Προς το περιεχόμενο

ζέστη με θερμοπομπούς


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάξτο και θα δείς ότι είναι το ίδιο.

Το πως τα βαφτίζουν οι πωλητές δεν έχει σημασία.

Αν είναι για καινούργιο σπίτι η λύση είναι εδώ

http://www.daikinaltherma.gr/

Το έβαλα το καλοκαίρι με ενδοδαπέδιο σύστημα θέρμανσης και έχω εντυπωσιαστεί.

 

Για εξήγα μας.. Διάβασα πέντε πράγματα που λέει αλλά καλύτερα θα μας τα πεις εσύ που το χεις βάλει.

1. Κόστος εγκαταστασης / τμ

2. Απόδοση

3. Καταλληλότητα ( για πόσα τμ και πάνω αξίζει?) Μην μας πεις για 200+ !

4. Τους κινδύνους τους ξέρεις? Ξέρω οικογένεια που είχε απλά ενδοδαπέδια θέρμανση και όταν κάτι χάλασε κάναν χρόνια να φωνάξουν κάποιον να ξηλώσει πατώματα και να φτιάξει!!

 

Άσχετο αλλά μόλις ενημερωνόμουνα για τα πελετς. Έχει ιδέα κανένας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 603
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για να μην ψαρώνουν μερικοί:

1)Όλες οι συσκευές με αντιστάσεις το ίδιο ρεύμα καίνε (βατ/θερμότητα) έχει ρόλο όμως η κατανομή πχ ανεμιστήρας σε αερόθερμο). Αν δεν υπάρχει κάτι τέτοιο η θερμότητα πάει καρφί στο ταβάνι :)

2)Οι kerosun έχουν το μειονέκτημα ότι θέλουν το παράθυρο κάπως ανοιχτό για να φεύγουν οι ρύποι, οπότε έχουμε απώλειες θερμότητας + η μυρωδιά μένει δώρο έτσι και αλλιώς. Ακόμη το πετρέλαιο που καίνε είναι φωτιστικό και όχι θέρμανσης, άρα έχει φουλ φόρο, δηλαδή σχεδόν διπλή τιμή από το κοινό πετρέλαιο.

3)Αντλίες θερμότητας = κλιματιστικά. Είναι εντυπωσιακό που μία αλλαγή ονόματος τραβά τόσο κόσμο :) Πάντως για οικονομία είναι ότι πρέπει καθώς κλέβουν θερμότητα από έξω, ειδικά τα inverter είναι πολύ οικονομικά. Βέβαια με αυτά που ακούω από τη ΔΕΗ δεν ξέρω τι μέλλει γενέσθαι.

4)Είχα πάρει convector μάρκας Rohnson η οποία από ότι είδα στη συνέχεια είναι ελληνική (με ξεγέλασε το όνομα) για τα λεφτά του μία χαρά, απλή κατασκευή και έκανε δουλειά. Όσοι πάρετε με αντίσταση ετοιμαστείτε για μεγάλες καταναλώσεις όμως.

Συμπέρασμα, αν κάποιος δεν έχει πολλά χρήματα ας πάρει ένα καλό ποιοτικό αερόθερμο, θα χτυπά η ζέστη πάνω του και θα κάνει οικονομία. Αν έχει χρήματα και μιλάμε για δικό του σπίτι, τότε κλιματιστικό και αν θέλει ποιότητα θέρμανσης ανεξαρτήτως κόστους τότε καλοριφέρ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ψαρώνουν μερικοί:

1)Όλες οι συσκευές με αντιστάσεις το ίδιο ρεύμα καίνε (βατ/θερμότητα) έχει ρόλο όμως η κατανομή πχ ανεμιστήρας σε αερόθερμο). Αν δεν υπάρχει κάτι τέτοιο η θερμότητα πάει καρφί στο ταβάνι :)

νομίζω δεν έχεις δίκιο για τους θερμοπομπούς, για τη παρακάτω λογική... είναι με αντίσταση και επειδή απ την άλλη μοιάζουν με καλοριφέρ στο τρόπο θέρμανσης ε τότε βγαίνει το ασφαλές συμπέρασμα πως είναι σα να λες πως η θερμότητα των καλοριφέρ πάει στο ταβάνι, δεν είναι έτσι όμως και δεν μιλάω για κατανάλωση αλλά για την κατανομή θερμότητας στο χώρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω δεν έχεις δίκιο για τους θερμοπομπούς, για τη παρακάτω λογική... είναι με αντίσταση και επειδή απ την άλλη μοιάζουν με καλοριφέρ στο τρόπο θέρμανσης ε τότε βγαίνει το ασφαλές συμπέρασμα πως είναι σα να λες πως η θερμότητα των καλοριφέρ πάει στο ταβάνι, δεν είναι έτσι όμως και δεν μιλάω για κατανάλωση αλλά για την κατανομή θερμότητας στο χώρο

 

Ο βασικος νομος της φυσικης λεει οτι ο θερμος αερας παει προς τα πανω, και ο κρυος κατεβαινει κατω.

