Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση ΠΟΥ?


koszyg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους και όλες. Δεδομένης της άθλιας οικονομικής και [όχι μόνο] κατάστασης στην Ελλάδα, άλλος ένας 19 χρόνος σκέφτεται να την κάνει σιγά σιγά με ελαφρά για εξωτερικό. Μια απόφαση δύσκολη και με ρίσκο. Δεν μπορώ να αποφασίσω ακόμα όμως το που. Αγγλικά ξέρω άριστα και εύκολα σε διάστημα ενός μήνα απο γλωσσικής άποψης δεν θα υπάρχει το παραμικρό πρόβλημα. Οι επιλογές μου ειναι χώρες που βασική γλώσσα ειναι αυτη που προανέφερα. Αγγλία, Αμερική, Αυστραλία.

 

Αγγλία: δεν παύει να ειναι Ευρωπαική Ένωση και το σημαντικοτερο γυρω στις 2:15-2:30 απο Ελλάδα. Κανένας γνωστός. Μέτρια οικονομία. Μιλάμε για Λονδίνο παντα, ακριβη πόλη αλλά με περισσότερες ευκαιρίες για καλή εργασία.

 

Αμερική : το θετικό είναι ότι έχω το θείο μου στη Βοστώνη με επιτυχημένα 2 εστιατόρια με international κουζινα οπότε σε ένα βαθμό το εργασιακό κομμάτι το χω λύσει. Μεγάλο μειονέκτημα η απόσταση

 

Αυστραλία : κανένας γνωστός. παρα πολυ καλη οικονομία και κυρίως αναπτυσσόμενη με γρήγορους ρυθμούς. πολύ καλό κλίμα και σε θερμοκρασια και απο ηλιοφανεια. εξαιρετική δυσκολία η απόσταση.

 

 

γτ δεν πάω αμερικη κατευθείαν ενώ έχω τα κονέ? μακριά, βοστώνη πολυ μουντός καιρός και κρυό και επιπλέον δεν ξερω τι γίνεται με τις βίζες, τις πρασίνες κάρτες και τις άδειες παραμονής. άγγλια ψήνομαι πιο εύκολα γτ είναι ευρωπαική ένωση κοντά στην ελλάδα [μπορώ να έρχομαι 2-3 φορές το χρόνο ελλάδα] και επιπλέον υπάρχει ελεύθερη διακινηση πολιτών. αυστραλία χλωμό και λογω βίζα και λόγω απόστασης απλα το βάζω σαν επιλογή λόγω αγγλικών.

 

οποιος έχει γνωσεις σ αυτα που ειπα και μπορει υπεύθυνα να απαντησει ας πει την γνώμη του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 128
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το παγκόσμιο οικονομικό μέλλον βρίσκεται στην Κίνα αν θές την γνώμη μου... Δεν έχω ιδέα τι παίζει με την μεταναστευτική πολιτική της βέβαια, αλλά όπου υπάρχει ανάπτυξη, υπάρχουν και ευκαιρίες... Καλή τύχη σ' ότι και αν αποφασίσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω φιλε μου. η κινα εχει κομμουνισμο. οχι οτι με ενδιαφερει η πολιτικη της.. σκασιλα μου. απλα ειναι μια χωρα η οποια ''τρεχει'' με απιστευτους ρυθμους μια χωρα που θα καταπιει τα παντα σε λιγο καιρο αλλα μεσο κατα κεφαλην εισοδημα 7.000 δολαρια δλδ κατω απο 6.000 ευρω το χρονο.. αθλιες συνθηκες διαβιωσης... ευχαριστω δεν θα παρω.. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω φιλε μου. η κινα εχει κομμουνισμο. οχι οτι με ενδιαφερει η πολιτικη της.. σκασιλα μου. απλα ειναι μια χωρα η οποια ''τρεχει'' με απιστευτους ρυθμους μια χωρα που θα καταπιει τα παντα σε λιγο καιρο αλλα μεσο κατα κεφαλην εισοδημα 7.000 δολαρια δλδ κατω απο 6.000 ευρω το χρονο.. αθλιες συνθηκες διαβιωσης... ευχαριστω δεν θα παρω.. :D

