Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση ΠΟΥ?


koszyg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφωνώ με Dreamercon για τη δυσκολία να έρθεις Boston. Εγώ ευτυχώς είχα διπλή υπηκοότητα. Έχεις κάποιο πτυχίο?

 

Αν έρθεις Βοστώνη θα σε φιλοξενήσει ο θείος σου, ή θα νοικοιάσεις διαμέρισμα (ακριβά ενοίκια)? Σε ποια περιοχή μένει?

 

Επίσης ελπίζω να σου αρέσει το χιόνι. Μας έχει τρελλάνει φέτος. :)

 

 

p.s. Ποια εστιατόρια έχει ο Θείος σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 128
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φιλε μου στην θεση σου δεν θα το σκεφτομουν.. το ξερω οτι η αποσταση και αλλα πραγματα παιζουν μεγαλο ρολο.. αλλα πλεον δεν χωρανε συναισθηματισμοι στις μερες μας.. δυστηχως!! Ρωτα τον θειο σου αν θελει κανενα βοηθο.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τραβα για Αμερικα φιλε.Δουλεψε εκει αφου εχεις συγγενεις,θα σου ειναι κ πιο ευκολη η προσαρμογη.

 

Καθε αρχη κ δυσκολη αλλα εσυ εχεις ιδανικη ευκαιρια,μην την σπαταλησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέποντας οτι το μέλλον εδώ είναι σκούρο και δέν θα μπορέσω να κάνω κάτι σκεφτομαι να πάω στην Αυστραλία... δεν ξέρω όμως αν εκεί το πτυχίο μου του ΤΕΙ και κάτι άλλες πιστοποιήσεις υπολογιστών και αγγλικών θα έχουν ισχύ εκεί...

Ποια είναι η γνώμη σας? αν γνωρίζεται κάτι η έχετε κάποιον γνωστό εκεί που να σας έχει πεί πως είναι τα πράγματα?

Θα εκτιμούσα πολύ και την παραμικρή σας βοήθεια στο θέμα αυτό με απασχολεί πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω τι να κανω... το προβλημα ειναι η βιζα για αυτο θελω να παω αγγλια που ειναι ΕΕ και δεν εχει τοσο προβλημα.. μονο μερικα χαρτια για να ασφαλιστεις θελεις και για να δουλευεις νομιμα.. αλλιως δν θα εβαζα καθολου την αγγλια... αν τελικα παω αμερικη, θα χρειαστω μαγειρες χαχαχα....

 

πρεπει να φυγω γιατι δν παλευεται αλλιως.. αλλα θελει πολλη σκεψη δεν ειναι απλο ρε παιδια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες πως γινεται καποιος να βρει δουλεια απο Ελλάδα για εξωτερικό;

Το σκέφτομαι σοβαρα πλέον. Δεν με ενδιαφερει που δε θα ξέρω κανένα , το εχω αναγκη κατι τετοιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες πως γινεται καποιος να βρει δουλεια απο Ελλάδα για εξωτερικό;

για ευρώπη εδώ

(προφανώς υπάρχουν κι αλλα site, αλλα αυτό είναι το official)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια να ρωτησω και εγω κατι; λοιπον εχω ενα θειο στην αμερικη και μιλησα μαζι του και μου ειπε οτι δεν μπορει να με καλεσει γιατι δεν εχουμε βαθμο α συγγενειας.. Αν παω αμερικη με τουριστικη βιζα και με παρει για εργασια στο εστιατοριο του θα μπορεσω μετα να παρω βιζα εργασιας και παραμονης; Γενικα υπάρχει τρόπος να πας με τουριστική βιζα και μετα να βρεις εργασια και να παραμεινεις; Εχω και πτυχιο νηπιαγώγου μπορω να το χρησιμοποιησω με καποιο τροπο ωστε να παρω αδεια παραμονης;ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έγραψες και προηγουμένως στο diavatirio.com και στο myphone.gr. Δυστυχώς όσες φορές και να ρωτήσεις την ίδια ερωτηση, η απάντηση δεν αλλάζει. Οι ΗΠΑ είναι από τους δυσκολότερους προορισμούς για νόμιμη μετανάστευση με εργασία.

 

Παιδια να ρωτησω και εγω κατι; λοιπον εχω ενα θειο στην αμερικη και μιλησα μαζι του και μου ειπε οτι δεν μπορει να με καλεσει γιατι δεν εχουμε βαθμο α συγγενειας.. Αν παω αμερικη με τουριστικη βιζα και με παρει για εργασια στο εστιατοριο του θα μπορεσω μετα να παρω βιζα εργασιας και παραμονης; Γενικα υπάρχει τρόπος να πας με τουριστική βιζα και μετα να βρεις εργασια και να παραμεινεις; Εχω και πτυχιο νηπιαγώγου μπορω να το χρησιμοποιησω με καποιο τροπο ωστε να παρω αδεια παραμονης;ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει διαφορά απο πολιτεία σε πολιτεία η διαδικασία; ένας φίλος μου έφυγε πριν λίγες μέρες για δουλειά στο Μiami και μου είπε ότι ήταν χρονοβόρα διαδικασία αλλά τελικά δεν παρουσιάστηκε κάποιο προβλημα. Σε πόσο καιρό λήγει η visa για εργασία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μεταναστευτική νομοθεσία στις ΗΠΑ είναι ομοσπονδιακη - οι νόμοι είναι οι ίδιοι παντού. Όσο για το σε πόσο καιρό λήγει η visa για εργασία - αυτό εξαρτάται από τον τύπο της βίζας - και υπάρχουν πάρα πολλοί! Στην πιο συνηθισμένη περίπτωση, τη βίζα H1B, μπορείς να εργαστείς στις ΗΠΑ μέχρι έξι χρόνια (3+3).

 

έχει διαφορά απο πολιτεία σε πολιτεία η διαδικασία; ένας φίλος μου έφυγε πριν λίγες μέρες για δουλειά στο Μiami και μου είπε ότι ήταν χρονοβόρα διαδικασία αλλά τελικά δεν παρουσιάστηκε κάποιο προβλημα. Σε πόσο καιρό λήγει η visa για εργασία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...