Αρα ειτε εχεις καλοριφερ, ειτε θερμοσυσσωρευτες, ειτε θερμοπομπους, ειτε σομπα αντιστασης, αλογονου κλπ, ο αερας απο τη στιγμη που θα περασει απο το θερμο σωμα, εστω και αν μετακινηθει καποια εκατοστα μακρυα, παλι στο ταβανι θα παει, μιας και δε θα εχει καποια εξαναγκασμενη μετακινηση (ανεμιστηρα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε και εξαναγκασμένη κίνηση να έχει πάλι στο ταβάνι πάει, απλώς θέλω να πώ πως άμα μοιάζει με τα καλοριφέρ αυτό είναι καλό γιατί τα καλοριφέρ ζεσταίνουν σωστά... όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά επειδή το καλοριφέρ έχει μεγάλη επιφάνεια και ο αέρας του δεν έχει τόσο μεγάλη θερμοκρασία όσο πχ από μία ηλεκτρική αντίσταση, το φαινόμενο του ταβανιού θα είναι μικρότερο. Για αυτό είπα και πιο πριν ότι τα καλοριφέρ έχουν την πιο ποιοτική θερμότητα, οπότε αν τα συγκρίνεις θα συμφωνήσω ότι έχει καλύτερη σχετικά κατανομή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εξήγα μας.. Διάβασα πέντε πράγματα που λέει αλλά καλύτερα θα μας τα πεις εσύ που το χεις βάλει.

1. Κόστος εγκαταστασης / τμ

2. Απόδοση

3. Καταλληλότητα ( για πόσα τμ και πάνω αξίζει?) Μην μας πεις για 200+ !

4. Τους κινδύνους τους ξέρεις? Ξέρω οικογένεια που είχε απλά ενδοδαπέδια θέρμανση και όταν κάτι χάλασε κάναν χρόνια να φωνάξουν κάποιον να ξηλώσει πατώματα και να φτιάξει!!

 

Άσχετο αλλά μόλις ενημερωνόμουνα για τα πελετς. Έχει ιδέα κανένας?

Για το ακριβές κόστος θα περιμένεις να κάτσω να βρω τις προσφορές που είχα πάρει όταν βρω τον χρόνο και το θυμηθώ.

Στην ουσία ήταν δύο το altherma και το ενδοδαπέδιο σύστημα.

Χοντρά να σου πω για 118τμ καθαρού χώρου (έξω οι εντοιχισμένες ντουλάπες και οι μεσότοιχοι) μαζί με τα εργατικά και το γαλάκτωμα που χρησιμοποιήθηκε για το θερμομπετό δηλαδή το μπετό που καλύφτηκαν οι σωλήνες ήταν 10500 ευρώ.

Για τους κίνδύνους που λες τη να σου πω.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν κάνεις τρύπα ποτέ στο δάπεδο και επιδή το φοβόμουν έβαλα και χαλκοσωλήνες στο δάπεδο ώστε αν χρειαστεί να βάλω στο μέλλον κανονικά σώματα.

Το altherma στην ουσία παράγει ζεστό νερό που το χρησιμοποιείς με όποιο τρόπο θέλεις.

Για το κόστος χρήσης δεν έχω συγκριτικά από άλλη χρόνιά αλλά η ΔΕΗ για το τετράμηνο

Νοέμβριος έως Φεβρουάριος ήταν 460 ευρώ.

Λεπτομέρειες θα βρεις μόνο αν μιλήσεις με κάποιον μηχανολόγο που θα σου βγάλει την μελέτη της θέρμανσης και θα σου πει τη ακριβός χρειάζεσαι.

Για τα πέλλετς δεν ξέρω τίποτα στην περιοχή μου χρησιμοποιούν πυρινόξυλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάξτο και θα δείς ότι είναι το ίδιο.

Το πως τα βαφτίζουν οι πωλητές δεν έχει σημασία.