 

Δεν θα βρεθείς εκεί όμως σαν ένας μέσος ανειδίκευτος κινέζος εργάτης... Το πρώτο πράγμα που μου έρχεται στο μυαλό είναι ότι πολλές κινέζικες εταιρίες φαντάζομαι θα 'θελαν να προωθήσουν τα φτηνά προιόντα τους σε άθλιους φτηνιάριδες γύφτους όπως εμείς οι έλληνες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω με κοβω για αγγλια. βεβαια εγω ημουν εκει 6 χρονια, εχω ακομα κονε για δουλειες και γνωστους που εχουν παραμεινει. περα απο το οτι οικονομικα δεν ειναι και στα μεγαλεια της (και ποια χωρα της ευρωπης αλλα και απο αμερικη μερια αν κοιταξεις ειναι; ) μεγαλο συν, ο λογος που την ειχα πρωτοδιαλεξει, η κοντινη αποσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εζησες 6 χρονια αγγλια και γυρισες? εγω λεω για λονδινο αλλα δεν ξερω ακομα το σκεφτομαι.. επισης για να πας να ζησεις και να εργαστεις αγγλια τι χρειαζεται? απο αποψη βιζας, πρασινη καρτα, αδεια παραμονης κτλ. η επειδη ειναι ΕΕ δεν χρειαζεται τπτ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει μεγαλο thread για αγγλια εδω στο forum και θα βρεις σιγουρα ολες τις απαντησεις (δεν μπορω να το βρω τωρα ειμαι με το κινητο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εζησες 6 χρονια αγγλια και γυρισες? εγω λεω για λονδινο αλλα δεν ξερω ακομα το σκεφτομαι.. επισης για να πας να ζησεις και να εργαστεις αγγλια τι χρειαζεται? απο αποψη βιζας, πρασινη καρτα, αδεια παραμονης κτλ. η επειδη ειναι ΕΕ δεν χρειαζεται τπτ?

 

γυρισα που να μη γυριζα (στερνη μου γνωση να σε ειχα πρωτα!). αλλα ηταν και ο στρατος στη μεση βλεπεις.

 

τεσπα, οχι τιποτα δεν χρειαζεσαι απο αυτα...ενωμενη ευρωπη!

 

και οντως, για αγγλια υπαρχει εκτενες θρεντ καπου εδω μεσα :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα δεδομένα που παραθέτεις προβάδισμα έχουν οι ΗΠΑ. Επειδή είσαι ακόμη νεότατος καλό θα ήταν να εξετάσεις και την παράμετρο των σπουδών, καθώς ένα πτυχίο πάντα είναι συν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη ειμαι νεος και δν ξερω καθολου το site και το forum αν μπορουσε να ποσταρει καποιος το link θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα...

 

http://www.insomnia.gr/index.php?app=core&module=search&search_in=core

γραψε στο Εύρεση λέξεων :μεταναστευση και θα τα βρεις ολα.

καπου εκει μεσα καποιος ανεφερε και ενα φορουμ με ομογενεις σε αλλες χωρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα δεδομένα που παραθέτεις προβάδισμα έχουν οι ΗΠΑ. Επειδή είσαι ακόμη νεότατος καλό θα ήταν να εξετάσεις και την παράμετρο των σπουδών, καθώς ένα πτυχίο πάντα είναι συν.

 

 

Θα διαφωνήσω με το συγκεκριμένο. Να πάει Αμερική για δουλειά και πάραλληλα να παρακολουθεί μαθήματα για ένα bachelor. Πολύ πιο χρήσιμο θα είναι απ'το να μπλέξει με την "δωρεάν" ελληνική τριτοβάθμια.Ουδεν ακριβότερο του φθηνού στο συγκεκριμένο θέμα.Δε πειράζει ας το κάνει και στα 30 το πτυχίο, εάν έχει μόνιμη εργασία δε θα έχει πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...