Προς το περιεχόμενο

Thomson TG585 v8


kostas^^

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Για να μην ανοίγω νέο θέμα θα γράψω εδώ μιας και είναι σχετικό με το συγεκριμένο router.

Έχει προσπαθήσει κάποιος να δημιουργίσει FTP server (filezilla) πίσω από το συγκεκριμένο router?

 

εδώ και περίπου μια βδομάδα προσπαθώ και έχω καταλίξει ότι μάλλον φταίει το router.

 

Παραθέτω το τεστ

* About to connect() to 178.128.125.224 port 2121 (#0)

* Trying 178.128.125.224... connected

* Connected to 178.128.125.224 (178.128.125.224) port 2121 (#0)

< 220-FileZilla Server version 0.9.41 beta

< 220-written by Tim Kosse ([email protected])

< 220 Please visit http://sourceforge.net/projects/filezilla/

 

> USER petros

< 331 Password required for petros

 

> PASS *****

< 230 Logged on

 

> PWD

< 257 "/" is current directory.

* Entry path is '/'

 

> CLNT Testing from http://www.g6ftpserver.com/ftptest from IP 178.128.125.224

< 200 Don't care

 

> FEAT

< 211-Features:

< MDTM

< REST STREAM

< SIZE

< MLST type*;size*;modify*;

< MLSD

< UTF8

< CLNT

< MFMT

< 211 End

 

> PASV

* Connect data stream passively

< 227 Entering Passive Mode (192,168,1,23,26,227)

* Trying 192.168.1.23... Timed out

* couldn't connect to host

* Closing connection #0

 

τσέκαρα το log του router και έχει την παρακάτω καταγραφή

 

¨FIREWALL rule : Protocol: TCP Src ip: 189.24.97.49 Src port: 49478 Dst ip: 192.168.1.23 Dst port: 6882 Chain: forward_host_service Rule Id: 6 Action: accept

θεωρώ ότι μεταφράζει την πορτα 49478 σε 6882 (αν κάνω λάθος διορθώστε με)

το οποίο κάνει για ολεσ τισ εισερχόμενες εντολες, στα τεστ που έχω κάνει.

 

δεκτή κάθε γνώμη

Ευχαριστώ

Νίκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 280
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα σας ! Προσπαθώ να ανοίξω πόρτα(80) στο συγκεκριμένο router για καταγραφικό και δεν μπορώ να τα καταφέρω.

Νομίζω ότι μου διαφεύγει κάτι στις ρυθμίσεις του router όσον αφορά το firewall.

Χρειάζεται να απενεργοποιήσω κάτι σε αυτό η στα win?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τον πρωτο φιλο .εχεις κανει port forward την 2121 που βλεπω.?και γιατι εβαλες 2121 και οχi την 21 απευθειας?

για τον δευτερο φιλο.την κανεις κανονικα Port forward στην Ip του καταγραφικου απλα αν εχεις οτενετ οπως και ο πανω φιλος τοτε πρεπει να κλεισεις την αυξημενη ασφαλεια για να παιξει

το firewall του ρουτερ κλειστε το και οι 2.αν και αμα το βαλεις στην μεσαια ρυθμιση το port forward rule κανει bypass το firewall.μονο στο block all δεν θα το αφησει να περασει.

για τον πρωτο φιλο επισης μην στησει καναν Ftp που καθε φορα αλλαζει το port.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τον πρωτο φιλο .εχεις κανει port forward την 2121 που βλεπω.?και γιατι εβαλες 2121 και οχi την 21 απευθειας?

 

έκανα την 2121 γιατί δεν μπορούσα να περάσω από την 21. πιθανόν χρησιμοποιήται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν χρησιμοποιειται.αν εχεις κανει Port forward οταν εχεις ανοιχτο το προγραμμαθα πρεπει να στην βγαζει open στο www.canyouseeme.org

τι εταιρεια εχεις?

και ο αλλος βεβαια που θα παει να μπει σε σενα θα βαλει την 2121 πχ για να μπει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν χρησιμοποιειται.αν εχεις κανει Port forward οταν εχεις ανοιχτο το προγραμμαθα πρεπει να στην βγαζει open στο www.canyouseeme.org

τι εταιρεια εχεις?

και ο αλλος βεβαια που θα παει να μπει σε σενα θα βαλει την 2121 πχ για να μπει

 

καλησπέρα,

 

Είχα δοκιμάσει και παλίοτερα την 21, την δοκίμασα ξανά και στο www.canyouseeme.org μου βγάζει

Error: I could not see your service on ---.---.---.--- on port (21)

Reason: Connection timed out

 

Έχω Forthnet.

 

ναι το ξέρω και για αυτό στο τέλος της ip βάζω και ":2121"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανε κατι απλο.ανοιξε την 21 και ανοιξε πχ και την 2121.κατεβασε το mtorrent μπες στις ρυθμισεις και βαλε σαν Port την 21 και μετα αφουεχεις ανοιχτο το torrent τρεξε το www.cantouseeme.org και πες μου αν την βγαζει ανοιχτη.κανε και το ιδιο για την 2121.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανε κατι απλο.ανοιξε την 21 και ανοιξε πχ και την 2121.κατεβασε το mtorrent μπες στις ρυθμισεις και βαλε σαν Port την 21 και μετα αφουεχεις ανοιχτο το torrent τρεξε το www.cantouseeme.org και πες μου αν την βγαζει ανοιχτη.κανε και το ιδιο για την 2121.

 

Καλησπέρα!

 

Το δοκίμασα αυτό που μου είπες έβαλα και 21 και 2121 στο utorrent ανοιχτή η 2121 κλειστή η 21. Δοκίμασα και από το www.canyouseeme.org αλλά και από το διαγνωστικό που έχει το utorrent.

Στο roule που έχω κάνει στο router ανοίγω και την 20 και την 21 η 20 περνά και η 21 οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια αν παιζει η 2121 τοτε εφοσον την δινει ανοιχτη θα βαλεις αυτην στο ftp client σου και θα πρεπει και απο την αλλη πλευρα ο αλλος να ανοιξει τον Ftp στην 2121 και θα πρεπει να παιξει κανονικα.για αρχη να δοκιμασει με wan ip που θα του πεις και οχι με noip για να τσεκαρεις καθε φορα ενα ενα πραγμα και οχι ολα μαζι.αν θες πες μου στοιχεια να δοκιμασω και εγω στην 2121.filezilla εχω.απλα θελω wan ip και username kai password αμα εχεις βαλει.και μετα δοκιμαζοθμε αμα θες και με Noip η dyndns η οτι αλλο εχεις βαλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

ξερει κανεις αν υπαρχει firmware annex b για αυτο το ρουτερ ; ουτε site δεν εχει αυτη η εταιρεια ;

 

 

α.η εταιρεια εχει Site αλλα.

α.δεν δινει τα firmware στο κοινο.συνηθως τα πιο πολλα firmware ειναι custom για συγκεκριμενες εταιρειες.πχ για ελλαδα cyta,forthnet κτλ.

β.το ιδιο firmware ειναι και για annex a και για annex b.το hardware καθοριζει πως θα παιξει οποτε αυτο εχει σαν αποτελεσμα να μην εχω δει ποτε στην ζωη μου crossflashing σε αυτο το ρουτερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή δεν έβγαλα άκρη απο googling, υποστηρίζει ipv6?

 

 

to v8 οσο ξερω οχι δεν υποστηριζει και δεν εχω δει καποιο Thomson να υποστηριζει για την ωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...