Προς το περιεχόμενο

Η Google προσθέτει διπλή επαλήθευση στοιχείων για όλους τους χρήστες της


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Members

Σε μια προσπάθεια να ενισχύσει την ασφάλεια των λογαριασμών των χρηστών της, η Google ξεκίνησε να διαθέτει σε όλους τη δυνατότητα πιστοποίησης των στοιχείων με δύο βήματα. Συγκεκριμένα, οι χρήστες που θα ενεργοποιήσουν το νέο χαρακτηριστικό θα πρέπει πέρα από το όνομα και τον κωδικό τους να δηλώσουν και έναν επιπλέον κωδικό επιβεβαίωσης που θα λαμβάνουν μέσω του κινητού τους τηλεφώνου. Η όλη διαδικασία μοιάζει, δηλαδή, με το σύστημα που εφαρμόζουν οι τράπεζες για την είσοδο στις online υπηρεσίες τους.

 

step%2B1-2.png

Η αποστολή του κωδικού μπορεί να γίνει με τηλεφωνική κλήση από την πλευρά της Google, μέσω SMS ή με αυτόματη δημιουργία του από ειδική εφαρμογή που διατίθεται για Android, iPhone και BlackBerry.

 

Ο χρήστης έχει τη δυνατότητα να πει στο σύστημα να θυμάται τον κωδικό επιβεβαίωσης στο συγκεκριμένο μηχάνημα για 30 μέρες, αλλά και να εγκαταστήσει κωδικούς για χρήση σε συγκεκριμένες εφαρμογές που δεν τρέχουν σε browser και δεν έχουν σχεδιαστεί ώστε να ζητούν κωδικό επιβεβαίωσης.

 

Ας σημειωθεί ότι η συγκεκριμένη δυνατότητα ήταν ήδη διαθέσιμη από τον Σεπτέμβριο σε κάποιες εκδόσεις του Google Apps, πλέον όμως έχει ξεκινήσει να διατίθεται σε όλους τους χρήστες των υπηρεσιών της Google.

 

Για να δείτε εάν έχει ενεργοποιηθεί στην περίπτωσή σας, θα πρέπει να επισκεφθείτε τη σελίδα προσωπικών ρυθμίσεων του λογαριασμού σας και να ψάξετε για το link “Using 2-step verification”.

 

account%2Bsettings%2Bpage.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μ αρέσουν οι συνωμοσίες αλλά μήπως είναι απλά ένας πλάγιος τρόπος να μαζέψει αριθμούς κινητών;

 

Οχι γιατι πολυ απλα μπορεις να χρησιμοποιείς την εφαρμογη σε smartphone,δεν ειναι αναγκαστικο να δωσεις τον αριθμο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι καλό ρε παίδες πάμε καθόλου καλά; Δεν πρόκειται πλέον για κανένα συνομωσιολογικό παιχνίδι γιατί πολύ απλά οι τύποι μας το λένε καθαρά στα μούτρα: Το μόνο που μας λείπει από τον προσωπικό φάκελο του καθενός είναι το κινητό. Δώστε το για να ολοκληρωθεί η database.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μ αρέσουν οι συνωμοσίες αλλά μήπως είναι απλά ένας πλάγιος τρόπος να μαζέψει αριθμούς κινητών;

 

Ευτυχώς που δε σου αρέσουν οι θεωρίες συνωμοσίας :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς που δε σου αρέσουν οι θεωρίες συνωμοσίας :-)

Μπα αντιθέτως με εκνευρίζουν όσοι βλέπουν παντού φαντάσματα. Αλλά δε θα μπορούσε να υπάρξει ένας άλλος τρόπος για να γίνει αυτό το πράμα; Γενικά δεν είμαι πολύ πρόθυμος να δίνω προσωπικά στοιχεία χωρίς να υπάρχει καλός λόγος. Και δεν έχω smartphone. Και θυμάμαι και κάτι παράπονα που υπήρχαν στο παρελθόν για κάποιους χρήστες που θέλαν να κάνουν εγγραφή στο gmail και ζητούσε αριθμό κινητού, δεν θυμάμαι τι είχε γίνει τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα αντιθέτως με εκνευρίζουν όσοι βλέπουν παντού φαντάσματα. Αλλά δε θα μπορούσε να υπάρξει ένας άλλος τρόπος για να γίνει αυτό το πράμα; Γενικά δεν είμαι πολύ πρόθυμος να δίνω προσωπικά στοιχεία χωρίς να υπάρχει καλός λόγος. Και δεν έχω smartphone. Και θυμάμαι και κάτι παράπονα που υπήρχαν στο παρελθόν για κάποιους χρήστες που θέλαν να κάνουν εγγραφή στο gmail και ζητούσε αριθμό κινητού, δεν θυμάμαι τι είχε γίνει τότε.

 

 

Μέ κάθε επιφύλαξη, νομίζω ότι ισχύει ακόμη αυτό με το νούμερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι γιατι πολυ απλα μπορεις να χρησιμοποιείς την εφαρμογη σε smartphone,δεν ειναι αναγκαστικο να δωσεις τον αριθμο σου.

 

αν βαλεις σε σμαρτφον την εφαρμογη απλα γνωριζει και το κινητο σου με πλαγιο τροπο μιας και ολα τα δεδομενα στελνονται.(και για να μην κραξει κανιες η νοκια στα τελευταια μοντελα το κανει αυτοματα με το που βαλεις σιμ στελνει τα δεδομενα σου...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα αντιθέτως με εκνευρίζουν όσοι βλέπουν παντού φαντάσματα.

 

Εμένα με εκνευριζουν και αυτοι που θεωρουν οτι τετοιες κινησεις γινονται για την προστασια μας .

Ας αρχισουμε να εχουμε λιγο ποιο κριτική οπτική γωνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι ρε παιδιά πιστεύει κάποιος οτι δεν γνωρίζουν ηδη τους αριθμούς των κινητών μας?

μέχρι και τι νουμερο παπούτσια φοράμε ξέρουν, σιγά μην περίμεναν αυτό για να μάθουν τα στοιχεία μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η google βελτιώνει αυτά που προσφέρει στο gmail για να μην μείνει πίσω από τον ανταγωνισμό, και ίσως για να τραβήξει και πιο επαγγελματίες στο gmail. Το νούμερο του τηλεφώνου εάν ήθελε θα το είχε εάν το ζητούσε όταν έκανες sync τις επαφές σου με τα contacts του gmail, καθώς και όλων των φίλων σου! Επίσης πιο πιθανό είναι να σου ζητήσει την άδεια να σου στέλνει Mail παρά sms και το Mail το έχει ήδη...οπότε γιατί τέτοια καταστροφολογία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΤ αρχας όσοι από εμάς έχουμε android κινητό με δηλωμένο gmail account το χει το κινητ´ο μας χωρίς να το δηλώσουμε. Μιλάω απο προσωπική εμπειρία. Πριν κανά μήνα σπάσανε την ιστοσελίδα του trapster. Είχα κάνει την μαμακια κι είχα δώσει ίδιο κωδικό στο trapster με τον κωδικό του gmail. Οι μάγκες που σπάσανε το trapster ξεκιναγανε να στέλνουν μαζικά email στους απο τα mail των μαμακων σαν κι Εμενα που είχαν δώσει ίδιο κωδικο στις επαφές των mail τους. Η google το κατάλαβε δεν έφυγε κανένα email απο το account μου και μου ζήτησε αλλαγή κωδικού στέλνοντας ειδικό κωδικο στον κινητό μου που δεν τις είχα δηλώσει ποτέ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...