Προς το περιεχόμενο

Thomson TG585 v8


kostas^^

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 280
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

σε software ολο και κατι μπορει να υπαρχει αλλα εκει θα πρεπει η κινηση να περναει απο το pc πρωτα και το pc να ειναι ανοιχτο συνεχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Παιδιά, (κυρίως poulinos) έχω αυτό το router 3 χρόνια τώρα και μπορώ να πω πως είναι το καλύτερο που μου έχει στείλει ποτέ πάροχος. Τις προάλλες έλεγα να πειραματιστώ με firmware update και telnet. Δυστυχώς όμως κάτι έγινε και δεν μπορεί να συνδεθεί πλέον στο ίντερνετ. Το firmware που του είχα αρχικά ήταν το generic *.*.*8 και το αναβάθμισα χωρίς πρόβλημα σε (generic) *.A αρχικά και στη συνέχεια σε (branded) *.B. Στη συνέχεια είπα να παίξω όσο μπορώ με το telnet να δω αν γίνεται να μειώσω το SNR (που δεν γίνεται) και επίσης και κάποιες άλλες εντολές που είδα στο ιντερνετ. Η τελευταία που θυμάμαι είναι μια που υποτίθεται το έβαζε σε Annex M αν και το telnet μου απάντησε πως δεν είναι δυνατόν να γίνει αυτή η εντολή γιατί απαγορεύεται, κάτι τέτοιο και από εκείνη τη στιγμή (μάλλον εκείνη) δεν έχει ξανασυνδεθεί στο ιντερνετ... Το έκανα downgrade, του έκανα hard reset, τίποτα.. Αν μπορούσε κανείς να βοηθίσει να σωθεί το ρουτεράκι θα ήταν τέλεια.. Ίσως βοήθαγε να του έκανα upload το αρχειάκι με τις ρυθμίσεις κάποιου από εσάς που να του δουλεύει ακόμη; Ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, (κυρίως poulinos) έχω αυτό το router 3 χρόνια τώρα και μπορώ να πω πως είναι το καλύτερο που μου έχει στείλει ποτέ πάροχος. Τις προάλλες έλεγα να πειραματιστώ με firmware update και telnet. Δυστυχώς όμως κάτι έγινε και δεν μπορεί να συνδεθεί πλέον στο ίντερνετ. Το firmware που του είχα αρχικά ήταν το generic *.*.*8 και το αναβάθμισα χωρίς πρόβλημα σε (generic) *.A αρχικά και στη συνέχεια σε (branded) *.B. Στη συνέχεια είπα να παίξω όσο μπορώ με το telnet να δω αν γίνεται να μειώσω το SNR (που δεν γίνεται) και επίσης και κάποιες άλλες εντολές που είδα στο ιντερνετ. Η τελευταία που θυμάμαι είναι μια που υποτίθεται το έβαζε σε Annex M αν και το telnet μου απάντησε πως δεν είναι δυνατόν να γίνει αυτή η εντολή γιατί απαγορεύεται, κάτι τέτοιο και από εκείνη τη στιγμή (μάλλον εκείνη) δεν έχει ξανασυνδεθεί στο ιντερνετ... Το έκανα downgrade, του έκανα hard reset, τίποτα.. Αν μπορούσε κανείς να βοηθίσει να σωθεί το ρουτεράκι θα ήταν τέλεια.. Ίσως βοήθαγε να του έκανα upload το αρχειάκι με τις ρυθμίσεις κάποιου από εσάς που να του δουλεύει ακόμη; Ευχαριστώ...

παμε για μια δοκιμη.

α.Κλεισε το ρουτερ.

β.κρατα πατημενο το Hard reset.

γ.ανοιξε το με πατημενο το Hard reset για να μπει σε tftp mode.τρεξε τo wizard και περνα το firmware to generic  8.2.7.8 δεν θυμαμαι ποιο ειναι το τελευταιο.με το που τελειωσει μπες μεσα στο μενου και κανε hard reset.οταν ξανανοιξει βαλε μονο τα στοιχεια σου στο broadband connection και συνδεσου.λογικα θα εισαι μια χαρα.αν εχεις forthnet και του βαλεις το 8.2.7.8 της forthnet τοτε με το που το βαλεις πανω στην γραμμη θα το κανεις Hard reset και θα το αφησεις κανα 5 λεπτο απο την στιγμη που θα bootarei για να παρει μονο του τα στοιχεια απο τον server Της forthnet να το πω ετσι απλα.

