Προς το περιεχόμενο

Thomson TG585 v8


kostas^^

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω το παραπανω μοντελο..thomson tg585 v8

 

δυστυχως απο ethernet θα καταληξω σε wireless οποτε ρωτω αν ξερετε τις δυνατοτητες του μηχανηματος...??

 

Μηπως με ασυρματο θα πεσει παρα πολυ η αποδοση του???

ειναι 802.11n 1χ1 που θεωρητικα πρεπει να βγαζει μεχρι 150mbps αν παιζει σε 20/40.δεν θυμαμαι να εχω δει παραπανω απο 65mbps σε αυτο το ρουτερ .το ποσο θα πεσει η αποδοση εχει να κανει με πολλα.με το ποσο μακρυα ειναι το ρουτερ ποσες παρεμβολες τρως,τι καναλι εχεις βαλει,τι δουλεια το θες,τι ασυρματη καρτα εχεις,αν εχει νεους drivers ή οχι,τι firmware εχεις στο ρουτερ κτλ.

το ρουτερ εχει σαν generic firmware το 8.2.7.8 οπωςκαι η forthnet εχει το δικο της custom 8.2.7.8

Εξαρτάται την απόσταση και τη χρήση που θες. Για την απόσταση δοκιμάζεις και βλέπεις αν επαρκεί το σήμα. Αν θες να μεταφέρεις αρχεία είναι αργό γιατί συνδέεται max στα 65mbps και θα δεις ταχύτητες γύρω στα 30mbps

διαβαζω παντου να δω αν μπορει να παιξει 150 αλλα δεν βρισκω κατι.το max  που εχω δει ειναι 65mbps και εγω αλλα υποτιθεται οτι αμα παιζει 1χ1 και ειναι και 20/40 οτι μπορει να πιασει τα 150mbps.δεν εχω δει απο telnet αν παιζει να σε αφησει να το βαλεις 20/40 ή αν παιζει max 20 οποτε και λογικο να μην πηγαινει πανω απο τα 65mbps.

 

Κσλησπερα...

Η αποσταση θα ειναι 8 μετρα σε ευθεια εμβελια χωρις εμποδια και τοιχους αναμεσα...

Το θελω για downloanding και σερφαρισμα γενικοτερα...gaming ειναι must.. :-D

aaaaaaa. και η νεα καρτα που θα μπει για ασυρματο δικτυο ειναι η

 

PER.612801_1.jpg TP-LINK ARCHER T6E

 

μια χαρα αποσταση για χωρις εμποδια.η καρτα βεβαια ειναι ac1300 αλλα  το ρουτερ σου δεν θα το δεις λογικα πανω απο n65 οποτε χαμενη παει η καρτα.το μονο λιγο κακο με αυτες τις καρτες δλαδη τις pci express ειναι οτι επειδη ειναι μεσα στο κουτι και το κουτι πολλες φορες θαμενο μεσα σε επιπλα ή κολλημενο στον τοιχο χανουν απο αποδοση.οποτε προσπαθησε οσο γινεται η καρτα να κοιταει το ρουτερ και οχι τον τοιχο ή να μην ειναι το pc χωμενο γυρω γυρω σε επιπλα και τοιχους.επισης λογω του ρουτερ δεν μπορει να σου εγγυηθει κανεις οτι δεν θα χασεις σε ταχυτητα download ή οτι στο gaming δεν θα σου κανει spikes.θα το δεις στην πραξη.περνα στην καρτα τους τελευταιους drivers και στο ρουτερ θα σου λεγα το τελευταιο firmware .επισης δοκιμασε διαφορα καναλια να δεις ποιο παιζει καλυτερα.με το inssider μπορεις να δεις που παιζουν οι αλλοι.απεφυγε το 12 και το 13 διοτι πολλες καρτες δεν τα πιανουν αυτα τα καναλια.(καρτες,συσκευες απο αμερικη).επισης για gaming fast path απο τον παροχο να εχεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 280
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Οποτε να κοιταξω και για αγορα νεου ρουτερ με τεχνολογια αναλογη της καρτας δικτυου που θα βαλω...

