Προς το περιεχόμενο

ζέστη με θερμοπομπούς


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 603
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ζόραν γιατί σκέφτεσαι για θερμοπομπούς και όχι για φυσικό αέριο που και θέρμανση θα έχεις και ζεστο νερό (ίσως και σε συνδιασμό με έναν ηλιακό); Δεν ξέρω τα οικονομικά δεδομένα, αλλά το ρεύμα δεν θα έρχεται πιο ακριβά;

Δεν υπάρχει εγκατάσταση για φυσικό αέριο, οπότε αυτό το έχω αποκλείσει, από την άλλη ηλιακός υπάρχει οπότε οκ σε αυτό το θέμα. Οι θερμοπομποί μου κάνουν για πιό εύκολη εφαρμογή/εγκατάσταση και μου αρέσει η τριπλέτα των θετικών που τους χαρακτηρίζει...άοσμοι, χωρίς διαρροές και το σημαντικότερο που δεν ξηραίνουν την ατμόσφαιρα σε αντίθεση με τα κλιματιστικά.

 

 

 

Πιστεύω πως η καλύτερη ποιότητα θέρμανσης από ρεύμα είναι οι θερμοσυσσωρευτές. Η φθηνότερη είναι το A/C.

Ποιότητα θέρμανσης γιατί και για ποιό λόγο λες πως είναι καλύτεροι από τους θερμοπομπούς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι διαφορα εχει ο θερμοσυσσωρευτης, απο το θερμοπομπο και απο το καλοριφερ; Ουσιαστικα τιποτε. Ειναι μια ηλεκτρικη αντισταση η οποια δινει τη θερμοτητα της σε ενα μεσο(στο καλοριφερ μεταφερται στο λαδι, και απο κει στον αερα κλπ). Η καταναλωση σε ενα χωρο 25-30τμ και στις 3 περιπτωσεις θα φτανει σιγουρα τα 2000βατ. Απο κει και περα παιζει τεραστιο ρολο η θερμονωση του σπιτιου, και ποσο σε αναγκαζει να το κρατησεις αναμμενο. Στα 2 κιλοβατ ειναι περιπου 15 λεπτα του ευρω κοστος ανα ωρα, οποτε καντε τους υπολογισμους σας.

Ενδεικτικο παραδειγμα 6 ωρες λειτουργιας τη μερα, μιας αντιστασης 2κιλοβατ επι 120 ημερες (το τετραμηνο που μετραει ο εκκαθαριστικος λογαριασμος) επι 0,072 μας κανει περιπου 100 ευρω, αρα 50 ευρω ανα διμηνο λογαριασμο.

Αν λοιπον του καθενος του φτανει μια τετοια θερμοκρασια (προσωπικα τη θεωρω πολυ λιγη), τοτε καλα ειναι, αλλιως ανεβαινει πολυ το κοστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε Pournara μερικές καλοπροαίρετες παρατηρήσεις σχετικά με αυτά που πόσταρες

 

θα είναι λες η κατάσταση της κατανάλωσης έτσι όπως την ανέλυσες; δηλαδή... θα ανάβει 6 ώρες στα 2kw συνέχεια; δεν θα αυξομειώνεται; και πόσες μέρες το χρόνοθα έχει τόσο κρύο ώστε να πρέπει να γίνεται τόσο παρατεταμένη χρήση ώστε μοιραία μετά να υπάρχει αυξημένο κόστος;

όπου και πάλι δε νομίζω πως είναι πολλά 50euros για το δίμηνο και ακόμα και εάν είναι περισσότερα, ε πόσο να είναι; να είναι 70; μήπως πάλι δεν είναι και τόσο τραγικό;

 

όσο για το ότι λες πως και τα τρία μέσα θέρμανσης είναι το ίδιο πράγμα, νομίζω εννοείς για τη φιλοσοφία με την οποία γίνεται η θέρμανση, ότι δηλαδή όλες οι λύσεις έχουν αντίσταση και θερμαίνουν ένα από τα παρακάτω μέσα, λάδι, πυρότουβλα, στο θερμοπομπό δεν ξέρω τι είναι, αλλά και πάλι είναι πραγματικά το ίδιο πράγμα όλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορα με τους θερμοσυσσωρευτές ειναι οτι τους βαζεις να αναψουν 2 ωρες το βραδυ που εχει νυχτερινο-φθηνο ρευμα και αυτοι εκπεμπουν θερμοτητα μεσα απο τα τουβλα την ημερα χωρις να καταναλωνουν ρευμα το πρωι που ειναι ποιο ακριβο. Χρησιμοποιουνταν κυριως σε γραφεια στο παρελθον που ηθελαν θερμοτητα μονο το πρωι και οχι ολη την ημερα.