ναι ειναι πολυ καλο ρουτερακι για αυτο που ειναι.το μεγαλο του πλεονεκτημα ειναι οτι ειναι παρα πολυ stable ακομα και σε χαλια γραμμες που αλλα ρουτερ κανουν disconnect.τιμιιο ρουτερακι για αυτο που ειναι και για καποιον που δεν θελει να δωσει καμποσα λεφτα για να παει σε κατι καλυτερο.ειδικα για οποιον εχει χαλια γραμμη ειναι ενα και ενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παμε για μια δοκιμη.

α.Κλεισε το ρουτερ.

β.κρατα πατημενο το Hard reset.

γ.ανοιξε το με πατημενο το Hard reset για να μπει σε tftp mode.τρεξε τo wizard και περνα το firmware to generic  8.2.7.8 δεν θυμαμαι ποιο ειναι το τελευταιο.με το που τελειωσει μπες μεσα στο μενου και κανε hard reset.οταν ξανανοιξει βαλε μονο τα στοιχεια σου στο broadband connection και συνδεσου.λογικα θα εισαι μια χαρα.αν εχεις forthnet και του βαλεις το 8.2.7.8 της forthnet τοτε με το που το βαλεις πανω στην γραμμη θα το κανεις Hard reset και θα το αφησεις κανα 5 λεπτο απο την στιγμη που θα bootarei για να παρει μονο του τα στοιχεια απο τον server Της forthnet να το πω ετσι απλα.

ναι ειναι πολυ καλο ρουτερακι για αυτο που ειναι.το μεγαλο του πλεονεκτημα ειναι οτι ειναι παρα πολυ stable ακομα και σε χαλια γραμμες που αλλα ρουτερ κανουν disconnect.τιμιιο ρουτερακι για αυτο που ειναι και για καποιον που δεν θελει να δωσει καμποσα λεφτα για να παει σε κατι καλυτερο.ειδικα για οποιον εχει χαλια γραμμη ειναι ενα και ενα.

 

Ευχαριστώ πολύ poulinos ειλικρινά μετά από 1 χρόνο σχεδόν μη ανανέωσης του θέματος δεν περίμενα απάντηση και μάλιστα τόσο γρήγορη.. Θα το δοκιμάσω απόψε.

Πειράζει να βάλω την 8.2.7.A που είναι πιο πρόσφατη από την 8.2.7.8 (αντιστοιχεί στην 8.2.7.10); Επίσης δεν έχω forthnet, αλλά HOL. Θα πάρω τα στοιχεία μου username kai psw από το άλλο router. Νομίζω όμως πως όπως και να τα έχεις αυτά δεν έχει σημασία, αφού παλιά έμπαινα με το username του ote... Από PPPoE/PPPoA/Bridged τι διαλέγω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ poulinos ειλικρινά μετά από 1 χρόνο σχεδόν μη ανανέωσης του θέματος δεν περίμενα απάντηση και μάλιστα τόσο γρήγορη.. Θα το δοκιμάσω απόψε.

Πειράζει να βάλω την 8.2.7.A που είναι πιο πρόσφατη από την 8.2.7.8 (αντιστοιχεί στην 8.2.7.10); Επίσης δεν έχω forthnet, αλλά HOL. Θα πάρω τα στοιχεία μου username kai psw από το άλλο router. Νομίζω όμως πως όπως και να τα έχεις αυτά δεν έχει σημασία, αφού παλιά έμπαινα με το username του ote... Από PPPoE/PPPoA/Bridged τι διαλέγω;

α οκ δεν ηξερα οτι εχεις Hol.η hol δεν εχει username /password  οποτε βαζεις οτι θες.Pppoe αλλα δεν τρεχεις το wizard.απλα πας 192.168.1.254 broadband connection μετα internet services και βαζεις τα στοιχεια.αν η 8.2.7.α ειναι generic οκ.αν ειναι custom τοτε αστην και βαλε generic.δεν την εχω πετυχει την 8.2.7.a  για να δω αν ειναι generic ή αν ειναι πιο καινουρια απο την 8.2.7.8.απο το Modem help uk την πηρες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α οκ δεν ηξερα οτι εχεις Hol.η hol δεν εχει username /password  οποτε βαζεις οτι θες.Pppoe αλλα δεν τρεχεις το wizard.απλα πας 192.168.1.254 broadband connection μετα internet services και βαζεις τα στοιχεια.αν η 8.2.7.α ειναι generic οκ.αν ειναι custom τοτε αστην και βαλε generic.δεν την εχω πετυχει την 8.2.7.a  για να δω αν ειναι generic ή αν ειναι πιο καινουρια απο την 8.2.7.8.απο το Modem help uk την πηρες?

