Προς το περιεχόμενο

Μανιταρια πλευρωτους (Συντηρηση)


wgibson

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω αγορασει ενα απο τα περιφημα μπλοκ μανιταριων πλευρωτους. βλ. εδω

Το υποστρωμα που εχω (τυλιγμενο σε μαυρη σακουλα) μεγαλωνουν μονα τους χωρις φροντιδα...

Αφου τα κοψω γνωριζει κανεις ποσο καιρο μπορουν να συντηρηθουν στο ψυγειο (στην συντηρηση)

ή ακομα εαν μπορουν να καταψυχθουν?

 

Σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πιο απλος τροπος ειναι να τα μαγειρεψεις και να τα διατηρησεις για μερικες μερες ακομα ή στην καταψυξη (δεν θα τα εβαζα εκει). Υπαρχει και ο τροπος του τουρσιου και της αποξυρανσης 2ος τροπος Γενικα τα τουρσια δεν ειναι μονο αυτο το πολυ ξυνο πραγμα που αγοραζουμε απο τα μαγαζια, και δεν ειναι καθολου δυσκολα.

Αφου εχεις πολλα, θα τα εκανα ολα απο μια φορα και μετα θα εκανα αυτο που μου αρεσε πιο πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οτι τα λαχανικα (ειδικα αυτα που εχουν πολυ νερο) στην καταψυξη χανουν την φρεσκαδα τους λογω οτι ο παγος σπαει τα κυτταρα και το νερο που λιωνει μετα τα κανει νιανια σε υφη. Εκτος αν εχεις υγρο αζωτο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη αν τα κοψω πχ παρασκευη ποσες μερες αντεχουν στο ψυγειο χονδρικα,

α! και εαν παρουσιαζουν σημαδια αποσυνθεσης πχ κιτρινιλα κατω απο το ''καπελο'' τους

 

Σας ευχαριστω και παλι ολους σας, θα ακολουθησουν και pics με την παραγωγη μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα εχεις μεσα σε χαρτοσακουλα θα κρατησουν αρκετα. Παντως με ενα απλο μαγειρεμα σε λαδι αλατι πιπερι και λιγο θυμαρι θα τα κανει να κρατησουν πιο πολυ, να μπορουν να μπουν καταψυξη και να πιανουν πιο λιγο χωρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...