Προς το περιεχόμενο

Κατάθεση πινακίδων και παραλαβή ξανά.


traganeus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω καταθέσει πινακίδες για ένα εργαλείο παλιό που έχω. Τώρα με την απόσυρση ψήνομαι να το στείλω, για να πάρω τις πινακίδες πίσω τί θα πρέπει να κάνω και πόσο κοστίζει γνωρίζει κανείς?

 

Επίσης για την απόσυρση ξέρετε τα ποσά ποθ παίζουν χωρίς να πάρεις νέο όχημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον μονο τελη κυκλοφοριας.

δεν παιρνεις λεφτα οπως την πρωηγουμενη φορα(καλα ετσι και αλλιως δεν πειραν) απλα μπορεις να πουλησεις την αποσυρση σου.

δηλ.να πας σε μια αντ/πεια και να πεις θελω 500ε για να σου μεταβιβασω την αποσυρση(αυτος κερδιζει εως 3χιλ αν παρει 2λιτρο+)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξυπνο μετρο του κρατους:

 

Για να παρεις πινακιδες που κατεθεσες πισω, πληρώνεις ΟΛΑ (Χ)τα τελη κυκλοφορίας (αν το οχημα ηταν σε ακινησια Χ χρόνια) ενώ μεχρι πρότινος πλήρωνες τα τελη της τρέχουσας χρονιάς.

Για να μη γλυτώσει κανείς μας... Α ρε γιωργάκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kanesaxo

δεν ισχυει αυτο που λες δες το ποστ

http://www.4tforum.gr/phpBB3/viewtopic.php?p=2135568&sid=f418cbf4770fcf47fed0a68d6533764c#p2135568

<<Αντιγράφω από την περίφημη ΚΥΑ:

Προκειμένου για οχήματα για τα οποία οι ιδιοκτή−

τες αυτών έχουν υποβάλλει δήλωση ακινησίας για το

αποσυρόμενο όχημα, χορηγείται αντίγραφο της άδειας

κυκλοφορίας του οχήματος και προσωρινή άδεια κυκλο−

φορίας με την ένδειξη «Για την παράδοση του οχήματος

σε εγκαταστάσεις της ΕΔΟΕ ή σε σημείο συλλογής

Οχημάτων Τέλους Κύκλου Ζωής (ΟΤΚΖ)», χωρίς την κα−

ταβολή των τελών κυκλοφορίας του έτους εντός του

οποίου γίνεται η διαγραφή.>>

 

Απόσυρση ΙΧ

Οι νέες οδηγίες

Πέμπτη 24 Φεβρουαρίου 2011

Διαβάστε περισσότερα: http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=3&artId=386273&dt=24/02/2011#ixzz1Evt1KcK6

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν έχω να που παραθέσω κάποιο ΦΕΚ ή ΚΥΑ, αλλά μου ααφέρθηκε προχθές σε μια κουβέντα που ειχαμε με ενα φιλο που ήθελε να παραδώσει τις πινακίδες απο 2 φορτηγά του για να γλυτώσει τα 1700ε τέλη.

Μάλιστα μου ανέφερε πως ευτυχώς που δεν το έκανε,διότι πλέον για να πάρεις πίσω τις πινακίδες θα πληρώνεις τα τέλη ΟΛΩΝ των ετών που το οχημα βρισκόταν σε ακινησία.

Να κατάλαβα λάθος και να ισχύει απο τώρα/φέτος? ίσως...μπορούμε με ένα τηλέφωνο να το μάθουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα δεν το χω πολυ το θεμα αλλα ξερω οτι στην αποσυρση δεν συμπεριλαμβανονται τα φορτηγα,επαγγελματικα,αγροτικα.οποτε μαλλον ισχυει αυτο που λες για την εκτος αποσυρση κατασταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν μιλάω για απόσυρση!

 

Μιλώ για την περίπτωση (καλή ώρα προπερσυ) που ανεβηκαν τρελά τα τέλη, και ο κόσμος για να γλυτώσει (χωρίς να πουλήσει/αποσύρει τα οχηματα του) παρέδωσε τις πινακίδες για 1-2 χρόνια ώστε να γλυτώσει τα τέλη.

Περσυ,με τα τέλη όπως παλιά, πήγε ο Χ να πάρει τις πινακίδες πίσω (ειτε τις παλιες,ειτε νεες γιατι καταστρεφονται) και πλήρωνε τα τελη του τρέχοντος έτους.

 

Ετσι αν ειχε πχ το αυτ/το 3 χρονια χωρίς πινακίδες, πλήρωνε τη τελευταια χρονια και ολα μέλι γάλα.

 

Πλέον όμως, (επειδή παμπολλοι ελληνες παρεδωσαν πινακιδες και μαθαν αυτό το κολπο) αν πας να παρεις πινακιδες και ας πουμε εχεις 3 χρόνια που τις παρεδωσες, πληρώνεις τα τελη των 3 παρελθόντων ετών.

 

Απλα΄δε γνωρίζω αν ψηφίστηκε ακόμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...