Αν είναι για καινούργιο σπίτι η λύση είναι εδώ

http://www.daikinaltherma.gr/

Το έβαλα το καλοκαίρι με ενδοδαπέδιο σύστημα θέρμανσης και έχω εντυπωσιαστεί.

καλά αυτό το σύστημα πρέπει να είναι φανταστικό και διόρθωσέ με εάν κάνω λάθος, έεις μια εξωτερική μονάδα έξω και άλλη μία που δουλεύει σαν boiler για το νερό και μπορείς να βάλεις κ τα κλασσικά καλοριφέρ που έχουμε με το λέβητα;

για τη mitubishi υπάρχει κάτι ανάλογο άραγε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά αυτό το σύστημα πρέπει να είναι φανταστικό και διόρθωσέ με εάν κάνω λάθος, έεις μια εξωτερική μονάδα έξω και άλλη μία που δουλεύει σαν boiler για το νερό και μπορείς να βάλεις κ τα κλασσικά καλοριφέρ που έχουμε με το λέβητα;

για τη mitubishi υπάρχει κάτι ανάλογο άραγε;

Στην πράξη παράγει ζεστό νερό και το κάνεις ότι θέλεις μετά.

Σαν λέβητας.

Τώρα κάθε περιοχή, κάθε σπίτι,κάθε εγκατάσταση έχει τις δικές της απαιτήσεις.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι θέλει μελέτη από κάποιον μηχανολόγο και όχι από πωλητή

για το τη ακριβώς Θέλει η εγκατάστασή του συστήματος.

Τους πωλητές να τους αντιμετωπίζεις με κάποια επιφύλαξη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι οικονομικότερο αυτό από έναν καυστήρα πετρελαίου; Ή αερίου;

Απο πετρέλαιο και υγραέριο ναι.

Απο φυσικό αέριο δεν ξέρω ούτε τιμές αερίου ούτε αποδόσεις.

Επιδή ώμος στην τιμή του ρεύματος παίζει ρόλο και η συνολική κατανάλωση κάθε σπιτιού

αλλά και τα δημοτικά τέλη και φόροι πρέπει κάθε περίπτωση να μερτιέτε χωριστά για το τή

πραγματικά συμφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπράβο φίλε καλά τα λες, το ερώτημά μου εμένα είναι, μια κλασσική εξωτερική συσκευή για κλιματιστικό θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί για ένα τέτοιο σύστημα; βρήκα της mitsubishi αντίστοιχο και λέγεται ECODAN

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπράβο φίλε καλά τα λες, το ερώτημά μου εμένα είναι, μια κλασσική εξωτερική συσκευή για κλιματιστικό θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί για ένα τέτοιο σύστημα; βρήκα της mitsubishi αντίστοιχο και λέγεται ECODAN

Δεν νομίζω να κάνη.

Τα κλασικά κλιματιστικά χρεισιμοπιούν φρεον και όχι νερό.

Έβγα στα μαγαζιά και ρώτα αλλά πρόσεχε τους πωλητές συνήθος πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες.

Συγνώμη για την αντιπάθεια που έχω στους παπατζήδες πωλητές αλλά έχω τους λόγους μου που δεν είναι του παρόντος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να κάνη.

Τα κλασικά κλιματιστικά χρεισιμοπιούν φρεον και όχι νερό.

Έβγα στα μαγαζιά και ρώτα αλλά πρόσεχε τους πωλητές συνήθος πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες.

Συγνώμη για την αντιπάθεια που έχω στους παπατζήδες πωλητές αλλά έχω τους λόγους μου που δεν είναι του παρόντος.

ρώτησα πωλητή και δυστυχώς έχεις δίκιο, δεν κάνει! αλλά υπάρχει και άλλο μείον, δεν λειτουργεί σαν κλιματιστικό αλλά μόνο σαν θερμαντικό, οπότε βλακεία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρώτησα πωλητή και δυστυχώς έχεις δίκιο, δεν κάνει! αλλά υπάρχει και άλλο μείον, δεν λειτουργεί σαν κλιματιστικό αλλά μόνο σαν θερμαντικό, οπότε βλακεία

[/quote

Ανάλογα το μοντέλο.

Υπάρχουν και για ψύξη και για θέρμανση αλλά μέσα στο σπίτι πρέπει να βάλεις fan coil

http://www.google.gr/images?hl=el&q=fan+coil&wrapid=tlif129900229349511&um=1&ie=UTF-8&source=univ&sa=X&ei=uTNtTYWkC5Gs8QPhzdCZBQ&ved=0CCMQsAQ&biw=1259&bih=847

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...