Προς το περιεχόμενο

Ψηφιακό περίπτερο για το Android θέλει να φτιάξει η Google


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Members

Το ενδεχόμενο δημιουργίας δικής της εφαρμογής που θα επιτρέπει στους χρήστες Android να αγοράζουν ψηφιακά αντίγραφα εφημερίδων και περιοδικών φαίνεται πως εξετάζει η Google. Σύμφωνα με δημοσίευμα της Wall Street Journal, ήδη έχουν γίνει οι πρώτες επαφές με εκδότες όπως οι Time Inc, Condé Nast, Hearst Corporation, χωρίς ωστόσο να έχουν καταλήξει ακόμη σε συγκεκριμένες αποφάσεις.

 

Μάλιστα, σε μια προσπάθεια να τους δελεάσει, η Google φέρεται διατεθειμένη να κρατήσει για τον εαυτό της μικρότερο μερίδιο από το αντίστοιχο 30% της Apple, αλλά και να προσφέρει στους εκδότες ορισμένα από τα προσωπικά δεδομένα των αγοραστών.

 

Το ίδιο δημοσίευμα αναφέρει επίσης πως η Apple σχεδιάζει αρκετές αλλαγές στο δικό της αντίστοιχο κατάστημα στο iTunes. Μεταξύ αυτών περιλαμβάνεται η διευκόλυνση των εκδοτών στην πώληση συνδρομών (πέρα από την πώληση μεμονωμένων τευχών), αλλά και η πιθανότητα παροχής προς τους εκδότες περισσότερων πληροφοριών που αφορούν τους αγοραστές.

 

Μέχρι στιγμής καμία από τις δύο πλευρές δεν προχώρησε σε κάποιο σχόλιο, ενώ διευκρινίζεται πως το εγχείρημα της Google βρίσκεται ακόμη σε τόσο πρώιμο στάδιο που δεν είναι καν σίγουρο το αν τελικά θα υλοποιηθεί.

 

 

Link.png Site: The Wall Street Journal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχα πάντως πιστεύω μια απο τις λίγες αγορές που δεν πρόκειται να χτυπήσει το Ίντερνετ είναι αυτή, όπως και να εχει όλοι προτιμούν το χαρτί στην εφημερίδα για ολοκληρωμένη ενημέρωση (δε μιλάω για χάζεμα σε ζούγκλα κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχα πάντως πιστεύω μια απο τις λίγες αγορές που δεν πρόκειται να χτυπήσει το Ίντερνετ είναι αυτή, όπως και να εχει όλοι προτιμούν το χαρτί στην εφημερίδα για ολοκληρωμένη ενημέρωση (δε μιλάω για χάζεμα σε ζούγκλα κλπ)

Πιστεύω ότι πιστεύεις λάθος.... Οι εφημερίδες ήδη έχουν πάρει τον κατήφορο εδώ και καιρό.Ίσως κάπως έτσι να αναζωογονηθούν λίγο....Ελπίζω δηλαδή γιατί πρέπει να υπάρχει τύπος έστω και ηλεκτρονικός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...αλλά και να προσφέρει στους εκδότες ορισμένα από τα προσωπικά δεδομένα των αγοραστών.

...

η Apple σχεδιάζει αρκετές αλλαγές στο δικό της αντίστοιχο κατάστημα στο iTunes. ...αλλά και η πιθανότητα παροχής προς τους εκδότες περισσότερων πληροφοριών που αφορούν τους αγοραστές.

Σαν να πηγαίνεις στο περίπτερο και πριν αγοράσεις κάτι να σου λέει ο περιπτεράς να συμπληρώσεις ένα χαρτί με τα στοιχεία σου, τα ενδιαφέροντά σου κτλ κτλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα υπαρξει τυπος απλα ηλεκτρονικος και θα μπορεις 1 μερα να πληρωσεις 0.99(πχ ειναι)€ σε 1 site για να διαβαζεις τις ειδησεις 1 μερας...Εκτος και αν σε ενδιαφερει να βλεπεις μονο την 1η εικονα(πρωτοσελιδα)και να μη πηγαινεις παρακατω ;).

 

Ο τυπος σημερα εχει μεινει πισω λογο ιντερνετ-ισως και λιγο λογω ραδιοφωνου-μιας και ειναι ΑΜΕΣΗ η ενημερωση.Χωρια του οτι ειναι πολυ πιο ακριβο για καποιον να τυπωνει σελιδες απο το να διατηρει 1 site.

 

Προβλεπεται και prepaid καρτες των Χ ευρο για Χ μερες που θα λειτουργουν στα site χ,ψ,ω.

 

Μαθηματικα σιγουρο απλα ψαχνουμε το ποτε θα γινει.