 

Ναι από εκεί... Canada λέει... δεν ξέρω αν είναι όντως generic, αλλά απ΄ότι θυμάμαι δεν έγραφε κάτι εκεί που λέει κανονικά Connex ή Forthnet ή Zen κτλ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, το έκανα. Δούλεψε!! Σε υπερευχαριστώ!! Είχε χαλάσει εδώ και κανένα μήνα και αναγκαζόμουν να χρησιμοποιώ το κατά πολύ χειρότερο router της HOL, ένα Alcatel Cellpipe.. Έβαλα την 8.2.7.Α τελικά, όλα μια χαρά... Ούτε που το ήξερα αυτό το tftp mode... Θα σε ρώταγα αν γίνεται να το βάλω σε Annex M, αλλά δεν νομίζω πως θέλω να ξαναμπλέξω... Όλα μια χαρά τώρα.. Και πάλι ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι από εκεί... Canada λέει... δεν ξέρω αν είναι όντως generic, αλλά απ΄ότι θυμάμαι δεν έγραφε κάτι εκεί που λέει κανονικά Connex ή Forthnet ή Zen κτλ..

το canada δεν ειναι Generic οσο ξερω.τα Generic τα εχει σαν generic αν δεις

http://download.modem-help.co.uk/mfcs-A/Alcatel/Modems/TG585/v8/Firmware/r8-2-7/

Λοιπόν, το έκανα. Δούλεψε!! Σε υπερευχαριστώ!! Είχε χαλάσει εδώ και κανένα μήνα και αναγκαζόμουν να χρησιμοποιώ το κατά πολύ χειρότερο router της HOL, ένα Alcatel Cellpipe.. Έβαλα την 8.2.7.Α τελικά, όλα μια χαρά... Ούτε που το ήξερα αυτό το tftp mode... Θα σε ρώταγα αν γίνεται να το βάλω σε Annex M, αλλά δεν νομίζω πως θέλω να ξαναμπλέξω... Όλα μια χαρά τώρα.. Και πάλι ευχαριστώ!

το να το βαλεις σε annem ειναι ενα ενα λεπτο δουλεια απο cli interface.απλα δεν αρκει να το βαλεις εσυ μονο σε annex m.πρεπει και ο παροχος να σε γυρισει σε annex m το οποιο ειναι συνηθως παραπανω λεφτα για να παιξεις annex m.αλλιως και να το βαλεις ειτε δεν θα συγχρονισεις καθολου ειτε θα συγχρονισεις με χειροτερο download και με upload 1 mbit αντι για 2 που δινουν καποιοι παροχοι.3 Mbit ειναι το Max αλλα δεν νομιζω οτι δινει κανεις και δεν νομιζω να τα φτασει καποιος ετσι ευκολα.αν παντως χρειαστεις οδηγιες για το annex m εδω ειμαστε.απο default ειναι multimode Που θεωρητικα μεσα στο Multimode ειναι και το annex m οποτε μπορει πχ σε καποιον παροχο να μην χρειαστει να το γυρισεις Manual.αλλα και manual να θελει ειναι ευκολο εφοσον στα Generic firmware δεν ειναι κλειδωμενο το cli.ολα ειναι πιο δυσκολα οταν ειναι κλειδωμενο το cli.το annex m μπαινει μονο απο εκει.

