Προς το περιεχόμενο

50% πιο γρήγορος ο 8πύρηνος «Ταυροκαρχαρίας» της AMD απο τους Core i7 και Phenom II


grimpr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

50% ποιό γρήγορος ο 8πύρηνος "Ταυροκαρχαρίας" της AMD απο τους Core i7 και Phenom II.

 

http://www.techpowerup.com/138328/Bulldozer-50-Faster-than-Core-i7-and-Phenom-II.html

 

Here, take some salt. AMD reportedly gave out performance figures in a presentation to its partners, performance figures seen by DonanimHaber. It is reported that an 8-core processor based on the "Bulldozer" high-performance CPU architecture is pitched by its makers to have 50% higher performance than existing processors such as the Core i7 950 (4 cores, 8 threads), and Phenom II X6 1100T (6 cores). Very little is known about the processor, including at what clock speed the processor was running at, much less what other components were driving the test machine.

 

Taking this information into account, the said Bulldozer based processor should synthetically even outperform Core i7 980X six-core, Intel's fastest desktop processor in the market. Built from ground-up, the Bulldozer architecture focuses on greater inter-core communication and reconfigured ALU/FPU to achieve higher instructions per clock cycle (IPC) compared to the previous generation K10.5, on which its current Phenom II series processors are based. The processor is backed by new 9-series core logic, and a new AM3+ socket. AMD is expected to unveil this platform a little later this year.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Χωρις να εχω στοιχεια, καθαρά μαρκετιστικα αν το σκεφτω, ισως ναναι τοσο δυνατος.

 

Το στηριζω στο εξης:

 

Η ιντελ μεχρι προτινος με τους Ι7 ειχε ουτως ή αλλως τα πρωτεια στους επεξεργαστες.

Οπότε απο τη στιγμη που αυτη κανει το κουμαντο και κατευθυνει την αγορα, για πιο λογο να παει σε πολυ κατα τα φαινομενα δυνατοτερο επεξεργαστη βγαζοντας ουσιαστικα τους υφισταμενους Ι7 απτο παιχνιδι?

Μου φαινεται παράξενο.

Εκτος κι να φυσικα η αμδ εχει κατι κρυμμένο...οπως το ανωθεν δημοσιευμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

As mentioned above, but not yet test results are detailed in Hardware News AMD's official documentation of performance we were able to reach. In this document, AMD Bulldozer 8-core processor (model name and clock speed performance segment, but that information has not been specified), 6-core Phenom and Core i7 950 and compares II X6 1100T. The estimated results in the document, processors, three different categories (media, rendering and game) in comparing the overall assessment of the Bulldozer processor 8-core Core i7 950 is 50% faster stressed. Carefully examined the performance table in the 8-core processor, AMD's Bulldozer makes a difference, especially game and rendering tests.

 

http://www.donanimhaber.com/islemci/haberleri/AMD-8-cekirdekli-Bulldozer-islemcisi-Core-i7-950den-50-daha-hizli.htm

 

8ΜΒ L2 Cache χρονισμένο στους πυρήνες δεν πάει άχρηστο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εαν σκεφτεις οτι ο 8core 16MB 8L2/8L3 Cache X8 της AMD μαλλον ειναι λιγο μεγαλυτερος σε die size απο εναν 4πυρηνο Socket 1155 Sandy Bridge τοτες μιλαμε για πανηγυρια στο Desktop αλλα με τσουχτερη τιμη, τοση οσο χρειαζεται να αντιδρασει η Intel....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που το ξανασκέφτομαι... Ένας 8-πύρηνος του 2011 (Bulldozer) είναι 50% ταχύτερος από έναν 4-πυρηνο του 2008 (Core i7-950).

Τώρα αυτό είναι καλό?

 

μην με φατε και εγω amd fan ειμαι :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που το ξανασκέφτομαι... Ένας 8-πύρηνος του 2011 (Bulldozer) είναι 50% ταχύτερος από έναν 4-πυρηνο του 2008 (Core i7-950).

Τώρα αυτό είναι καλό?

 

μην με φατε και εγω amd fan ειμαι :-D

 

Μα αν θυμάσαι από την παρουσίαση της αρχιτεκτονικής, δεν μιλάμε για 8 καθαρά cores, αλλά για 4 modules που εχουν αρκετές μονάδες Χ2 με αποτέλεσμα να επιτυγχάνουν ένα είδος βελτιστοποιημένου Hyperthreading.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αν θυμάσαι από την παρουσίαση της αρχιτεκτονικής, δεν μιλάμε για 8 καθαρά cores, αλλά για 4 modules που εχουν αρκετές μονάδες Χ2 με αποτέλεσμα να επιτυγχάνουν ένα είδος βελτιστοποιημένου Hyperthreading.

 

Ειναι πραγματικοι πυρηνες με πληρη Pipelines και dedicated schedulers, αυτο που κανουν sharing ειναι η FPU. Μην τα μπερδευεται με Hyperthreading.

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=VIs1CxuUrpc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι πραγματικοι πυρηνες με πληρη Pipelines και dedicated schedulers, αυτο που κανουν sharing ειναι η FPU. Μην τα μπερδευεται με Hyperthreading.

 

Οκ τώρα μπαίνουμε στην κουβέντα να ορίσουμε το τι εστί πραγματικός + ανεξάρτητος πυρήνας και μάλλον θα διαφωνούμε επ άπειρον :P

 

Πρακτικά, αν ένα module καταφέρει και έχει 80% της απόδοσης 2 ανεξάρτητων πυρήνων για μένα θα είναι επιτυχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που το ξανασκέφτομαι... Ένας 8-πύρηνος του 2011 (Bulldozer) είναι 50% ταχύτερος από έναν 4-πυρηνο του 2008 (Core i7-950).

Τώρα αυτό είναι καλό?

 

μην με φατε και εγω amd fan ειμαι :-D

 

θεωρητικά.

 

50% ποιος γρήγορος απο εναν i7 950 σημαίνει 10% με 20% ποιο γρήγορος απο εναν 6πύρηνο Gulftown 980x των 999 ευρώ και με τις διαστάσεις (die size) ενος 4πύρηνου socket 1155 Sandy Bridge, αν αυτο δεν σου λεει κατι...

 

http://www.computerbase.de/artikel/prozessoren/2011/test-intel-sandy-bridge/46/#abschnitt_performancerating

http://www.computerbase.de/artikel/prozessoren/2011/test-intel-sandy-bridge/20/#abschnitt_cinebench_r115

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ολα θα τα κρινει η τιμη.

Παντως οι νεοι i δεν με επεισαν. - Φωτεινη εξαιρεση ο i5 2500K τον οποιο ομως θα ηθελα στα 199€, για το ψυχολογικο οριο περισσοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...