Προς το περιεχόμενο

Dell Streak 7' - Η οικογένεια tablets της Dell μεγαλώνει


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Dell συνεχίζει να επενδύει στους tablet υπολογιστές παρουσιάζοντας ένα δεύτερο μέλος στην οικογένεια Streak, αυτή τη φορά με multitouch οθόνη 7' ιντσών μετά το πρώτο μοντέλο των 5' ιντσών το οποίο είχαμε παρουσιάσει τον περασμένο Σεπτέμβριο.

Με το Dell Streak 7' δεν υπάρχει το δίλημμα με το προηγούμενο μοντέλο που αμφιταλαντευόταν ανάμεσα σε 2 χαρακτηρισμούς, smartphone ή tablet, στο οποίο η Dell είχε πάρει θέση (tablet). Η νέα δημιουργία της Dell τρέχει Android 2.2 Froyo χωρίς να έχει ανακοινωθεί ακόμα αν θα κυκλοφορήσει αναβάθμιση στην έκδοση 3.0 Honeycomb η οποία είναι βελτιστοποιημένη για tablets. Ο σχεδιασμός του Streak 7' είναι πιο σύγχρονος από το προηγούμενο μοντέλο με την ανθεκτική επιφάνεια Gorilla Glass να προστατεύει την οθόνη από γρατζουνιές και πεσίματα. Στο πίσω μέρος υπάρχει κάμερα 5 megapixel με δυνατότητα εγγραφής βίντεο υψηλής ανάλυσης 720p. Η δεύτερη κάμερα των 1.3 megapixel βρίσκεται στο μπροστινό μέρος ώστε να μπορείτε να πραγματοποιείτε βιντεοκλήσεις μέσω κάποιας εφαρμογής τρίτου κατασκευαστή όπως το Fring.

 

Ανακαλύψαμε το Streak 7 στο χώρο της Adobe ως συσκευή που υποστηρίζει Flash και στο λίγο χρόνο που ασχοληθήκαμε μαζί της παρατηρήσαμε 2 σημαντικά μειονεκτήματα. Πρώτο και βασικό η ανάλυση η οποία είναι η χαμηλότερη από όλα τα tablets που έχουμε δει και συγκεκριμένα 800x480 η οποία δείχνει χωρίς αμφιβολία «λίγη» για τη συγκεκριμένη συσκευή ειδικά όταν τη συγκρίνουμε με άλλες λύσεις 7' ιντσών που είδαμε στην έκθεση MWC 2011 όπως τα HTC Flyer και BlackBerry PlayBook με ανάλυση 1024x600.

P1040633.JPG

 

Επιπλέον στο Dell Streak 7' αντιμετωπίσαμε πρόβλημα με την ταχύτητα απόκρισης σε πολλές περιπτώσεις κατά τη προσπάθεια μας να εκτελέσουμε μια εργασία όπου το άγγιγμα της οθόνης δεν γινόταν πάντα αντιληπτό. Ίσως το φαινόμενο αυτό να οφείλεται στο γραφικό περιβάλλον της Dell η οποία αποφάσισε να προσθέσει στο Streak 7 και όχι στο προκαθορισμένο του Android πάντως πιστεύουμε ότι είναι θέμα που λύνεται με firmware update και πρέπει να κυκλοφορήσει άμεσα η εταιρεία.

 

Το Streak 7' έχει κυκλοφορήσει ήδη στην Αμερική με τιμή περίπου $450 η οποία μειώνεται αν συνδυαστεί η αγορά της συσκευής με κάποιο πρόγραμμα κινητής τηλεφωνίας. Είναι χωρίς αμφιβολία από τα πιο φθηνά tablets που ενσωματώνουν το νέο επεξεργαστή Nvidia Tegra 2 στο 1GHz και περιμένουμε να το δούμε σύντομα και στη χώρα μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει αυτό. Δηλαδή θα κουβαλάς μαζί σου "smartphone" 7 ιντσών; Πάντως ούτε εγώ πιστεύω ότι θα αντικαταστήσουν τα netbook. Τουλάχιστον όχι σύντομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως πολύ χαμός γίνεται τελευταία, παντού tablets!

