Προς το περιεχόμενο

Προσφορά Android Smartphones κάτω των 100 δολαρίων από Κινέζους προμηθευτές


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σύμφωνα με Ταϊβανέζους κατασκευαστές εξαρτημάτων και συσκευών, προμηθευτές με έδρα την Κίνα προτίθενται να προσφέρουν μέσα στο 2011 smartphones βασισμένα σε λειτουργικό σύστημα Android σε τιμές κάτω των 100 δολαρίων ΗΠΑ, για πώληση στην Κίνα και άλλες αναπτυσσόμενες αγορές όπως Ινδία, Ινδονησία και Βραζιλία.

 

Αυτά τα χαμηλού κόστους Android smartphones θα έρχονται εξοπλισμένα με βασικές λειτουργίες που θα περιλαμβάνουν dual-mode ή διπλή SIM, Bluetooth, Wi-Fi, ραδιόφωνο FM, trackball και επιταχυνσιόμετρο, με επιπλέον λειτουργίες όπως δέκτες τηλεόρασης και GPS να είναι διαθέσιμες κατ' επιλογήν, τόνισαν οι πηγές.

 

Η χαμηλή τιμή θα βασίζεται σε μη-παραμετροποιήσιμες, έτοιμες λύσεις που θα ενσωματώνουν σε ένα κοινό πακέτο τα ολοκληρωμένα κυκλώματα, το λειτουργικό σύστημα, το λογισμικό και τη διεπαφή χρήστη. Οι Ταϊβανέζικοι οίκοι σχεδίασης ολοκληρωμένων MediaTek και Infomax Communication έχουν προσφέρει ήδη τέτοιες λύσεις στα 100 και 80-90 δολάρια ΗΠΑ αντίστοιχα, ενώ οι Κινεζικές Leadcore Technology και Fuzhou Rockchip Electronics στα 80-105 και 90-105 δολάρια αντίστοιχα. Οι Qualcomm, ST-Ericsson και Broadcom έχουν επίσης προσφέρει αντίστοιχες λύσεις, αλλά κυρίως για συσκευές 3G και σε υψηλότερες τιμές που κυμαίνονται στα 100-120 δολάρια.

 

 

Link.png Site: Digitimes

Link.png Site: Digitimes (2)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή διαφορά από blade,ideos και το άλλος της voda?

Εννοείς σε τεχνικά χαρακτηριστικά, διαθεσιμότητα ή τιμές;

 

Αν και είναι σχεδόν κανόνας ότι η πρακτική ισοτιμία ευρώ-δολαρίου που βλέπουμε εδώ στην Ελλάδα για τα προϊόντα τεχνολογίας είναι 1:1, ίσως η είδηση να σημάνει την εμφάνιση ακόμη πιο φθηνών συσκευών, παρόμοιων χαρακτηριστικών με Blade και IDEOS, και στην ελληνική αγορά μέσα στο 2011. Έχουμε δει φθηνές κινέζικες συσκεύες να φτάνουν στην ελληνική αγορά με τον έναν ή τον άλλο τρόπο, αλλά επρόκειτο για feature/dumb phones. Smartphones, είτε με Android είτε με άλλο λειτουργικό, είναι καινούργιο φρούτο.

 

Ένα ακόμη θεματάκι είναι ότι προς το παρόν, μαζικές εισαγωγές τέτοιων μοντέλων εδώ στην Ελλάδα έχουν κάνει μόνο πάροχοι κινητής τηλεφωνίας για διάθεση από το δικό τους δίκτυο πωλήσεων και αναλαμβάνοντας οι ίδιοι την υποστήριξη των προϊόντων. Θα πρέπει μάλλον να δούμε διαθεσιμότητα τέτοιων συσκευών και από retailers, ώστε να αρχίσει ο ανταγωνισμός τιμών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χαμηλή τιμή θα βασίζεται σε μη-παραμετροποιήσιμες, έτοιμες λύσεις που θα ενσωματώνουν σε ένα κοινό πακέτο τα ολοκληρωμένα κυκλώματα, το λειτουργικό σύστημα, το λογισμικό και τη διεπαφή χρήστη.

