Προς το περιεχόμενο

Ψυκτρα για i7 860


kavalaSotiris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκεφτομαι να αγορασω μια ψυκτρα για τον i7 860 s1156 που εχω. Η αγορα πρεπει να γινει απο τα multirama γιατι εχω ενα εκπτωτικο. Η μητρικη μου ειναι η gigabyte GA-P55M-UD2. Το θεμα ειναι τι μειωση θα εχω στις θερμοκρασιες αλλα και ποια ψυκτρα θα χωρεσει.

post-199316-0-72148900-1293954698_thumb.jpg

post-199316-0-03369700-1293954714_thumb.jpg

post-199316-0-12048200-1293954732_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Prolimatech megahalems , ειναι εγγυηση

Πρεπει ομως να παρεις και ανεμιστηρα

 

Αν θες κατι πιο οικονομικο δες για hyper212, κι αυτη λενε οτι ειναι πολυ καλη

 

EDIT

Τωρα ειδα οτι δεν εχεις χωρο για megalalems, εκτος αν βαλεις ανεμιστηρα μονο πισω...

 

Δες καλυτερα την υδροψυξη της corsair που δε πιανει πολυ χωρο γυρω απο τη cpu

 

Οσο για τις θερμοκρασιες, δεν ξερω τι δινουν στον i7 στο 1156, αλλα αν κρινω απο τη γελοιοτητα που μου δωσαν στον i5 , η διαφορα θα ναι δραματικη, εγω δε μπορω να περασω με τιποτα τους 70 παρα το overclocking, με στοκ ψυξη απλα θα ειχε καει μεχρι τωρα :P

 

Sent from my LG-P500 using the enemies of Pyongyang

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά χωράει η Megahalems, τα dimmάκια της μνήμης θα είναι εν μέρει στη "σκιά" του ανεμιστήρα, χωρίς πρόβλημα όμως. Αλλού να έχει θέμα δε βλέπω...

 

Η διαφορές στις θερμοκρασίες (αλλά και στα επίπεδα θορύβου, αν συνδυαστεί με κατάλληλο φουρφούρι) σε σύγκριση με αυτό που φοράς τώρα είναι χαοτικές. Η Hyper212 συμπαθητική και θα κάνει σίγουρα τίμια τη δουλειά της, βέβαια καμία σχέση με την άλλη.

 

Αν προτιμήσεις Megahalems, πάρε και αυτόν τον ανεμιστήρα και θα είσαι πολύ ΟΚ. Υπάρχει και σαφώς φτηνότερα σύνολα/λύσεις, αλλά σε έναν τέτοιο επεξεργαστή σαν τον δικό σου προσωπικά θα έβαζα κάτι πολύ καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ καλες αυτες που μου προτεινατε, αλλα οπως εγραψα και στο πρωτο post η αγορα θα γινει απο τα multirama λογο του εκπτωτικου που εχω.

οι ψυκτρες που εχει για s1156 ειναι αυτες: http://www.multirama.gr/products/category.aspx?catid=020400&nav=020400:A02207:Socket+1156

ταιριαζει καμια απο αυτες?? εμενα μου αρεσε αυτη της intel, αλλα πειτε μου την γνωμη σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω πω... Έχεις δίκιο, διάβαζα "plaisio" στο πρώτο σου ποστ και όχι "multirama"!

 

Λοιπόν, οι επιλογές είναι μάλλον δύο στην περίπτωσή σου: Intel_vs_Akasa. Για την πρώτη δεν έχω ιδέα, χάλια δε θα είναι αλλά τη βλέπω πολύ στροφαριστή=θόρυβος. Μου φαίνεται και πολύ τσίγκινη για 50€... Για τη δεύτερη υπάρχει και ελληνική δοκιμή όπου κρίνεται ως αξιοπρεπέστατο προϊόν! Η τιμή της είναι χαμηλή και αν συνυπολογίσεις και το εκπτωτικό σου, ιδού η νέα σου ψήκτρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ καλες αυτες που μου προτεινατε, αλλα οπως εγραψα και στο πρωτο post η αγορα θα γινει απο τα multirama λογο του εκπτωτικου που εχω.

οι ψυκτρες που εχει για s1156 ειναι αυτες: http://www.multirama.gr/products/category.aspx?catid=020400&nav=020400:A02207:Socket+1156

ταιριαζει καμια απο αυτες?? εμενα μου αρεσε αυτη της intel, αλλα πειτε μου την γνωμη σας.