Εγώ πάντως δεν τα βρίσκω ΚΑΘΟΛΟΥ βολικά. Είπαν να βγάλουν κάτι καινούριο - διασταύρωση smartphone kai netbook και βγάλαν αυτές τις πατάτες οι οποίες το μόνο που εχουν είναι τα αρνητικά και των smartphone και των netbook μαζι! Η αποψή μου είναι οτι ανάλογα με τις ανάγκες σου θα επιλέξει ανάμεσα σε smartphone ή netbook/laptop. Είναι όπως και με τα αυτοκίνητα και τα μηχανάκια. Έχετε δει να κυκλοφορούν πολλές γουρούνες στο δρόμο? :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι 7άρι;;;

 

Efooooo, πες αλεύριιιι, το 7αρι σε γυρεύει !! :lol:

 

Ανάλυση της ΠΛΑΚΑΣ, Το galaxy tab έθεσε τα standards στα Android tablets. Οτιδήποτε λιγότερο είναι ξεφτίλα όταν βγαίνει 6 + μήνες μετά το Tab.

 

Τζάμπα ο Tegra 2 δηλαδή..

 

Δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει αυτό. Δηλαδή θα κουβαλάς μαζί σου "smartphone" 7 ιντσών; Πάντως ούτε εγώ πιστεύω ότι θα αντικαταστήσουν τα netbook. Τουλάχιστον όχι σύντομα.

 

Από τη στιγμή που μπορείς να συνδέσεις Bluetooth πληκτρολόγια, ποντίκια κλπ, ο μόνος λόγος να μην αντικαταστήσουν ένα netbook είναι να θες κάποια εφαρμογή που να μην υπάρχει ακόμα σε Android. Τις βασικές χρήσεις ( internet-office -msn-watch video- listen to music κλπ ) τις έχει καλύψει εδώ και καιρό το Android, για να μη πω ότι έχει καλύψει πολύ παραπάνω από τις βασικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι 7άρι;;;

 

Efooooo, πες αλεύριιιι, το 7αρι σε γυρεύει !! :lol:

 

Ανάλυση της ΠΛΑΚΑΣ, Το galaxy tab έθεσε τα standards στα Android tablets. Οτιδήποτε λιγότερο είναι ξεφτίλα όταν βγαίνει 6 + μήνες μετά το Tab.

 

Τζάμπα ο Tegra 2 δηλαδή..

 

 

 

Από τη στιγμή που μπορείς να συνδέσεις Bluetooth πληκτρολόγια, ποντίκια κλπ, ο μόνος λόγος να μην αντικαταστήσουν ένα netbook είναι να θες κάποια εφαρμογή που να μην υπάρχει ακόμα σε Android. Τις βασικές χρήσεις ( internet-office -msn-watch video- listen to music κλπ ) τις έχει καλύψει εδώ και καιρό το Android, για να μη πω ότι έχει καλύψει πολύ παραπάνω από τις βασικές.

Συμφωνούμε στα πάντα εκτός από το θέμα του μεγεθους.....Τα Tablet ήρθαν για να μείνουν και πραγματικά πιστεύω θα αλλάξουν τον τροπο που βλέπουμε την φορητοτητα στους υπολογιστές.Η dell το θέμα tablet έχει φέρθει πολυ άσχημα και με τροπο που δεν ταιριάζει σε εταιρεία μεγάλου βεληνεκούς. Αυτά λέγονται αρπαχτές κυριοι όπως αρπαχτή ήταν και το 5" με την γελοία τιμή του. Η Dell έχει μικρύνει πολύ στα ματιά μου μετά απο αυτές τις κινήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνούμε στα πάντα εκτός από το θέμα του μεγεθους.....Τα Tablet ήρθαν για να μείνουν και πραγματικά πιστεύω θα αλλάξουν τον τροπο που βλέπουμε την φορητοτητα στους υπολογιστές.Η dell το θέμα tablet έχει φέρθει πολυ άσχημα και με τροπο που δεν ταιριάζει σε εταιρεία μεγάλου βεληνεκούς. Αυτά λέγονται αρπαχτές κυριοι όπως αρπαχτή ήταν και το 5" με την γελοία τιμή του. Η Dell έχει μικρύνει πολύ στα ματιά μου μετά απο αυτές τις κινήσεις

 

+1

 

Συμφωνούμε 100%. Ουσιαστικά και στο θέμα μεγέθους συμφωνούμε γιατί το μέγεθος έχει να κάνει με τη χρήση ^^ Εσύ που το θες για σπίτι, θες πιο μεγάλο μέγεθος, εγώ που το θέλω και έξω θέλω πιο μικρό κλπ.