Κατα τα αλλα θερμανση απο ηλεκτρικο=οτι ποιο αντι-οικονομικο υπαρχει. Εκτος απο ενα καλο κλιματιστικο που αποδιδει πολυ καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι θερμοσυσσωρευτές βολεύουν μόνο αν έχεις νυχτερινό ρεύμα. Όχι τριφασικό.

Τους ανάβεις το βράδυ που είναι πιο οικονομικό το ρεύμα και κρατάνε θερμότητα και κατά τη διάρκει της μέρας χωρίς να καταναλώνουν ρεύμα. Αν όμως ανοίξεις ένα παράθυρο να αεριστεί το σπίτι τότε χάνουν πολύ από τη ζέστη που έχουν κρατήσει.

 

Μάρκα δυστυχώς δε μπορώ να θυμηθώ για τον θερμοπομπό. :( Αυτό που θυμάμαι είναι ότι είχε άσπρο και κόκκινο χρώμα το κουτί του.

Σχετικά με την κατανάλωσητο λέω για δύο λόγους.

1. Γιατί αν το σκεφτείς (ίσως να κάνω και λάθος) και το καλοριφέρ λαδιού και ο θερμοπομπός λειτουργούν με τον ίδιο τρόπο. Ζεσταίνουν τον αέρα του χώρου λόγω ανακύκλωσης. Στα μεν καλοριφέρ ζεσταίνοντας το λαδι μέσα στις φέτες, στους θερμοπομπούς μέσω της θερμαντικής πλάκας (δε ξέρω απο τι υλικό είναι). Και τα δύο έχουν ηλεκτρικές αντιστάσεις. Το ρέυμα που καταναλώνει η αντίσταση είναι σταθερό (πχ. 1500W) μέχρι ο θερμοστάτης να πιάσει θερμοκρασία και να κλείσει την παροχή του ρεύματος. Εάν λοιπόν και το καλοριφέρ είναι 1500W και ζεσταίνεται πιο γρήγορα (όπως είδα εγώ στην πράξη)τότε πιάνει πιο γρήγορα ο θερμοστάτης και σταματάει να καταναλώνει ρεύμα πιο γρήγορα (άρα λιγότερη κατανάλωση). Τώρα παίζει ρόλο και το πόσο γρήγορα ξανακρυώνει το λάδι ή η θερμαντική πλάκα για να ξανανοίξει ο θερμοστάτης, αλλά για αυτό δε ξέρω να πώ αν υπάρχει σημαντική διαφορά.

2. Από την προσωπική εμπειρία, αφού είχα θερμοπομπό και έχω καλοριφέρ λαδιού στον ίδιο χώρο, κατά μέσο όρο μπορώ να πω πως και στις δύο περιπτώσεις η κατανάλωση είναι σχεδόν ίδια. Αλλά η ζέστη σαφώς ανώτερη με το καλοριφέρ. Η διαφορά σε ζέστη είναι εμφανής και αν πιάσεις ένα θερμοπομπό που δουλεύειθ και ένα καλοριφέρ.

Αυτά από προσωπική εμπειρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ρέυμα που καταναλώνει η αντίσταση είναι σταθερό (πχ. 1500W) μέχρι ο θερμοστάτης να πιάσει θερμοκρασία και να κλείσει την παροχή του ρεύματος. Εάν λοιπόν και το καλοριφέρ είναι 1500W και ζεσταίνεται πιο γρήγορα (όπως είδα εγώ στην πράξη)τότε πιάνει πιο γρήγορα ο θερμοστάτης και σταματάει να καταναλώνει ρεύμα πιο γρήγορα (άρα λιγότερη κατανάλωση). Τώρα παίζει ρόλο και το πόσο γρήγορα ξανακρυώνει το λάδι ή η θερμαντική πλάκα για να ξανανοίξει ο θερμοστάτης, αλλά για αυτό δε ξέρω να πώ αν υπάρχει σημαντική διαφορά.