 

Κατι σε

  • Ασύρματα Πρότυπα: IEEE 802.11ac/n/a 5GHz, IEEE 802.11b/g/n 2.4GHz.
  • Υποδοχές: 4 θύρες LAN 10/100/1000Mbps, 1 θύρα WAN 10/100/1000Mbps, 1 θύρα USB 2.0.
  • Πλήκτρα: Πλήκτρο WPS/Reset, Διακόπτης Wireless On/Off, Πλήκτρο Power On/Off.
  • Συχνότητα: 2.4GHz και 5GHz.
  • Ρυθμός Σήματος: 5GHz: Έως 433Mbps, 2.4GHz: 'Εως 300Mbps.
  • EIRP: <20dBm(EIRP).
  • Ευαισθησία Λήψης 5GHz: 11a 6Mbps: -91dBm, 11a 54Mbps: -74dBm, 11ac HT20: -66dBm, 11ac HT40: -64dBm, 11ac HT80: -61dBm, 11n HT20: -71dBm, 11n HT40: -69dBm.
  • Ευαισθησία Λήψης 2.4GHz: 11g 54M: -74dBm, 11n HT20: -72dBm, 11n HT40: -69dBm.

 

 

http://www.e-shop.gr/tp-link-archer-c2-ac750-wireless-dual-band-gigabit-router-p-PER.612726

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε να κοιταξω και για αγορα νεου ρουτερ με τεχνολογια αναλογη της καρτας δικτυου που θα βαλω...

 

Κατι σε

  • Ασύρματα Πρότυπα: IEEE 802.11ac/n/a 5GHz, IEEE 802.11b/g/n 2.4GHz.
  • Υποδοχές: 4 θύρες LAN 10/100/1000Mbps, 1 θύρα WAN 10/100/1000Mbps, 1 θύρα USB 2.0.
  • Πλήκτρα: Πλήκτρο WPS/Reset, Διακόπτης Wireless On/Off, Πλήκτρο Power On/Off.
  • Συχνότητα: 2.4GHz και 5GHz.
  • Ρυθμός Σήματος: 5GHz: Έως 433Mbps, 2.4GHz: 'Εως 300Mbps.
  • EIRP: <20dBm(EIRP).
  • Ευαισθησία Λήψης 5GHz: 11a 6Mbps: -91dBm, 11a 54Mbps: -74dBm, 11ac HT20: -66dBm, 11ac HT40: -64dBm, 11ac HT80: -61dBm, 11n HT20: -71dBm, 11n HT40: -69dBm.
  • Ευαισθησία Λήψης 2.4GHz: 11g 54M: -74dBm, 11n HT20: -72dBm, 11n HT40: -69dBm.

 

 

http://www.e-shop.gr/tp-link-archer-c2-ac750-wireless-dual-band-gigabit-router-p-PER.612726

ειναι ρουτερ δεν ειναι adsl router που σημαινει οτι πρεπει να κρατησεις και το thomson.αλλιως πας στο tp link vr200 που ειναι και vdsl και adsl ή στο tp link d2 που ειναι μονο adsl.για μενα αξιζει να παρεις κατι και για vdsl για μελλοντικη χρηση.αν τωρα θες να παρεις σκετο ρουτερ και να βαλεις το thomson σε bridge και αυτο γινεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TP-LINK ARCHER VR200 AC750 WIRELESS DUAL BAND GIGABIT VDSL/ADSL PSTN MODEM ROUTER

 

http://www.e-shop.gr/tp-link-archer-vr200-ac750-wireless-dual-band-gigabit-vdsl-adsl-pstn-modem-router-p-PER.612804

 

Μετα πεταω το thomson....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TP-LINK ARCHER VR200 AC750 WIRELESS DUAL BAND GIGABIT VDSL/ADSL PSTN MODEM ROUTER

 

http://www.e-shop.gr/tp-link-archer-vr200-ac750-wireless-dual-band-gigabit-vdsl-adsl-pstn-modem-router-p-PER.612804

 

Μετα πεταω το thomson....

 

μια χαρα αγορα και ειναι και vdsl για μελλοντικη χρηση.υπαρχει και το Vr900 αλλα παει ακριβα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Μετά απο λίγο καιρό είπα να σας ξαναζαλίσω. :) 

 

Το thomson τα πάει εξαιρετικά, δεν κάνει κιχ δεν σπάει δεν χαλάει δεν αποσυγχρονίζει , με λίγα λόγια είναι ότι έπρεπε για την περίπτωση μου.

Ένα θέμα έχει κι αυτό είναι οτι το wifi του δεν είναι ιδιαίτερα δυνατό.

Μιας λοιπόν που δεν με κάλυπτε και ήμουν σε αναζήτηση ρούτερ, τσίμπησα το Asus dsl-ac68u που ήταν σε προσφορά απο eshop.

Θέλω λοιπόν να συνδέσω το asus μετά το thomson, και όλα να γίνονται απο το asus.

