Προς το περιεχόμενο

Ποτά (πόσα να υπάρχουν άραγε ?)


xlapatsas4000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μερικα whisky/whiskey θελουν μερικες σταγονες νερο για να ανοιξουν σωστα.

για δωσε κανα ινφο αν γνωριζεις.

ισως να ισχυει στα ουισκι με μεγαλο ποσοστο αλκοολ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

2 laphroaig θελαν νερο, το 1 ηταν 46 αν θυμαμαι καλα το αλλο 50κατι. Γενικα ειναι και με το αλκοολ και με το αρωμα (αν εχει πολυ καπνο πχ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απ την άλλη δε μπορώ να καταλάβω γιατί ο κόσμος πίνει τζόνυ.

 

Αυτό δεν είναι ουίσκι είναι μάρκετινγκ, σκέτο.

 

Το μόνο που αλλάζει από χρώμα σε χρώμα είναι ότι ανεβαίνουν τα οκτάνια.

Και πάλι όμως, άλλο να πίνεις απλή, κι άλλο σούπερ αμόλυβδη με πρόσθετα. :P

Στατς, ούζο με λεμονάδα, τι σπράιτ;

Τζιν τόνικ. The start.

Τεκίλα. The end.

bloody Mary. The revelation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Toumba Libre
?? τι είναι ακριβως φιλε

To πίνεις πριν πας στον τρελογιατρό τραγουδώντας «κι όταν θα πάω, στον τρελογιατρό, για να του πω το πόσο σ' αγαπώ, θα τον τρελάνω και αυτόν, λλα λλα λλαα, λλα λλα λλααα, λλα λλα λλα λλα λλα λλαα, λλα λλα λλαα λλα λλα λλα λλλα λλα λλα λλα λλααα» :lol: :P

http://www.slang.gr/lemma/show/Toumpa_Limpre_Toumba_Libre_2190:%CE%A4%CE%BF%CF%8D%CE%BC%CF%80%CE%B1_%CE%9B%CE%AF%CE%BC%CF%80%CF%81%CE%B5_Toumba_Libre

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικα whisky/whiskey θελουν μερικες σταγονες νερο για να ανοιξουν σωστα.

 

Με μερικές σταγόνες δάκρυα ανοίγουν σωστότερα.

 

 

Εγώ απ την άλλη δε μπορώ να καταλάβω γιατί ο κόσμος πίνει τζόνυ.

 

Μα δεν ξέρεις οτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ανάγκη να είναι ακριβώ το ποτό για να το ξεφτιλίσεις;

 

Ένα σου λέω: Ρετσίνα - sprite.

 

Και

 

Ούζο - sprite.

 

Τους εύχομαι και Μπύρα με ένα κομμάτι παστίτσιο μέσα.

 

ΠΕΣΤΑΓΑΜΩΤ. Κωλο χάϊμπριντζ. B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΕΣΤΑΓΑΜΩΤ. Κωλο χάϊμπριντζ. B)

 

Το πιο γελοίο: Αφού πίνεις ούζο λεμονάδα γιατί δεν πίνεις ουίσκι με ούζο;

Και η απάντηση: Ιου αηδία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απ την άλλη δε μπορώ να καταλάβω γιατί ο κόσμος πίνει τζόνυ.

 

Αυτό δεν είναι ουίσκι είναι μάρκετινγκ, σκέτο.

 

Το μόνο που αλλάζει από χρώμα σε χρώμα είναι ότι ανεβαίνουν τα οκτάνια.

Μπα, δε θα το 'λεγα. Το johnny πινεται βεβαια αλλα δεν ειναι και τιποτα ιδιαιτερα καλο, υπερτιμημενο σιγουρα. Το chivas μου αρεσει, ειναι δυνατο στη γευση (αν και μετα το αθλιο hangover που ειχα μ' αυτο δισταζω να το ξαναπιω), ενω το Famous Grouse δεν το γουσταρω καθολου, μου φαινεται σαν να πινω χαλασμενες πατατες με οινοπνευμα. Heig εχω πιει μονο υστερα απο κατασταση μεθης, οποτε δε μπορω να κρινω. Για την ωρα εχω καταλληξει στο Balentines, ως το καλυτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω λίγο τους αλκοολικούς...

 

Σκέφτομαι να αγοράσω αψέντι, δεν έχω δοκιμάσει.

Βρήκα μια ιστοσελίδα με διάφορα (fountains, ποτήρια, κουταλάκια, μπρελοκ νεράϊδες και τέτοιες πίπες)..

Αυτό που θέλω είναι να μου εξηγήσει κάποιος τα παρακάτω χαρακτηριστικά και με τι κριτήρια να επιλέξω. Επίσης Τσεχίας ή Αυστρίας; Φημίζεται άλλη χώρα για αψέντι ξέρω 'γω; ΒΟΗΘΑΤΕ.

 

Κατηγορία: Αψέντι Μπίτερ

Χώρα Παραγωγής: Τσεχία

Ποσότητα/Μπουκάλι: 500 ml

Αλκοόλ : 55%

Thujone : 7,5-9,5 mg/lit (ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ;;;;;;;; )

Χρώμα : Φυσικό

Μέθοδ. Παραγωγής: Απόσταξη 100%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφερομαι κι εγω, θελω καιρο να το δοκιμασω. Αλλο το καλο το πραγμα με αρκετο Thujone ωστε να προκαλεσει ψευδαισθησεις.