 

Η Akasa είναι αξιοπρεπέστατη ψύκτρα, τουλάχιστον με βάση τα γραφόμενα σε σελίδες του εξωτερικού (και όχι μόνο) . . .

Απλά ....καμία σχέση με τις άλλες επιλογές !

Ειδικά και με την έκπτωση που έχεις, θα σου έρθει .....κουτί !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωραει ομως??? για την intel ξερουμε τιποτα αν ειναι καλη???

 

Εάν κοιτάξεις εδώ, στην καρτέλα Support και αφού κατεβάσεις το εγχειρίδιο χρήσης θα παρατηρήσεις πως την έχει περασμένη σε m-atx mobo, κάτι που ίσως να αποδεικνύει τη συμβατότητά της ακόμη και με τη δική σου....

Προσωπικά, δεν μπορώ να σου απαντήσω με βεβαιότητα, αλλά ίσως έχουν προβλέψει και παρόμοιες με τη δική σου περιπτώσεις....

 

Ειδάλλως παίρνεις το ρίσκο ....

 

Ενδεικτικά μπορείς να δείς και κάποιες φωτό εδώ, αν και η μητρική διαφέρει από τη δική σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να μη χωράνε οι ψήκτρες δλδ? Το μόνο θέμα που ίσως έχεις είναι ότι το σόκετ είναι μετατοπισμένο αρκετά προς τα κάτω, κοντά στην πρώτη θύρα επέκτασης, αλλά και πάλι είναι υπολογισμένα τα πράγματα...

 

Μην ασχοληθείς με την ψήκτρα της Intel, δύσκολο να είναι τρελά καλύτερη από την Akasa (μη σου πω είναι είναι και απολύτως ισάξιες δλδ!). Πάρε τη γιαπωνέζα που είναι και τζάμπα πράμα και έληξε.

 

Αυτό που ρωτάς για την αλλαγή θέσης του ανεμιστήρα (ή αντίστροφου προσανατολοσμού της ψήκτρας τέλος πάντων) πιθανότατα να γίνεται, αλλά χαλάς τη ροή του αέρα (στέλνεις το ζεστό αέρα μέσα στο κουτί), οπότε βγαίνεις και χαμένος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως υπαρχει καποια φωτογραφια και απο την intel??

και κατι ακομη, γινεται ο ανεμιστηρας να μπει απο την αλλη πλευρα???

 

Απ'ότι είδα, η intel δεν πολυκυκλοφορεί οπότε για review και φωτογραφίες λίγο χλωμό...

Στην akasa, η τοποθέτηση του ανεμιστήρα (θεωρητικά τουλάχιστον) είναι μία, όπως άλλωστε φαίνεται από τις φωτό.

 

Μόνο αν εσύ κάνεις καμία πατέντα και αλλάξεις θέση με αμφίβολα όμως αποτελέσματα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά χωράει η Megahalems, τα dimmάκια της μνήμης θα είναι εν μέρει στη "σκιά" του ανεμιστήρα, χωρίς πρόβλημα όμως. Αλλού να έχει θέμα δε βλέπω...

 

Η διαφορές στις θερμοκρασίες (αλλά και στα επίπεδα θορύβου, αν συνδυαστεί με κατάλληλο φουρφούρι) σε σύγκριση με αυτό που φοράς τώρα είναι χαοτικές. Η Hyper212 συμπαθητική και θα κάνει σίγουρα τίμια τη δουλειά της, βέβαια καμία σχέση με την άλλη.

 

 

Ναι εχει κοντες μνημες , παρασυρθηκα απο το δικο μου που εχω ψηλες( τις ψηλοτερες ισως) και επρεπε να καταφυγω σε πατεντες και 4 ντιμακια hyperx απλα δε γινεται να βαλω

 

Ειναι πολυ στενοχωρα τα πραγματα σε μητρικες 1156

 

Sent from my LG-P500 using the enemies of Pyongyang

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηγα στα multirama αλλα η Akasa δεν ηταν διαθεσιμη για παραγγελια σε κανενα καταστημα και παρειγγηλα την intel. αν οχι την παρασκευη, την δευτερα θα την εχω σιγουρα. θα σας ενημερωσω μολις την τοποθετησω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...