Ξέρω οτι για να γίνει αυτό, πρέπει να μπει το thomson σε bridge mode.(σωστά?)

Απο κει και πέρα όμως δεν ξέρω τίποτα.

Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει αναλυτικά?

 

Τι πρέπει να κάνω στο thomson Και τι στο asus έτσι ώστε και το thomson να παραμείνει σαν Modem για να μην έχω προβλήματα αποσυνδέσεων κλπ αλλά και όλη την υπόλοιπη δουλειά να την αναλάβει το asus σαν ρούτερ μιας και είναι 1000αρι και μοιράζω ενσύρματα αλλά και ασύρματα μιας και έχει πολύ καλύτερο wifi?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αλλά κάτι δεν καταλαβαίνω.

Το παλικάρι στο βίντεο λέει τα εξής:

1.  This is a tutorial about how to setup your Thomson TG585 V8 for a bridge connection and not as a modem.(only as router.

2. το thomson όπως το παρουσιάζω στο βίντεο, λειτουργεί σαν επέκταση του κανονικού router. Δεν μπορεί να λειτουργήσει δλδ με αυτές τις ρυθμίσεις σαν modem παρά μόνο σαν ρουτερ

 

Εγώ αν δεν κάνω τόσο τραγικά λάθος, θέλω το ανάποδο.

Δηλαδή να έχω το thomson σαν Modem για να μην έχω προβλήματα με την γραμμή μου που μόνο με το thomson Μένει σταθερή και το asus σαν router.

Τι χάνω?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Έχω το συγκεκριμένο ρούτερ από οτε και θέλω να το χρησιμοποιήσω στη νεα σύνδεση hol. Μου βγάζει αυτό το μήνυμα.. Ξέρει κάποιος την διαδικασία;;;;;;;;;; 

post-392011-0-48927200-1468759914_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το συγκεκριμένο ρούτερ από οτε και θέλω να το χρησιμοποιήσω στη νεα σύνδεση hol. Μου βγάζει αυτό το μήνυμα.. Ξέρει κάποιος την διαδικασία;;;;;;;;;; 

προσωπικα θα αλλαζα το firmware του οτε και θα εβαζα το generic firmware 8.2.7.8 για αυτο το ρουτερ.επισης αν καποιος εχει αλλαξει τα στοιχεια κανεις και hard reset.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια.. Και εγω εχω το ιδιο router με Nova 3 play.. Το εχω περιπου 3 χρονια και εχω κανει το update στο firmware.. Πριν κατι μηνες ειχα ξαναγραψει και ειχαμε ανταλλαξει αποψεις.. Τωρα ομως διπλα μου κατοικηθηκαν 2 καινουριες 10οροφες πολυκατοικιες και η ταχυτητα μου επεσε στο speedtest απο 17 και κατι σε 15 και κατι με ταχυτητα που ποια δεν ξεπερναει το 1,5 (πριν μερικους μηνες ημουνα στο 2,1).. VDSL δεν μπορω να βαλω γιατι ειμαι μακρια απ το αστικο κεντρο.. Μη μου προτεινεται να αλλαξω εταιρια γιατι τωρα για ολα μαζι δινω 45 κι αν αλλαξω το τηλεφωνο και το internet η τηλεοραση θα παει 70 μοναχη της.. Αν αλλαζα το router σε Asus ή TP link θα βελτιωνοτανε η κατασταση??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Firmware Σωστο ειναι.η Forthnet εχει 8.2.7.7.το generic ειναι 8.2.6.5.βεβαια και καποιοι αλλοι νομιζω εχουν Firmware 8.2.7.7 αλλα αφου ειναι απο το Site της forthnet τοτε μια χαρα.

ωραια μπηκες στο telnet>πριν πας με τα βελακια σου εγραψα καποια εντολη να γραψεις χωρις να μπεις στο Menou.αν δεν πετυχει η εντολη τοτε σου ειπα ναμπεις με τα βελακια.αν μπεις με τα βελακια μετα πρεπει με tab να ξαναβγεις στην αρχικη οθονη πριν το menu που γραφεις τις εντολες και εκει να γραψεις saveall και enter.αν δεν το κανεις αυτο δεν θα σωσει την αλλαγη.επισης μεσα στο μενου αφου το κανεις Disable πρεπει να πας στο Ok με το tab και οχι στο cancel.

υπαρχει καποιος οδηγος και λινκ για να βαλω το τελευταιο λογισμικο στο tg 585 v7 μου; Τωρα εχω πανω της φορθνετ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...