Προς το περιεχόμενο

Στο χορό των tablets η HTC με το Flyer


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αθόρυβα μεγαλοφυές είναι το σύνθημα της htc για το νέο tablet που παρουσίασε σήμερα στα πλαίσια της έκθεσης MWC 2011 που διεξάγεται στη Βαρκελώνη. Για όσους δε θυμούνται, η htc είχε κυκλοφορήσει και UMPC το 2007, το αποτυχημένο πείραμα φορητού computing των Microsoft/Intel με Windows Vista, ενσωματωμένο πληκτρολόγιο και υψηλή τιμή.

 

Στην ομιλία του ο πρόερδρος της htc, Peter Chou, έκανε σαφές ότι η εταιρεία του ήθελε να παρουσιάσει όχι ακόμη ένα συνηθσμένο tablet στην αγορά αλλά κάτι που θα κάνει τη διαφορά. Το νέο htc Sense UI καθώς και το είναι αυτό που κάνει τη διαφορά κατά την htc και στο δικό μας demo όπως μπορείτε να δείτε στο παρακάτω βίντεο είναι όντως κάτι που αξίζει την προσοχή σας. Περιλαμβάνει διάφορα widgets που κάνουν πολύ πιο όμορφο και εύχρηστο το Android 2.3 όπως αυτό του καιρού χαρακτηριστικά.

 

 

P1040493.jpg

Με οθόνη 7' ιντσών TFT touch sensitive με ανάλυση 1024x600 και αλουμίνιο ενιαίο περίβλημα, το htc Flyer δείχνει πολύ όμορφο και συμπαγές. Η ποιότητα κατασκευής του είναι κορυφαία ενώ περιλαμβάνει GPS, 2 κάμερες για βιντεοκλήσεις, μία των 5 megapixel στο πίσω μέρος και μία των 2 megapixel στο μπροστινό μέρος. Η συνεργασία της htc με την Qualcomm συνεχίζεται και στο Flyer με επεξεργαστή χρονισμένο στο 1.5 GHz ενώ από διαθέσιμο αποθηκευτικό χώρο θα διαθέτει 32 gb και πιθανόν να κυκλοφορήσει και 2ο μοντέλο των 16gb.

 

Εκτός του htc Sense σε επίπεδο λογισμικού, στο htc Flyer βλέπουμε και μια σημαντική προσθήκη σε επίπεδο hardware, τη τεχνολογία Scribe, με την οποία διαφοροποιείται άμεσα από άλλες tablet συσκευές. Συγκεκριμένα η συσκευή θα έρχεται μαζί με ένα stylus από τα παλιά και βοηθάει στο να κρατάτε σημειώσεις (ακόμα και φωνητικές με ιστορικό) με το γραφικό σας χαρακτήρα σε αρκετές εφαρμογές του Flyer και παράλληλα να τις μοιράζεστε μέσω email, Evernote, Facebook κ.α

 

post-39041-0-07883900-1298132972_thumb.jpgpost-39041-0-83101500-1297847903_thumb.jpgpost-39041-0-97671900-1297847900_thumb.jpgpost-39041-0-39992300-1297847906_thumb.jpg

Όπως αναφέραμε και στο live blogging της παρουσίασης της htc, το Flyer θα είναι η πρώτη συσκευή της htc που θα διαθέτει την δυνατότητα να παίξετε παιχνίδια μέσω της υπηρεσίας Onlive. Η συγκεκριμένη υπηρεσία διαθέτει μια μεγάλη συλλογή από παιχνίδια τα οποία και αναπαράγονται στους servers της εταιρείας με τα καλύτερα τεχνικά χαρακτηριστικά. Στη συνέχεια αναλαμβάνει να τα μεταδώσει μέσω της ευρυζωνικής σύνδεσης στον χρήστη ο οποίος χρησιμοποιώντας τα touch controls μπορεί να παίξει αυτά τα παιχνίδια στο Flyer με κορυφαία γραφικά. Η υπηρεσία θα κάνει ντεμπούτο στην Ευρώπη τους επόμενους μήνες και θα θέλαμε να τη δούμε από κοντά για να διαπιστώσουμε αν υπάρχει πρόβλημα καθυστέρησης στην απόκριση.