 

Το Thujone είναι μια κετόνη, ένα ελώδες χημικό στοιχείο με τύπο C10H16O. Βρίσκεται σε διάφορα φυτά όπως η τούγια το σέλινο ο άψινθος και πολλά άλλα. Είναι καταχωρημένο σαν δηλητήριο αλλά όχι σαν ναρκωτικό. Η μοριακή σύνθεση και γεωμετρία του είναι παρόμοια με αυτή του T.C.H. (τη δραστική ουσία της κάνναβης), χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι έχουν και την ίδια επίδραση. Σύμφωνα με κάποιες θεωρίες, σε μεγάλες ποσότητες, μπορεί να είναι νευρωτοξικό, αλλά η ποσότητα του Thujone στο αψέντι σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να χαρακτηριστεί μεγάλη..

 

 

Γιατί απαγορεύτηκε το Αψέντι;

Το επίσημο κατηγορητήριο ήταν ότι η ουσία Thujone, και κατ’ επέκταση το Αψέντι προκαλεί εθισμό, παραισθήσεις και γενικά παρανοϊκή συμπεριφορά, μάλιστα χαρακτηρίστηκε ως «ασθένεια» και ονομάστηκε Αψινθισμός. Αυτή η θεωρία δεν αποδειχτικέ ποτέ επιστημονικά. Σήμερα, η επικρατέστερη θεωρία μιλάει για μια συντηρητική κίνηση η οποία πολεμώντας το Αψέντι ουσιαστικά προσπαθούσε να καταστείλει τα προοδευτικά και επαναστατικά κινήματα της εποχής και τους εκφραστές τους. Αμέριστη συμπαράσταση στην προσπάθεια αφανισμού του Αψέντι προσέφεραν οι Γάλλοι οινοπαραγωγοί οι οποίοι την εποχή εκείνη είχαν χάσει ένα τεράστιο μερίδιο της αγοράς τους από το Αψέντι..

 

(απο το absinthe.gr)

 

Τελικα αυτο με τις παραισθησεις ισχυει ή μουφες ειναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφερομαι κι εγω, θελω καιρο να το δοκιμασω. Αλλο το καλο το πραγμα με αρκετο Thujone ωστε να προκαλεσει ψευδαισθησεις.

 

 

 

 

 

 

(απο το absinthe.gr)

 

Τελικα αυτο με τις παραισθησεις ισχυει ή μουφες ειναι;

http://en.wikipedia.org/wiki/Absinth_Wormwood

δεν βαζουν πλεον wormwood απο οτι ξερω.

Και το 99% οσων πινουν absinthe δεν εχουν ιδεα πως να το πιουν (brotip: δεν ειναι σε σφηνακια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω λίγο τους αλκοολικούς...Σκέφτομαι να αγοράσω αψέντι, δεν έχω δοκιμάσει.Βρήκα μια ιστοσελίδα με διάφορα (fountains, ποτήρια, κουταλάκια, μπρελοκ νεράϊδες και τέτοιες πίπες)..Αυτό που θέλω είναι να μου εξηγήσει κάποιος τα παρακάτω χαρακτηριστικά και με τι κριτήρια να επιλέξω. Επίσης Τσεχίας ή Αυστρίας; Φημίζεται άλλη χώρα για αψέντι ξέρω 'γω; ΒΟΗΘΑΤΕ.Κατηγορία: Αψέντι ΜπίτερΧώρα Παραγωγής: ΤσεχίαΠοσότητα/Μπουκάλι: 500 mlΑλκοόλ : 55%Thujone : 7,5-9,5 mg/lit (ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ;;;;;;;; )Χρώμα : ΦυσικόΜέθοδ. Παραγωγής: Απόσταξη 100%

 

 

Ανάλογα τις γεύσεις που σου αρέσουν θα σου αρέσει και διαφορετική μάρκα αψέντι.

Πχ, από alandia το strong68 (μπιτερ) εμένα μου φαίνεται το πιο ωραίο από τα φτηνά, και ο πολύς κόσμος λέει οτι είναι χάλια.

Αν σου περισσεύουν για να πάρεις, δοκίμασε το Epoque. Θα με ευχαριστείς μετά.

Α, και μάθε το γαλλικό τρόπο, ο τσέχικος με τις φωτιές και τις αηδιες είναι μια βλακεία.

 

 

Ενδιαφερομαι κι εγω, θελω καιρο να το δοκιμασω. Αλλο το καλο το πραγμα με αρκετο Thujone ωστε να προκαλεσει ψευδαισθησεις.(απο το absinthe.gr)Τελικα αυτο με τις παραισθησεις ισχυει ή μουφες ειναι;

 

Με τα επιτρεπτά όρια στην Ε/Ε πρώτα θα πας από συκώτι με το αλκοολ και μετά θα δεις νεράιδες. Βέβαια ,θεωρητικά, και ΔΕΝ ειναι παραίνεση,μπορείς να παραγγείλεις thujone ξεχωριστά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...