εκτος τοπου κατοικιας...

Αφου κανετε το συνολο θα δειτε οτι ειναι ιδια με ενα γ(*& ιδιωτικο κολλεγιο-πανεπιστημιο που ειναι διπλα απο τον τοπο κατοικιας τους.Επιπλεον το συνολο αυτο, θα ειναι ελαχιστα λιγοτερο απο ενα πανεπιστημιο τοπ20 στην Αγγλια,ιταλια(αμερικη την βγαζουμε εξω γιατι θελει χ2-3 των αγγλικων)

5.το city εχει συνεργασια με uk uni που ναι ~5αδα σε ranking top100uk uni(απορω πως το ανοιξαν στην θεσ/κη και οχι Αθηνα).

ποσο περιεργο ειναι σε μια χωρα που στηριζετε σε ναυτιλια, τουρισμο,αγροτικες δουλειες τα σχετικα uni/tei να ειναι πατο+αθλια και να μην τα προτιμαει κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μενα παντως το μεγαλυτερο λαθος αυτης της χωρας ειναι οι πανελληνιες αλλα κανεις δεν ακουει.

ειναι τραγικο,αλλα στην ελλαδα της διαφθορας και της απατεωνιας ειναι αυτη τη στιγμη ο πιο δικαιος τροπος εισαγωγης στην εκπαιδευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι τραγικο,αλλα στην ελλαδα της διαφθορας και της απατεωνιας ειναι αυτη τη στιγμη ο πιο δικαιος τροπος εισαγωγης στην εκπαιδευση.

 

μα γτ η εισαγωγη στην εκπαιδευση να ειναι τοσο δυσκολη; ουσιαστικα αποτρεπουν την δια βιου εκπαιδευση ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα γτ η εισαγωγη στην εκπαιδευση να ειναι τοσο δυσκολη; ουσιαστικα αποτρεπουν την δια βιου εκπαιδευση ετσι.

1) Η εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση.

2) Η δια βίου εκπαίδευση γίνεται δια βίου μόνο από την εισαγωγή - συνέχιση των σπουδών στην τριτοβάθμια; Δε νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Η εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση.

2) Η δια βίου εκπαίδευση γίνεται δια βίου μόνο από την εισαγωγή - συνέχιση των σπουδών στην τριτοβάθμια; Δε νομίζω.

 

μονο οχι, σιγουρα οχι, αλλα αν εμενα στα 50 μου την βαρεσει και θελω να κανω ιστορια της τεχνης γτ ετσι δεν εχω κατι αλλο να κανω γτ να μην μπορω; αν θελω να αλλαξω τελειως αντικειμενο σπουδων στα 35 γτ να μην μπορω να μπω στο πανεπιστημειο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...