Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία

φωτογραφία διαβατηρίου νέου τύπου

• Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
12 απαντήσεις σ'αυτό το θέμα

#1 cyber_katsarida

cyber_katsarida

Senior Member

• Members
  • 592 μηνύματα

Δημοσίευση 31 January 2011 - 08:21 PM

έπρεπε να βγάλω κάποιες φωτογραφίες τύπου διαβατηρίου πριν λίγες μέρες και πήγα σε ένα φωτογραφείο.
σε περίπτωση που χρειαστώ και άλλες μπορώ να τις τυπώσω σπίτι μου; τις έχω σκανάρει ήδη.
απλά λένε ότι αυτές είναι διαφορετικές link.

στο παραπάνω Link αναφέρει μεταξύ άλλων "..και θα πρέπει να έχει εμφανιστεί με χημικό τρόπο σε φωτογραφικό χαρτί υψηλής ποιότητας και όχι σε κοινό χαρτί με κοινούς εκτυπωτές."

παλαιότερα είχα σκανάρει μια φωτογραφία μου και όσες φορές χρειαζόμουν για διάφορα έγγραφα την τύπωνα και όλα καλά.
τώρα μπορώ να το κάνω ή όντως είναι άλλη φάση αυτές οι φωτογραφίες;

#2 Pantelwolf

Pantelwolf

Senior Member

• Members
  • 770 μηνύματα

Δημοσίευση 31 January 2011 - 08:25 PM

Long story short, αν έχεις εκτυπωτή με χημικά ναι το κανεις, αν όχι θα πάς να σκάσεις το 8ευρω.

#3 cyber_katsarida

cyber_katsarida

Senior Member

• Members
  • 592 μηνύματα

Δημοσίευση 31 January 2011 - 08:32 PM

δεν ήταν 8 αλλά 12 και τα έσκασα :mad: .
απλά ρωτάω από εδώ και πέρα αν ποτέ χρειαστώ αλλά και γενικά να ξέρω τι παίζει με αυτές τις φωτογραφίες.
δηλαδή όντως θέλει ειδικό εξοπλισμό; ένας απλός εκτυπωτής που έχουμε όλοι δεν κάνει; (canon MP140)

#4 ΦΡΑΝΤΣΕΣΚΑ ΣΑΝΤ

ΦΡΑΝΤΣΕΣΚΑ ΣΑΝΤ

Senior Member

• Members
  • 700 μηνύματα

Δημοσίευση 31 January 2011 - 10:42 PM

παλαιότερα είχα σκανάρει μια φωτογραφία μου και όσες φορές χρειαζόμουν για διάφορα έγγραφα την τύπωνα και όλα καλά.

πάντως αν ζητήσεις απ΄τον φωτογράφο να σου τη δώσει σε αρχείο αντί να τη σκανάρεις εσύ πιστεύω πως είναι καλύτερα.

#5 estenough

estenough

Senior Member

• Members
  • 285 μηνύματα

Δημοσίευση 01 February 2011 - 12:20 AM

Συγκεκριμένο είδος εκτύπωσης θέλουν μόνο για ταυτότητα και διαβατήριο απ'οτι γνωρίζω.

αν θες για καρτες γυμναστηρίου, πάσο κλπ, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να τραβήξεις με την ψηφιακή σου κάποια φώτο, μετά να την κάνεις copy paste σε ένα αρχείο με μέγεθος κανονικής φωτογραφίας που τυπώνουν στα φωτογραφεία, η οποία θα χωρέσει καμια 10 φορές την φώτο αυτή την πας σε κάρτα μνήμης και την τυπώνεις σαν απλή φωτογραφία. Με 0,30 € θα έχεις 10 φωτογραφίες. μόνο που θα τις κόψεις μόνος σου.

#6 dreamercon

dreamercon

Junior Member

• Members
  • Pip
  • 2 μηνύματα
  • LocationWashington, DC

Δημοσίευση 01 February 2011 - 04:13 AM

Βγάλε μια φωτο με ψηφιακή κάμερα, φτιάξε τις διαστάσεις σωστά με το http://www.epassportphoto.com/ και μετά πήγαινε σε οποιοδήποτε φωτογράφο να σου τυπώσει την φωτογραφία όπως θα έκανες και για τις φωτογραφίες που βγάζεις με τους φίλου σου.