η εντολη ειναι καπως ετσι

xdsl debug multimode config=g992.5 annex m

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το canada δεν ειναι Generic οσο ξερω.τα Generic τα εχει σαν generic αν δεις

http://download.modem-help.co.uk/mfcs-A/Alcatel/Modems/TG585/v8/Firmware/r8-2-7/

το να το βαλεις σε annem ειναι ενα ενα λεπτο δουλεια απο cli interface.απλα δεν αρκει να το βαλεις εσυ μονο σε annex m.πρεπει και ο παροχος να σε γυρισει σε annex m το οποιο ειναι συνηθως παραπανω λεφτα για να παιξεις annex m.αλλιως και να το βαλεις ειτε δεν θα συγχρονισεις καθολου ειτε θα συγχρονισεις με χειροτερο download και με upload 1 mbit αντι για 2 που δινουν καποιοι παροχοι.3 Mbit ειναι το Max αλλα δεν νομιζω οτι δινει κανεις και δεν νομιζω να τα φτασει καποιος ετσι ευκολα.αν παντως χρειαστεις οδηγιες για το annex m εδω ειμαστε.απο default ειναι multimode Που θεωρητικα μεσα στο Multimode ειναι και το annex m οποτε μπορει πχ σε καποιον παροχο να μην χρειαστει να το γυρισεις Manual.αλλα και manual να θελει ειναι ευκολο εφοσον στα Generic firmware δεν ειναι κλειδωμενο το cli.ολα ειναι πιο δυσκολα οταν ειναι κλειδωμενο το cli.το annex m μπαινει μονο απο εκει.

η εντολη ειναι καπως ετσι

xdsl debug multimode config=g992.5 annex m

 

Νομίζω με αυτήν την εντολή σταμάτησε να συνδέεται στο ίντερνετ... Ίσως επειδή θα έπρεπε να το ζητήσω και από τη HOL. Εν πάση περιπτώσει είμαι ικανοποιημένος με τη γραμμή και το ρούτερ μου τώρα και δεν χρειάζομαι κάποια αλλαγή. Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω με αυτήν την εντολή σταμάτησε να συνδέεται στο ίντερνετ... Ίσως επειδή θα έπρεπε να το ζητήσω και από τη HOL. Εν πάση περιπτώσει είμαι ικανοποιημένος με τη γραμμή και το ρούτερ μου τώρα και δεν χρειάζομαι κάποια αλλαγή. Ευχαριστώ πολύ.

λογικο.

λογικα θα πρεπε να κανει προσπαθεια sync αλλα να μην συγχρονιζει.πρεπει να γυρισει και απο τον παροχο σε annex m.

η Hol δεν ξερω αν δινει annex m και αν το χρεωνει.για την ωρα ξερω οτι δινει η forthnet Και η On.στην πρωτη πληρωνεις την static και σου κανει δωρο το  annex m ενω στην δευτερη πληρωνεις το annex m απευθειας.

απλα νομιζω οτι η on σε αφηνει να το δοκιμασεις για καποιο μικρο χρονικο διαστημα.βεβαια αν καποιος μπορει να βαλει vdsl συμφερει.πχ το annex m μπορει να ειναι +8 ευρω και το vdsl +10.

εκανα και εγω δοκιμη που εχω annex m απο τον παροχο να βαλω το ρουτερ σε annex a.πρσπαθει να συγχρονισει αλλα δεν συγχρονιζει.εχω δοκιμασει και το αναποδο σε annex a να βαλω το ρουτερ annex m και παλι δεν συγχρονιζε.(forthnet)

σε γραμμη οτε αν βαλεις ρουτερ που ειναι annex m συγχρονιζει  σε annex m ασχετα που δεν σου δινουν παραπανω upload και σου κοβει και λιγο απο το down οπως εχει ΜΑΛΛΟΝ φανει διοτι περνει τα χαρακτηριστικα του annex m αλλα υπαρχει οριο στο 1 mbit στο Up.αν βαλεις ρουτερ που παιζει σε annex a συγχρονιζει σε annex a.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

γεια σας ....

(είμαι άσχετος) πρόσφατα λόγο μετακόμισης απ τη δουλειά στο σπίτι έφερα ένα Thomson v8 και

σκέφτομαι αν είναι να το αλλάξω με το Huawei που έχω χρόνια στο pc. Δεν γνωρίζω τα μειονεκτήματα ούτε τα πλεονεκτήματα που μάλλον έχει το δεύτερο, θα έχω μεγαλύτερη εμβέλεια στο σήμα? Γρηγορότερο μπουτάρισμα? To ένα ρουτερ με το άλλο έιναι σεταρισμένα σε διαφορετικές γραμμές. Το μόνο που ξέρω είναι να μπω στην ip 192.168.1.254

Mε λίγα λόγια χρειάζζομαι 2 πραγματάκια αν μπορείτε να με χελπάρετε ευχαριστώ πολύ το φόρουμ:

 

-- αλλαγή ρούτερ Huawei -> Thomson

-- setup το Thomson στο pc με Ethernet και κλειδωμένο wifi (όπως ακριβώς το Huawei) για ένα λαπτοπ της οικογένειας μέσα στο σπίτι και ένα δεύτερο pc το οποίο κι αυτό ασύρματα με κάποια κάρτα/usb στην ίδια λογική να πιάνει ασύρματα.