 

κλειδωμενα bootloader?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κλειδωμενα bootloader?

Το «μη-παραμετροποιήσιμες, έτοιμες λύσεις» υποθέτω αναφέρεται στην παραμετροποίηση που μπορείς (ή δε μπορείς, στην προκειμένη περίπτωση) να επιλέξεις όταν κάνεις την παραγγελία σου στον κατασκευαστή του hardware. Δηλαδή, στο δίνει έτσι έτοιμο, κι αν θέλεις το παίρνεις. Για τον κλειδωμένο bootloader που λες δε γνωρίζω, αν και δε νομίζω να εφαρμόζεται κλείδωμα σε τέτοιο επίπεδο ως κανόνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και είναι σχεδόν κανόνας ότι η πρακτική ισοτιμία ευρώ-δολαρίου που βλέπουμε εδώ στην Ελλάδα για τα προϊόντα τεχνολογίας είναι 1:1, ίσως η είδηση να σημάνει την εμφάνιση ακόμη πιο φθηνών συσκευών, παρόμοιων χαρακτηριστικών με Blade και IDEOS, και στην ελληνική αγορά μέσα στο 2011. Έχουμε δει φθηνές κινέζικες συσκεύες να φτάνουν στην ελληνική αγορά με τον έναν ή τον άλλο τρόπο, αλλά επρόκειτο για feature/dumb phones. Smartphones, είτε με Android είτε με άλλο λειτουργικό, είναι καινούργιο φρούτο.

 

Ακόμη πιο φθηνών συσκευών δεν πιστεύω, μιας και η είδηση δεν αναφέρεται για Ευρώπη αλλά για αναπτυσσόμενες χώρες, πάντως ειναι σίγουρο οτι οι κινέζοι ήρθαν για να μείνουν. :-) Και η ZTE και η Huawei έχουν μπει δυναμικά στην ελληνική αγορά και θα φέρουν νέα μοντέλα, αν θα σπάσει το "φράγμα" των 100€ μένει να το δούμε, αλλά δεν νομίζω. Είναι κι αυτό το κλασσικό 1$=1€ και υπάρχει μια δυσκολία. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμη πιο φθηνών συσκευών δεν πιστεύω, μιας και η είδηση δεν αναφέρεται για Ευρώπη αλλά για αναπτυσσόμενες χώρες...

Το γεγονός ότι οι πωλήσεις στοχεύουν σε αυτές τις αγορές δε σημαίνει απαραίτητα ότι αν εσύ, που είσαι η Χ εταιρεία από την Ελλάδα, έρθεις σε επαφή με τον Κινέζο και του πεις «Ενδιαφέρομαι για παραγγελία τόσων χιλιάδων κομματιών», θα σου πει «όχι, εμείς πουλάμε μόνο σε αναπτυσσόμενες χώρες»! Έτερον εκάτερον, έτσι δεν είναι;

 

 

πάντως ειναι σίγουρο οτι οι κινέζοι ήρθαν για να μείνουν. :-) Και η ZTE και η Huawei έχουν μπει δυναμικά στην ελληνική αγορά και θα φέρουν νέα μοντέλα...