έπρεπε να βγάλω κάποιες φωτογραφίες τύπου διαβατηρίου πριν λίγες μέρες και πήγα σε ένα φωτογραφείο.
σε περίπτωση που χρειαστώ και άλλες μπορώ να τις τυπώσω σπίτι μου; τις έχω σκανάρει ήδη.
απλά λένε ότι αυτές είναι διαφορετικές link.

στο παραπάνω Link αναφέρει μεταξύ άλλων "..και θα πρέπει να έχει εμφανιστεί με χημικό τρόπο σε φωτογραφικό χαρτί υψηλής ποιότητας και όχι σε κοινό χαρτί με κοινούς εκτυπωτές."

#7 leonidasgr2003

leonidasgr2003

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 97 μηνύματα

Δημοσίευση 18 October 2011 - 08:19 PM

πάντως αν ζητήσεις απ΄τον φωτογράφο να σου τη δώσει σε αρχείο αντί να τη σκανάρεις εσύ πιστεύω πως είναι καλύτερα.

εμενα μου είπε το κόστος αποθηκευσης σε φλασακι ειναι 12ευρώ . αλλα επειδή θα αγόραζα κ τις φωτος διαβατηριου (12ευρώ) , το αρχείο θα μου το έδινε προς 3 ευρώ ... :mad:

#8 giorgos147

giorgos147

Senior Member

• Members
  • 4802 μηνύματα
  • LocationΑθήνα | Χαλκίδα κάθε 32° Σ/Κ^

Δημοσίευση 18 October 2011 - 08:22 PM

Κάτι άλλο περί των φωτογραφιών για διαβατήριο. Όταν πήγα να βγάλω, μου είπε "μη τις ακουμπήσεις, γιατί δε θα τις δεχτούν". Τι παίζει; Ισχύει όντως κάτι τέτοιο;

#9 andreapaog328

andreapaog328

Senior Member

• Members
  • 1650 μηνύματα

Δημοσίευση 18 October 2011 - 08:31 PM

μπορει να σου πουνε κατι τετοια περιεργα ναι. επισης δεν πρεπει να γελάς λέει.

#10 arxaggelos

arxaggelos

Senior Member

• Members
  • 5014 μηνύματα
  • LocationNCC-1701

Δημοσίευση 18 October 2011 - 08:36 PM

Και να ξέρεις ότι στις καινούριες όλοι βγαίνουν άσχημοι. Ειδικά οι κοπέλες.

#11 panosno1com

panosno1com

Senior Member

• Members
  • 1229 μηνύματα
  • LocationΠάτρα / Πειραιάς !! :D

Δημοσίευση 18 October 2011 - 10:08 PM

Κάτι άλλο περί των φωτογραφιών για διαβατήριο. Όταν πήγα να βγάλω, μου είπε "μη τις ακουμπήσεις, γιατί δε θα τις δεχτούν". Τι παίζει; Ισχύει όντως κάτι τέτοιο;

ναι,το ιδιο θα σου πουν για τις φωτος αν πας να εκδώσεις το νέου τυπου διπλωμα οδηγησης

#12 giorgos147

giorgos147

Senior Member

• Members
  • 4802 μηνύματα
  • LocationΑθήνα | Χαλκίδα κάθε 32° Σ/Κ^

Δημοσίευση 18 October 2011 - 10:43 PM

ναι,το ιδιο θα σου πουν για τις φωτος αν πας να εκδώσεις το νέου τυπου διπλωμα οδηγησης

Να'στε καλά παιδιά.

Αλλά και πάλι, το στο διάλο. Τις ελέγχουν με κάνα μηχάνημα ώστε να δουν αν έχουν αποτυπώματα πάνω;

#13 chill

chill

Senior Member

• Members
  • 4447 μηνύματα

Δημοσίευση 18 October 2011 - 11:24 PM

Το κέρατο μου εγώ ήμουν ξυρισμένος ούτε μια ώρα και τα μαλλιά με στέκα πίσω (τότε το χα σχετικά μακρύ). Έτσι μου είπε ο φωτογράφος και έτσι έκανα. Αποτέλεσμα......τραγικό!!!!

Πάω την Κυριακή σε ένα σπίτι ενός κολλητού που μόλις είχε γυρίσει από Βέλγιο, κοιτάζω το διαβατήριο του.....και τι να δω, αυτός μέσα στην τρίχα αξύριστος και το μαλλί του γαμάουα.

Τώρα θέλω ένα 100άρικο για να βγάλω καινούργιο, γαμώ τον φωτογράφο μου γαμώ ffs