 

 

λάθος :στην http://192.168.1.1/  για το Huawei ξέρω μόνο να μπαίνω για άνοιξε/κλείσε το wifi

 

σήμερα λέω την αλλαγή να την κάνω μόλις κλείσω το τορρεντ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας ....

(είμαι άσχετος) πρόσφατα λόγο μετακόμισης απ τη δουλειά στο σπίτι έφερα ένα Thomson v8 και

σκέφτομαι αν είναι να το αλλάξω με το Huawei που έχω χρόνια στο pc. Δεν γνωρίζω τα μειονεκτήματα ούτε τα πλεονεκτήματα που μάλλον έχει το δεύτερο, θα έχω μεγαλύτερη εμβέλεια στο σήμα? Γρηγορότερο μπουτάρισμα? To ένα ρουτερ με το άλλο έιναι σεταρισμένα σε διαφορετικές γραμμές. Το μόνο που ξέρω είναι να μπω στην ip 192.168.1.254

Mε λίγα λόγια χρειάζζομαι 2 πραγματάκια αν μπορείτε να με χελπάρετε ευχαριστώ πολύ το φόρουμ:

 

-- αλλαγή ρούτερ Huawei -> Thomson

-- setup το Thomson στο pc με Ethernet και κλειδωμένο wifi (όπως ακριβώς το Huawei) για ένα λαπτοπ της οικογένειας μέσα στο σπίτι και ένα δεύτερο pc το οποίο κι αυτό ασύρματα με κάποια κάρτα/usb στην ίδια λογική να πιάνει ασύρματα.

 

 

λάθος :στην http://192.168.1.1/  για το Huawei ξέρω μόνο να μπαίνω για άνοιξε/κλείσε το wifi

 

σήμερα λέω την αλλαγή να την κάνω μόλις κλείσω το τορρεντ...

το v8 το θεωρω καλο ρουτερακι και πολυ σταθερο οποτε θα το δοκιμαζα σιγουρα στην θεση του Huawei.

οποτε α.μπορεις ειτε να περασεις καινουριο firmware στο thomson που να ειναι Generic ωστε να ειναι ολα ξεκλειδωτα ειτε μπορεις να περασεις το τελευταιο της forthnet απο το site της.

εδω το Generic http://download.modem-help.co.uk/mfcs-A/Alcatel/Modems/TG585/v8/Firmware/r8-2-7/Generic/

 

και εδω της forthnet

http://www.forthnet.gr/Article.aspx?a_id=3954

wizard για την αναβαθμιση χρησιμοποιεις οποιος θες ειτε forthnet ειτε Generic.

http://download.modem-help.co.uk/mfcs-A/Alcatel/Modems/TG585/v8/Wizards/Upgrade/

μετα Hard reset

Μετα 192.168.1.254

broadband connection

interneet services.εκει περνας Username /password

μετα αριστερα Home network

μετα στο κεντρο wlan:thomson....το κανεις κλικ

μετα πανω δεξια configure

ssid οτι ονομα θες

channel selection απο automatic σε manual και αποκατω βαλε οτι θες εκτος απο 12,13.

κατω κατω use wpa-psk encryption και απο κατω βαλε οτι κωδικο θες και βαλε wpa2 ή μπορεις και wpa+wpa2.

αυτα και εισαι ετοιμος.στο toolbox Το firewall θα το εκανα τελειως disable.το θεωρω useless.μπορει να ειναι και απο default disable.πιο ευκολο ειναι να κανεις τις ρυθμισεις με καλωδιο και μετα να μπεις ασυρματα.