σίγουρα είναι σταθερό το ρεύμα που καταναλώνου και τα δύο; γιατί έχω δεί πως έχουν ρύθμιση έντασης, αυτό και μόνο δεν θα ελλατώνει τη κατανάλωση;

 

2. Από την προσωπική εμπειρία, αφού είχα θερμοπομπό και έχω καλοριφέρ λαδιού στον ίδιο χώρο, κατά μέσο όρο μπορώ να πω πως και στις δύο περιπτώσεις η κατανάλωση είναι σχεδόν ίδια. Αλλά η ζέστη σαφώς ανώτερη με το καλοριφέρ. Η διαφορά σε ζέστη είναι εμφανής και αν πιάσεις ένα θερμοπομπό που δουλεύειθ και ένα καλοριφέρ.

δε νομίζω πως στο θερμοπομπό καταλαβαίνεις από την αφή το πόσο θερμαίνει αλλά από πάνω που βγαίνει η ζέστη, εσωτερικά είναι η αντίσταση κ όχι εξωτερικά, σε αντίθεση με το καλοριφέρ που δεν καλύπτεται και με το που το ακουμπάς καίγεσαι!

ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως απ'ότι θυμαμαι από ένα μαθημα στη σχολή,για να εχεις φθηνοτερο "νυχτερινό" ρεύμα πρέπει να κάνεις αιτηση στην ΔΕΗ και να πληρώνεις το αναλογο πάγιο.Δεν είναι by default πιο φθηνό το ρευμα που καταναλώνουμε το βράδυ.Ενημερωτικά αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ρε zoran ποτε θα το τελειωσεις αυτο το σπιτι; Μας εχεις αγχωσει πιο πολυ κι απο οτι αγχωνομαστε για το δικο μας :mrgreen:

 

Σχετικα με την καταναλωση. Λογικο ειναι οτι απο τη στιγμη που αναφερεσαι για ενα χωρο μεχρι το πολυ 20τμ να ειναι καλα και απο θεμα θερμανσης και απο θεμα κοστους. Αν πας ομως στα 30τμ (και με καποιο πχ χωρισμα ενδιαμμεσα) να εισαι στο οριο στο να ζεσταινεσαι η οχι γιατι ο χωρος αυξανεται και δεν μπορει να μετακινηθει η θερμοτητα σε ολο το χωρο χωρις καποιο μεσο (οπως κανει πχ ενα αεροθερμο). Εχω 12φετο καλοριφερ 2500 βατ σε μακροστενο σαλονι 3,5χ6 και με κλειστες πορτες ειμαι μια χαρα. Οταν αφησω καποια πορτα υπνοδωματιου ανοικτη αρχιζω και νιωθω οτι θα χρειαζομουνα κι αλλο ενα. (Σκεψου ομως να ηθελα να ζεστανω ολο το σπιτι μου που ειναι 90τμ, θα ηθελα τουλαχιστον 5 καλοριφερ, αρα 250 ευρωμοναδες το διμηνο μονο για θερμανση, κι αλλα 50-100 για τις υπολοιπες συσκευες)

Επισης οταν μιλω για 6ωρο, θεωρω τις ωρες που απο ολο το 24ωρο ειναι αναμμενο. Δηλαδη εχεις το εχεις στην πριζα ανοικτο ολο το 24ωρο, κι αυτο με το ανοιξε-κλεισε του θερμοστατη θα σου ειναι στο συνολο αναμμενο 5-6 ωρες. Αυξομειωση δεν παιζει (δεν εχει και νοημα), η αναβει και καιει 1000-1500-2000 (αναλογα ποσες βαθμιδες εχει) η ειναι κλειστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως απ'ότι θυμαμαι από ένα μαθημα στη σχολή,για να εχεις φθηνοτερο "νυχτερινό" ρεύμα πρέπει να κάνεις αιτηση στην ΔΕΗ και να πληρώνεις το αναλογο πάγιο.Δεν είναι by default πιο φθηνό το ρευμα που καταναλώνουμε το βράδυ.Ενημερωτικά αυτό.