 

ΥΓ:Ηδη ο εγγραφος τυπος εχει τρελη χασουρα λογο ιντερνετ κτλ.Αμα ψαξεις πωλησεις τυπου(ειδικα Κυριακατικου)τωρα με πριν 1 6-7ετια στην Ελλαδα θα παθεις σοκ(το γρηγορο ιντερνετ φερει ευθυνη)

Επεξ/σία από shadowfax-1-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή η καινούργια μόδα που προσπαθούν να προωθήσουν ειναι να διαβάζεις εφημερίδες απο το internet :o Δεν νομίζω οτι θα πιάσει ιδιαίτερα,και εγω προσωπικά μπαίνω στο internet και διαβάζω τα εξώφυλλα αλλα αν θέλω να διαβάσω μια εφημερίδα η περιοδικό με την ησυχεία μου θα την/το αγοράσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή η καινούργια μόδα που προσπαθούν να προωθήσουν ειναι να διαβάζεις εφημερίδες απο το internet :o Δεν νομίζω οτι θα πιάσει ιδιαίτερα,και εγω προσωπικά μπαίνω στο internet και διαβάζω τα εξώφυλλα αλλα αν θέλω να διαβάσω μια εφημερίδα η περιοδικό με την ησυχεία μου θα την/το αγοράσω.

ναι αλλά άμα είχες ένα iPad ή κάποιο άλλο αντίστοιχο και την έβρισκες την ηλεκτρονική εφημερίδα φθηνότερη από ότι την χάρτινη εφημερίδα δεν θα την διάβαζες στο iPad?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μην ξεχνάμε την επιβάρυνση του περιβάλλοντος από τις έντυπες εκδόσεις. Με τις ηλεκτρονικές εκδόσεις γλιτώνουμε τόνους χαρτιού και την ενέργεια για την επεξεργασία και εκτύπωσή του καθώς και για την ενδεχόμενη ανακύκλωσή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι τετοιο υπαρχει ηδη, η τουλαχιστον το εχει το galaxy s με την εφαρμογη press reader

για την Ελλαδα εχει 2-3 εφημεριδες να διαλλεξεις αλλα για μεγαλες χωρες εχει πανω απο 100

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν νομίζω ότι θα πετύχει το pay-per service ή οτιδήποτε άλλο. Έχουμε μάθει στα free-blogs. Αφού το ipad απέτυχε παρόλο το Hype να φτιάξει μία ομάδα από πολλούς subscribers σε περιοδικά, (σε αντίθεση με την μουσική) δεν νομίζω ότι θα κάνει και πολλά η google. Ήδη έχει tab όπου ψάχνει μόνο σε ενημερωτικά τύπου blogs, να φτιάξει και ένα άλλο όπου θα πηγαίνει σε επί πληρωμή? lame...

 

Τι θα γίνει ακριβώς δεν ξέρω, αλλά μπορούμε να υποθέσουμε ότι πάμε σε ένα μοντέλο με περισσότερες διαφημίσεις+free blogs.

Επεξ/σία από Nightstrike
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ipad δεν νομιζω να εχει αποτυχει στον εντυπο τυπο , τουλαχιστον στην Αμερικη. Καθε μερα βλεπω να βγαινουν στο appstore ολο και καινουρια apps εφημεριδων ή περιοδικων μεγαλων και μικρων.

 

Γενικα πιστευω τα tablets θα ειναι το φιλι της ζωης του "εντυπου" τυπου. Καθυστερει η επικρατηση τους γιατι δεν ειναι σ'ολες οι αγορες το ιδιο ανεπτυγμενες τεχνολογικα η παιδεια τους (πχ συγκριση αναγνωστων Ελλαδας-Αμερικης) , υπαρχει ακομα μεγαλο αγοραστικο κοινο που προτιμα την χαρτινη ενημερωση λογω ηλικιας και τεχνολογικης αγνοιας και επισης σε χωρες οπως η Ελλαδα που τα τεχνολογικα βηματα γινονται πιο αποτομα δημιουργωντας κενα προοδου , εχουμε συνδυασει το ιντερνετ με το τζαμπα και οχι με συνδρομες , αγορες κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικώς τα περιοδικά-εφαρμογές για iPad θεωρούνται αποτυχημένες. Η πιο διάσημη περίπτωση, η εφαρμογή του Wired, είχε ξεκινήσει πολύ δυνατά (και με πολύ marketing), αλλά μετά το πρώτο τεύχος η πτώση ήταν πολύ μεγάλη. Οι εφαρμογές-περιοδικά είναι γενικά τεράστιες (ως μισό GB), πολύ ακριβές για τους εκδότες και με ένα άγχος να εξατλήσουν τις τεχνολογικές δυνατότητες του iPad, στοχεύουν πολύ στον εντυπωσιασμό. Κάπου εδώ μπαίνει βέβαια και το ζήτημα ότι δημιοργούνται συνήθως με εργαλεία της Adobe που είναι αρκετά βαριά και με -εμφανή- καταγωγή από τα τυπωμένα περιοδικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...