το v8 σε εμβελεια ειναι νορμαλ.δεν ειναι γρηγορο σε boot.θελει 2 λεπτακια σιγουρα.το v7 ηταν πιο γρηγορο αλλα το v8 το θεωρω πιο καλο σε ολα.οτι καποιο ρουτερ bootarei γρηγορα δεν λει κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ πάρα πολύ τελικά το ρύθμισα με πολύ κόπο χθες....δεν έλεγε το internet να έρθει με τίποτα (authentication failed)

έκανα καινούριο setup (και είχα κολλήματα στα 8.35 κτλπ που έχει στην αρχή για το λόγο ότι πρώτη άντε δεύτερη φορά να τα βλέπω)

 

από automatic σε manual αυτό (εκτός 12, 13) τι σημαίνει με τι έχει να κάνει?

wireless key μπορώ να βάλω το ίδιο που είναι και στο ρούτερ κάτω, το wifi με νοιάζει να είναι κλειδωμένο - λουκέτο

το firewall πράγματι έιναι default disabled (και δεν είναι editable λέει αν πατήσω configure)

και τέλος πέρασα και ένα firmware update της forthnet νομίζω που βρήκα στο ψάξιμο και κάπου είπε την έκδοση αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ που.  8.2......? δεν θυμάμαι

 

 

Οι ρυθμίσεις όλες έγιναν με καλώδιο στο δικό μου pc (win8.1.1/ mac 10.9.) , μετά το λαπτοπ (win7 ultimate) και με δυσκολεύει το άλλο το pc με τα sp3 XP...... η wifi usb είναι μία των 15 ευρώ και στο κάθε κλείσιμο και μπουτάρισμα αποσυνδέεται, το σήμα είναι γεμάτο δε ξέρω τι φταίει....με τα ασύρματα έχω λίγο κόλλημα και τον Epson EPL-6200 έναν λειζερ εκτυπωτή που θέλω να τυπώνει από το δίκτυο όλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

authentication failed ειναι.
α.λαθος Username ¨η password.
β.λαθος vpi vci.
γ.παραξενο συμβολο που δεν το δεχεται το ρουτερ(πιο πολυ στο Password).καποια speeedtouch δεν δεχοντας την διεση.
ολη η ελλαδα στο adsl ειναι vpi 8 vci 35 και αυτα εχει απο default εκτος αν εχεις αλλαξει firmware και εχεις καποιο custom εξωτερικου.

μην αφησει στο ασυρματο το ssid που εχει απο την αρχη και τον κωδικο που εχει απο κατω διοτι με προγραμμα μπορει καποιος να τα βρει.
ενα απο τα 2 τουλαχιστον αλλαξε τα αν οχι και τα 2.επισης wpa2 καλυτερα.οχι wep.λογικα αν πηγαινες configure στο firewall θα πρεπε να σε αφησει να το πειραξεις αλλα οκ αφου ειναι off εισαι οκ.
απο cli μπορεις να το πειραξεις αλλα δεν εχει νοημα.
8.2.7.8 ειναι το τελευταιο της forthnet.Με το που μπεις στο ρουτερ μεσα πανω πανω το γραφει.αν ειναι forthnet εχει και το λογοτυπο.7.2.7.8ειναι και αυτο που σου δωσα το Link απλα ειναι Generic.

δοκιμασε να αλλαξεις καναλι για το ασυρματο η να βαλεις wpa αντι για wpa2.αν παλι τιποτα τοτε περασε ολα τα updates για τα xp και το βασικοτερο δες για πιο νεους drivers για την ασυρματη καρτα εκτος αν ειναι καμια turbo x οποτε πεταμα:P.
τον εκτυπωτη θα τον συνδεσεις ασυρματα με τον ρουτερ οχι με την ασυρματη καρτα.δηλαδη να παιξει σαν infrastructure οχι σαν adhoc.δηλαδη να ειναι ασυρματα με το ρουτερ και τα Pc Ολα να εκτυπωνουν διαμεσω του ρουτερ.αν μπορεις βεβαια να τον εχεις με καλωδιο ethernet τοτε ακομα καλυτερα.
το καναλι που εγραψα μην το βαλεις 12 ή 13 το ειπα επειδη μερικες συσκευες απο αμερικη δεν βρισκουν το καναλι 12 και 13 γιατι χρησιμοποιειται μονο στην ευρωπη.οποτε αποφευγουμε το auto ή το 12,13 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...