Προς το περιεχόμενο

φωτογραφία διαβατηρίου νέου τύπου


cyber_katsarida

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έπρεπε να βγάλω κάποιες φωτογραφίες τύπου διαβατηρίου πριν λίγες μέρες και πήγα σε ένα φωτογραφείο.

σε περίπτωση που χρειαστώ και άλλες μπορώ να τις τυπώσω σπίτι μου; τις έχω σκανάρει ήδη.

απλά λένε ότι αυτές είναι διαφορετικές link.

 

στο παραπάνω Link αναφέρει μεταξύ άλλων "..και θα πρέπει να έχει εμφανιστεί με χημικό τρόπο σε φωτογραφικό χαρτί υψηλής ποιότητας και όχι σε κοινό χαρτί με κοινούς εκτυπωτές."

 

παλαιότερα είχα σκανάρει μια φωτογραφία μου και όσες φορές χρειαζόμουν για διάφορα έγγραφα την τύπωνα και όλα καλά.

τώρα μπορώ να το κάνω ή όντως είναι άλλη φάση αυτές οι φωτογραφίες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ήταν 8 αλλά 12 και τα έσκασα :mad: .

απλά ρωτάω από εδώ και πέρα αν ποτέ χρειαστώ αλλά και γενικά να ξέρω τι παίζει με αυτές τις φωτογραφίες.

δηλαδή όντως θέλει ειδικό εξοπλισμό; ένας απλός εκτυπωτής που έχουμε όλοι δεν κάνει; (canon MP140)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

παλαιότερα είχα σκανάρει μια φωτογραφία μου και όσες φορές χρειαζόμουν για διάφορα έγγραφα την τύπωνα και όλα καλά.

τώρα μπορώ να το κάνω ή όντως είναι άλλη φάση αυτές οι φωτογραφίες;

 

πάντως αν ζητήσεις απ΄τον φωτογράφο να σου τη δώσει σε αρχείο αντί να τη σκανάρεις εσύ πιστεύω πως είναι καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκεκριμένο είδος εκτύπωσης θέλουν μόνο για ταυτότητα και διαβατήριο απ'οτι γνωρίζω.

 

αν θες για καρτες γυμναστηρίου, πάσο κλπ, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να τραβήξεις με την ψηφιακή σου κάποια φώτο, μετά να την κάνεις copy paste σε ένα αρχείο με μέγεθος κανονικής φωτογραφίας που τυπώνουν στα φωτογραφεία, η οποία θα χωρέσει καμια 10 φορές την φώτο αυτή την πας σε κάρτα μνήμης και την τυπώνεις σαν απλή φωτογραφία. Με 0,30 € θα έχεις 10 φωτογραφίες. μόνο που θα τις κόψεις μόνος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγάλε μια φωτο με ψηφιακή κάμερα, φτιάξε τις διαστάσεις σωστά με το http://www.epassportphoto.com/ και μετά πήγαινε σε οποιοδήποτε φωτογράφο να σου τυπώσει την φωτογραφία όπως θα έκανες και για τις φωτογραφίες που βγάζεις με τους φίλου σου.

 

έπρεπε να βγάλω κάποιες φωτογραφίες τύπου διαβατηρίου πριν λίγες μέρες και πήγα σε ένα φωτογραφείο.

σε περίπτωση που χρειαστώ και άλλες μπορώ να τις τυπώσω σπίτι μου; τις έχω σκανάρει ήδη.

απλά λένε ότι αυτές είναι διαφορετικές link.

 

στο παραπάνω Link αναφέρει μεταξύ άλλων "..και θα πρέπει να έχει εμφανιστεί με χημικό τρόπο σε φωτογραφικό χαρτί υψηλής ποιότητας και όχι σε κοινό χαρτί με κοινούς εκτυπωτές."

 

παλαιότερα είχα σκανάρει μια φωτογραφία μου και όσες φορές χρειαζόμουν για διάφορα έγγραφα την τύπωνα και όλα καλά.

τώρα μπορώ να το κάνω ή όντως είναι άλλη φάση αυτές οι φωτογραφίες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

πάντως αν ζητήσεις απ΄τον φωτογράφο να σου τη δώσει σε αρχείο αντί να τη σκανάρεις εσύ πιστεύω πως είναι καλύτερα.

 

εμενα μου είπε το κόστος αποθηκευσης σε φλασακι ειναι 12ευρώ . αλλα επειδή θα αγόραζα κ τις φωτος διαβατηριου (12ευρώ) , το αρχείο θα μου το έδινε προς 3 ευρώ ... :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι άλλο περί των φωτογραφιών για διαβατήριο. Όταν πήγα να βγάλω, μου είπε "μη τις ακουμπήσεις, γιατί δε θα τις δεχτούν". Τι παίζει; Ισχύει όντως κάτι τέτοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι άλλο περί των φωτογραφιών για διαβατήριο. Όταν πήγα να βγάλω, μου είπε "μη τις ακουμπήσεις, γιατί δε θα τις δεχτούν". Τι παίζει; Ισχύει όντως κάτι τέτοιο;

 

ναι,το ιδιο θα σου πουν για τις φωτος αν πας να εκδώσεις το νέου τυπου διπλωμα οδηγησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι,το ιδιο θα σου πουν για τις φωτος αν πας να εκδώσεις το νέου τυπου διπλωμα οδηγησης

 

 

Να'στε καλά παιδιά.

 

 

Αλλά και πάλι, το στο διάλο. Τις ελέγχουν με κάνα μηχάνημα ώστε να δουν αν έχουν αποτυπώματα πάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κέρατο μου εγώ ήμουν ξυρισμένος ούτε μια ώρα και τα μαλλιά με στέκα πίσω (τότε το χα σχετικά μακρύ). Έτσι μου είπε ο φωτογράφος και έτσι έκανα. Αποτέλεσμα......τραγικό!!!!

 

Πάω την Κυριακή σε ένα σπίτι ενός κολλητού που μόλις είχε γυρίσει από Βέλγιο, κοιτάζω το διαβατήριο του.....και τι να δω, αυτός μέσα στην τρίχα αξύριστος και το μαλλί του γαμάουα.

 

Τώρα θέλω ένα 100άρικο για να βγάλω καινούργιο, γαμώ τον φωτογράφο μου γαμώ ffs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Το επαναφερω γαι να μην ανοιγω καινουργι θεμα.

 

Εχω ακουσει πως αν στη φωτογραφια εισαι εστω και λιγο αξυριστος μπορει να μην την δεχτουν. Παιζει κατι τετοιο? Μου το ειπαν ατομα που τους το ανεφερε ο φωτογραφος αλλα και η αστυνομια. Τους ειπαν δηλαδη επειδη ηταν λιγο αξυριστοι μπορει να μην δεχοταν την φωτο.

 

Εχω να βαλω ξυραφι καμια πενταετια και δεν ψηνομαι. Απο την αλλη δεν με παιρνει για καθυστερηση στην εκδοση του διαβατηριου.

 

Αν τα παρω με ξυριστικη οσο πιο κοντα γινεται θα εχω προβλημα λετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...