Δεν ξέρω αν πρόσεξες το σχόλιό μου στην τελευταία παράγραφο του post #3. ZTE και Huawei έχουν [1] [2] επίσημη παρουσία στην Ελλάδα (έστω "sales office"), αλλά δεν ξέρω αν τα έχουν στήσει μόνο για τις μεγάλες συμφωνίες τηλεπικοινωνιακού εξοπλισμού που έχουν κλείσει με ΟΤΕ και άλλους παρόχους ή σκοπεύουν να επεκταθούν και στην αγορά των κινητών συσκευών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γεγονός ότι οι πωλήσεις στοχεύουν σε αυτές τις αγορές δε σημαίνει απαραίτητα ότι αν εσύ, που είσαι η Χ εταιρεία από την Ελλάδα, έρθεις σε επαφή με τον Κινέζο και του πεις «Ενδιαφέρομαι για παραγγελία τόσων χιλιάδων κομματιών», θα σου πει «όχι, εμείς πουλάμε μόνο σε αναπτυσσόμενες χώρες»! Έτερον εκάτερον, έτσι δεν είναι;

 

 

 

Δεν ξέρω αν πρόσεξες το σχόλιό μου στην τελευταία παράγραφο του post #3. ZTE και Huawei έχουν [1] [2] επίσημη παρουσία στην Ελλάδα (έστω "sales office"), αλλά δεν ξέρω αν τα έχουν στήσει μόνο για τις μεγάλες συμφωνίες τηλεπικοινωνιακού εξοπλισμού που έχουν κλείσει με ΟΤΕ και άλλους παρόχους ή σκοπεύουν να επεκταθούν και στην αγορά των κινητών συσκευών.

 

Ναι συμφωνώ απλά εννοώ πως η όλη κίνηση στοχεύει ειδικά αυτές τις χώρες μιας και υπάρχει αν θέλεις μεγαλύτερη "ανάγκη". Ήδη μια τιμή των 150€ είναι αρκετά προσιτή για την χώρα μας, όχι πως δεν υπάρχει περιθώριο να πέσει κι άλλο.

Κοίτα θεωρώ πως η Wind κάνει ανέκαθεν πολύ καλές κινήσεις, κι ας ειναι 3η. Πιστεύω πως θα φέρει καινούργια μοντέλα σε συνεργασία με τους κινέζους και αργότερα θα ακολουθήσουν και οι ανταγωνιστές. Θα υπάρχει δλδ μια ποικιλία απ όλους. Αυτό θέλουν και οι κινέζοι πρώτα να τους μάθει το ελληνικο κοινό μέσω αυτών και μετά να επεκταθούν ως ανεξάρτητες εταιρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο προσωπικη πειρα μπορω να πω οτι παιζουν πολυ καλα εχω παρι απο solomobi και μπορεις να του κανεις και οτι θες αλλα νομιζω οτι αν ερθουν εδω θα τα πουλανε ποιο ακριβα ετσι και αλλιως υπαρχει καποιος που φερνει και τα πουλαει πολυ ακριβοτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, εμενα μου μυριζει πλυμμηρα της αγορας απο android.

Οι τιμες σε entry level συσκευες ακομα κ απο εταιρειες με καλη φημη και ονομα, εχουν παισει παρα πολυ. Βλ. htc wildfire, LG optimus one, και προσφατα xperia x10mini με 150 ευρω. Πειτε μου εσεις, μεχρι πριν εναμιση χρονο τι συσκευη επερνες με 150 ευρω...Και μιλαμε για 150, που εχεις, android, wifi, gps, capacitive οθονη, και μινιμουμ 3,2 mpixel καμερες... Εγω πιστευω πως ηδη η αγορα δουλευει πολυ καλα, και μπορει ακομα καλυτερα.

Οσο για την εισαγωγη απο ανεξαρτητους retailers, εχει και υψηλο ρισκο, αλλα απαιτει και επενδυση. Πραγματα τα οποια και θα περασουν στο κοστος λιανικης, αλλα και ειναι κινησεις με ρισκο, που δυσκολα γινονται στις μερες μας!

 

δηλαδη αξιζει να παω να το χτηπησω τωρα το blade μωλις το ξαναφερουν η να περιμενω τιποτα καινουριο?

Οσο περιμενεις, τοσο θα ερχονται, οποτε αν το θες χτυπα το! (ποσο εχει παει αυτο?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...