Προς το περιεχόμενο

Thomson TG585 v8


kostas^^

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια,

πηρα το συγκεκριμενο ρουτερ και αναζητω καποια πραγματα...οποιος μπορει help!

1)πως αλλαζω ονομα ssid και κωδικο ασυρματου?

2)πως ρυθμιζω την ισχυ του ασυρματου?

3)πως απενεργοποιω το firewall?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 280
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

α.192.168.1.254 Home network ,μεση δεξια wlan :thomson... το κανεις κλικ.μετα πανω δεξια configure και φτιαχνεις οτι θες.

β.δεν νομιζω οτι μπορεις.σιγουρα στο μενου δεν εχει κατι ουτε νομζιω απο telnet.β.δεν εχει τρελα δυνατο wireless.

g.toolbox ,firewall, Πανω δεξια configure.

δ.περνα του το τελευταιο firmware Που εχει η forthnet στο site Της η απο εδω http://leoforeia.gr/thomson/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σ' ευχαριστω παρα πολυ φιλε Poulinos για μια ακοκη φορα μ εδωσες τη λυση!!

-στη ρυθμιση του κλειδωματος μου βγαζει εννιαιο το tkip+aes..αρα δεν μπορω να το ρυθμισω ξεχωριστα,σωστα?(δλδ σκετο tkip ή aes)

-αργει λιγακι,οχι πολυ, το boot αυτο μπορει να διορθωθει με το καινουριο firmware?

-επισης παρατηρω οτι στο μtorrent μου βγαζει κατω δεξια κιτρινο (!)...

Επεξ/σία από kostas^^
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το v8 εχει πολυ πιο αργο boot απο το v7.φαντασου οτι ειδα v8 και δεν ηξερα οτι ειναι v8 νομιζα οτι ειχε κολλησει και του ειχα τραβηξει Reset default.δεν νομιζω να διορθωνει σε ταχυτητα τιποτα στο bootarisma το νεο firmware.δεν θυμαμαι αν το εχω δοκιμασει αλλα σε boot οι πιθανοτητες να διορθωνει κατι ειναι 1 τις 100

για το Mtorrent πρεπει να ανοιξεις ports για να βγει πρασινο αντι για αυτο το κιτρινο τριγωνο

www.portforward.com

 

sto thomson τουλαχιστον σε αυτα που θυμαμαι οταν πας να διαλεξεις wpa2 κτλ δεν σε αφηνει να διαλεξεις tkip /aes καθολου.ουτε μου το βγαζει καν στο 784 που εχω.και ουτε σε αλλα μοντελα 585 780 787 που ειχα το ειχα δει πουθενα να μπορεις να το πειραξεις.και απο οτι ειδα δεν υπαρχει ουτε και σε cli με μια γρηγορη ματια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε υπερευχαριστω!!! :) εγκαθιστω το προγραμμα κ ανοιγουν αυτοματα οι πορτες?αυτο θα πρεπει να το κανω παντα μετα απο reset?

ΥΓ πραγματικα αυτο το ρουτερ ειναι πολυ καλο..κ σε θεμα wireless και ταχυτητας..κλειδωνω +1,5 mbps πιο πανω κ σταθερα σε σχεση με το προηγουμενο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοιγω νεο θεμα , μπορει να μου πει καποιος τα εξης :

 

1) Για να ανοιξουμε Ports για το utorrent πρεπει να βαλουμε και static ip ;

 

2) Πως μπορουμε να αλλαξουμε dns servers ; Λεω να βαλω αυτους της google (τωρα εχει της Hol). Υπαρχουν καποιοι καλυτεροι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενας ενας παμε

 

Σε υπερευχαριστω!!! :) εγκαθιστω το προγραμμα κ ανοιγουν αυτοματα οι πορτες?αυτο θα πρεπει να το κανω παντα μετα απο reset?

ΥΓ πραγματικα αυτο το ρουτερ ειναι πολυ καλο..κ σε θεμα wireless και ταχυτητας..κλειδωνω +1,5 mbps πιο πανω κ σταθερα σε σχεση με το προηγουμενο!!!

δεν εγκαθιστας το προγραμμα που σου λεει.πατας skip και μετα σε βγαζει στην οδηγιες.για να χαθει το port forward Που θα κανεις(5 λεπτα δουλεια) θα πρεπει να κανεις οχι reset το ρουτερ αλλα reset to default με το μικρο κουμπακι.αλλιως δεν χανεται.κοινος μια φορα θα κανεις port forward και εισαι οκ.αυτο με το +1,5 mbps παραπανω και την σταθεροτητα να το ακουνε καποιοι που βγαζουν οτι το Thomson ειναι χαλια.το wireless σταθερο μεν αλλα οχι πολυ δυνατο .

 

Για να μην ανοιγω νεο θεμα , μπορει να μου πει καποιος τα εξης :

 

1) Για να ανοιξουμε Ports για το utorrent πρεπει να βαλουμε και static ip ;

 

2) Πως μπορουμε να αλλαξουμε dns servers ; Λεω να βαλω αυτους της google (τωρα εχει της Hol). Υπαρχουν καποιοι καλυτεροι ;

 

 

static ip στο pc σου βαζεις στο tcp ip της καρτας δικτυου.ειναι καλο να το κανεις αυτο γιατι αμα συνδεθει καποιο αλλο pc πανω μην παρει την δικια σου ip Μια στο εκατομμυριο.καμια σχεση με την static ip απο τον provider.