 

Το htc Flyer αναμένεται τους επόμενους 2 μήνες με τιμή που σύμφωνα με πληροφορίες μας θα κυμαίνεται στο όριο των 499 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μου άρεσε καθόλου έτσι μπακαλίστικα που το βλέπω σε review και βίντεο. Δεν ξέρω αν από κοντά αλλάξω γνώμη αλλά με τα android tablet έχω απογοητευτεί και βαρεθεί να περιμένω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μου άρεσε καθόλου έτσι μπακαλίστικα που το βλέπω σε review και βίντεο. Δεν ξέρω αν από κοντά αλλάξω γνώμη αλλά με τα android tablet έχω απογοητευτεί και βαρεθεί να περιμένω.

Άμα σε χαλάει,πάμε θείο:

>http://www.alibaba.com/product-gs/347509520/Windows_XP_phone_tablet_pc_3G.html

Ψήνομαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα σε χαλάει,πάμε θείο:

>http://www.alibaba.com/product-gs/347509520/Windows_XP_phone_tablet_pc_3G.html

Ψήνομαι...

 

μπα... με βλέπω να καταλήγω στο μήλο ή στην hp ή στο blackberry

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπα... με βλέπω να καταλήγω στο μήλο.

Λοιπόν,μιας κι έκανες "κοιλιά" στα posts σου,μόλις πάρεις άϊτάμπλετ,προτείνω να το βάψεις ροζ και να να το τεστάρεις στο αντίστοιχο τμήμα,εδώ.

 

Θα απογειωθείς!(πάλι...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλο μου φάνηκε!! HTC κιόλα! αν κρίνω από την ποιότητα του Desire HD! αν είναι εξίσου καλο και αυτό, τότε θα είναι top! αν και το βλέπω σε λίγο καιρό όλα να γίνονται tablets! είναι καλή φάση βασικά αν είσαι έξω και τα λοιπά! αλλα είναι λίγο το μέγεθος που κολλας ( προσωπικά )!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπα... με βλέπω να καταλήγω στο μήλο ή στην hp ή στο blackberry

καλα εσυ δεν ειχες ipad και το πουλησες σε μια εβδομαδα?? και γενικα εβρισκες τα tablets αχρηστα?

:huh: :huh: :huh: :P

 

Αν βγεί το Galaxy ΤΑΒ 10.1 σε χαμηλή τιμή θα είναι μονοπώλιο.

δεν θα ειναι φτηνο.

και κατσε πρωτα να δεις την υλοποιηση στα χερια σου , γιατι και το tab-1 εντυπωσιακο ηταν στα χαρτια , αλλα απο κοντα... :eek:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα εσυ δεν ειχες ipad και το πουλησες σε μια εβδομαδα?? και γενικα εβρισκες τα tablets αχρηστα?

:huh: :huh: :huh: :P

 

ναι.. και συνεχίζω να έχω την ίδια άποψη... αλλά λέω να ξανά κάνω μια προσπάθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα σε χαλάει,πάμε θείο:

>http://www.alibaba.com/product-gs/347509520/Windows_XP_phone_tablet_pc_3G.html

Ψήνομαι...

 

το συγκεκριμενο επεσε στα χερια μου κατα τυχη προχτες,το δοκιμασα και μπορω να πω πως εμεινα ευχαριστημενος :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μου άρεσε καθόλου έτσι μπακαλίστικα που το βλέπω σε review και βίντεο.

...

 

Τον hal αποκαλείς μπακάλη; Μάλλον άλλο πράγμα εννοούσες, εξάλλου demo(nstration) του tablet είναι το video και δεν πρόκειται για review.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...