 

Απλά είχε φάση τότε που είπες ότι "ορίστε, δείτε 10αρες βγάζουν όλοι πλέον", κάπως έτσι το χες πει, γι' αυτό σε πειράζω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1

 

Συμφωνούμε 100%. Ουσιαστικά και στο θέμα μεγέθους συμφωνούμε γιατί το μέγεθος έχει να κάνει με τη χρήση ^^ Εσύ που το θες για σπίτι, θες πιο μεγάλο μέγεθος, εγώ που το θέλω και έξω θέλω πιο μικρό κλπ.

 

Απλά είχε φάση τότε που είπες ότι "ορίστε, δείτε 10αρες βγάζουν όλοι πλέον", κάπως έτσι το χες πει, γι' αυτό σε πειράζω :)

Γιατί κάποιος που το θέλει αποκλειστικά για χρήση στο σπίτι να επιλέξει tablet και οχι netbook? Δεν βρίσκω κάποιο λόγο εκτος απο τον "πειραματισμό" με νέα προϊόντα και την φιγούρα :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 - Αφή

 

2 - Μικρό μέγεθος και βάρος, σκέψου ότι το tab πχ είναι 7" και μόλις 380 gr ενώ τα αντίστοιχα netbook είναι γύρω στο κιλό.

 

3 - Ξαπλώνεις, αράζεις σε ό,τι στάση γουστάρεις και διαβάζεις ό,τι θες σχεδόν σαν κανονικό βιβλίο ( ακόμα και με εφέ με σελίδες που γυρίζουν )

 

4 - Android

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί κάποιος που το θέλει αποκλειστικά για χρήση στο σπίτι να επιλέξει tablet και οχι netbook? Δεν βρίσκω κάποιο λόγο εκτος απο τον "πειραματισμό" με νέα προϊόντα και την φιγούρα :rolleyes:

Γιατί με ένα tablet κανείς πιο πολλά απο ένα net book. Για παράδειγμα εγώ στο iPad χτες έπαιζα prince of Persia, εσυ μπορείς να βρεις net book που να το κάνει αυτο;Γενικα τα net book ήταν και είναι μια αποτυχημένη προσπάθεια δημιουργηθούν μικρά λάπτοπ μόνο που το προβλημα είναι ότι έχουν τόσο αδύναμους επεξεργαστες που ουσιαστικα ούτε να σερφαρεις δε μπορείς καλά καλά. Απο την άλλη android και iOS είναι πολυ πιο ελαφριά λειτουργικα και ουσιασιτκα εκμεταλλεύονται πολυ καλύτερα και πιο αποδοτικά τον επεξεργαστη σε σχέση με τα windows. Πρέπει να γίνει αντιληπτό ότι η x86 αρχιτεκτονική δεν είναι και ότι καλύτερο για φορητό υπολογιστή γιατί είναι πολύ ενεργοβορα και παράγει θερμότητα. Δεν είναι τυχαιοοτι τα περισσότερα απο τα λάπτοπ της κατηγορίας 500-800 ευρώ μέσα στη τριετία βγάζουν προβλημα στο gpu και πανε για πέταμα. Το μεγαλύτερο προβλημα είναι η απαγωγή της θερμότητας κάτι που σε συσκευές βασισμένες σε arm δε θα το αντιμετωπίσει κανείς και ποτέ.Τα tablet είναι το πραγματικά φορητό pc όχι μόνο ως προς τη μεταφορά αλλα και ως προς τη χρήση του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω πάντως το βλέπω να αντικαθιστουν πιο πολύ τα smartphones παρά τα λαπτοπ/netbook

Το θεμα ειναι οτι περνουμε αυτα που μας πασαρουν ... Αυτο λεγεται μοδα

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...