 

για μενα θα αφηνα τους provider.στο tcp ip της καρτας δικτυου σου περα απο Ip που θα δωσεις καρφωτα subnet 255.255.255.0 default gateway 192.168.1.254 απο κατω σε ρωταει και nds.βαζεις αυτους που θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα γινω γραφικος κ θα σ ευχαριστησω για αλλη μια φορα φιλε poulinos!!!οι συμβουλες σου ειναι υπερ-ΠΟΛΥΤΙΜΕΣ!!! :) μακαρι να βοηθουσαν ολοι σαν εσενα..σιγουρα θα σε χρειαστω παλι αν προκυψει κατι..

οσο για το thomson ειναι βολικοτατο-σταθεροτατο..δουλευω μονο με wireless κ ειναι σταθερο αν κ η εμβελεια,οπως ανεφερες,σε σχεση με το v7 ειναι πιο περιορισμενη..εκπεμπει φυσιολογικα!!ειναι ο,τι καλυτερο κυκλοφορει σε "free" ρουτερ που δινουν οι παροχοι πιστευω..κ παλι ευχαριστω!!! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

static ip στο pc σου βαζεις στο tcp ip της καρτας δικτυου.ειναι καλο να το κανεις αυτο γιατι αμα συνδεθει καποιο αλλο pc πανω μην παρει την δικια σου ip Μια στο εκατομμυριο.καμια σχεση με την static ip απο τον provider.

 

για μενα θα αφηνα τους provider.στο tcp ip της καρτας δικτυου σου περα απο Ip που θα δωσεις καρφωτα subnet 255.255.255.0 default gateway 192.168.1.254 απο κατω σε ρωταει και nds.βαζεις αυτους που θες.

 

Ρωταω γιατι στο site portforwarding λεει οτι πρεπει να βαλω static ip στην καρτα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα γινω γραφικος κ θα σ ευχαριστησω για αλλη μια φορα φιλε poulinos!!!οι συμβουλες σου ειναι υπερ-ΠΟΛΥΤΙΜΕΣ!!! :) μακαρι να βοηθουσαν ολοι σαν εσενα..σιγουρα θα σε χρειαστω παλι αν προκυψει κατι..

οσο για το thomson ειναι βολικοτατο-σταθεροτατο..δουλευω μονο με wireless κ ειναι σταθερο αν κ η εμβελεια,οπως ανεφερες,σε σχεση με το v7 ειναι πιο περιορισμενη..εκπεμπει φυσιολογικα!!ειναι ο,τι καλυτερο κυκλοφορει σε "free" ρουτερ που δινουν οι παροχοι πιστευω..κ παλι ευχαριστω!!! :D

 

thanxs.οτι χρειαστεις εδω ειναι.ενα ρουτερ που εδιναν και ηταν πολυ καλο ηταν το fritz.τις μισες φορες απο συνηθεια παω να το γραψω fridge(ψυγειο).

an kαι δεν το χαριζαν παντα απο την Hol

Ρωταω γιατι στο site portforwarding λεει οτι πρεπει να βαλω static ip στην καρτα μου.

 

αυτο σου λεω ποιο πανω.static ip στην καρτα πως να βαλεις .αλλο η static ip της καρτας δικτυου και αλλο η wan static ip toy provider

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

το δικο μου προβλημα ειναι το εξης : κανω Install το router στ λαπτοπ γτ στ desktop(win xp sp2) κολλουσε στο σημειο που αναγνωριζε το ρουτερ και ελεγε "waiting for connection"..ολα οκ..ομως τωρα που προσπαθω να συνδεσω το desktop με το ρουτερ για να συνδεθω και απο κει δεν εχω συνδεση..βαζω το cd για να εγκαταστηsω και το desktop(παταω δλδ setup my computer) κολα παλι στο ιδιο σημειο..

 

εχω χαλασμενη ethernet Θυρα?μονο εκει το αποδιδω...αλλα μεχρι πριν λιγο που ειχα το αλλο ρουτερ δουλευε κανονικοτατα

 

χρειαζεται μηπως να κατεβασω τους drivers να τους κανω install στ desktop? (αν τους εχει κανεις ας μου τους στειλει πλζ!!)

 

 

σας παραθετω και Prntscrn στο σημειο που κολλα..

t585v8.bmp

t858v8a.bmp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.αν το ρουτερ ειναι ηδη σεταρισμενο και θες να το συνδεσεις σε αλλο pc απλα βαζεις το ethernet η συνδεεσαι wireless και εισαι οκ χωρις να κανεις κατι αλλο.

αν το ρουτερ δεν εχει ρυθμισεις μεσα παλι θα το συνδεσεις με ethernet και εφοσον η καρτα δικτυου σου παιζει και εχει ip στο αυτοματο θα μπεις στην σελιδα 192.168.1.254 που ειναι το ρουτερ και θα κανεις απο εκει οτι ειναι να κανεις.δηλαδη Username password,wireless Κτλ.

ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΟ CD ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙΣ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΜΠΕΡΔΕΥΕΣΑΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θενξ μοντ θα το τσεκαρω!αν και νομιζω το εψαξα και απο πινακα ελεγχου και δεν το εβρισκε..

ουτε απο πινακα ελεγχου.στο device manager θα πρεπει να εχεις την καρτα δικτυου ανοιχτη και να υπαρχει.

 

μετα ανοιγεις Internet explorer και γραφεις

http://192.168.1.254/

και θα πρεπει να σε παει στην σελιδα του Thomson

επισης απο command prompt αν γραψεις cmd

θα σου βγαλει κατι

πες μας τι σου εβγαλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...