Σωστά. Για να ισχύει το νυχτερινό πρέπει να κάνεις αίτηση στη ΔΕΗ. Νομίζω βάζουν και ξεχωριστό ρολόι.

 

σίγουρα είναι σταθερό το ρεύμα που καταναλώνου και τα δύο; γιατί έχω δεί πως έχουν ρύθμιση έντασης, αυτό και μόνο δεν θα ελλατώνει τη κατανάλωση;

 

 

δε νομίζω πως στο θερμοπομπό καταλαβαίνεις από την αφή το πόσο θερμαίνει αλλά από πάνω που βγαίνει η ζέστη, εσωτερικά είναι η αντίσταση κ όχι εξωτερικά, σε αντίθεση με το καλοριφέρ που δεν καλύπτεται και με το που το ακουμπάς καίγεσαι!

ε;

 

Η ρύθμιση που έχεις δεί υπάρχει και στα καλοριφέρ. Δηλαδή το καλοριφέρ που έχω εγώ έχει τρείς σκάλες για 2000, 1250 και 750 Watt.

Επίσης έχει ξεχωριστό διακόπτη με βαθμονόμιση από το 1 έως το 6. Αυτό έχει να κάνει με τη θερμοκρασία στην οποία θα "κόψει" ο θερμοστάτης.

Επομένως το καλοριφέρ θα δουλεύει σταθερά στα 2000 ή 1250 ή 750 Watt (ανάλογα ποία σκάλα έχω) μέχρι να πιάσει ο θερμοστάτης τη θερμοκρασία που έχω ρυθμίσει (από το 1 έως το 6).

Με την ίδια λογική δούλευε και ο θερμοπομπός που είχα. Με δύο σκάλες στα 750 ή 1500W και ρύθμιση θερμοστάτη.

 

Όπως σου είπα όλα αυτά τα λέω χωρίς να είμαι ειδικός αλλά από προσωπική εμπειρία. Σίγουρα η γνώμη ενός ειδικού μετράει περισσότερο.

Πάντως κατά τη γνώμη μου η καλύτερη δουλειά θα ήταν καμία μικρή ξυλόσομπα. Βρίσκεις στα 150 με 200 έουρα ;). Μιλάμε για ζέστη και φθηνή καύσιμη ύλη. Εγώ ψήνομαι να πάω να χτυπήσω μία και να φύγουν όλα τα ηλεκτρικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσύ φίλε λες για θερμοσυσσωρευτές, άλλο πράγμα είναι αυτό άλλοι οι θερμοπομποί!

Ψάξτο και θα δείς ότι είναι το ίδιο.

Το πως τα βαφτίζουν οι πωλητές δεν έχει σημασία.

Αν είναι για καινούργιο σπίτι η λύση είναι εδώ

http://www.daikinaltherma.gr/

Το έβαλα το καλοκαίρι με ενδοδαπέδιο σύστημα θέρμανσης και έχω εντυπωσιαστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάξτο και θα δείς ότι είναι το ίδιο.

Το πως τα βαφτίζουν οι πωλητές δεν έχει σημασία.

Μα άλλο οι θερμοσυσσωρευτές και άλλο οι θερμοπομποί, οι θερμοσσυσωρευτές έχουν μέσα πυρότουβλα και είναι ασήκωτοι, οι θερμποπομποί είναι max 12kgr και είναι άλλη φιλοσοφία εντελώς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα άλλο οι θερμοσυσσωρευτές και άλλο οι θερμοπομποί, οι θερμοσσυσωρευτές έχουν μέσα πυρότουβλα και είναι ασήκωτοι, οι θερμποπομποί είναι max 12kgr και είναι άλλη φιλοσοφία εντελώς!

Όλα αυτά δουλεύουν με αντιστάσεις και γιαυτό λέω ότι είναι το ίδιο της ίδιας φιλοσοφίας.

Μην περιμένεις οικονομία ρεύματος και απόδοση μεγαλύτερη απ΄ότι ένα απλό καλοριφερ λαδιού.

Ο μοναδικός οικονομικός τρόπος θέρμανσης με ρεύμα είναι οι αντλείες θερμότητας που σου έδειξα στην

προηγούμενη απάντησή μου.

Όχι η μάρκα αλλά ο τρόπος λειτουργείας τους, ανεξαρτήτου μάρκας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...